79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
27.06.2022 Справа № 914/3678/21
За позовом: Фізичної особи - підприємця Яців Степана Володимировича, с. Пасіки - Зубрицькі Пустомитівського району Львівської області,
до відповідача-1: Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради, м. Львів,
до відповідача - 2: Фізичної особи - підприємця Джінорідзе Лілії Віталіївни, м. Львів,
про: стягнення 38 320,80 грн гарантійного та 600,00 грн реєстраційного внеску
Суддя Н.Є. Березяк
Секретар судового засідання Р.Р. Волошин
За участю представників сторін:
від позивача: Музика М.П. - представник;
від відповідача-1: Мотов Є.Г. - представник;
від відповідача-2: не з'явився;
На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов Фізичної особи - підприємця Яців Степана Володимировича до відповідача -1: Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради та до відповідача - 2: Фізичної особи - підприємця Джінорідзе Лілії Віталіївни про: скасування результатів аукціону, визнання недійсним договору оренди та стягнення 38 320,80 грн гарантійного та 600,00 грн реєстраційного внеску.
Ухвалою суду від 28.12.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 31.01.22. В подальшому розгляд справи відкладався з підстав і мотивів, викладених в ухвалах суду.
Ухвалою суду від 14.02.2022 закрито підготовче провадження у справі № 914/3678/21 та призначено справу до судового розгляду по суті на 17.03.2022.
Через канцелярію суду, 23.02.2022 (вх. №723/22) представник позивача подав клопотання про відмову від частини позовних вимог, в якому просив прийняти відмову від позовних вимог в частині скасування результату електронного аукціону LLР001-UА-20210828-81492, що відбувся 30.09.2021 та визнання недійсним договору оренди № Ш-12817-21 (АП) нерухомого майна, що належить до комунальної власності від 26.11.2021 та закрити у цій частині провадження у справі № 914/3678/21; в частині стягнення з Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради на користь ФОП Яців С.В. 38 320, 80 грн гарантійного внеску та 600,00 грн реєстраційного внеску розглядати справу № 914/3678/21 по суті.
Пунктом 1 частини 2 статті 46 ГПК України визначено, що позивач вправі відмовитися від позову (всіх або частини позовних вимог).
Відповідно до частин першої та другої статті 191 Господарського процесуального кодексу України позивач може відмовитися від позову на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Отже, відповідно до поданої заяви позивач відмовився від позовних вимог в частині скасування результату електронного аукціону LLР001-UА-20210828-81492, що відбувся 30.09.2021 та визнання недійсним договору оренди № Ш-12817-21 (АП) нерухомого майна, що належить до комунальної власності від 26.11.2021.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України господарський суд закриває провадження у справі, якщо позивач відмовився від позову і відмову прийнято судом.
Відповідно до частини 2 статті 169 Господарського процесуального кодексу України заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим кодексом, або на вимогу суду заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі.
Відповідно до частини 6 статті 46 Господарського процесуального кодексу України господарський суд не приймає, зокрема відмови від позову, в якій особу представляє її законний представник, якщо ці дії суперечать інтересам особи, яку він представляє.
Суд, розглянувши письмову заяву позивача та дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що відмова від позову в частині вимог підписана уповноваженою особою (представником позивача, згідно ордеру), не суперечить законодавству та не порушує чиїх-небудь прав та охоронюваних законом інтересів. У зв'язку з цим, суд прийняв відмову позивача від позову в частині скасування результату електронного аукціону LLР001-UА-20210828-81492, що відбувся 30.09.2021 та визнання недійсним договору оренди № Ш-12817-21 (АП) нерухомого майна, що належить до комунальної власності від 26.11.2021.
З огляду на прийняття господарським судом відмови позивача від позову в частині позовних вимог, суд відповідно до пункту 4 частини 1 статті 231 Господарського процесуального кодексу України закриває провадження у справі №914/3678/21 в частині скасування результату електронного аукціону LLР001-UА-20210828-81492, що відбувся 30.09.2021 та визнання недійсним договору оренди № Ш-12817-21 (АП) нерухомого майна, що належить до комунальної власності від 26.11.2021.
Одночасно, суд роз'яснює позивачу правові наслідки відмови від позову та закриття провадження у справі, передбачені частиною 2 статті 231 Господарського процесуального кодексу України, якими є недопущення повторного звернення до господарського суду зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав.
Рух справи відображено в ухвалах суду та протоколах судових засідань.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задоволити з підстав і мотивів, викладених в позовній заяві та відповіді на відзив. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що дії відповідача - 1 щодо не зазначення істотних умов договору є такими, що порушують добросовісні очікування позивача на укладення договору оренди на умовах аукціону.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив в повному обсязі з підстав наведених у відзиві на позовну заяву, вважає, що доводи, викладені позивачем у позовній заяві про те, що до моменту формування Протоколу «Про результати електронного аукціону №LLP001-UA-2021Q828-81492» Позивачу не було відомо та не могло бути відомо про обов'язок сплатити до моменту підписання договору оренди авансовий платіж, не відповідають дійсності. Оскільки відповідно до п.4 Оголошення Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради про проведення електронного аукціону на договору оренди нежитлових приміщень за адресою: м. Львів, вул. І. Миколайчука, 9, площею 75,8 кв.м. «Переможець електронного аукціону до укладення договору оренди або в день підписання такого договору сплачує на рахунок зазначений орендодавцем, авансовий внесок та забезпечувальний депозит у розмірі та порядку що передбачені проектом договору оренди опублікованим в оголошенні».
Крім того, як зазначив представник відповідача-1, в тексті Оголошення також були посилання на реквізити оплати авансового внеску орендної плати у порядку 10% від загальної суми платежу Орендодавцю та 90% від загальної суми платежу Балансоутримувачу; реквізити організатора для сплати коштів забезпечувального депозиту; реквізити для перерахування операторами електронних майданчиків реєстраційних внесків тощо.
Відтак, відповідач - 1 просить відмовити повністю у задоволенні позову ФОП Яціва С.В.
Не погоджуючись з відзивом на позовну заяву, позивачем надано суду відповідь на відзив на позовну заяву, в якій позивач звертає увагу на е, що в проекті даного договору оренди майна були відсутні будь - які відомості, що стосувалися сплати переможцем авансового платежу у розмірі 6 місячних орендних плат, а також вартості невід'ємних поліпшень у розмірі 85 000,00 грн, що в сумі становить 391000,00 грн.
20.06.2022 Відповідачем - 1 (вх. №130621/22) подано до суду письмові пояснення, в яких зазначив, що згода на невід'ємні поліпшення не надавалась та невід'ємні поліпшення не здійснювались.
В судові засідання представник відповідача - 2 не з'явився, в поданому до суду відзиві на позовну заяву проти позову заперечив з наступних підстав.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2020 року №9820 «Про затвердження примірних договорів оренди державного майна» затверджено примірний договір оренди нерухомого майна, іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності. Пунктом 10 Примірного договору визначено розмір авансового внеску орендної плати залежно від типу договору. У пункті 10.1 вказано, що розмір авансового внеску орендної плати становить 6 (шість) місячних орендних плат, визначених за результатами проведення аукціону, якщо цей договір є договором продовження оренди через аукціон.
У документах аукціону є зразок типового договору, де у пункті 10 зазначено 2 (дві) можливі опції сплати авансового платежу,- 2(дві) або б(шість) орендних плати. В пункті 5.1.1 визначено, що цей договір є договором типу (В) - продовження за результатами проведення аукціону попереднього договору оренди від 16.05.2018 № Ш-11164-18. Пункт 10 не міг бути заповненим до завершення аукціону, оскільки для нового орендаря і для чинного орендаря розміри авансового внеску є різними. Для чинного орендаря він становить 2 (дві) місячні орендні плати, згідно пункту 10.1(1) Примірного договору, а для нового орендаря - 6 (шість) місячних орендних плат. Тобто, Позивачу було відомо якого типу цей аукціон із назви даного аукціону.
Також відповідач - 2 зазначив, що на момент отримання ухвали про відкриття провадження у справі чинним орендарем було достроково припинено договір оренди, який є предметом позову (копія акту прийому-передачі додається).
В судовому засіданні 27.06.2022 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суд, заслухавши представників сторін, присутніх в судовому засіданні, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне:
Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (надалі - Відповідач 1) видано наказ від 27.08.2021 за №440-0 «Про затвердження оголошення про проведення електронного аукціону на продовження договору оренди за адресою м. Львів, вул. І. Миколайчука, 9» (копія додається).
ФОП Яців С. В. (надалі - Позивач) 29.09.2021 було подано заяву для участі в електронному аукціоні (LLР001-UА-20210828-81492) (копія додається) щодо продовження договору оренди нежитлових приміщень за адресою: м. Львів, вул. Миколайчука, 9, другого поверху під індексами 281а, 281, 282, 282а, 2826, загальною площею 75,8 кв. м, з цільовим використанням приміщення площею 40,9 кв. м - для торгівлі продовольчими товарами, приміщення площею 34,9 кв. м - для кафетерію, який не здійснює продаж підакцизної групи.
Відповідно до п.4 Оголошення Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради про проведення електронного аукціону на договору оренди нежитлових приміщень за адресою: м. Львів, вул. І. Миколайчука, 9, площею 75,8 кв.м. «Переможець електронного аукціону до укладення договору оренди або в день підписання такого договору сплачує на рахунок зазначений орендодавцем, авансовий внесок та забезпечувальний депозит у розмірі та порядку що передбачені проектом договору оренди опублікованим в оголошенні».
В розділі 1 даного оголошення, вказана інформація про договір оренди, що продовжується. Зокрема, вказані наступні дані:
-договір оренди від 16.05.2018р №Ш-11164-18;
-строк оренди на який укладався договір- 2 роки 364 дні;
-термін дії до 15.05.2021 року включно;
-цільове використання згідно договору- приміщення, площею 40,9 кв.м-для торгівлі продовольчими товарами, приміщення, площею 34,9 кв.м-для кафетерію, який не здійснює продаж товарів підакцизної групи;
-згода на невід'ємні поліпшення не надавалась та невід'ємні поліпшення не здійснювались.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем 29.09.2021 було сплачено реєстраційний внесок за участь у електронному аукціоні LL Р001 -UА-20210828-81492 у розмірі 600,00 грн, що підтверджується відповідною квитанцією (код квитанції 9246 - 3542 - 7734 - 7481)(копія додається) та гарантійний внесок у розмірі 38 320, 80 грн., шо підтверджується відповідною квитанцією (код квитанції 9246 - 3541- 2142 - 1159) (копія додається).
30.09.2021 було проведено електронний аукціон LLР001-UА-20210828-81492, переможцем якого визначено ФОП Яців С.В., з переможною ціновою пропозицією: 51 000, 00 грн, так як чинний орендар, ФОП Джінорідзе Л. В., не скористалась своїм переважним правом на продовження договору оренди.
12.10.2021 Відповідачем 1 видано наказ № 75 «Про затвердження протоколу про результати електронного аукціону з умовами щодо продовження договору оренди нежитлових приміщень за адресою: м. Львів, вул. Миколайчука, 9» (копія додається), відповідно до якого було прийняте рішення, про затвердження протоколу про результати електронного аукціону з умовами щодо продовження договору оренди нежитлових приміщень другого поверху під індексами 281а, 281, 282а, 2826 загальною площею 75, 8 кв.м. за адресою: м. Львів, вул. Миколайчука, 9 №LLР001-UА-20210828-81492, сформований 30.09.2021 та наданий оператором електронного майданчику - ТОВ «ЗЕ ТЕНДЕР».
За результатами електронного аукціону з умовами щодо продовження договору оренди нежитлових приміщень загальною площею 75,8 кв.м. за адресою: м. Львів, вул. І. Миколайчука,9, проведеного відповідно до норм Закону України «Про оренду державного і комунального майна» №157-ІХ від 03.06.2020р.(далі - Закон) та Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №483 від 03.06.2020р.(далі - Порядок), відповідно до протоколу про результати електронного аукціону №LLP001-UA-20210828-81492, сформованого 30.09.2021, підписаного переможцем зазначеного аукціону 02.10.2021 оператором - 01.10.2020, організатором - 12.10.2021 та оприлюдненого 12.10.2021р. Переможцем даного електронного аукціону визначено ФОП Яціва Степана Володимировича (переможець електронного аукціону), з орендною платою на місяць 51 000,00 грн з ПДВ.
Протокол містить реквізити для сплати коштів авансового внеску, яку до укладення договору оренди або в день його підписання, переможець електронного аукціону зобов'язаний сплатити на рахунок, зазначений орендодавцем, що передбачено пунктами 76 та 150 Порядку, а саме:
-Орендодавцю в розмірі 10% від загальної суми платежу;
-Балансоутримувачу в розмірі 90% від загальної суми платежу.
Сума: 275 400.00 грн з ПДВ
Підписавши протокол електронного аукціону переможець зобов'язався, серед іншого, провести повний розрахунок та підписати договір оренди протягом 20 робочих днів з дня, наступного за днем формування протоколу про результати електронного аукціону, а саме: до 01.11.2021 включно.
Управлінням комунальної власності ДЕР ЛМР 18.10.2021 на юридичну адресу Яціва С. В. було скеровано лист №2302-вих-94640 щодо підписання договору оренди (копія додається).
Згідно з відомостями, які внесені в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням Позивача є. 81137, Львівська обл., Пустомитівський р-н, село Пасіки-Зубрицькі, ВУЛИЦЯ ЛЬВІВСЬКА, будинок 3.
Зі змісту даного листа вбачається, що, відповідно до протоколу електронного аукціону №LLP001-UA-20210828-81492 та наданого оператором електронного майданчику - ТЗОВ « ЗЕ ТЕНДЕР» ФОП Яців С В. визнано переможцем електронного аукціону щодо продовження договору оренди нежитлових приміщень загальною площею 75,8 кв.м, за адресою: Львів, вул. І. Миколайчука, 9, а відповідно до п. 81 «Порядку передачі в оренду державного та комунального майна» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №483 від З червня 2020р. договір оренди даних нежитлових приміщень з ФОП Яців С,В. повинен бути оприлюднений в електронній торговій системі до 18 години 01.11.2021.
Проте, переможець електронного аукціону ФОП Яців С.В. не провів повний розрахунок по зазначеному протоколу та не підписав відповідний договір оренди в зазначений термін.
Управлінням комунальної власності ДЕР ЛМР 02.11.2021було видано наказ №580-0 «Про відмову від укладення договору оренди нежитлових приміщень за адресою: м. Львів, вул. Миколайчукка,9» та складено акт про не підписання у встановлений строк договору оренди переможцем електронного аукціону №LLP001-UA-20210828-81492, сформованого 30.09.2021р. щодо об'єкта оренди нежитлових приміщень, за адресою: м. Львів, вул. Миколайчука,9.
Електронною торговою системою було сформовано новий Протокол про проведення аукціону №LLP001-UA-20210828-81492 від 02.11.2021 року, згідно якого переможцем електронного аукціону стала Відповідач-2 ФОП Джінорідзе Л.В.
В подальшому, 15.11.2021р. Управлінням комунальної власності ДЕР ЛМР було видано наказ №83 «Про затвердження протоколу про результати електронного аукціону з умовами щодо продовження договору оренди нежитлових приміщень за адресою: м. Львів, вул. І. Миколайчука,9».
Між Управлінням комунальної власності ДЕР ЛМР та ФОП Джінорідзе Л.В 26.11.2021 було укладено договір оренди №111-12817-21 (АП).
Як зазначає позивач, що на сайті «Прозорро.Продажі» UА-20210828-81492) (копія скріншоту додається) були зазначені умови проведення аукціону та документи аукціону, серед яких був примірний договір оренди, щодо продовження договору оренди нежитлових приміщень за адресою: м. Львів, вул. Миколайчука, 9, другого поверху під індексами 281а, 281, 282, 282а, 2826, який детально регламентував умови оренди. У проекті даного договору оренди майна були відсутні будь - які відомості, що стосувалися сплатити переможцем авансового платежу у розмірі 6 місячних орендних плат, а також вартості невід'ємних поліпшень у розмірі 85 000, 00 грн, що в сумі становить 391 000, 00 грн(копія додається).
Позивач вважає дії Відповідача-1 незаконними та такими, що в односторонній спосіб змінюють умови договору оренди, про що не знав Позивач при прийнятті рішення про участь в аукціоні та виставленні своїх цінових пропозицій. А тому, Позивачем не було підписано договір оренди нежитлових приміщень за адресою: м. Львів, вул. Миколайчука, 9, другого поверху під індексами 281а, 281, 282, 282а, 2826, загальною площею 75,8 кв.м.
Враховуючи вищезазначене Позивач цінним листом з описом вкладення від 01.11.2021 вих. № 0111, (копія додається) проінформував Відповідача 1 про порушення норм матеріального права при проведенні електронного аукціону на продовження договору оренди за адресою м. Львів, вул. І. Миколайчука, 9 та вимагав повернути гарантійний та реєстраційний внесок. Відповіді на даний лист не отримано на момент подачі даного позову, що стало підставою для звернення з даним позовом до суду з матеріально - правовими вимогами скасування результатів аукціону, визнання недійсним договору оренди та стягнення 38 320,80 грн гарантійного та 600,00 грн реєстраційного внеску.
Проаналізувавши всі обставини та матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтовані та такі що не підлягають до задоволення.
При ухваленні рішення, суд виходив з наступного.
Правовідносини, що виникли між Позивачем та Відповідачем регулюються Конституцією України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду державного і комунального майна», Порядком передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №483 від 03.06.2020 та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно зі статтею 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно із ст.650 ЦК України особливості укладення договорів на біржах, аукціонах, конкурсах тощо встановлюються відповідними актами цивільного законодавства.
Згідно із ст.14 ЦК України цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї. Виконання цивільних обов'язків забезпечується засобами заохочення та відповідальністю, які встановлені договором або актом цивільного законодавства.
Особа може бути звільнена від цивільного обов'язку або його виконання у випадках, встановлених договором або актами цивільного законодавства.
Закон України «Про оренду державного та комунального майна», регулює правові, економічні та організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна, що перебуває в державній та комунальній власності, майна, що належить Автономній Республіці Крим, а також передачею права на експлуатацію такого майна; майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання майна, що перебуває в державній та комунальній власності, майна, що належить Автономній Республіці Крим.
Згідно з приписами частини 2 Перехідних положень Закону України «Про оренду державного та комунального майна» №157-ІХ, договори оренди державного або комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, продовжуються в порядку, передбаченому законодавством, яке діяло до дати набрання чинності цим Законом, до дати, яка наступить раніше: набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України чи рішенням представницького органу місцевого самоврядування (щодо договорів оренди комунального майна, розташованого в межах відповідної територіальної громади), передбаченим абзацом п'ятим частини другої статті 18 цього Закону, або 1 липня 2020 року.
Після настання однієї з дат, яка відповідно до цього пункту наступить раніше, але у будь-якому випадку не раніше дня введення в дію цього Закону, договори оренди продовжуються в порядку, визначеному цим Законом.
Оскільки Закон України «Про оренду державного та комунального майна» прийнятий 03.10.2019 та набрав чинності 01.02.2020, то продовження договору оренди №Ш-11164-18від 16.05.2018 здійснюється з урахуванням вимог нового закону.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», аукціон - спосіб передачі в оренду державного та комунального майна особі, яка запропонувала найбільшу орендну плату, що проводиться в електронній формі.
Згідно зі ст.13 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», Порядок функціонування ETC, порядок та строки передачі майна в оренду, подання заяв на участь в аукціоні, проведення аукціонів, розмір, порядок та строки сплати, повернення гарантійних, реєстраційних внесків, плати за участь в аукціоні (винагороди оператора), порядок та строки підписання, опублікування протоколу та договору оренди за результатами аукціону визначаються «Порядком передачі майна в оренду», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України№483 від 03.06.2020.
За результатами електронного аукціону з умовами щодо продовження договору оренди нежитлових приміщень загальною площею 75,8 кв.м. за адресою: м. Львів, вул. І. Миколайчука,9. проведеного відповідно до норм Закону України «Про оренду державного і комунального майна» №157-ІХ від 03.06.2020 та Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №483 від 03.06.2020, відповідно до протоколу про результати електронного аукціону №LLP001-UA-20210828- 81492, сформованого 30.09.2021, підписаного переможцем зазначеного аукціону 02.10.2021 оператором - 01.10.2020, організатором - 12.10.2021 та оприлюдненого 12.10.2021Переможцем даного електронного аукціону визначено ФОП Яціва Степана Володимировича (переможець електронного аукціону), з орендною платою на місяць 51 000,00 грн з ПДВ.
Пункт 76 Порядку передбачає, що у разі коли переможець електронного аукціону не відповідає вимогам статті 4 Закону, або в інших випадках, передбачених частиною дев'ятою статті 13 Закону, орендодавець завантажує рішення про відмову у затвердженні протоколу про результати електронного аукціону або про відмову від укладення договору оренди в електронну торгову систему. Орендодавець завантажує рішення про відмову від укладення договору оренди також у разі, коли переможець електронного аукціону не сплатив авансовий внесок та вартість невід'ємних поліпшень відповідно до пункту 80 цього Порядку (у разі проведення електронного аукціону на продовження договору оренди). Якщо переможець електронного аукціону відмовився від підписання протоколу про результати електронного аукціону або договору оренди чи не підписав такий протокол або договір у встановлені строки, орендодавець складає та завантажує відповідний акт в електронну торгову систему.
Оскільки у встановлений строк Позивач не сплатив авансового внеску та не уклав із Управлінням комунальної власності ДЕР ЛМР договір оренди, Відповідач діяв відповідно до пункту 76 Порядку, за змістом якого. Орендодавець завантажує рішення про відмову від укладення договору оренди також у разі, коли переможець електронного аукціону не сплатив авансовий внесок та вартість невід'ємних поліпшень відповідно до пункту 80 цього Порядку (у разі проведення електронного аукціону на продовження договору оренди).
Особливості передачі в оренду комунального майна, передбачені Законом України «Про оренду державного та комунального визначатися рішенням представницьких органів місцевого самоврядування з урахуванням вимог і обмежень передбачених цим Законом (п.2 ч.2 ст. 5 Закону).
Відповідно до ст.16 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» договір оренди формується на підставі примірного договору оренди, що затверджується Кабінетом Міністрів України - щодо майна державної власності; представницькими органами місцевого самоврядування - щодо майна комунальної власності.
Львівською міською радою 22.04.2021 було прийнято ухвалу №591 «Про окремі питання оренди майна Львівської міської територіальної громади, додатком №1 до якої було затверджено «Загальні положення щодо оренди майна Львівської міської територіальної громади», а додатком №5-примірний договір оренди, в якому визначені змінювані умови договору, серед яких, зокрема, зазначена інформація про розмір авансового платежу та забезпечувального депозиту.
10. Розмір авансового орендного платежу залежності від типу Договору залишити одне із двох альтернативних формулювань пункту 10. 1.
(1) 10.1. 2 (дві) місячні орендні плати, якщо цей Договір є договором типу 5.1. (А), 5.1. (Б), 5.1.(Г), а також 5.1.(В), але переможцем аукціону є особа, що була орендарем Майна станом на дату оголошення аукціону (пункт 150 Порядку) =Сума, грн., з ПДВ
*Якщо договір оренди укладено на строк, менший ніж два місяці, розмір авансового становить суму орендної плати за цей строк оренди.
(2) 10.1
6 (шість) місячних орендних плат, визначених за результатами проведення аукціону якщо цей Договір є договором типу 5.1.(В)- Продовження за результатами проведення аукціону - і при цьому переможцем аукціону є особа інша, ніж орендар Майна станом на дату оголошення аукціону (пункт 150 Порядку)= Сума, грн., з ПДВ
11.Сума забезпечувального депозиту
2 (дві) місячні оренді плати, але в будь-якому випадку у розмірі не меншому, ніж розмір мінімальної заробітної плати станом на перше число місяця, в якому укладається цей Договір: Сума, грн з ПДВ.
Якщо договір оренди укладено на строк, менший ніж два місяці, розмір забезпечувального депозиту становить суму орендної плати за 5 календарних днів оренди, але в будь-якому випадку у розмірі укладається цей Договір.
Крім того, як вже зазначалось, п. 10 Примірного договору визначено розмір авансового внеску орендної плати залежно від типу договору. У пункті 10.1 вказано, що розмір авансового внеску орендної плати становить 6 (шість) місячних орендних плат, визначених за результатами проведення аукціону, якщо цей договір є договором продовження оренди через аукціон.
Суд встановив, що у документах аукціону є зразок типового договору, де у пункті 10 зазначено 2 (дві) можливі опції сплати авансового платежу,- 2(дві) або б(шість) орендних плати. В пункті 5.1.1 визначено, що цей договір є договором типу (В) - продовження за результатами проведення аукціону попереднього договору оренди від 16.05.2018 № Ш-11164-18.
Суд погоджується з позицією відповідача - 2, щодо того, що пункт 10 не міг бути заповненим до завершення аукціону, оскільки для нового орендаря і для чинного орендаря розміри авансового внеску є різними. Для чинного орендаря він становить 2 (дві) місячні орендні плати, згідно пункту 10.1(1) Примірного договору, а для нового орендаря - 6 (шість) місячних орендних плат. Тобто, Позивачу було відомо якого типу цей аукціон із назви даного аукціону.
30.09.2021 було сформовано протокол про результати електронного аукціону № LLP001- UA-20210828-81492 з умовами, щодо продовження договору оренди нежитлових приміщень за адресою: м.Львів, вул.І.Миколайчука, 9. У протоколі було зазначено реквізити та суми для перерахування авансового внеску:
Орендодавцю-Управлінню комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради - в розмірі 10% від загальної суми платежу - 30600,00 грн, Балансоутримувачу- КНП «Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги м.Львова» - в розмірі 90% від загальної суми платежу - 275400,00 грн.
02.10.2021 протокол було підписано Позивачем Яців Степаном Володимировичем та затверджено печаткою, тобто Позивач був ознайомлений з сумами, які він має сплатити.
Також щодо посилання позивача про відсутність у проекті договору оренди будь - яких відомостей, що стосуються компенсації переможцем вартості невід'ємних поліпшень у розмірі 85 000, 00 грн, то суд погоджується з даним твердженням, адже згода на невід'ємні поліпшення не надавались та невід'ємні поліпшення не здійснювались.
З урахуванням викладеного вище, твердження Позивача про те, що в нього виник обов'язок компенсувати вартість невід'ємних поліпшень у розмірі 85 000, 00 грн не відповідають фактичним обставинам справи.
Відповідно до п.57 «Порядку передачі в оренду державного та комунального майна», затвердженого постановою КМУ №483, особа, яка має намір взяти участь в електронному аукціоні сплачує реєстраційний та гарантійний внески для набуття статусу учасника. Реєстраційний та гарантійний внески для участі в електронному аукціоні вважаються сплаченими з моменту їх зарахування на банківський рахунок оператора електронного майданчика не пізніше ніж за одну годину до закінчення кінцевого строку подання заяв на участь в електронному аукціоні.
За умовами п. 110 «Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою КМУ №483, повернення сплачених гарантійних внесків учасникам можливе у випадках, передбачених п. 94 цього Порядку, яке здійснюється оператором електронного майданчика протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем присвоєння електронному аукціону статусу аукціон не відбувся або аукціон відмінено.
Як вже зазначалось, 29.09.2021 ФОП Яців Степан Володимирович оплатив реєстраційний внесок в розмірі 600,00грн та гарантійний внесок в розмірі 38 320,80 грн.
В статті 1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» визначено, що гарантійний внесок - сума коштів у розмірі, визначеному Порядком передачі майна в оренду, затвердженим Кабінетом Міністрів України, що вноситься потенційним орендарем об'єкта оренди для забезпечення виконання його зобов'язання щодо участі в аукціоні у вигляді грошових коштів на рахунок оператора електронного майданчика або у формі безвідкличної банківської гарантії у випадках, передбачених Порядком передачі майна в оренду, затвердженим Кабінетом Міністрів України (п.3).
Відповідно до вказаної норми гарантійний внесок утримує в собі поняття суми коштів внесеної для забезпечення виконання зобов'язання щодо участі в аукціоні. Відтак, за своїм змістом гарантійний внесок, це гарантійне грошове забезпечення (грошовий завдаток), яке є складовою заходів, що вживаються організатором для забезпечення виконання зобов'язань учасниками, та вноситься потенційними учасниками торгів на розрахунковий рахунок організатора для участі у електронних торгах.
Відповідно до п.17 статті 1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», реєстраційний внесок - сума коштів у розмірі 0,1 мінімальної заробітної плати, діючої станом на 1 січня поточного року, яка вноситься потенційним орендарем на відповідний рахунок оператора електронного майданчика за реєстрацію заяви на участь в аукціоні. Реєстраційний внесок не повертається потенційному орендарю, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України.
Зі змісту поняття реєстраційного внеску, вбачається, що це сума коштів внесена за реєстрацію заяви на участь в аукціоні.
Враховуючи положення п. п.3, 17 статті 1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» щодо неповернення реєстраційного та гарантійного внеску реалізовану мету внесків, то суд погоджується з твердженням відповідача -1, що враховуючи ненадання позивачем документального обґрунтування наявності випадків визначених Кабінетом Міністрів України, які могли б бути підставою для їх повернення.
У зв'язку з викладеним, враховуючи вищенаведені положення норм чинного законодавства України, приймаючи до уваги встановлені фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.
Відповідно до вимог ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У відповідності до ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Зі змісту ст.77 ГПК України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Згідно ст.78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
У відповідності до ст.79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Враховуючи наведене, суд розглянувши позовні вимоги, вважає такі необґрунтованими, не доведеними належними та допустимими доказами, а тому заявлені вимоги не підлягають до задоволення.
Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Судові витрати на підставі статей 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Відтак судовий збір залишається за позивачем.
З огляду на викладене, виходячи з положень чинного законодавства України, матеріалів та обставин справи, враховуючи практику застосування законодавства вищими судовими інстанціями, керуючись статтями 10, 12, 20, 73, 74, 75, 76, 79, 123, 129, 231, 232, 233, 236, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. В задоволенні позову в частині стягнення з Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради на користь Фізичної особи - підприємця Яціва Степана Володимировича 38 320,80 грн гарантійного та 600,00 грн реєстраційного внеску - відмовити.
2. В решті позовних вимог провадження у справі № 914/3678/21-закрити.
Рішення господарського суду може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені розділом ІV Господарського процесуального кодексу України.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 29.06.2022.
Суддя Березяк Н.Є.