Справа № 373/839/22
26 червня 2022 року м. Переяслав
Суддя Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області Опанасюк І.О.,
за участі особи, яка притягується до відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Супоївка Яготинського району Київської області, громадянина України, присяжного Яготинського районного суду Київської області, зареєстрованого по АДРЕСА_1 та проживаючого по АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий 24.11.1998 Яготинським РВ ГУ МВС України в Київській області,
за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 , виконуючи обов'язки присяжного Яготинського районного суду Київської області, являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних із корупцією, згідно з пп.“г” п.1 ч.1 ст.3 Закону №1700-VII та примітки до ст.172-6 КУпАП, на якого поширюється його дія, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону №1700-VII несвоєчасно, без поважних причин, 11.05.2021 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В суді ОСОБА_1 визнав провину у вчиненому та щиро покаявся.
Прокурор до суду не прибув. Повідомлений належним чином.
Судом визнані належними та допустимими письмові докази, які у своїй сукупності підтверджують наступні обставини.
Згідно рішення Яготинської районної ради Київської області VII скликання від 10.07.2018 “Про затвердження списку присяжних Яготинського районного суду Київської області” №546-32-VII на ОСОБА_1 було покладено виконання обов'язків присяжного зазначеного суду Відтак ОСОБА_1 має статус присяжного Яготинського районного суду Київської області.
Відповідно до п.6 ч.7 ст.56 Закону України “Про судоустрій та статус суддів” присяжні повинні виконувати вимоги та дотримуватися обмежень, установлених законодавством у сфері запобігання корупції.
Згідно з пп.“г” п.1 ч.1 ст.3 Закону №1700-VII судді, судді Конституційного Суду України, заступник Голови, члени, інспектори Вищої ради правосуддя, посадові особи секретаріату Вищої ради правосуддя, Голова, заступник Голови, члени, інспектори Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, посадові особи секретаріату цієї Комісії, посадові особи Державної судової адміністрації України, присяжні (під час виконання ними обов'язків у суді), є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
У відповідності до абзацу 15 ч.1 ст.1 Закону №1700-VII суб'єкти декларування - особи, зазначені у п.1. пп. “а” і пп. ”в” п.2, п.4 і п.5 ч.1 ст.3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати деларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з табелями обліку використання робочого часу присяжних Яготинського районного суду Київської області ОСОБА_1 , у 2020 році виконував покладені на нього обов'язки присяжного цього суду 07.02.2020, 25.06.2020 та 08.10.2020.
Частиною 1 ст.45 Закону №1700-VII визначено, що особи, зазначені у пункі 1, підпунктах “а”, п.2. ч.1, ст.3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-порталі НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агенством.
Відповідно до підпункту 1 пункту 5 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Реєстру, затвердженого рішенням НАЗК від 10.06.2016 №3, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 за №959/29089, щорічна декларація подається у період х 00 годин 00 хвилин 1 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним періодом. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Враховуючи викладене. ОСОБА_1 декларацію за 2020 рік мав подати в період часу з 00 годин 00 хвилин 01.01.2021 до 00 годин 00 хвилин 01.04.2021.
Разом з викладеним встановлено, що кваліфікований електронний підпис для подачі щорічної декларації за 2020 рік ОСОБА_1 , отримав лише 11.05.2021 в акредетованому центрі сертифікації ключів “Приватбанк”, строком дії по 11.05.2022, тобто вже після відведеного законодавством терміну на подачу електронної декларації за 2020 рік. При цьому в нього був діючий кваліфікований електронний підпис терміном дії з 06.10.2020 по 06.10.2021.
В суді не встановлено поважності причин несвоєчасного подання декларації.
Таким чином ОСОБА_1 , будучи обізнаним щодо встановленого Законом №1700-VII обов'язку подачі щорічних декларацій, маючи реальну можливість не допускати порушень Закону №1700-VII, порушив вимоги ч.1 ст.45 закону №1700-VII, подавши несвоєчасно, без поважних причин, декларацію за 2020 рік.
Датою вчинення даного адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є дата закінчення етапу подання та оприлюднення відповідно до закону №1700-VII декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто 00 годин 00 хвилин 01.04.2021.
Відповідно до ч.4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212---15, 212--21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Вказані строки на момент розгляду справи в суді не сплинули.
Обставиною, яка пом'якшує відповідальність, відповідно до ст. 33 КУпАП визнано щире каяття.
Обставин, що обтяжують відповідальність, немає.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши всі докази в їх сукупності та взаємозв'язку, враховуючи щире розкаяння винного, ОСОБА_1 необхідно піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією даної статті.
Окрім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 496,20 грн.
Керуючись ч.1 ст. 172-6 КУпАП, керуючись ст.ст. 33, 252, 283 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає850, 00 грн (вісімсот п'ятдесят гривень) 00 коп. (отримувач: ГУК у Київській обл. 21081100; код ЄДРПОУ 37955989; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок UA748999980313010106000010734).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 496 (чотириста дев'яносто шість) грн. 20 коп. (отримувач: ГУК у м.Києві (м. Київ), 22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів до бюджету 22030106).
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області.
Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Постанова може бути звернута до примусового виконання протягом трьох місяців з дня її винесення, а в разі оскарження - протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
СУДДЯ І.О. Опанасюк