Рішення від 29.06.2022 по справі 293/887/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 293/887/22

Провадження № 2-о/293/26/2022

29 червня 2022 рокусмт Черняхів

Черняхівський районний суд Житомирської області у складі:

головуючої судді Проценко Л.Й.

за участю секретаря судового засідання Тишкевич К.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Черняхів в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 з участю заінтересованої особи: Черняхівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області центрально-західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Хмельницький) про встановлення факту смерті

ВСТАНОВИВ:

І. СУТЬ СПРАВИ

27.06.2022 ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою, в якій просить встановити факт смерті її чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Велика Горбаша, Черняхівського району Житомирської області, який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 року поблизу населеного пункту с.Троїцьке, Попаснянського району Луганської області внаслідок масованого обстрілу збройними силами російської федерації.

В обґрунтування заяви ОСОБА_1 зазначає, що її чоловік, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на виконання Указу Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» 03 березня 2022 року мобілізований та проходив службу у військовій частині НОМЕР_2. У травні поточного року вона отримала сповіщення начальника відділення обліку мобілізаційної роботи ОСОБА_3 про те, що її чоловік, старший солдат ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в результаті ворожого артилерійського обстрілу поблизу населеного пункту Троїцьке Попаснянського р-ну Луганської області внаслідок потрапляння снаряду в бліндаж та вибуху боєкомплекту рахується таким, місце знаходження якого невідоме.

02.06.2022 вона звернулася із заявою до Житомирського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області із заявою про вчинення кримінального правопорушення. 03.06.2022 відкрито кримінальне провадження № 12022060400000992 за ст.110 ч.3 КК України за фактом того, що з ІНФОРМАЦІЯ_2 по теперішній час внаслідок дій російської федерації, вчинених з метою зміни меж державного кордону України військовослужбовець в.ч. НОМЕР_2 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не виходить на зв'язок. Останнє відоме місце перебування якого є населений пункт Троїцьке Луганської області.

24.06.2022 заявниця отримала акт від командира військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_4 про те, що її чоловік ОСОБА_2 загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 о 19 год. 30 хв. внаслідок масованого обстрілу з мінометів силами російської федерації. Його тіло згоріло внаслідок дій високої температури.

Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на полі бою, за обставин при яких неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятий відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

В зв'язку з вище викладеним заявниця просить суд встановити факт смерті її чоловіка ОСОБА_2 в судовому порядку. Встановлення даного факту заявниці необхідно для державної реєстрації смерті в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

ІІ. ПРОЦЕДУРА та ПОЗИЦІЇ СТОРІН

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями Черняхівського районного суду Житомирської області від 27.06.2022 головуючим суддею визначено Л.Й.Проценко (а.с.9).

27.06.2022 суд постановив ухвалу про прийняття до розгляду та відкриття провадження по справі за правилами окремого провадження. Судове засідання призначено на 08 год. 40 хв. 29.06.2022, в яке викликано заявника та заінтересовану особу (а.с.10).

29.06.2022 заявниця в судовому засіданні підтримала заяву та пояснила, що 03.03.2022 її чоловіка мобілізувати до лав Збройний Сил України. У травні вона отримала сповіщення від командира, що її чоловік вважається таким, місце знаходження якого не відомо внаслідок потрапляння в бліндаж під час ворожого артилерійського обстрілу російською федерацією.24.06.2022 вона отримала акт командира військової частини НОМЕР_2 про те, що її чоловік загинув внаслідок даного обстрілу і тіло його згоріло повністю. Просила задовольнити її заяву та встановити факт смерті її чоловіка ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок масованого обстрілу збройними силами російської федерації поблизу населеного пункту с.Троїцьке, Попаснянського району Луганської області.

Представник Черняхівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області центрально-західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Хмельницький) в судовому засіданні не заперечувала щодо задоволення заяви ОСОБА_1

ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ДОКАЗИ НА ЇХ ПІДТВЕРДЖЕННЯ

Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є чоловіком заявниці - ОСОБА_1 . Факт укладення шлюбу між ними підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 виданим 25.02.1995 Великогорбашівською с/р Черняхівського р-ну Житомирської обл.(а.с.4)

Відповідно до сповіщення начальника відділення обліку та мобілізаційної роботи І.Войтовича від 24.05.2022 №9/973, яке надійшло ОСОБА_1 про те, що солдат ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 в результаті ворожого артилерійського обстрілу поблизу н.п.Троїцьке Попаснянського району Луганської області внаслідок потрапляння снаряду в бліндаж відбувся вибух боєкомплекту і місце знаходження не відоме (а.с.).

У відповідності з витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 03.06.2022 №120220604000000992 ОСОБА_1 звернулась до Житомирського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області з заявою про те, що з ІНФОРМАЦІЯ_2 по даний час внаслідок дій російської федерації вчинених з метою зміни меж державного кордону України не виходить на зв'язок військовослужбовець в.ч.НОМЕР_2 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Останнє відомі місце перебування якого є населений пункт Троїцьке Луганської області (а.с.7).

Згідно акту про настання смерті від 18.05.2022 затвердженого командиром військової частини НОМЕР_2 полковником О.Умінським 08.06.2022 складеного командиром 2 роти спеціального призначення 3 батальйону спеціального призначення військової частини НОМЕР_2 лейтенантом ОСОБА_6., заступником командира з МПЗ 2 роти спеціального призначення 3 батальйону спеціального призначення військової частини НОМЕР_2 лейтенантом ОСОБА_7., командиром 3 роти спеціального призначення 3 батальйону військової частини НОМЕР_2 капітаном ОСОБА_8. ІНФОРМАЦІЯ_2 о 19 год. 30 хв. ОСОБА_2 загинув за наступних обставин: ІНФОРМАЦІЯ_2 в період з 17 години 27 хвилин до 19 години 32 хвилин збройними силами рф було здійснено масований обстріл з мінометів 120 калібру РОП «Алькатрас-2» поблизу н.п. Троїцьке, Попаснянського району, Луганської області. Внаслідок попадання в бліндаж відбувся вибух боєкомплекту та виникла пожежа, під час якої оператор 2 роти спеціального призначення 3 батальйону спеціального призначення військової частини НОМЕР_2 старший солдат ОСОБА_2 отримав поранення не сумісне з життям. Тіло ОСОБА_2 безпосередньо на очах військовослужбовців, які склали цей акт, а саме: командира 2 роти спеціального призначення 3 батальйону спеціального призначення військової частини НОМЕР_2 лейтенанта ОСОБА_6., заступника командира з МПЗ 2 роти спеціального призначення 3 батальйону спеціального призначення військової частини НОМЕР_2 лейтенанта ОСОБА_7., командира 3 роти спеціального призначення 3 батальйону військової частини НОМЕР_2 капітана ОСОБА_8 В., згоріло внаслідок дії високої температури. Решток тіла ОСОБА_2 не залишилось взагалі. На момент загибелі ОСОБА_2 перебував в засобах індивідуального захисту (а.с.8).

Встановлення факту смерті ОСОБА_2 для заявниці необхідне для отримання свідоцтва про смерть.

ІV. НАЦІОНАЛЬНЕ ЗАКОНОДАВСТВО, ЩО ПІДЛЯГАЄ ЗАСТОСУВАННЮ

Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення (п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України).

Згідно зі ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, цей Закон та Указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України (ст. 2 зазначеного Закону України).

В зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався, останній раз Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 22.05.2022 строком на 90 діб до 23 серпня 2022 року.

Відповідно до ч.1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про становлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

Відповідно до п.13 вказаної Постанови заявник зобов'язаний обгрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.

V. ОЦІНКА ДОКАЗІВ СУДОМ

Виходячи із засад справедливості та розумності, притаманних цивільному судочинству, суд вважає обґрунтованим твердження заявниці про об'єктивну неможливість отримати лікарське свідоцтво про смерть ОСОБА_2 у встановленому законом порядку.

Факт смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 поблизу населеного пункту Троїцьке Попаснянського району Луганської області внаслідок масованого обстрілу збройними силами російської федерації підтверджується матеріалами заяви.

На даний час законом не передбачено іншого порядку, ніж встановлення цього факту в судовому порядку. Задоволення даної заяви надасть заявниці можливість отримати свідоцтво про смерть її чоловіка ОСОБА_2 .

Згідно п. 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» з наступними змінами та доповненнями, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Згідно зі ст. 14 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом.

За таких обставин суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення (факту смерті) підлягає задоволенню.

Відповідно до п. 9 ст. 10 ЦПК України якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).

Враховуючи те, що військова агресія рф проти України розпочалася 24.02.2022 року, наразі чинним законодавством України не встановлений порядок набрання рішенням у справах про встановлення факту смерті на території, на якій ведуться бойові дії законної сили, суд вважає за необхідне застосувати аналогію закону та відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України визначити, що рішення про встановлення факту смерті особи на території, де ведуться бойові дії, підлягає до негайного виконання.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 4, 10, 13, 76-81, 89, 211, 247, 263-265, 293-294, 315-319, 354, 430 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 з участю заінтересованої особи: Черняхівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області центрально-західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Хмельницький) про встановлення факту смерті задовольнити.

Встановити факт смерті громадянина України - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Велика Горбаша, Черняхівського району Житомирської області, який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 року поблизу населеного пункту с.Троїцьке, Попаснянського району Луганської області внаслідок масованого обстрілу збройними силами російської федерації.

Копію рішення суду невідкладно направити до Черняхівського відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрально-Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Хмельницький) для державної реєстрації смерті ОСОБА_2 .

Рішення підлягає негайному виконанню.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а в разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не було скасовано. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Головуюча суддя Людмила ПРОЦЕНКО