Дата призначення - - поля не стирати, в поля потрібно ввести дату та час формату "хх.хх.хх" та "хх:хх.
20 червня 2022 рокуСправа № 11/Б-1203(921/691/21)
Господарський суд Тернопільської області у складі судді Сидорук А.М.
розглянувши клопотання /вх.№1659 від 10.03.2022/ Державного підприємства “Зарубинський спиртовий завод” про залишення позовної заяви без розгляду
у справі
за позовом: Головного управління ДПС у Тернопільській області, вул.Білецька, 1, м.Тернопіль, ідентифікаційний код 44143637
до відповідача: Державного підприємства “Зарубинський спиртовий завод”, 47343, Тернопільська обл., Збаразький район, с.Зарубинці, ідентифікаційний код 00375065
про стягнення податкового боргу в розмірі 741 791,06 грн
в межах справи № 11/Б-1203 про визнання банкрутом Державного підприємства “Зарубинський спиртовий завод”, 47373, Тернопільська обл., Збаразький район, с.Зарубинці, вул..Заводська, 1, ідентифікаційний код 00375065.
За участі представників:
Позивача: Свистун Є.М.
Відповідача: Денис А.І.
Суть справи: Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 09 листопада 2009 року порушено провадження у справі № 11/Б-1203 про банкрутство Державного підприємства "Зарубинський спиртовий завод", с. Зарубинці Збаразького району Тернопільської області, ідентифікаційний код 00375065.
22.10.2021 Головне управління ДПС у Тернопільській області, вул. Білецька, 1, м.Тернопіль звернулось до господарського суду Тернопільської області з позовною заявою до Державного підприємства “Зарубинський спиртовий завод”, 47343, Тернопільська обл., Збаразький район, с.Зарубинці про стягнення податкового боргу в розмірі 741 791,06 грн.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 26.10.2021 прийнято до розгляду позовну заяву Головного управління ДПС у Тернопільській області до Державного підприємства “Зарубинський спиртовий завод” про стягнення податкового боргу в розмірі 741791,06 грн. в межах провадження у справі № 11/Б-1203 про банкрутство Державного підприємства “Зарубинський спиртовий завод”; призначено у справі підготовче засідання.
10.03.2022 від відповідача на адресу суду надійло клопотання про залишення позовної заяви Головного управління ДПС у Тернопільській області до ДП “Зарубинський спиртовий завод” про стягнення податкового боргу в розмірі 741 791,06 грн. без розгляду /вх.№1659 від 10.03.2022/. В поданому клопотанні державне підприємство “Зарубинський спиртовий завод” зазначає, що Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань № 404648790068 від 20.02.2022, позивач - Головне управління ДПС у Тернопільській області (ЄДРПОУ 44143637) є відокремленим підрозділом юридичної особи Державної податкової служби України (ЄДРПОУ 43005393).
За частиною 3 статті 95 Цивільного кодексу України, керівники філій та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.
Разом з тим, частиною 4 статті 95 Цивільного кодексу України, керівники філій та представництв призначаються юридичною особою і діють на підставі виданої нею довіреності.
За приписами статті 164 Господарського кодексу України, до позовної заяви, підписаної представником позивача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача.
Позовну заяву Головного управління Державної податкової служби у Тернопільській області про стягнення податкового боргу в сумі 741 791,06 грн підписано начальником відокремленого підрозділу Михайлом Яциною.
Проте відповідач вважає, що згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, Головне управління ДПС у Тернопільській області є відокремленими підрозділом Державної податкової служби України, не є юридичною особою та не має самостійної господарської дієздатності.
10.06.2022 року на адресу суду від головного управління Державної податкової служби України надійшло клопотання пояснення (вх..№3674 від 10.06.2022), згідно якого позивач просить в задоволенні клопотання про залишення позову без розгляду відмовити з огляду на наступне:
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 08.02.2022 року у справі № 11/Б-1203 здійснено заміну сторони кредитора Головного управління ДПС у Тернопільській області (код 43142723), на кредитора - Головне управління ДПС у Тернопільській області , як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 44143637).
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 «Деякі питання територіальних органів державної податкової служби» ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком (в тому числі Головне управління ДПС у Тернопільській області).
Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 № 529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком , зокрема, Головне управління ДПС у Тернопільській області.
Наказом Державної податкової служби України від 24.12.2020 3 755 встановлено розпочати здійснення з 01.01.2021 територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з Наказом від 30.09.2020 № 529, повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 постанови 893.
На виконання Постанови № 893 та наказу ДПС України від 08.10.2020 № 556 «Про ліквідацію територіальних органів ДПС» 20.10.2020 до Єдиного державного реєстру внесено запис про припинення юридичної особи - Головного управління ДПС у Тернопільській області в результаті ліквідації.
Згідно інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 30.09.2020 зареєстровано (запис:1000741030008085321) філію (інший відокремлений підрозділ) Державної податкової служби України Головне управління ДПС у Тернопільській області ЄДРПОУ ВП 44143637, Україна, Тернопільська область, місто Тернопіль, вул. Білецька, буд.1.
Наказом ДПС України № 643 від 12.11.2003 затверджено Положення про територіальні органи ДПС.
Згідно п.1 Положення ДПС у Тернопільській області даний орган є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу ДПС України. Головне управління ДПС України є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у Тернопільській області (43142723).
Пунктом 4 цього Положення визначено, що Головне управління ДПС відповідно до покладених на нього завдань, зокрема здійснює погашення заборгованості з інших платежів, контроль за справлянням яких віднесено до компетенції ДПС; здійснює погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; забезпечує стягнення сум простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою за кредитами (позиками), залученими державою або під державні (місцеві гарантії), а також за кредитами з бюджету в порядку, визначеному Податковим кодексом України та іншими законами; проводить роботу щодо застосування до платників податків (платників єдиного податку) процедур банкрутства відповідно до законодавства з питань банкрутства; звертається до суду у випадках, передбачених законом.
Відповідно до наказу Державної податкової служби України від 24.12.2020 № 755 «Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій», на виконання вимог, визначених абзацом 3 пункту 2 постанови КМУ від 30.09.2020 № 893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби», наказано розпочати з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 № 529 «Про утворення територіальних органів ДПС», повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 Постанови № 893.
У постанові Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 значиться про те, що «права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи», проте, дану норму не може бути витлумачено як уповноваження ДПС України правом визначати новоутворені філії (в тому числі й головне управління ДПС у Тернопільській області) правонаступником майна, прав та обов'язків ліквідованих юридичних осіб, оскільки і сам Кабінет Міністрів України не має такого права відповідно до ч.3 ст.81 Цивільного кодексу України.
Відтак, з 01.01.2021 року відбулося фактичне (компетенційне) процесуальне правонаступництво, за яким здійснено передання компетенції від ліквідованого територіального органу ДПС як юридичної особи публічного права до територіального органу ДПС як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.
20.06.2022 року від представника ДП «Зарубинський спиртовий завод» надійшло заперечення (вх..№ 3850 від 20.06.2022) до клопотання пояснення позивача, згідно якого, вважає, що пояснення позивача не спростовують викладеного у клопотанні відповідача про залишення позову без розгляду, оскільки позивачем не надано копії положення про Головне управління ДПС у Тернопільській області чи довіреності керівника ГУ ДПС у Тернопільській області на право представлення інтересів Державної податкової служби України в суді з правом звернення до суду з позовною заявою.
В судовому засіданні 20.06.2022 року представник відповідача підтримав клопотання про залишення позову без розгляду, просив клопотання задоволити, позов залишити без розгляду.
Представник Головного управління ДПС у Тернопільській області в судовому засіданні заперечив проти клопотання відповідача про залишення позову без розгляду з підстав викладених у Клопотанні поясненні (вх.№ 3674 від 10.06.2022).
Розглянувши клопотання /вх.№1659 від 10.03.2022/ Державного підприємства “Зарубинський спиртовий завод” про залишення позовної заяви без розгляду, суд встановив наступне:
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 20 Господарського процесуального кодексу України, до юрисдикції господарських судів відносяться справи про банкрутство.
Положення Кодексу України з процедур банкрутства передбачають концентрацію всіх спорів у межах справи про банкрутство задля судового контролю у межах цього провадження за діяльністю боржника, залучення всього майна боржника до ліквідаційної маси та проведення інших заходів, метою яких є повне або часткове задоволення вимог кредиторів.
Частиною 1 ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що спори, стороною в яких є боржник, розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.
Визначені частиною другою ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства спори розглядаються та вирішуються судом хоч у межах основної справи про банкрутство боржника, але у відокремленому позовному провадженні за правилами Господарського процесуального кодексу України.
Згідно статті 1 Кодексу України з процедур банкрутства кредитор - юридична або фізична особа , а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; сторони у справі про банкрутство - конкурсні кредитори (представник комітету кредиторів), забезпечені кредитори, боржник (банкрут).
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 09 березня 2010 року затверджено Реєстр вимог кредиторів по справі № 11/Б-1203 відносно Державного підприємства "Зарубинський спиртовий завод", с.Зарубинці Збаразького району Тернопільської області, ідентифікаційний код 00375065. Визнано грошові вимоги наступних кредиторів: «…2.36. Збаразька міжрайонна державна податкова інспекція, м.Збараж Тернопільської області, вул..Б.Хмельницького,1, ідентифікаційний код 34037599 в сумі 595 757,04 грн.; черговість задоволення грошових вимог кредитора на суму 565573,49 грн. -третя, на суму 30183,55 грн. - шоста…».
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 08.02.2022 року здійснено заміну кредитора у справі № 11/Б-1203 - Головне Управління ДПС у Тернопільській області (ЄДРПОУ 43142763) на його правонаступника - Головне управління Державної податкової служби у Тернопільській області, як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України (ЄДРПОУ 44143637).
Відповідно до ч. 2-3 ст. 21-1 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», територіальні органи центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну митну та податкову політику, визначені ч. 1 цієї статті, утворюються без статусу юридичної особи та є органами державної влади, можуть мати окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та зображенням Державного герба України. Положення про такий територіальний орган затверджується керівником відповідного центрального органу виконавчої влади за погодженням з міністром, який спрямовує та координує діяльність відповідного центрального органу виконавчої влади.
Постановою Кабінету міністрів України «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» від 30.09.2020 р. № 893 ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком. А у її п. 2 встановлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення ДПС територіальних органів та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних з внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи ДПС, що будуть утворені згідно з абз. 4 п. 3 цієї постанови як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розкладів, кошторисів та заповнення 30% вакансій.
Відповідно до п. 8 ч. 3 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб: відомості про осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у т.ч. підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо; прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи. Таким чином, до Єдиному державному реєстрі включається інформація щодо осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, та дані про наявність обмежень щодо її представництва. Водночас у законодавстві відсутня вимога щодо необхідності внесення до Єдиного державного реєстру переліку всіх повноважень таких осіб, які вони можуть вчиняти від імені юридичної особи. Якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, вони вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою (ч. 1 ст. 10 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань»).
Як вбачається із матеріалів справи, зокрема витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань до переліку осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори Свистун Євгенія Мирославівна наділена повноваженнями вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, тощо (діє виключно в судах без окремого доручення керівника, самопредставництво ДПС, головного управління ДПС у Тернопільській області, як відокремленого підрозділу, без права відмови, відкликання, визнання позову, відмови, відкликання апеляційних, касаційний скарг).
Відповідно до п. 3 постанови КМУ від 30.09.2020 р. № 893, права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються, переходять до Державної податкової служби та її територіальних органів у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи. Наказом ДПС України «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» від 30.09.2020 р. № 529 було утворено територіальні органи за переліком згідно з додатком як відокремлені підрозділи ДПС. Можливість з 01.01.2021 р. забезпечення здійснення новоствореними територіальними органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються, була передбачена відповідним наказом ДПС України «Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій» від 24.12.2020 р. № 755. Крім того, у наказі ДПС України «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС» від 12.11.2020 р. № 643 регламентовано, що кожен територіальний орган ДПС, утворений як її відокремлений підрозділ, є правонаступником майна, прав та обов'язків відповідного територіального органу ДПС, що ліквідується.
Відповідно до п. 15 ч. 5 «Положення про Державну податкову службу України», затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 06.03.2019 р. № 227 (зі змінами, внесеними згідно з постановою КМУ від 24.02.2021 р. № 137), у частині самопредставництва визначено, що ДПС з метою організації своєї діяльності забезпечує самопредставництво ДПС та її територіальних органів у судах через голову ДПС, а також без окремого доручення голови ДПС - через його заступників та державних службовців самостійних структурних підрозділів апарату ДПС та її територіальних органів відповідно до положень про такі підрозділи, які забезпечують самопредставництво інтересів ДПС та її територіальних органів у судах без окремого доручення голови ДПС.
Підпунктом 28 пункту 6 Положення визначено, ДПС для виконання покладених на неї завдань має право звертатися у передбачених законом випадках до суду.
Розглянувши дане клопотання відповідача про залишення позову без розгляду, суд відмовляє у його задоволенні, оскільки відсутні обставини, які передбачають можливість залишення позову без розгляду.
На підставі наведеного, керуючись Кодексом України з процедур банкрутства, ст.ст. 226, 234,235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
1. В задоволенні клопотання /вх.№1659 від 10.03.2022/ Державного підприємства “Зарубинський спиртовий завод” про залишення без розгляду позовної заяви Головного управління ДПС у Тернопільській області про стягнення податкового боргу в розмірі 741 791,06 грн - відмовити.
2. Ухвалу направити сторонам у справі.
,
Суддя А.М. Сидорук