Рішення від 22.06.2022 по справі 911/213/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" червня 2022 р. Справа № 911/213/22

Господарський суд Київської області у складі судді Бацуци В. М.

розглянувши матеріали справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (без виклику учасників справи)

за позовом Комунального підприємства “Управляюча компанія “Виробниче управління житлово-комунального господарства” Переяславської міської ради”, (08400, вул. Гімназійна, буд. 35, м. Переяслав, Київська область)

до Приватного підприємства “Мартіус 2017”, (02226, вул. Бальзака Оноре де, буд. 12, м. Київ)

про стягнення 14 171, 08 грн

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

КП “УК “ВУЖКГ” звернулось в Господарський суд Київської області із позовом до ПП “Мартіус 2017” про стягнення 14 171, 08 грн основної заборгованості по сплаті житлово-комунальних послуг з управління багатоквартирним будинком за період з лютого 2018 р. по грудень 2021 р.

Позовні вимоги обґрунтовані позивачем неналежним виконанням відповідачем своїх обов'язків щодо оплати у повному обсязі за надані позивачем послуги з управління багатоквартирним будинком за період з лютого 2018 р. по грудень 2021 р., в тому числі у відповідності до умов типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 01.10.2020 р., укладеного між КП “УК “ВУЖКГ” та співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою м. Переяслав, вул. Покровська, 53/69, Київська область.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 25.01.2022 р. відкрито провадження у справі № 911/213/22 за позовом КП “УК “ВУЖКГ” до ПП “Мартіус 2017”про стягнення 14 171, 08 грн і визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (без виклику учасників справи), встановлено сторонам строки для подачі відповідних заяв по суті спору.

Відповідач про розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (без виклику учасників справи) був повідомлений належним чином, відзив на позовну заяву та інші заяви по суті спору не надав.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд -

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається із матеріалів справи, у відповідності до рішення Переяслав-Хмельницької міської ради Київської області від 27.03.2018 р. № 83-04 “Про коригування тарифів на утримання будинків та прибудинкових територій”, № 135-07 від 28.04.2017 р. “Про коригування тарифів на утримання будинків та прибудинкових територій” та відповідних додатків до них, позивач - Комунальне підприємство “Управляюча компанія “Виробниче управління житлово-комунального господарства” Переяславської міської ради” було визначено управителем та надавачем житлово-комунальних послуг, зокрема, щодо утримання будинків, прибудинкових територій та інших послуг, що надаються під час управління багатоквартирними будинками, в тому числі у будинку, розташованому за адресою: м. Переяслав, вул. Покровська, 53/69, Київська область, та затверджено тарифи на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

Відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відповідач - Приватне підприємство “Мартіус 2017” з 16.02.2018 р. є власником нежитлового приміщення загальною площею 52, 9 кв. м (основна площа - 50, 6 кв. м, допоміжна площа - 2,3 кв. м), розташованого за адресою Київська область, м. Переяслав-Хмельницький, вулиця Покровська, будинок 53/69, приміщення 13 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 155099332110), що підтверджується Інформаційною довідкою № 278400662 від 06.10.2021 р. з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, наявною у матеріалах справи.

В подальшому, 01.10.2020 р. між позивачем (надалі - управитель) та співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Переяслав, вул. Покровська, 53/69, Київська область (надалі - співвласники) було укладено типовий договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, згідно п. 1.1. якого управитель зобов'язується надавати співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком (надалі - послуга з управління), що розташований за адресою Покровська 53/69 (надалі - будинок), а співвласники зобов'язуються оплачувати управителю послугу з управління згідно з вимогами законодавства та умовами цього договору.

Пунктом 2 Договору передбачено, що список співвласників і площа квартир та приміщень, що перебувають у їх власності, станом на дату укладення договору, зазначаються у додатку 1 до договору, що є невід'ємною його частиною. Загальні відомості про будинок зазначаються у додатку 2 до договору і є невід'ємною його частиною.

Відповідно до п. 3 Договору послуга з управління полягає у забезпеченні управителем належних умов проживання і задоволення господарського-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна будинку та його прибудинкової території.

Послуга з управління включає утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема, прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку.

Послуга з управління надається відповідно вимог до якості згідно з додатком 4 до цього договору, що є його невід'ємною частиною.

Пунктом 10 Договору встановлено, що ціна послуги з управління становить 6, 59 гривень ( в тому числі) податок на додану вартість, якщо управитель є його платником) на місяць за 1 кв. метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення у будинку та включає: витрати на утримання будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна будинку в розмірі 5, 88 гривень відповідно до кошторису витрат на утримання будинку та прибудинкової території (надалі - кошторис витрат), що міститься у додатку 5 до цього договору; винагороду управителю в розмірі 0, 71 гривень на місяць.

Згідно з п. 11 Договору плата за послугу з управління нараховується щомісяця управителем та вноситься кожним співвласником не пізніше 30 числа місяця, наступного за розрахунковим.

За бажанням співвласника оплата послуги з управління може здійснюватись шляхом внесення авансових платежів.

Пунктом 30 договору передбачено, що цей договір набирає чинності з 01.10.2020 р. та укладається строком на один рік.

Якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від цього договору, він вважається продовженим на один рік.

Згідно з довідкою № 1 від 10.01.2022 р., виданою КП “УК “ВУЖКГ”, відповідачу з метою фіксації руху коштів, що надходять за послуги з утримання будинків, споруд і прибудинкової території за адресою: Київська область, Бориспільський район, місто Переяслав, вулиця Покровська, будинок 53/69, квартира 13, площею 54, 9 м. кв., було відкрито рахунок № 1750-1.

Як зазначає позивач, ним протягом лютого 2018 р. - грудня 2021 р. було надано відповідачу послуги з управління багатоквартирним будинком на загальну суму 14 180, 12 грн про що свідчить розрахунок заборгованості за вказаний період по особовому рахунку № 1750-1, наявний у матеріалах справи.

При цьому, у відповідності до розрахунку заборгованості по особовому рахунку № 1750-1, складеного позивачем, відповідачем було лише частково виконано свій обов'язок по оплаті наданих позивачем послуг з управління багатоквартирним будинком та перераховано позивачу грошові кошти у розмірі 9, 04 грн.

Як було зазначено вище, позивач у своїй позовній заяві, просить стягнути із відповідача заборгованість у розмірі 14 171, 08 грн за надані позивачем житлово-комунальні послуги з управління багатоквартирним будинком за період з лютого 2018 р. по грудень 2021 р.

З приводу вказаних позовних вимог позивача суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об'єктами нерухомого майна;нежитлове приміщення - ізольоване приміщення в багатоквартирному будинку, що не належить до житлового фонду і є самостійним об'єктом нерухомого майна.

Відповідно до положень ст. ст. 13, 41 Конституції України, ст. ст. 11, 319, Цивільного кодексу України обов'язок власника (житлового чи нежитлового приміщення) у багатоквартирному будинку щодо утримання належного йому майна виникає безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Частиною 1 ст. 322 Цивільного кодексу України передбачено, що власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить.

Згідно з ч. 2 ст. 382 цьогож кодексу власникам квартир та нежитлових приміщень у дво- або багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території.

Відповідно до ст. 360 цього ж кодексу співвласник, відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності, зобов'язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов'язаннями, пов'язаними із спільним майном.

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки, регулюються Законом України “Про житлово-комунальні послуги”.

Відповідно до п. п. 5), 14) ч. 1 ст. 1 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг;

управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.

Згідно з п. 1) ч. 1 ст. 5 цього ж закону (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до житлово-комунальних послуг належать:

житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком.

Послуга з управління багатоквартирним будинком включає:

утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо;

купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку;

поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку.

Положеннями ст. 7 цього ж закону визначено права та обов'язкиспоживачів, зокрема, право одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів; обов'язок оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Частиною 1 ст. 9 цього ж закону визначено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.

Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Відповідно до ч. ч. 2-3 ст. 10 цього ж закону вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування.

Ціна послуги з управління багатоквартирним будинком у разі визначення управителя органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах відповідно до Закону України “Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку” визначається на рівні ціни, запропонованої в конкурсній пропозиції переможцем конкурсу.

Така ціна протягом строку дії договору управління може змінюватися виключно за погодженням сторін з підстав та в порядку, визначених таким договором.

Ціна послуги з управління багатоквартирним будинком встановлюється договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з розрахунку на один квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення, якщо інше не визначено договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, та включає:

1) витрати на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку відповідно до кошторису витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, крім витрат на обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги, у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем;

2) винагороду управителю, яка визначається за згодою сторін.

Кошторис витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території є невід'ємною частиною договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.

Кошторис витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території враховує обов'язковий перелік робіт (послуг), який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, а також періодичність виконання (надання) робіт (послуг) з утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території.

На вимогу споживача надається інформація про фактичні витрати управителя відповідно до кошторису витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території.

На вимогу органу місцевого самоврядування надається інформація про кількісні та якісні показники наданих послуг з управління, їхню вартість, а також галузева звітність.

Частинами 1-3 ст. 18 цього ж закону передбачено, що управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором.

Управитель веде окремий облік доходів і витрат (облікову карту) щодо кожного багатоквартирного будинку, який перебуває в його управлінні, та забезпечує співвласникам багатоквартирного будинку вільний доступ до цієї інформації щодо їхнього будинку в порядку, передбаченому договором.

У разі якщо за дорученням співвласників управитель здійснює накопичення коштів на реконструкцію, реставрацію, проведення капітального ремонту, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку, надає в оренду, встановлює сервітут щодо спільного майна багатоквартирного будинку або якщо управитель уклав договори з виконавцями комунальних послуг від імені та за рахунок співвласників (крім випадку укладення колективного договору про надання комунальних послуг), управитель зобов'язаний відкрити для приймання платежів та проведення розрахунків за кожним багатоквартирним будинком, що перебуває в його управлінні, окремий банківський рахунок та забезпечити співвласникам багатоквартирного будинку вільний доступ до інформації про рух коштів на відповідному рахунку.

Кошти такого рахунка є власністю співвласників багатоквартирного будинку та використовуються виключно за цільовим призначенням.

Оскільки послуги позивача надаються відповідачу не з утримання належного йому на праві власності нежитлового приміщення, а з управління багатоквартирним будинком в цілому, то відповідно відповідач в силу ст. 7 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” зобов'язаний пропорційно займаній площі відшкодовувати витрати позивача на ці послуги.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі. Зазначений правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду України від 20.04.2016 р. у справі № 6-2951цс15, постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.09.2018 р. у справі № 751/3840/15-ц, постановах Касаційного господарського суду від 11.04.2018 р. у справі № 904/2238/17 та від 16.10.2018 р. у справі № 904/7377/17.

Водночас споживач для звільнення від оплати за житлово-комунальні послуги повинен не лише не мати відповідного договору та фактично ними не користуватися, а відмовитися в установленому порядку від їх отримання.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією викладено у постанові Верховного Суду від 18.03.2019 р. у справі № 210/5796/16-ц.

Оскільки факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі, необхідним є доведення факту надання та споживання таких послуг.

При цьому, позивачем повинно бути доведено за допомогою належних, допустимих та достатніх доказів факт надання послуг, їх обсяг, вартість, а також настання у відповідача строку виконання грошового зобов'язання з оплати таких послуг.

Вказаний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 21.04.2020 р. у справі № 910/7968/19.

Як було зазначено вище, 01.10.2020 р. між позивачем та співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Переяслав, вул. Покровська, 53/69, Київська область (надалі - співвласники) було укладено типовий договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком.

Відповідно до положень ч. ч. 1-5 ст. 11 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором.

2. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за рішенням зборів співвласників (загальних зборів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку) і згодою управителя та зазначається у договорі з управителем.

3. Умови договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком повинні відповідати умовам типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

4. Істотними умовами договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком є:

1) перелік послуг;

2) вимоги до якості послуг;

3) права і обов'язки сторін;

4) відповідальність сторін за порушення договору;

5) ціна послуг;

6) порядок оплати послуг;

7) порядок і умови внесення змін до договору;

8) строк дії договору, порядок і умови продовження дії та розірвання договору.

5. Якщо зборами співвласників прийнято рішення про укладення договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, такий договір (зміни до нього) підписується співвласником (співвласниками), уповноваженим (уповноваженими) на це рішенням зборів співвласників. Такий договір підписується на умовах, затверджених зборами співвласників, та є обов'язковим для виконання всіма співвласниками.

Управитель протягом одного місяця після підписання з ним договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (змін до нього) зобов'язаний надати або надіслати рекомендованим листом кожному співвласнику примірник такого договору (змін до нього), завірений підписом управителя.

Водночас, у матеріалах справи відсутні будь-які належні та допустимі докази вручення чи надсилання відповідачу, як власнику приміщення у будинку, примірнику типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 01.10.2020 р., підписаного між позивачем та співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Переяслав, вул. Покровська, 53/69, Київська область, та відповідно доведення до його відома ціни та порядку оплати послуг, що мали надаватись позивачем як управителем за таким договором.

Також, судом встановлено, у період з 2017 р. по 2019 р. (період, що передував укладенню типового договору) відповідачем у відповідності до тарифів, затверджених рішеннями Переяслав-Хмельницької міської ради Київської області № 135-07 від 28.04.2017 р., № 83-04 від 27.03.2018 р. “Про коригування тарифів на утримання будинків та прибудинкових територій”, надавались послуги з утримання будинку та прибудинкової території, розташованих за адресою: м. Переяслав, вул. Покровська, 53/69, Київська область.

Постановою Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011 р. «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» (у редакції, що існувала у спірний період) затверджено, зокрема, порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (надалі - порядок).

У відповідності до положень пунктів 1-3 зазначеного порядку тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - тариф на послуги) є сукупною (загальною) вартістю надання таких послуг, розрахованою на основі економічно обґрунтованих планованих (нормативних) витрат, витрат на відшкодування втрат, планового прибутку та податку на додану вартість або єдиного податку.

Тариф на послуги враховує вартість отриманих послуг з централізованого постачання холодної води (з урахуванням втрат та витрат води у внутрішньобудинкових системах), водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) в обсягах, визначених за приладами обліку або відповідно до Методики розроблення технологічних нормативів використання питної води житлово-експлуатаційними підприємствами та організаціями, затвердженої в установленому порядку.

До структури тарифу на послуги включаються витрати на відшкодування втрат виконавців, що виникають протягом періоду розгляду розрахунків тарифів, встановлення та їх оприлюднення органом місцевого самоврядування.

Тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з додатком до цього Порядку.

З власниками (наймачами) квартир (житлових приміщень у гуртожитку) та власниками, орендарями нежитлових приміщень у житловому будинку (гуртожитку) укладається договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - договір про надання послуг).

Послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Копія такого рішення є невід'ємною частиною договору про надання послуг.

Інформація про перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, їх вартість, структуру тарифу, його зміну з обґрунтуванням її необхідності доводиться до відома споживачів у порядку, затвердженому Мінрегіоном.

Під час установлення тарифу на послуги необхідно забезпечувати прозорість визначення вартості усіх послуг з розрахунку на 1 кв. метр загальної площі квартири, житлового приміщення у гуртожитку та нежитлового приміщення у житловому будинку (гуртожитку).

Проте, у матеріалах справи відсутні докази, що підтверджують інформування позивачем відповідача про розмір затверджених тарифів на утримання будинків та прибудинкових територій, що діяли у спірний період, та як наслідок про порядок формування ціни на послуги, що надавались відповідачем та мали бути сплачені позивачем, як власником нежитлового приміщення № 13, розташованого за адресою: м. Переяслав, вул. Покровська, 53/69, Київська область.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» обсяг зобов'язань та відповідальності кожного співвласника за договором, який є обов'язковим для всіх співвласників, визначається пропорційно до його частки співвласника. Співвласник звільняється від відповідальності за договором, який є обов'язковим для всіх співвласників, якщо доведе, що належним чином виконав відповідні обов'язки співвласника.

При цьому, судом встановлено, що у відповідності до відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно загальна площа нежитлового приміщення № 13, що належить на праві власності позивачу, складає 52, 9 кв. м., що не відповідає площі, на підставі якої позивач здійснював нарахування за надані послуги з управління (утримання) будинку у заявлений період, - 54, 90 кв. м.

Відповідно до ч. 2 ст. 1087 Цивільного кодексу України розрахунки між юридичними особами, а також розрахунки за участю фізичних осіб, пов'язані із здійсненням ними підприємницької діяльності, провадяться в безготівковій формі. Розрахунки між цими особами можуть провадитися також готівкою, якщо інше не встановлено законом.

Пунктом 1.4 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 р. N 22, встановлено, що розрахунковий документ - документ на паперовому носії, що містить доручення та/або вимогу про перерахування коштів з рахунку платника на рахунок отримувача.

Отже, для проведення розрахунків між юридичними особами необхідним є розрахунковий документ, тобто доручення/вимога особи з зазначенням суми сплати та реквізитів рахунку, на який необхідно перерахувати грошові кошти.

Водночас, позивачем не надано суду жодних належних та допустимих доказів у підтвердження фактичного направлення позивачем на адресу відповідача рахунків для оплати послуг з утримання будинку та прибудинкової території з метою проведення відповідних оплат спожитих послуг за спірний період.

При цьому судом враховано, що ані чинним законодавством України, що регулює надання та отримання послуг з утримання багатоквартирним будинком, ані умовами типового договору від 01.10.2020 р. не передбачено підписання сторонами акту наданих послуг.

Отже, враховуючи вищевикладене та те, що, як було встановлено судом у процесі розгляду справи, оскільки позивачем не було підтверджено належними та допустимими доказами факти надання ним послуг відповідачу з утримання (управління) будинком та прибудинковою територією, розташованих за адресою: Київська область, м. Переяслав-Хмельницький, вулиця Покровська, будинок 53/69, приміщення 13, на загальну суму 14 180, 12 грн та відповідно виникнення у нього обов'язку з їх оплати, в тому числі на підставі та у відповідності до положень типового договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 01.10.2020 р., суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача 14 171, 08 грн основної заборгованості по сплаті житлово-комунальних послуг з управління багатоквартирним будинком у заявлений період, є такими, що не ґрунтуються на нормах законодавства України, а тому суд не знаходить підстав для задоволення позову.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, обставини, викладені у позовній заяві позивача, не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи, його позовні вимоги є такими, що не ґрунтуються на нормах законодавства України, а тому суд не вбачає підстав для задоволення позову.

Судові витрати відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 123, 129, 233, 236 - 240 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Відмовити у задоволенні позову повністю.

2. Судові витрати покласти на позивача.

3. Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його апеляційне оскарження, а у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення може бути оскаржено протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду.

Суддя В.М.Бацуца