27.06.2022
Справа № 331/1510/22
Провадження № 1-кп/331/322/2022
27 червня 2022 року Колегія суддів Жовтневого районного суду міста Запоріжжя у складі: головуючого - судді ОСОБА_1 , суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 при секретарі ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Запоріжжі кримінальне провадження № 22022080000000257 від 08 травня 2022 року з обвинувальним актом у відношенні обвинуваченого
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, із середньою спеціальною освітою, неодруженого, який зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 260, ч.2 ст.111 КК України,
за участю:
прокурора ОСОБА_6 ,
захисника ОСОБА_7 ,
обвинуваченого ОСОБА_5
Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів Збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і рф 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент російської федерації ОСОБА_8 , а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади російської федерації, діючи всупереч вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV) від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 №3314 (XXIX), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил та інших воєнізованих формувань російської федерації на територію України.
22 лютого 2022 року президент російської федерації направив до ради федерації звернення про використання збройних сил російської федерації за межами російської федерації, яке було задоволено.
24 лютого 2022 року приблизно о 5 годині 00 хвилин президент російської федерації оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України та віддав відповідний наказ підрозділам збройних сил рф про вторгнення на територію суверенної України.
Того ж дня, на виконання вищевказаного наказу, військовослужбовці Збройних сил російської федерації та федеральної служби військ національної гвардії російської федерації, а також підконтрольних їм незаконних збройних і армувань так званої «ДНР» в тому числі й «5 окрема Донецька мотострілецька важка) бригада «Оплот», в/ч НОМЕР_1 » шляхом збройної агресії, з погрозою застосування військового озброєння, яке перебувало у їх розпорядженні та тактичного його застосування, незаконно вторглись на територію суверенної держави, через державний кордон України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській областях та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші критичні об'єкти цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення для держави України, та здійснили окупацію частин вказаних територій.
24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
15.03.2022 Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 14.03.2022 № 133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким передбачено його продовження з 05 години 30 хвилин 26.03.2022 строком на 30 діб.
21.04.2022 Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 18.04.2022 № 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким передбачено його продовження з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 строком на 30 діб.
Громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканець м. Горлівка Донецької області, який в установленому законом порядку не припинив громадянство України, 08.03.2022, діючи умисно на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності України, усвідомлюючи протиправний характер свого злочинного умислу та бажаючи настання негативних наслідків, з метою реалізації свого злочинного умислу щодо переходу на бік ворога в умовах воєнного стану, шляхом вступу до лав не передбачених законом збройних формувань, які діють у складі так званої армії «Донецької народної республіки» та безпосередньо координуються командуванням збройних сил рф, прибув до військового комісаріату « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в м. Горлівка за адресою: АДРЕСА_2 , де надав власну згоду на участь у діяльності не "передбачених законом збройних формуваннях, що координуються та керуються військовими посадовими особами російської федерації, після чого був прийнятий на посаду командира 3 відділення 1 взводу 4 мотострілецької роти 4 мотострілецького батальйону 5 окремої Донецької мотострілецької (важкої) бригади «Оплот», в/ч НОМЕР_1 так званої «Донецької народної республіки», з метою участі у збройній агресії проти України, чим розпочав безпосередню реалізацію свого злочинного наміру на вчинення державної зради.
Далі, 11.03.2022 ОСОБА_5 було присвоєно військове звання сержант та призначено на посаду командира 3 відділення 1 взводу 4 мотострілецької роти 4 мотострілецького батальйону 5 окремої Донецької мотострілецької (важкої) бригади «Оплот», в/ч НОМЕР_1 та ввірено під керівництво інших учасників вказаного не передбаченого законом збройного формування, якими він безпосередньо здійснював керівництво, а саме: ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_7 та ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .
В період з 08.03.2022 по 07.05.2022 громадянин України ОСОБА_5 будучи озброєним автоматичною зброєю АК-74 та набоями до нього вчинював дії, які виразилися в участі збройної агресії зс рф проти України шляхом керівництва 3 відділенням 1 взводу 4 мотострілецької роти 4 мотострілецького батальйону 5 окремої Донецької мотострілецької (важкої) бригади «Оплот», в/ч НОМЕР_1 , в кількості 6 військовослужбовців, а також чергування з вогнепальною зброєю на підконтрольних об'єктах, спорудження захисних фортифікаційних споруд, які призначалися для здійснення збройного опору Збройним силам України та іншим військовим формуванням України.
07.05.2022, ОСОБА_5 знаходячись на заздалегідь облаштованих позиціях поблизу с. Нестерянка Пологівського району, Запорізької області, продовжуючи свою злочинну діяльність, направлену на заподіяння шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності України, на виконання наказу свого військового командування та в інтересах окупаційних військ зс рф, у складі свого підрозділу, будучи озброєним автоматом АК-74 та боєприпасами до нього, використовуючи військову техніку зс рф, прийняв безпосередню участь у бойових діях проти військовослужбовців ЗС України, які виконували бойове завдання щодо визволення окупованих зс рф населених пунктів Пологівського району Запорізької області.
В результаті бойового зіткнення 07.05.2022 зазначене не передбачене законом збройне формування так званої армії «Донецької народної республіки» понесло численні втрати особового складу та військової техніки, а сам ОСОБА_5 отримав поранення у зв'язку з чим переховувався у лісосмузі поблизу с. Нестерянка Пологівського району Запорізької області, доки не був виявлений військовослужбовцями ЗС України та СБ України, після чого доставлений до КНП «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» ЗМР для надання невідкладної медичної допомоги.
Крім того, 24.08.1991 Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації, територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.
Положеннями статей 1 та 2 Основного Закону України - Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.
Статтями 132, 133 Конституції України визначено, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно - територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема, Донецька область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.
Згідно з вимогами ст.ст. 72, 73 Конституції України питання про зміну території України вирішуються виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених Конституцією, та проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.
У березні - квітні 2014 року в м. Донецьк та інших населених пунктах Донецької області розпочалася збройна агресія російської федерації шляхом неоголошених та прихованих вторгнень підрозділів збройних сил та інших силових відомств російської федерації, організації та підтримки терористичної діяльності та діяльності, направленої на окупацію Донецької області та порушення територіальної цілісності України.
11 травня 2014 року в окремих містах та районах Донецької області всупереч законодавству України проведено незаконний референдум з питання «Про підтримку акту про державну самостійність Донецької народної республіки», за результатами якого 12.05.2014 проголошено створення незаконного псевдодержавного утворення «Донецька народна республіка» (далі - «ДНР»).
З метою забезпечення діяльності самопроголошеної «ДНР» представниками російської федерації з числа своїх громадян та місцевого населення Донецької області сформовані підрозділи політичного (так звані органи державної влади «ДНР») та силового блоків (до складу яких увійшли представники так званих правоохоронних органів та незаконних збройних формувань), які мали стабільний склад лідерів, підтримували між собою тісні стосунки, забезпечували централізоване підпорядкування учасників політичного та силового блоку лідерам організації, а також розробили план злочинної діяльності та чіткий розподіл функцій учасників щодо його досягнення.
В результаті вищезазначених подій значна кількість території та населених пунктів Донецької області протягом квітня-вересня 2014 року опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань російської федерації, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, окупаційних адміністрацій російської федерації на території Донецької області так званої ДНР», які Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-УІІІ від 18.01.2018, Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 та Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» № 1680-VII від 16.09.2014 визнані тимчасово окупованими територіями, а органи державної та місцевої влади України та бюджетні установи, згідно Постанові Кабінету Міністрів України № 595 від 07.11.2014, припинили свою діяльність на вказаних територіях та переміщені на підконтрольну органам державної влади України територію.
17 липня 2014 року самопроголошеною так званою Радою Міністрів ДНР видана постанова, згідно з якою незаконно створено збройне формування так званої «ДНР» - 5 окрема Донецька мотострілецька (важка) бригада «Оплот», в ч 08805» структурно входить до так званого Міністерства внутрішніх справ ДНР. Зокрема, вказане військове формування здійснює збройний опір силам АТО/ООС на території Луганської та Донецької областей та сприяє діяльності окупаційної адміністрації російської федерації.
Вказане формування має організовану структуру військового типу, а саме єдиноначальність, підпорядкованість, чітку ієрархічність та дисципліну, його учасники озброєні вогнепальною зброєю, вибухівкою, а також мають важке військове озброєння та військову техніку. В зазначеному формуванні визначено механізм вступу до нього, порядок проходження служби, в кожному структурному підрозділі ставляться завдання щоденної діяльності, що полягає в здійсненні методами військових операцій силової підтримки незаконно створених структур «ДНР», придушення організованого опору населення на окупованій території, депортації населення Донецької області, встановлення режиму військового стану, протистояння підрозділам Збройних Сил України та правоохоронних органів України, знищення їх живої сили і матеріальних засобів, а також скоєння інших тяжких та особливо тяжких кримінальних правопорушень. Вказані формування дислокуються в різних населених пунктах і місцевостях на тимчасово окупованій частині Донецької область та мають загальну координацію керівництва та кураторів російської федерації.
До створення не передбачених законом збройних формувань так званої «5 окрема Донецька мотострілецька (важка) бригада «Оплот», в/ч НОМЕР_1 » у силовому блоці так званої «ДНР» з метою виконання його завдань у 2014 році на тимчасово окупованій території Донецької області створено іррегулярні непередбачені законом збройні формування, які в липні (більш точної дати встановити не виявилось можливим) 2014 року увійшли до складу так званої «ДНР» окупаційної адміністрації рф.
Разом з тим, згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією (далі за текстом рф) 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент російської федерації Володимир путін, за попередньою змовою з невстановленими на даний час досудовим розслідуванням представниками влади, Міністерства оборони та інших силових структур російської федерації, діючи всупереч вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV) від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 №3314 (XXIX), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил рф на територію суверенної України.
Так, 24.02.2022, на виконання вищевказаного наказу, військовослужбовці збройних сил російської федерації та федеральної служби військ національної гвардії російської федерації, а також підконтрольних незаконних збройних формувань так званої «ДНР» в тому числі й «5 окрема Донецька мотострілецька (важка) бригада «Оплот», в/ч НОМЕР_1 » шляхом збройної агресії, з погрозою застосування військового озброєння, яке перебувало у їх розпорядженні та фактичного його застосування, незаконно вторгайсь на територію суверенної держави, через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській областях та здійснили збройний напад на державні органи влади,органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші критичні об'єкти цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення для держави України, та здійснили окупацію частин вказаних територій.
У невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 10.03.2022 ОСОБА_5 реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на участь у збройній агресії проти України, діючи добровільно та умисно, прибув до військового комісаріату ДНР в АДРЕСА_2 за адресою: АДРЕСА_2 , де надав свою згоду на вступ до лав непередбачених законом збройних формуваннях, які входять до складу армії так званої армії «ДНР» та діяльність яких безпосередньо координуєтьсявійськовими посадовими особами російської федерації.
10.03.2022 ОСОБА_5 , у складі НЗФ «5 окрема Донецькамотострілецька (важка) бригада «Оплот», в/ч НОМЕР_1 », здійснив передислокаціюз м. Горлівка до м. Макіївка, де в подальшому розмістився на території покинутого підприємства (адресу та назву підприємства досудовим розслідуванням не встановлено).
11.03.2022 ОСОБА_5 було присвоєно військове звання сержант та призначено на посаду командира 3 відділення 1 взводу 4 мотострілецької роти 4 мотострілецького батальйону 5 окремої Донецької мотострілецької (важкої) бригади «Оплот», в/ч НОМЕР_1 та призначено підлеглих останньому інших учасників вказаного НЗФ, якими він безпосередньо здійснював керівництво, а саме: ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_7 та ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_8 . Перебуваючи на посаді командира відділення у званні сержанта, будучи обізнаним, що вищевказане НЗФ відноситься до збройних формувань, а саме має організаційну структуру військового типу (поділяється на структурні підрозділи з визначенням особового складу кожного з них, який носить формений одяг військового типу - однострій) характеризується наявністю єдиноначальності та субординації використання знаків розрізнення, має воєнізований характер завдань та методів збройного опору підрозділам Збройних сил України та іншим військовим формуванням України, які здійснюють відсіч військовій агресії російської федерації проти України, разом із підлеглим особовим складом, яким здійснював керівництво отримав формений одяг військового типу, автоматичну стрілецьку зброю АК-74 та боєприпаси до неї.
В період з 10.03.2022 по 07.05.2022 громадянин України ОСОБА_5 , діючи умисно, реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на участь у діяльності не передбачених законом збройних формуваннях, перебуваючи у складі зазначеного не передбаченого законом збройного формування, будучи озброєним автоматичною зброєю АК-74 та набоями до нього вчинював дії які виразилися в участі в діяльності не передбачених законом збройних формуваннях - «5 окрема Донецька мотострілецька (важка) бригада «Оплот», в/ч НОМЕР_1 » та здійсненні керівництва 3 відділенням 1 взводу 4 мотострілецької роти 4 мотострілецького батальйону 5 окремої Донецької мотострілецької (важкої) бригади « ІНФОРМАЦІЯ_9 », в/ч НОМЕР_1 , в кількості 6 військовослужбовців, під час чергування з вогнепальною зброєю на підконтрольних об'єктах, а також спорудженням захисних фортифікаційних споруд, які призначалися для здійснення збройного опору Збройним силам України та іншим військовим формуванням України.
07.05.2022 ОСОБА_5 знаходячись на заздалегідь облаштованих позиціях поблизу с. Нестерянка Пологівського району, Запорізької області, продовжуючи свою злочинну діяльність, яка полягала у здійсненні керівництва ввіреними йому військовослужбовцями, на виконання наказу свого військового командування та в інтересах окупаційних військ зс рф, у складі свого підрозділу, будучи озброєним автоматом АК-74 та боєприпасами до нього, використовуючи військову техніку зс рф, прийняв безпосередню участь у бойових діях проти військовослужбовців ЗС України, які виконували бойове завдання щодо визволення окупованих зс рф населених пунктів Пологівського району Запорізької області.
В результаті бойового зіткнення 07.05.2022 зазначене не передбачене законом збройне формування так званої армії «Донецької народної республіки» понесло численні втрати особового складу та військової техніки, а сам ОСОБА_5 отримав поранення у зв'язку з чим переховувався у лісосмузі поблизу с. Нестерянка Пологівського району Запорізької області, доки не був виявлений військовослужбовцями ЗС України та СБ України, після чого доставлений до КНП «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» ЗМР для надання невідкладної медичної допомоги.
В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_5 свою провину визнав повністю, зазначивши, що у березні 2022 року він мешкав у м. Горілвка Донецької області та працював у ЖЕКу слюсарем. Приблизно 10.03.2022 за місцем роботи йому вручили повістку про необхідність явки до військомату "ДНР" та попередили, що за неявку передбачена кримінальна відповідальність. Він у той же день прийшов до військомату, після чого його відправили у м. Макіївку, де сформували в окрему роту, а його призначили командиром підрозділу, після чого через 10 діб направили до Донецької області у район Маріуполя, далі переміщували до інших районів, де вони брали участь у створенні оборонних споруд та чергуванні на блокпостах, а у квітні 2022 року їх перевезли до с. Нестерянка Запорізької області та надали наказ обороняти цю територію. 07.05.2022 під час його чергування розпочався мінометний обстріл, він був в окопі, надавав медичну допомогу іншим солдатам, коли також отримав поранення. Після цього в окопі з"явились військовослужбовці ЗСУ, які його роззброїли та затримали. У вчиненому він щиро розкаявся, зазначив, що окрім паспорту громадянина України, він також має паспорт ДНР та Росії, воювати не бажав, однак боявся кримінальної відповідальності. Просив врахувати, що фактично він жодного разу зброю не застосовував, однак розуміє відповідальність за свої дії.
З урахуванням повного визнання обвинуваченим своєї провини у вчиненні кримінальних правопорушень, колегією суддів, відповідно до ч. 3 ст. 349 КПК України, визнано недоцільним дослідження доказів щодо тих обставин, які ніким не оспорюються.
Таким чином, оцінюючі зібрані по справі докази, колегія суддів вважає, що винуватість обвинуваченого ОСОБА_5 в судовому засіданні доведена повністю.
Дії обвинуваченого ОСОБА_5 необхідно кваліфікувати:
- за ч. 2 ст. 111 КК України, оскільки він вчинив умисні дії, які виразилися у вчиненні державної зради, а саме діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України шляхом переходу на бік ворога в період збройного конфлікту, вчинене в умовах воєнного стану;
- за ч. 3 ст. 260 КК України, оскільки він вчинив умисні дії, які виразилися у керівництві не передбаченим законом збройним формуванням.
Призначаючи покарання обвинуваченому ОСОБА_5 у відповідності зі ст. 65 КК України, колегія суддів враховує ступінь тяжкості вчинених злочинів, особу винного та обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання.
Зокрема, колегія суддів враховує, що обвинувачений ОСОБА_5 вперше притягується до кримінальної відповідальності, визнав свою вину у вчиненні кримінальних правопорушень і щиро розкаявся в цьому, ставлення до скоєного, тяжкість вчинених кримінальних правопорушень, підвищену суспільну небезпечність вчинення злочину в умовах воєнного стану, наявність обставин, що пом'якшують покарання та відсутність тих, що його обтяжують, і приходить до висновку про необхідність призначення йому покарання у виді позбавлення волі, вважаючи, що це буде необхідним й достатнім для виконання його мети: виховання особи, яка вчинила кримінальне правопорушення в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню нових злочинів як ним самим, так і іншими особами.
В той же час, обставинами, що пом'якшують покарання, згідно ст. 66 КК України, суд визнає щире каяття обвинуваченого.
За таких обставин, колегія суддів вважає за необхідне призначити обвинуваченому ОСОБА_5 покарання в межах санкції ч.2 ст.111, ч.3 ст. 260 КК України, у виді позбавлення волі з конфіскацією майна за сукупністю кримінальних правопорушень, так як вказане покарання буде необхідне і достатнє для його виправлення і попередження вчинення нових злочинів.
Долю речових доказів вирішити в порядку, передбаченому ст. 100 КПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 370, 374, 376 КПК України , колегія суддів
ОСОБА_5 визнати винним у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч.3 ст.260 КК України, та призначити йому покарання:
- за ч. 2 ст. 111 КК України - у вигляді позбавлення волі на строк п'ятнадцять років з конфіскацією всього належного йому майна;
- за ч. 3 ст. 260 КК України - у вигляді позбавлення волі на строк десять років з конфіскацією всього належного йому майна.
На підставі ч. 1 ст. 70 КК України за сукупністю кримінальних правопорушень шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим остаточно призначити ОСОБА_5 покарання у вигляді п'ятнадцяти років позбавлення волі з конфіскацією всього належного йому майна..
Строк відбування покарання ОСОБА_5 обраховувати з моменту обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, а саме - з 10 травня 2022 року.
Запобіжний захід у відношенні ОСОБА_5 у вигляді тримання під вартою залишити без змін до набрання вироком законної сили.
Речові докази:
- паспорт громадянина ДНР № НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; військовий квиток № НОМЕР_3 на ім'я ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , довідка про присвоєння ідентифікаційного номера № НОМЕР_4 на ім'я ОСОБА_5 ; тимчасове посвідчення особи ДНР № НОМЕР_5 на ім'я ОСОБА_5 ; повістка на ім'я ОСОБА_5 ; ніж складний; пакет з одягом (військова форма - берці, китель та штани); листок з рукописними записами (прізвища, ім'я та по батькові із номерами мобільних телефонів оператора мобільного зв'язку «Фенікс» невстановлених осіб) - знищити;
- 200 (двісті) російських рублів; мобільний телефон марки МAXVI модель С17 у корпусі чорного кольору (ІМЕІ1: НОМЕР_6 ; ІМЕІ2: НОМЕР_7 ), із сім-картою оператора мобільного зв'язку «Фенікс» та картою пам'яті марки MultiMediaCard - конфіскувати в дохід держави.
Скасувати арешт з майна, вилученого у ОСОБА_5 , накладений ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м.Запоріжжя від 11.05.2022, частково, а саме: з паспорту громадянина ДНР № НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; військового квитка № НОМЕР_3 на ім'я ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , довідки про присвоєння ідентифікаційного номера № НОМЕР_4 на ім'я ОСОБА_5 ; тимчасового посвідчення особи ДНР № НОМЕР_5 на ім'я ОСОБА_5 ; повістки на ім'я ОСОБА_5 ; ножа складного; пакету з одягом (військова форма - берці, китель та штани); листка з рукописними записами (прізвища, ім'я та по батькові із номерами мобільних телефонів оператора мобільного зв'язку «Фенікс» невстановлених осіб).
В іншій частині ухвалу слідчого судді від 11.05.2022 залишити в силі до фактичного виконання вироку суду в частині конфіскації майна.
Вирок набуває законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга на вирок може бути подана до Запорізького апеляційного суду через Жовтневий районний суд м. Запоріжжя протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Копію вироку після його проголошення негайно вручити обвинуваченому та прокурору. Інші учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.
Головуючий суддя ОСОБА_1
Суддя ОСОБА_3
Суддя ОСОБА_2