Справа № 522/7703/22
Провадження № 2-а/522/220/22
28 червня 2022 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - Федчишеної Т. Ю.,
за участі секретаря судового засідання - Гаркуші Є. О.,
представника позивача - Саркісяна А. Р.,
відповідача - ОСОБА_1 ,
представників відповідача - адвоката Берестового Є. В., адвоката Вацкова М. Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду адміністративну справу за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), громадянина Туркменістану, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про примусове видворення за межі території України, -
До Приморського районного суду м. Одеси звернулося Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області (надалі - ГУ ДМС України в Одеській області) з адміністративним позовом до ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), громадянина Туркменістану, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про примусове видворення за межі території України.
В обґрунтування позову зазначено, що 23.05.2022 під час проведення оперативно-профілактичних заходів з виявлення нелегальних мігрантів працівниками ГУ ДМС в Одеській області було виявлено та доставлено до підрозділу за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина Туркменістану ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 . У результаті перевірки було встановлено, що громадянин Туркменістану ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прибув в Україну 24.10.2016 легально через КПП «Кучурган» на підставі паспорта громадянина Туркменістану для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 терміном дії з 31.08.2015 до 30.08.2025 з метою навчання. Відповідача було документовано посвідкою на тимчасове проживання в Україні серії НОМЕР_2 , терміном дії з 17.10.2016 по 01.08.2020. На даний час громадянин Туркменістану ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на території України знаходиться незаконно, постійного зареєстрованого місця проживання та законного джерела існування не має.
Того ж дня, 23.05.2022 за порушення правил перебування іноземців в Україні, а саме ухилення від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування, стосовно громадянина Туркменістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення та постановою від 23.05.2022 останнього притягнуто до адміністративної відповідальності у виді штрафу в розмірі 1 700 грн.
Крім того, 23.05.2022 ГУ ДМС в Одеській області прийнято рішення № 312 про примусове повернення відповідача в країну походження або третю країну та зобов'язано його залишити територію України у строк до 21.06.2022, яке відповідач не оскаржував. У встановлений строк відповідач самостійно територію України не залишив, із заявою про добровільне повернення, а також із заявою про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового або тимчасового захисту в Україні до органів міграційної служби не звертався, відповідного бажання під час опитування не виявив, жертвою торгівлі людьми себе не вважає, а тому у позивача наявні підстави вважати, що відповідач ухиляється від виконання такого рішення.
Посилаючись на те, що відомості про перебування відповідача на території України на законних підставах відсутні, останній прибув в Україну 24.10.2016, термін дії посвідки на тимчасове проживання в Україні закінчився 01.08.2020, з моменту в'їзду в Україну та до закінчення терміну перебування на законних підставах відповідач не вчинив жодних дій для легалізації свого перебування на території України, рішення про примусове повернення у встановлений строк самостійно не виконав, порушив правила перебування іноземців в Україні, а саме ухилився від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування, позивач просить примусово видворити відповідача за межі території України та допустити негайне виконання рішення суду.
У судовому засіданні представник позивача Саркісян А. Р. позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві.
Відповідач та представники відповідача: адвокат Берестовий Є. В. та адвокат Вацков М. Г. проти задоволення позовних вимог заперечували, зазначили, що рішення про примусове повернення № 312 від 23.05.2022, на невиконання якого відповідачем посилається у позовній заяві позивач, прийнято щодо громадянина Канади ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відомостей щодо прийняття позивачем рішення про примусове повернення саме відповідача матеріали справи не містять, як і відсутні відомості щодо внесення позивачем виправлень у рішення № 312 від 23.05.2022 стосовно особи, щодо якої воно прийнято. Вказали, що відповідач в'їхав в Україну в 2016 році з метою навчання, у 2020 році закінчив Одеську національну академію харчових технологій та здобув кваліфікацію: ступінь вищої освіти бакалавр, спеціальність "Теплоенергетика". У червні 2022 року відповідач звернувся за запрошенням на навчання до Одеського національного технологічного університету, яке було видане 20.06.2022. Також зазначили, що 20.06.2022 на прикордонному пункті в Гребенному відповідачу було відмовлено у в'їзді на територію Республіки Польща з причин відсутності дійсної візи чи документу про перебування.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Судом установлено, що 23.05.2022 під час проведення оперативно-профілактичних заходів з виявлення нелегальних мігрантів працівниками ГУ ДМС в Одеській області було виявлено та доставлено до підрозділу за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина Туркменістану ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У ході перевірки законності перебування на території України ОСОБА_1 працівниками міграційної служби встановлено, що він порушив правила перебування іноземців в Україні - ухилився від виїзду після закінчення відповідного терміну перебування.
Постановою ГУ ДМС України в Одеській області від 23 травня 2022 року серії ПН МОД № 008204 ОСОБА_1 на підставі протоколу про адміністративне правопорушення ПР МОД № 008137 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1 700 грн.
23.05.2022 ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення № 312, яким вирішено примусово повернути в країну походження громадянина Канади ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та зобов'язано його покинути територію України у термін до 21.06.2022 включно. Повідомлено громадянину Туркменістану ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про прийняте рішення про примусове повернення в країну походження та роз'яснено порядок оскарження даного рішення в судовому порядку. Вручено ОСОБА_5 копію указаного рішення, про що свідчить розписка від 23.05.2022.
Постановою ГУ ДМС України в Одеській області від 23 червня 2022 року серії ПН МОД № 008406 ОСОБА_1 на підставі протоколу про адміністративне правопорушення ПР МОД № 008335 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу.
23 червня 2022 року о 13 год. 50 хв. ОСОБА_1 затримано, про що свідчить протокол № МОД 000152 про адміністративне затримання.
Крім того судом встановлено, що відповідач прибув в Україну 24.10.2016 легально через КПП «Кучурган» на підставі паспорта громадянина Туркменістану для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 терміном дії з 31.08.2015 до 30.08.2025 з метою навчання.
26.09.2016 відповідача зараховано до Одеської національної академії харчових технологій на денну форму навчання, що підтверджується копією накау № 668-03 від 26.09.2016.
Відповідача було документовано посвідкою на тимчасове проживання в Україні серії НОМЕР_2 , терміном дії з 17.10.2016 по 01.08.2020.
У 2020 році ОСОБА_3 закінчив Одеську національну академію харчових технологій та здобув кваліфікацію: ступінь вищої освіти бакалавр, спеціальність "Теплоенергетика".
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України встановлює Закон України Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства від 22.09.2011 № 3773-VI (надалі - Закон № 3773).
Відповідно до частини третьої статті 9 Закону № 3773-V строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.
В силу вимог ч. 1 статті 26 Закону № 3773-VI, іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб безгромадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30днів з дня прийняття рішення.
Рішення про примусове повернення може бути оскаржено до суду (ч. 4 ст. 26 Закону № 3773-VI ).
Іноземець або особа без громадянства зобов'язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення (ч. 5 ст. 26 Закону № 3773-VI).
Частиною першою статті 30 Закону № 3773-VI передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Аналіз наведених норм вказує на те, що примусове видворення з України іноземця на підставі винесеної постанови адміністративного суду застосовується, якщо рішення компетентного органу про примусове повернення не виконано іноземцем в установлений строк без поважних причин або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що останній ухилятиметься від виконання такого рішення.
Таким чином, примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства повинні передувати дві обставини: перша - прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове повернення; друга - ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
Отже, обов'язковим є попереднє прийняття компетентним органом рішення про примусове повернення.
Суд не має повноважень на примусове видворення іноземця чи особи без громадянства до прийняття компетентним органом щодо цього іноземця чи особи без громадянства рішення про примусове повернення.
Зазначене відповідає правовій позиції висловленій Верховним Судом у його постановах від 19 листопада 2018 року у справі № 359/8674/16-а, від 28 лютого 2019 року у справі № 754/2198/17 та від 12 червня 2020 року у справі № 754/2199/17.
Разом з тим, як на підставу для примусового видворення відповідача за межі території України, позивач посилається на ухилення відповідачем від виїзду після прийняття рішення про примусове повернення № 312 від 23.05.2022 та наявність обґрунтованих підстав вважати, що відповідач ухиляється від виконання такого рішення.
Однак, як слідує з рішення № 312 від 23.05.2022, цим рішенням вирішено примусово повернути в країну походження громадянина Канади ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та зобов'язано його покинути територію України у термін до 21.06.2022 включно. Повідомлено громадянину Туркменістану ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про прийняте рішення про примусове повернення в країну походження та роз'яснено порядок оскарження даного рішення в судовому порядку.
Таким чином, оскільки рішення № 312 від 23.05.2022 прийнято щодо громадянина Канади ОСОБА_4 , якого зобов'язано залишити територію України у строк до 21.06.2022, тому відсутні підстави вважати, що таке рішення створювало обов'язки для відповідача по його виконанню.
Доказів про прийняття міграційним органом рішення про примусове повернення саме ОСОБА_1 матеріали справи не містять.
При цьому, посилання представника позивача у судовому засіданні на технічну помилку, допущену в рішенні про примусове повернення № 312 від 23.05.2022 в частині зазначення особи, стосовно якої воно приймалося, не приймається судом до уваги з огляду на те, що позивачем не надано жодних доказів, які б свідчили про внесення виправлень до указаного рішення в частині зазначення анкетних даних особи, щодо якої воно прийнято.
Отже, матеріали справи не містять доказів прийняття компетентним органом рішення про примусове повернення ОСОБА_1 , громадянина Туркменістану, в якому має бути зазначено строк, протягом якого він повинен виїхати з території України, що не перевищує 30 днів з дня його прийняття.
Відтак, в даному випадку відсутні передбачені частиною першою статті 30 Закону № 3773-VI підстави для винесення судом рішення про примусове видворення за межі території України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Туркменістану, а саме: невиконання відповідачем в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення та підстав вважати, що він ухилятиметься від виконання такого рішення.
З огляду на наведене, позовні вимоги ГУ ДМС України в Одеській області задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного та керуючись ст. 26, ч. 1 ст. 30, ст. 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, ст. ст. 2, 6-11, 72-78, 90, 211, 241-246, 268-272, 288, 371, 372 КАС України, суд, -
У задоволенні позову Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянина Туркменістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про примусове видворення за межі території України - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя Т. Ю. Федчишена
28.06.22