28 червня 2022 року м. Київ 320/5235/22
Суддя Київського окружного адміністративного суду Дудін С.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 та Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій, скасування наказів та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 та Військової частини НОМЕР_1, у якому просить суд:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1;
- скасувати наказ ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.03.2022 №61 про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації в частині призову по мобілізації ОСОБА_1 ;
- скасувати наказ Командира Військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 04.03.2022 №6 про призначення та зарахування до списків особового складу військової частини ОСОБА_1 на посаду старшого стрільця стрілецького відділення стрілецького взводу стрілецької роти, ВОС-100868;
- зобов'язати Командира Військової частини НОМЕР_2 виключити із списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 військовослужбовця ОСОБА_1 .
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
З'ясовуючи відповідність позовної заяви вказаним вимогам, суд зазначає наступне.
Згідно з положеннями частини першої статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу адміністративного судочинства України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що Кодекс адміністративного судочинства України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).
Тобто, якщо предметом адміністративної справи є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної особи, то позивач може застосувати альтернативну підсудність.
З огляду на предмет позову, у даному випадку, застосуванню підлягають положення ч.1 ст.25 Кодексу адміністративного судочинства України (територіальна підсудність справи за вибором позивача).
У позовній заяві зазначено, що місцем реєстрації позивача є: АДРЕСА_1 .
Саме така адреса зареєстрованого місця проживання позивача вказана в його паспорті громадянина України, копія якого додана до матеріалів позовної заяви.
У позовній заяві позивач зазначив, що фактичним місцем його проживання є адреса: АДРЕСА_2 .
На підтвердження адреси фактичного проживання позивачем додано до позовної заяви довідку виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 07.06.2022 №339.
Проте, суд зазначає, що вказана довідка про фактичне місце проживання не є визначальною для вирішення питання територіальної підсудності, оскільки визначення повноважного суду здійснюється за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, а не за місцем фактичного проживання.
Місцезнаходженням відповідачів, ІНФОРМАЦІЯ_1 є АДРЕСА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 - АДРЕСА_4 Військової частини НОМЕР_1 - АДРЕСА_5.
Отже, вирішення спору за місцем реєстрації позивача має здійснюватися окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на м.Краматорськ, Донецької області (Донецький окружний адміністративний суд), а за місцезнаходженням відповідачів має здійснюватися окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на м.Ужгород та м.Берегове, Закарпатської області (Закарпатський окружний адміністративний суд).
В той же час позивач звернувся із цим позовом до Київського окружного адміністративного суду, повноваження якого згідно Додатку № 1 до Указу Президента України від 16.11.2004 N1417/2004 "Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі" розповсюджуються на територію Київської області.
За таких обставин та враховуючи те, що місцем реєстрації позивача є м.Краматорськ, Донецької області, а місцезнаходженням відповідачів є м.Ужгород та м.Берегове, Закарпатської області, дана справа не підсудна Київському окружному адміністративному суду, оскільки розгляд даної справи має здійснюватись за правилами територіальної підсудності окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на м.Краматорськ, Донецької області (Донецьким окружним адміністративним судом), або окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на м.Ужгород та м.Берегове, Закарпатської області (Закарпатським окружним адміністративним судом).
Згідно з пунктом другим частини першої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до частин шостої та восьмої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Відповідно до частини першої статті 318 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Отже, порушення окружним адміністративним судом правил як предметної так і територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Наведене дає підстави стверджувати, що процесуальний закон забороняє адміністративним судам розглядати справи, які йому територіально не підсудні, і зобов'язує його направити таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Отже, враховуючи підсудність даної справи одночасно як Донецькому окружному адміністративному суду (за місцем реєстрації позивача), так і Закарпатському окружному адміністративному суду (за місцезнаходженням відповідачів), а також враховуючи факт проходження позивачем військової служби у Військовій частині НОМЕР_1, суд вважає за необхідне передати адміністративну справу до Закарпатського окружного адміністративного суду.
Керуючись статтями 25, 26, 29, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративну справу №320/5235/22 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 та Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій, скасування наказів та зобов'язання вчинити певні дії, - передати за підсудністю до Закарпатського окружного адміністративного суду.
2. Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
3. Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Суддя Дудін С.О.