Рішення від 27.06.2022 по справі 160/5957/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2022 року Справа № 160/5957/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боженко Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу №160/5957/22 за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до відповідача 1: Головного управління Пенсійного фонду України у Київський області (адреса: 08500, Київська область, місто Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10, код ЄРДПОУ: 22933548) та відповідача 2: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (адреса: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄРДПОУ: 21910427) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

22 квітня 2022 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява до Головного управління Пенсійного фонду України у Київський області та до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №046050012286 від 05.04.2022 р. щодо відмови у призначенні пільгової пенсії ОСОБА_1 з 28 березня 2022 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пільгову пенсію відповідно до п. а) ст. 13 ЗУ “Про пенсійне забезпечення" 28 березня 2022 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 28.03.2022 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для призначення пенсії за віком на пільгових умовах (Список №1), з відповідною заявою та у передбаченому порядку. На момент звернення за призначенням пенсії їй виповнилося 45 років 4 місяців, страховий стаж по Списку №1 становить 19 років 7 місяців 25 днів. Розглянувши подану заяву, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області прийняло рішення №046050012286 від 05.04.2022 р. (зареєстрований номер 5566/03-16 від 07.04.2022 р.), яким в призначенні пільгової пенсії відмовлено, у зв'язку з недосягненням необхідного пенсійного віку. Позивач посилається на Рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 р. №1-р/2020, яким передбачається застосування норм статті 13 Закону №1788 в редакції до внесення змін Законом №213, якою встановлено такий пенсійний вік: у пункті "а" для чоловіків - 50 років, для жінок - 45 років; у пунктах "б" - "3" для чоловіків - 55 років, для жінок - 50 років. Окрім того, позивач зазначає, що 03.11.2021р. набрало законної сили рішення Верховного Суду від 21.04.2021р. по зразковій справі №360/3611/20. Верховний Суд зрахував те, що позивачка на час звернення із заявою про призначення пенсії досягла 50 років, мала страховий стаж роботи 31 рік 3 місяці 3 дні, у тому числі на пільгових умовах за списком № 2, відповідно до пункту «б» статті 13 України від 05 листопада 1991 року №1788-X11 «Про пенсійне забезпечення», пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 20 років 11 місяців 23 днів, і дійшов, що вона має право на пенсію, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України №1-p/2020 справа №1-5/2018(746/15) від 23.01.2020. Рішення Верховного Суду є зразковим для справ, у яких предметом спору є оскарження дій територіального органу Пенсійного фонду України щодо вирішення питання про призначення пенсії на пільгових умовах, для працівників, зайнятих повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці. Не погоджуючись з рішенням відповідача-1, позивач звернулася до суду з вказаним позовом та просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Справі за даним адміністративним позовом присвоєно єдиний унікальний номер судової справи №160/5957/22 та у зв'язку з автоматизованим розподілом дана адміністративна справа була передана для розгляду судді Боженко Н.В.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/5957/22 та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).

Суд в ухвалі від 26 квітня 2022 року встановив відповідачам строк для подання відзиву на позов в порядку ч. 1 ст. 261 Кодексу адміністративного судочинства України протягом 15-ти днів з моменту отримання відповідачем ухвали суду.

Ухвала суду про відкриття провадження від 26 квітня 2022 р. отримана представником відповідача 2 - 11 травня 2022 р., що підтверджується відповідною розпискою у матеріалах справи.

26 травня 2022 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від відповідача - 2 надійшов відзив на адміністративний позов позивача, в якому зазначено, що на момент звернення позивачці виповнилось 45 років 4 місяці, згідно п. 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. У зв'язку з недосягненням позивачем пенсійного віку на дату звернення, їй було відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Відповідач - 2 також вказує, що рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 №1-p/2020 впливає на право призначення пенсії на пільгових умовах, яке виникло до 11.10.2017. Тобто, досягти віку, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення», для призначення пільгової пенсії з урахуванням рішення Конституційного Суду України особі необхідно було до 11.10.2017. Також вказано, що пенсійний орган має виключну компетенцію в питаннях призначення (перерахунку) пенсії. Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати страховий стаж позивача. Виключними дискреційними повноваженнями наділені органи Пенсійного фонду України на прийняття рішення про призначення пенсії (здійснення перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший) та визначення підстав, за яких призначається (перераховується) пенсія або приймається рішення про відміченні (перерахунку). У задоволенні позову просив відмовити в повному обсязі.

31 травня 2022 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від позивача надійшла відповідь на відзив на адміністративний позов по справі №160/5957/22, в якій позивач вказала, що рішенням №1-p/2020 Конституційний суд України визнав неконституційними окремі положення Закону №1788-XII, у зв'язку із чим вони втратили чинність з дня ухвалення Рішення. Одночасно Конституційний суд України встановив, що підлягають застосуванню відповідні норми в редакції до внесення змін Законом №213-VIII, тобто згідно з пунктом «а» статті 13 Закону № 1788-ХІІ в редакції, чинній до внесення змін Законом №213-VIII, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад i показників. затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки після досягнення 45 років і при стажі роботи не 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Посилаючись на зазначене, просить позов задовольнити у повному обсязі.

Відповідачем - 1 відзиву на позовну заяву та інших процесуальних документів не надано, ухвалу суду від 26 квітня 2022 року отримано представником 13 травня 2022 року, згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.

Станом на 27 червня 2022 року інших процесуальних заяв, клопотань та пояснень сторонами не надано.

Згідно положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.

ОСОБА_1 є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Жовтневим РВ Криворізького УМВС України в Дніпропетровській області 23 листопада 2006 р.

Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідальних записів у ній від 25.03.2022 року №1451-444, виданою ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», ОСОБА_1 повний робочий день працює та працювала ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» за наступними посадами:

дробильна фабрика (на правах цеха), виробництво рудопідготовка :

- з 10.01.2002 р. по 15.01.2003 р. - машиністом конвеєру, зайнятим на дробленні руди чорних металів, нерудних копалин, що містять у пилу 2 проценти і більше кристалічного (вільного) двоокису кремнію що передбачено: список №1, розділ II, підрозділ а, позиція 1020100a-17536 Згідно зі Списками, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994р. №162;

дробильна фабрика (на правах цеха), виробництво: підготовка руд:

- з 16.01.2003 р. по 30.08.2013 р. машиністом конвеєру, зайнятим дробленням руди чорних металів, нерудних копалин, що містять у пилу 2 і більше відсотків кристалічного (вільного) двооксиду кремнію що передбачено: список № 1, розділ II, підрозділ а, позиція 2а-3а згідно зі Списками, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003р. №36;

- з 01.09.2013р. по 21.07.2014р. машиністом конвеєру, зайнятим дробленням руди чорних металів, нерудних копалин, що містять у пилу 2 і більше відсотків кристалічного (вільного) двооксиду кремнію що передбачено: список № 1, розділ II, підрозділ а, позиція 2а-за згідно зі Списками, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003р. № 36

- з 01.08.2014р. по 26.05.2015р. - машиністом конвеєру, зайнятим дробленням руди чорних металів, нерудних копалин, що містять у пилу 2 і більше відсотків кристалічного (вільного) двооксиду кремнію що передбачено: список № 1, розділ II, підрозділ а, позиція 2а-3а згідно зі Списками, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003р. №36;

- з 28.05.2015р. по 02.08.2016 р. - машиністом конвеєру, зайнятим дробленням руди чорних металів, нерудних копалин, що містять у пилу 2 і більше відсотків кристалічного (вільного) двооксиду кремнію що передбачено: список № 1, розділ II, підрозділ а, позиція 2а-за Згідно зі Списками, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003р.;

-з 03.08.2016р. по 06.12.2017р. - машиністом конвеєру, зайнятим дробленням руди орних металів, нерудних копалин, що містять у пилу 2 і більше відсотків кристалічного (вільного) двооксиду кремнію До передбачено: список № 1, розділ II згідно зі Списками, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 р. 461 17.12.2017р. по 07.12.2021р. - машиністом конвеєру, зайнятим дробленням руди орних металів, нерудних копалин, що містять у пилу 2 і більше відсотків кристалічного (вільного) двооксиду кремнію що передбачено: список № 1, розділ II Згідно зі Списками, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 р. №461;

- з 09.12.2021р. по 22.12.2021р. - машиністом конвеєру, зайнятим дробленням руди чорних металів, нерудних копалин, що містять у пилу 2 і більше відсотків кристалічного (вiльного) двооксиду кремнію що передбачено: список №1, розділ II Згідно зі Списками, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 р. №461;

- з 27.12.2021р. по 31.12.2021р. машиністом конвеєру, зайнятим дробленням руди чорних металів, нерудних копалин, що містять у пилу 2 і більше відсотків кристалічного (вільного) двооксиду кремнію що передбачено: список № 1, розділ II Згідно зі Списками, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 р. №461;

- з 10.01.2022р. по 21.01.2022р. - машиністом конвеєру, зайнятим дробленням руди чорних металів, нерудних копалин, що містять у пилу кристалічного (вільного) двооксиду кремнію 2 і більше відсотків що передбачено: список № 1, розділ II Згідно зі Списками, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 р. №461.

Всього за вищевказані періоди відпрацьовано: за списком № 1 - 19 років 11 місяців 11 днів.

28 березня 2022 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах (Список №1).

Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області рішенням №046050012286 від 05.04.2022 р. (реєстраційний номер та дата 5566/03-16 від 07.04.2022 р. в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відмовило, у зв'язку з недосягненням необхідного пенсійного віку. Також в рішенні зазначено, що для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1 у заявниці відсутній необхідний пенсійний вік -50 років, дата з якої позивач матиме право на пенсійну виплату - 01.11.2026 р., вік позивачки 45 роів 4 місці. Наявність страхового стажу по списку №1 відповідачами не заперечувалася. Зазначено, що страховий стаж особи становить 43 роки 1 місяць 19 днів, страховий стаж по Списку №1 становить 19 років 7 місяців 25 днів.

Не погоджуючись з відмовою у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, позивач звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України Про пенсійне забезпечення №1788 від 05.11.1991 року (далі Закон №1788).

Закон №1788 відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі Закон №1058-IV) визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч.4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

Суд зазначає, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VІІІ від 03.10.2017 року було доповнено Закон № 1058-IV розділом XIV-І Пенсійне забезпечення окремих категорія громадян, зокрема, статтею 114 визначені умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників. Вказані зміни набрали чинності 11.10.2017 року.

Закон № 1058-IV - є спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Преамбулою Закону №1058-IV передбачено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Отже, Закон № 1058-IV, як спеціальний закон є пріоритетним у правовідносинах щодо призначення пенсії на пільгових умовах з моменту набрання законної сили Законом України № 2148-VІІІ від 03.10.2017 року Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій - з 11.10.2017 року.

Відповідно до частини 1 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

На пільгових умовах пенсія за віком призначається:

1) працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року (ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

Аналогічна норма міститься у частині 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788 - XII, а саме, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Конституційний Суд у Рішенні від 23 січня 2020 року № 1-р/2020 (далі - Рішення №1-р/2020) вказав на те, що ідентична викладеній у Законі № 213-VІІІ правова норма щодо збільшення пенсійного віку, яка міститься в Законі № 2148-VIII та якою доповнено Закон № 1058-ІV, теж не відповідає Конституції України, а тому не підлягає застосуванню.

За висновком суду, до категорії осіб, на яких поширюється дія Рішення № 1-р/2020 і які відповідно мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за положеннями Закону №1788-ХІІ після 23 січня 2020 року (набрання чинності Рішенням № 1-р/2020), належать особи, які працювали до 1 квітня 2015 року, були зайняті повний робочий день на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, мали стаж роботи, визначений статтею 13 Закону №1788-ХІІ в редакції, яка діяла до 1 квітня 2015 року, та досягли віку, визначеного цією статтею, на момент звернення до ПФУ за призначенням пенсії.

Так, зокрема, у Рішенні № 1-р/2020 зазначено, що застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти б - г статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року №213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме:

На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;

жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.

Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

В ході розгляду справи судом встановлено, що на час звернення до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії (28.03.2022 року) ОСОБА_1 виповнилось 45 років 4 місяців, її страховий стаж становив 43 роки 1 місяць 19 днів, в тому числі стаж роботи за Списком №1- 19 років 7 місяців 25 днів, про що зазначено у рішенні відповідача 1 та підтверджується відповідачем - 2 у відзиві на позовну заяву. Наявність належного страхового стажу та стажу роботи за Списком №1 позивачами не заперечується.

Тобто, у відповідності до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення», позивачка досягла пенсійного віку для призначення пенсії на пільгових умовах та має необхідний стаж роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, що є умовою для призначення пенсії у відповідності до положень п. а ч. 1 ст. 13 цього Закону.

При цьому суд зазначає, що до спірних правовідносин перевагу слід віддати саме тому закону, який у застосуванні найбільш сприятливий для позивачки, а саме пункт «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», у редакції до внесення змін Законом України від 02.03.2015 № 213-VIII, положення якого визнано неконституційними, який передбачав, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;

жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.

Враховуючи, що позивач мала достатній вік - 45 років 4 місяці при необхідному 45 років, достатній страховий стаж за Списком №1, відповідачем протиправно відмовлено їй у призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №!.

За таких обставин, рішення №046050012286 від 05.04.2022 р. (зареєстрований номер 5566/03-16 від 07.04.2022 р.) Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про відмову в призначенні пенсії згідно пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 , є протиправним, а позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню, оскільки до спірних відносин повинні застосовуватись норми п. «а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991, пенсійний від для жінок у яких встановлено - 45 років.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Аналогічна позиція стосовно обов'язку доказування висловлена Європейським судом з прав людини у пункті 36 справи Суомінен проти Фінляндії (Suominen v. Finland), від 01 липня 2003 року №37801/97, в якому він зазначив, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення).

Під час судового розгляду справи відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не довели належними засобами доказування правомірність дій щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах, суд зауважує, що права позивача у даному випадку порушено саме вищевказаною протиправною відмовою відповідача 1, оформленою рішеннями №046050012286 від 05.04.2022 р. (зареєстрований номер 5566/03-16 від 07.04.2022 р.), а тому вказане рішення є протиправним та підлягає скасуванню, саме такий спосіб захисту порушеного права позивача у даному випадку є належним та це необхідне для ефективного захисту цього порушеного права.

Також, належним та ефективним способом захисту (відновлення) порушеного права позивача буде зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пільгову пенсію відповідно до п. а) ст. 13 ЗУ “Про пенсійне забезпечення" 28 березня 2022 року, оскільки єдиною підставою для відмови в призначенні пенсії був лише вік позивача.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 992,40 грн., що документально підтверджується квитанцією від 21.04.2022 року.

На підставі ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 992,40 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до відповідача 1: Головного управління Пенсійного фонду України у Київський області (адреса: 08500, Київська область, місто Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10, код ЄРДПОУ: 22933548) та відповідача 2: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (адреса: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄРДПОУ: 21910427) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №046050012286 від 05.04.2022 р. щодо відмови у призначенні пільгової пенсії ОСОБА_1 з 28 березня 2022 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пільгову пенсію відповідно до п. а) ст. 13 ЗУ “Про пенсійне забезпечення" з 28 березня 2022 року

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Київський області (адреса: 08500, Київська область, місто Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10, код ЄРДПОУ: 22933548) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 496,20 гривень (чотириста дев'яносто шість гривень 20 копійок).

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 496,20 гривень (чотириста дев'яносто шість гривень 20 копійок)

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Боженко