Рішення від 27.06.2022 по справі 140/3723/22

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2022 року ЛуцькСправа № 140/3723/22

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Димарчук Т.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом Головного управління Національної поліції у Волинській області (далі - ГУ Нацполіції у Волинській області, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, третя особа) про визнання протиправними дій Головного управління національної поліції у Волинській області щодо відмови у наданні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, оформленої листом від 19.01.2022 №129/05/29-2022; зобов'язання Головного управління національної поліції у Волинській області виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 для перерахунку пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 3акону №2262-ХІІ із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 28.07.2016 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).

Вказує, що з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 у пенсіонерів поліції настало законне право на перерахунок пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) премії розрахованих згідно Постанови КМУ №988 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-ХІІ.

Зазначає, що листом Національної поліції України від 26.07.2019 за вих. №8714/09/29-2019 доведено до головних управлінь Національної поліції в областях інформацію про необхідність виплати поліцейським надбавки за спе цифічні умови проходження служби, передбаченої абзацом третім підпункту 1 пункту 4 Постанови №988. Виплату ві дповідної надбавки розпочато з вересня 2019 року. Вважає, що станом на вересень 2019 року має місце збільшення грошового забезпечення за прирівняною поса дою поліцейського, з урахуванням якого позивач має пра во на перерахунок його пенсії.

Позивач 29.12.2021 звернувся із заявою до ГУ Нацполіції у Волинській області з проханням підготувати та надати до ГУ ПФУ у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії, на що листом відповідача від 19.01.2022 №129/05/29-2022 позивача повідомлено про відсутність підстав для підготовки та наданні до ГУ ПФУ у Волинській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії.

З урахуванням зазначеного позивач вважає протиправними дії відповідача щодо відмови у виготовленні та наданні до ГУ ПФУ у Волинській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) премії для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії, у зв'язку з чим звернувся до суду з даною позовною заявою.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 13.05.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України).

У відзиві на позовну заяву від 23.05.2022 №248/26/01-2022 відповідач ГУ Нацполіції у Волинській області заявлені позовні вимоги ОСОБА_1 заперечує повністю. Свою позицію обгрунтовує тим, що підставою для оформлення довідок про грошове забезпечення є прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Водночас Кабінетом Міністрів України не приймалося рішень, які б тягнули за собою зміни в грошовому забезпеченні поліцейських, тому Головні управління Пенсійного фонду України списків за формою згідно з додатком 1 не складали та не подавали органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Зазначає, що проведення виплати поліцейським надбавки за специфічні умови проходження служби, не є підставою для видачі позивачу нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Відповідно до п. 4 Постанови №988, встановлення надбавок та премій конкретному поліцейському належить до дискреційних повноважень керівника органу поліції. Згідно з розрахунком на пенсію ОСОБА_1 у грошовому забезпеченні позивача надбавка за специфічні умови проходження служби відсутня, а премія становить 0%. Відповідно до положень Постанови №988 та Порядку №260, надбавка за специфічні умови проходження служби та премія носять щомісячний характер, їх розмір не є сталою величиною і встановлюється відповідними наказами, а тому щомісячна зміна їх розміру не є підставою для щомісячного перерахунку пенсії та видачі відповідної довідки.

Пенсія позивачу відповідно до положень статті 43 Закону №2262-ХІІ обчислена з того розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування, з урахуванням розмірів, встановлених Постановою КМУ №988, відповідно до окладу за посадою, посадового окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби в поліції, яка виплачується з урахуванням посадового окладу та окладу за спеціальним званням, та додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням позивача, з яких був сплачений єдиний внесок.

З часу призначення ОСОБА_1 пенсії по даний час, до ГУНП у Волинській області від Пенсійного фонду України та Національної поліції будь-які списки та інші розпорядчі документи щодо підготовки довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій поліцейським, не надходили, тому такі довідки не видавались та не видаються. З часу створення поліції по даний час умови та розміри грошового забезпечення поліцейських, що передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" не змінювались, тому відсутні підстави для перерахунку пенсій поліцейським.

Зазначила, що у ГУНП у Волинській області відсутні підстави для оформлення та видачі позивачу довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

Представник відповідача вважає, що ГУНП у Волинській області діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, як встановлено частиною другою статті 19 Конституції України, і жодним чином не порушило прав та інтересів позивача.

З врахуванням наведеного відповідач вважає вимоги позивача необґрунтованими та просить у позові відмовити.

01.06.2022 до суду надійшли пояснення третьої особи, у яких ГУ ПФУ у Волинській області просить відмовити у задоволенні позову, оскільки Кабінетом Міністрів України станом на 01.12.2019 не прийнято жодної іншої постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій, підстави для повторного перерахунку пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (яка на даний час є чинною та визначає грошове забезпечення працівників Національної поліції) відсутні.

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи позову, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 28.07.2016 є пенсіонером Національної поліції, отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Волинській області.

29.12.2021 ОСОБА_1 звернувся до ГУ Нацполіції у Волинській області із заявою про виготовлення та скерування до ГУ ПФУ у Волинській області нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 у відповідності до вимог статті 63 Закону №2262-ХІІ з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) премії, індексації для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії (а.с.11).

Листом від 19.01.2022 №129/05/29-2022 позивача було повідомлено, що з часу звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції по даний час до Головного управління Національної поліції у Волинській області будь-які нормативні документи, а також листи Національної поліції щодо перерахунку пенсії пенсіонерам поліції не надходили, довідки щодо грошового забезпечення для перерахунку пенсії не видавались та не видаються. У зв'язку з чим, у Головного управління Національної поліції у Волинській області відсутні підстави для оформлення та подання до ГУ ПФУ у Волинській області довідки про грошове забезпечення для перерахунку його пенсії (а.с.12).

Вважаючи дії відповідача щодо відмови у виготовленні та наданні до ГУ ПФУ у Волинській області нової довідки про розмір грошового забезпечення протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України № 2262-XII від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-XII).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

При цьому, частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ визначено підстави для перерахунку раніше призначених пенсій. Так, відповідно до частини 4 цієї статті усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Згідно з частиною другою цієї статті якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1, 2 Порядку № 45 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (пункт третій Порядку № 45).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Кабінет Міністрів України 11.11.2015 прийняв Постанову № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988), постанова набрала чинності 02.12.2015. Згідно з пунктом першим цієї постанови Кабінет Міністрів України установив, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Правовою дією пункту 3 Постанови № 988 Кабінет Міністрів України затвердив: схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

Пунктом 5 Постанови № 988 визначено вичерпний перелік надбавок та доплат для поліцейських: 1) надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11; 2) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством; 3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час; 4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу (надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі); 5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу; 6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов'язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу; 7) надбавку за почесне звання заслужений - у розмірі 10 відсотків посадового окладу; 8) підвищення на 25 відсотків посадових окладів курсантам за відмінне навчання або отримання відповідної кількості балів за шкалою ECTS за результатами екзаменаційної сесії.

На виконання вимог статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" та Постанови № 988 Міністерство внутрішніх справ України 06.04.2016 видало наказ № 260, яким затвердило "Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання" (далі - Порядок № 260).

За приписами пункту 2 Порядку № 260, наказ яким затверджений цей Порядок, набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27.05.2016) та застосовується з дня набрання чинності Закону № 580-VII, тобто з 07.11.2015.

Суд звертає увагу на те, що на час призначення позивачу пенсії за правилами Закону №262-XII щодо поліцейських вже діяли положення Постанови № 988 та Порядку № 260.

Пунктом 3 Порядку № 260 та умов виплати грошового забезпечення поліцейським встановлено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення. При цьому згаданим Порядком установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за стаж служби в поліції (пункт 3); надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за вчене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103).

Відповідно до абзацу першого пункту третього Постанови № 103 визначено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

В спірному випадку позивач не відноситься до категорії осіб, визначених у пункті 1 і 3 Постанови № 103, оскільки пенсія ОСОБА_1 призначена з липня 2016 року відповідно до Закону № 2262-ХІІ як особі, яка звільнена із служби з Національної поліції України. Так на день звільнення зі служби, позивач не відносився до осіб начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції), а вже був поліцейським.

Водночас, відповідно до частини першої статті 102 Закону України "Про Національну поліцію", пенсійне забезпечення здійснюється в порядку та на умовах визначених Законом №2262-ХІІ.

Таким чином, Законом № 2262-ХІІ врегульовано порядок призначення і перерахунку пенсії як поліцейським, так і колишнім працівникам органів внутрішніх справ (міліції). Перерахунок призначених пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ (міліції) з 01.01.2016 додатково врегульовано положеннями Постанови № 103, зокрема, пунктом 3, на обставину визнання нечинним якого наполягає позивач.

Так, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва № 826/3858/18 від 12.12.2018 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Постановою від 05.03.2019 Шостий апеляційний адміністративний суд залишив без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018. Верховний Суд постановою від 12.11.2019 залишив без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі № 826/3858/18.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва №826/12704/18 від 14.05.2019 (часткове рішення), визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови № 103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). Постановою від 19.11.2019 Шостий апеляційний адміністративний суд залишив без змін часткове рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019.

Отже, пункт 3 Постанови № 103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), втратив чинність з 19.11.2019.

На думку позивача, визнання нечинними пунктів 1, 2 та 3 Постанови № 103, є підставою для підготовки та подання відповідачем до ГУ ПФУ у Волинській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії позивача станом на листопад 2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 № 2262-XII та постанови № 988, для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Суд вказує на безпідставність таких доводів позивача, оскільки як встановлено вище, ОСОБА_1 не відноситься до категорії осіб, визначених у пункті 1 і 3 Постанови № 103, оскільки пенсія позивачу призначена з липня 2016 року відповідно до Закону № 2262-ХІІ як особі, яка звільнена із служби з Національної поліції України.

Відповідачем при оформленні матеріалів для призначення пенсії позивачу складено грошовий атестат № 127 у 2016 році. Розміри посадового окладу, відсоткового підвищення до посадового окладу за вислугу років і окладу за спеціальне звання ОСОБА_1 в грошовому атестаті занесені виходячи із норм Постанови № 988 і Порядку № 260, які станом на день призначення позивачу пенсії, уже були чинними.

З огляду на те, що положення пункту 3 Постанови № 103 не поширюється на правовідносини позивача із відповідачем, то у відповідача не було правової підстави для видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на листопад 2019 року, оскільки пенсія призначена позивачу з липня 2016 року, тобто після 01.01.2016 року.

Таким чином, не підлягають застосуванню у спірних правовідносинах правові висновки, викладені Верховним Судом у рішенні в зразковій справі №160/8324/19 та рішеннях Окружного адміністративного суду м. Києва у справах № 826/3858/18 і №826/12704/18 (про визнання протиправними і нечинними пунктів 1-3 Постанови № 103 і додатку № 5 Порядку № 45), оскільки вони стосуються пенсій військовослужбовців і прирівняних до них особі - працівників органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсії вже призначені станом на 01.01.2016 (стосуються міліціонерів) і 01.01.2018 (стосуються військовослужбовців) відповідно.

Правові висновки Верховного Суду в зазначених справах зводяться до відновлення порушеного права колишніх військовослужбовців та працівників органів внутрішніх справ на належний перерахунок (після 01.01.2016 і 01.01.2018) пенсій із урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, які їм не були враховані при перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103.

Як встановлено судом, після звільнення позивача зі служби в Національній поліції 22.07.2016 Кабінетом Міністрів України не приймалося рішень про збільшення розмірів грошового забезпечення поліцейських, зокрема й за прирівняною (відповідною) посадою до тієї, яку займав позивач на день звільнення зі служби в Національній поліції України, що згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ є підставою для перерахунку пенсії за вислугою років вказаній категорії осіб.

Суд вважає безпідставними посилання позивача, що підставою для видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, є проведення виплати поліцейським з вересня 2019 року надбавки за специфічні умови проходження служби, з огляду на наступне.

Як зазначалось вище, питання грошового забезпечення поліцейських врегульовано Постановою №988, яка визначає питання усіх виплат поліцейських, зокрема встановлює посадові оклади, оклади за спеціальним званням, надбавку за стаж служби, надбавку за специфічні умови проходження служби, премії тощо. Вказана постанова прийнята 11.11.2015 та не змінювалась в частині розмірів виплат, як станом на момент звільнення позивача зі служби так і на даний час.

Відповідно до п. 4 Постанови №988 керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надано право на встановлення, серед іншого, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби; здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби. Аналогічні положення викладені і в Порядку №260.

Таким чином, встановлення надбавок та премій конкретному поліцейському належить до дискреційних повноважень керівника органу поліції.

Згідно з розрахунком на пенсію ОСОБА_1 у грошовому забезпеченні позивача надбавка за специфічні умови проходження служби відсутня, а премія становить 0%.

З аналізу Постанови №988 та Порядку № 260 слідує, що надбавка за специфічні умови проходження служби та премія носять щомісячний характер, їх розмір не є сталою величиною і встановлюється відповідними наказами, а тому щомісячна зміна їх розміру не є зміною видів грошового забезпечення чи введення нових видів, а тому не є підставою для видачі довідки для перерахунку пенсії.

Про відсутність правових підстав для видачі позивачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії свідчить також рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.04.2022 у справі №140/1731/22 (залишене без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.06.2022), яким позивачу відмовлено у задоволенні аналогічних позовних вимог до Національної поліції України в особі Сектору з питань пенсійного забезпечення.

Враховуючи вищенаведене та виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про те, що відмовляючи позивачу у видачі довідки, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України, з огляду на що у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 слід відмовити повністю.

Керуючись статтями 243 - 246, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.М.Димарчук