Рішення від 28.06.2022 по справі 140/3212/22

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 червня 2022 року ЛуцькСправа № 140/3212/22

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Національної поліції України, Головного управління Національної поліції у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся в суд з позовом до Національної поліції України (далі - відповідач-1), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, третя особа) про визнання протиправними дій щодо відмови у наданні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, оформленої листом від 25.11.2021 №С-1008/48-2021; зобов'язання підготувати та надати до ГУ ПФУ у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до витягу з наказу ГУ НП у Волинській області від 28.07.2017 № 161 о/с позивач звільнений із служби та з 29.07.2017 отримує пенсію за вислугу років, яка призначена йому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за спеціаль не звання, процентна надбавка за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення.

Однак, у подальшому, на адресу ГУ ПФУ у Волинській області передано довідку про розмір грошового забезпечення позивача, в якій зазначено лише посадовий оклад; оклад за спеціальне звання, надбавка за вислугу років, тобто, подано до органу пенсійного фонду довідку без урахування усіх додаткових видів грошового забезпечення.

На звернення позивача від 13.10.2021 про підготовку та надання до ГУ ПФУ у Волинській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпе чення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії, листом від 25.11.2021 №С-1008/48-2021 Сектор з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України відмовив у задоволенні вказаної заяви, мотивуючи тим, що відсутня належна інформація та законні підстави.

Однак позивач зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова 103) внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Постанова №45), якими, зокре ма, додаток 2 (форма довідки про розмір грошового за безпечення для перерахунку пенсії) до Порядку №45 ви кладено у новій редакції, згідно якої у вказаній довід ці мають зазначатись лише посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років, а такі складові як щомісячні додатко ві види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний харак тер), премії та одноразові додаткові види грошового за безпечення відсутні.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Киє ва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, зазначені вище зміни до Постанови №45 визнано протиправними та нечинними.

З урахуванням наведеного вважає, що положення Закону №2262-ХІІ, Порядку № 45 та Порядку №3-1 не містять обмежень для видачі уповноваженим органом на звернення пенсіонера відповідної довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а тому дії відповідача-1 щодо відмови у наданні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії є протиправними.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 18.04.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

У поясненнях щодо позову ГУ ПФУ у Волинській області вважає позовні вимоги безпідставними. Вказує, що пенсія позивачу призначена з 29.07.2017 після його звільнення зі служби в органах Національної поліції; розмір пенсії при первинному призначенні визначено відповідно до статті 43 Закону №2262-ХІІ; грошове забезпечення для визначення розміру пенсії відображене в грошовому атестаті та довідці про додаткові види грошового забезпечення. Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Відповідно до Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону №2262 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Зазначає, що після призначення пенсії позивачу з 29.07.2017 року підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців не відбувалося, відповідно підстави для видачі довідки та перерахунок пенсії позивача відсутні. Вважає безпідставними обгрунтування позовних вимог нормами Постанови №103, оскільки її дія на позивача не розповсюджується; цією постановою (в первинній редакції та в подальшому з врахуванням внесених змін) було передбачено, зокрема, перерахунок пенсій осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ (пункт 3 Постанови №103). Водночас перерахунок пенсій поліцейським цією постановою не передбачений. Таким чином, оскільки пенсія позивачу призначена з 29.07.2017 року як звільненому зі служби в поліції, тому підстав для перерахунку пенсії немає. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.

У відзиві на позов відповідач-1 позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що перед своїм звільненням з поліції з правом на пенсію відповідно до положень Закону України № 2262-ХІІ позивач проходив службу в ГУ НП у Волинській області. З 16.08.2017 ГУ ПФУ у Волинській області відповідно до Закону № 2262-ХІІ позивачу призначена пенсія за вислугу років, на підставі даних, наявних у пенсійній справі, сформованої сектором з питань пенсійного забезпечення ГУ НП у Волинській області. Вказує, що позивач є пенсіонером органів поліції, а не органів внутрішніх справ, відтак останній помилково у позові ототожнює різні за характером правовідносини, посилаючись в якості підстав позову на матеріально-правове регулювання та судове рішення у справі № 826/3858/18, яке об'єктивно не стосуються спірних правовідносин, а саме: 1) правовідносини перерахунку пенсій працівників ОВС України (міліції, призначеним таким особам до 01.01.2016, право на який (перерахунок) в цих осіб як раз і виникло у зв'язку з ліквідацією 07.11.2015 ОВС України та одночасним утворенням поліції з новою системою грошового забезпечення поліцейських, яке було задекларовано у пункті 3 Постанови №103; 2) правовідносини перерахунку пенсій поліцейським, тобто особам, які звільнені вже безпосередньо з поліції, за своєю конкретною (не прирівняною) посадою в поліції, і пенсія їм вже з самого початку обчислена з їх фактичного грошового забезпечення як поліцейського (основного: оклад, звання, вислуга на день звільнення + додаткових видів грошового забезпечення + премія, за останні 24 місяці перед звільненням), і з яких відповідно пенсіонером було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Крім того зазначає, що Кабінетом Міністрів України після прийняття Постанови № 103 не приймалося інших постанов, які б визначали умови, порядок та розміри перерахунку пенсії. При цьому, Урядом не вносилося жодних змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988) щодо підвищення грошового забезпечення поліцейських, що фактично і є єдиною підставою для здійснення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсію або одержують пенсію на умовах Закону № 2262-ХП. З урахуванням вищенаведеного просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 23.05.2022 залучено до участі у справі як другого відповідача Головне управління Національної поліції у Волинській області (далі - ГУ НП у Волинській області, відповідач-2).

У відзиві на позовну заяву представник відповідача-2 позовних вимог також не визнав. Зазначив, що пунктом 3 Постанови №103 встановлено перерахувати з 01.01.2016 пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Вказує, що позивач був звільнений із служби в поліції 28.07.2017, тобто йому було призначено пенсію після 01.01.2016 як поліцейському, а не особі рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ. Відтак скасування у судовому порядку пункту 3 Постанови №103 не спричинило виникнення підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Інших заяв по суті справи на адресу суду не надходило.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Відповідно до наказу ГУ НП у Волинській області від 28.07.2017 №161 о/с старшого сержанта поліції ОСОБА_1 , помічника чергового сектору реагування патрульної поліції №3 Володимир-Волинського відділу поліції, звільнено зі служби в поліції за пунктом 2 частини 1 статті 77 (через хворобу) Закону України «Про Національну поліцію» з 28.07.2017.

ОСОБА_1 є пенсіонером із числа осіб, які перебували на службі в Національній поліції, перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Волинській області та отримує з 29.07.2017 пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Відповідно до протоколу за пенсійною справою №0313006423 від 29.07.2017 для обчислення пенсії позивача при її призначенні враховано основні та додаткові види грошового забезпечення: посадовий оклад - 1900,00 грн, оклад за військовим званням - 1000,00 грн, надбавка за вислугу років (45%) - 1305,00 грн, середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі премія (59,33 %) - 974,99 грн, усього 5179,99 грн.

13.10.2021 позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України із заявою, в якій просив підготувати та надати до ГУ ПФУ у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019, із обов'язковим зазначенням у ній відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

Листом від 08.11.2021 №50834/22-2021 Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України направив за належністю вказане звернення позивача до Сектору з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України.

Листом від 25.11.2021 №С-1008/48-2021 Сектор з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України повідомив позивача про те, що Сектор з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України визначений уповноваженим структурним підрозділом центрального управління поліції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення (перерахунку) пенсій документів щодо осіб, які мають право на пенсію згідно із законодавством України, в центральному органі управління поліції та міжрегіональних територіальних органах Національної поліції України. Водночас відповідні уповноважені структурні підрозділи з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення (перерахунку) пенсій документів щодо осіб, які мають право на пенсію згідно із законодавством України, функціонують як самостійні структурні підрозділи Головних управлінь Національної поліції в областях та місті Києві. Також повідомлено, що відповідно до пункту 2 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм, Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. Оскільки інформації стосовно перерахунку пенсії до Національної поліції України не надходило, тому підстави для виготовлення відповідної довідки відсутні.

Вважаючи протиправними дії відповідача-1 щодо відмови у наданні нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

При вирішенні цього спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Статтею 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із пунктом 2 статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (пункт 3 статті 9 Закону №2011-ХІІ).

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон № 2262-XII.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

За приписами частин першої, другої та четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до частин другої, третьої статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою № 45.

Пунктами 1, 2, 3Порядку № 45 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 988, яка набрала чинності 02.12.2015, пунктом 1 якої установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, та затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Зміни до схем посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10, якими б змінювався розмір посадового окладу, не вносилися.

Пунктами 4, 5 Постанови № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення установлювати посадові оклади поліцейським та курсантам закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, в розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 2 - 10, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби та здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Виплачувати: 1) надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11; 2) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством; 3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час; 4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу. Надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі; 5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу. 6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов'язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу. 7) надбавку за почесне звання "заслужений" - у розмірі 10 відсотків посадового окладу. 8) підвищення на 25 відсотків посадових окладів курсантам за відмінне навчання або отримання відповідної кількості балів за шкалою ECTS за результатами екзаменаційної сесії.

Зміни до вказаної Постанови №988 щодо складових грошового забезпечення після звільнення позивача зі служби в поліції та за нормами станом на 19.11.2019 (як просить позивач у позовних вимогах), не вносились.

Наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за № 669/28799) затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).

За приписами пункту 2 вказаного наказу, яким затверджений Порядок № 260, він набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27.05.2016) та застосовується з дня набрання чинності Закону № 580-VII, тобто з 07.11.2015.

Суд звертає увагу на те, що позивачу призначено пенсію поліцейського з 29.07.2017, тобто на час призначення пенсії відповідно до Закону № 2262-XII щодо поліцейських вже діяли положення Постанови № 988 та Порядку № 260.

Пунктом 3 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Пунктами 4 - 10 розділу ІІ Порядку № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції; надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі; надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавка за почесне звання "заслужений"; доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності; доплата за вчене звання; доплата за службу в нічний час.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, пунктом 1 якої було передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).

Відповідно до абзацу першого пункту 3 Постанови № 103 визначено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

У даному випадку позивач не відноситься до категорії осіб, визначених у пунктах 1 і 3 Постанови № 103, оскільки пенсія ОСОБА_1 призначена з 29.07.2017 відповідно до Закону № 2262-ХІІ як особі, яка звільнена із служби з Національної поліції України. Позивач на день звільнення зі служби не відносився до осіб начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції), оскільки був поліцейським та звільнений з посади помічника чергового сектору реагування патрульної поліції №3 Володимир-Волинського відділу поліції ГУ НП у Волинській області.

Водночас, відповідно до частини першої статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється в порядку та на умовах визначених Законом № 2262-ХІІ.

Отже, Законом № 2262-ХІІ врегульовано порядок призначення і перерахунку пенсії як поліцейським, так і колишнім працівникам органів внутрішніх справ (міліції).

Перерахунок призначених пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ (міліції) з 01.01.2016 додатково врегульовано положеннями Постанови № 103, зокрема, пунктом 3.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Частковим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/12704/18 від 14.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Отже, пункт 3 Постанови № 103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), втратив чинність з 19.11.2019.

На думку позивача, визнання нечинними пунктів 1, 2 та 3 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, є підставою для підготовки та подання до ГУ ПФУ у Волинській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-XII для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

Суд зазначає про необґрунтованість та безпідставність таких доводів позивача, оскільки як встановлено вище, ОСОБА_1 не відноситься до категорії осіб, визначених у пунктах 1 і 3 Постанови № 103, оскільки пенсія позивачу призначена з 29.07.2017 відповідно до Закону № 2262-ХІІ як особі, яка звільнена із служби із служби в поліції.

Як вбачається з протоколу за пенсійною справою №0313006423 від 29.07.2017, для обчислення пенсії позивача при її призначенні враховано: посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавку за вислугу років, що узгоджується та відповідає положенням Постанови №988 і Порядку № 260, які станом на день призначення позивачу пенсії уже були чинними, і відповідно грошовий атестат ОСОБА_1 для призначення пенсії видавався на їх підставі. Стосовно щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільненням, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону № 2262-XII ), то відповідно до цього ж протоколу з пенсійної справи такі враховані, а саме включено премію у розмірі 59,33 %. Оскільки інші види грошового забезпечення не виплачувалися позивачу, тому вони й не відображені.

При цьому, доводи позивача про те, що після призначення пенсії на адресу ГУ ПФУ у Волинській області передано довідку про розмір його грошового забезпечення, в якій зазначено лише посадовий оклад, оклад за спеціальне звання, надбавка за вислугу років надбавка, тобто без урахування усіх додаткових видів грошового забезпечення, суд не бере до уваги, оскільки докази на підтвердження вказаного факту матеріали справи не містять.

Таким чином, оскільки положення пункту 3 Постанови № 103 не поширюється на правовідносини щодо перерахунку пенсій поліцейським, відтак відсутні правові підстави для підготовки та надання до ГУ ПФУ у Волинській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 19.11.2019 для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії.

За таких обставин, суд вважає, що не підлягають застосуванню у спірних правовідносинах правові висновки, викладені Верховним Судом у рішенні в зразковій справі №160/8324/19 та рішеннях Окружного адміністративного суду м. Києва у справах № 826/3858/18 і № 826/12704/18 (про визнання протиправними і нечинними пунктів 1-3 Постанови № 103 і додатку № 5 Порядку № 45), оскільки вони стосуються пенсій військовослужбовців і прирівняних до них особі - працівників органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсії вже призначені станом на 01.01.2016 (стосуються міліціонерів) і 01.01.2018 (стосуються військовослужбовців) відповідно.

У цій справі судом встановлено, що після звільнення позивача зі служби в поліції (28.07.2017) Кабінетом Міністрів України не приймалося рішень про збільшення розмірів грошового забезпечення поліцейських, зокрема й за прирівняною (відповідною) посадою до тієї, яку займав позивач на день звільнення зі служби в поліції, що згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ є підставою для перерахунку пенсії за вислугою років вказаній категорії осіб.

Отже, у відповідачів не було підстав для видачі позивачу довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії за відповідною посадою станом на листопад 2019 року, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Враховуючи вищенаведене та виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про те, що відмовляючи позивачу у видачі довідки, відповідач-1 діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України, з огляду на що у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 слід відмовити повністю.

Керуючись статтями 243-246, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О. О. Андрусенко