Справа № 686/11631/22
Провадження № 3/686/3666/22
28 червня 2022 року м. Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Навроцький В.А., за участю секретаря Норчук Р.В., захисника ОСОБА_1 - адвоката Куца І.О., потерпілої ОСОБА_2 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , завідувача відділення КНП «Хмельницька районна лікарня» -
за ст. 173 КУпАП,
встановив:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 162179 від 07.06.2022 року, ОСОБА_1 ставиться в вину те, що він 23 травня 2022 року близько 14 год. 20 хв., перебуваючи у громадському місці біля будинку № 1 по вул. Львівське шосе в м. Хмельницькому виражався нецензурною лайкою в сторону ОСОБА_2 , чим порушив громадський порядок та спокій громадян та вчинив правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП».
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Куц І.О., просив протокол про адміністративне правопорушення повернути для доопрацювання, оскільки він не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП.
Потерпіла ОСОБА_2 заперечила щодо повернення протоколу про адміністративне правопорушення для доопрацювання.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд приходить до таких висновків.
Згідно із ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до вимог п. 2 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, серед іншого, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості необхідні для вирішення справи.
Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється на підставі протоколу про адміністративне правопорушення в межах, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, шляхом перевірки за допомогою доказів, доданих до справи про адміністративне правопорушення, наявності відомостей, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення.
Так, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 162179 від 07.06.2022 року, всупереч вимог ст. 256 КУпАП, «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції» (далі - Інструкція), затвердженої наказом МВС України № 1376 від 06.11.2015 р.вказано суперечливі відомості про місце та час вчинення правопорушення ОСОБА_1 .
Так, в порушення вимог Інструкції, дільничний офіцер поліції склав протокол про адміністративне правопорушення 07.06.2022 року та зазначив дату вчинення правопорушення 29.06.2022 року що є незрозумілим так як дана дата ще не наступила й нащо звертає увагу сторона захисту.
Також, як зазначено в протоколі, місцем вчинення правопорушення є громадське місце біля будинку № 1 по вул. Львівське шосе в м. Хмельницькому, однак як вбачається з долучених пояснень потерпілої ОСОБА_2 та ОСОБА_1 події, відбувалися в кабінеті ОСОБА_2 , який знаходиться в приміщенні КНП «Хмельницької районної лікарні» за адресою м. Хмельницький вул. Львівське шосе, 1.
Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначені свідки, які були очевидцями події, зокрема ОСОБА_3 , ОСОБА_4 в яких працівники поліції відбирали пояснення та долучили до матеріалів справи.
Також, під час належного дооформлення матеріалів, необхідно відібрати пояснення в очевидців ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 на показах яких наполягають сторони.
При доопрацюванні необхідно усунути допущені недоліки, а саме:
- вказати в протоколі про адміністративне правопорушення час та місце вчинення правопорушення;
- відібрати пояснення в очевидців ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 щодо обставин події, пояснення яких долучити до матеріалів справи.
За вказаних обставин матеріали справи про адміністративне правопорушення за ст. 173 КУпАП складені відносно ОСОБА_1 не можуть бути розглянуті судом згідно чинного законодавства і мають бути повернуті разом з усіма додатками органу, які їх склали на доопрацювання для належного оформлення.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
У разі пред'явлення ОСОБА_1 нового (конкретного) обвинувачення (правильного складення протоколу про адміністративне правопорушення) слід виконати вимоги ст. ст. 254, 256 КУпАП. При цьому звернути увагу, що згідно з вимогами вищезазначеної Інструкції (наказ № 1376 від 06.11.2015 р.) усі реквізити протоколу заповнюються розбірливим почерком, не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до нього, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено (п.п. 6, 7).
Враховуючи, що складення та оформлення матеріали справи про адміністративне правопорушення виконано не належним чином, а вказані вище недоліки та неповнота є істотними та не можуть бути усунені під час судового розгляду, вважаю необхідним повернути справу до Відділення поліції № 1 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій обл. для здійснення додаткової перевірки та дооформлення.
З урахуванням наведеного, керуючись ст.ст. 7, 245, 251, 252, 256, 278, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
постановив:
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути для доопрацювання до Відділення поліції № 1 Хмельницького РУП в Хмельницькій обл..
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Хмельницького
міськрайонного суду В.А. Навроцький