про залишення позовної заяви без руху
27 червня 2022 р. м. Чернівці Справа № 600/2225/22-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Левицький В.К., розглянув матеріали за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить:
визнати незаконним рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, яке, починаючи з 1 січня 2012 року допустило порушення його права отримувати пенсію у розмірі 30 вiдсоткiв мiнiмальної пенсії за віком, яка раніше була призначена за шкоду заподіяну здоров'ю, особам віднесеним до категорії 2, учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році.
зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести перерахування та виплатити ненараховану належну додаткову пенсію в порядку та розмiрi 30 вiдсоткiв мiнiмальної пенсії за віком, відповідно до Закону України № 796-XII від 28.02.1991 року для осіб 2-1 категорії, учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році, починаючи з січня 2012 року.
Відповідно ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі (ч. 2 ст. 171 КАС України).
Перевіривши наявність передумов та існування правових підстав для відкриття провадження в адміністративній справі, визначених ст. 171 КАС України, суд зазначає наступне.
Статтею 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси і просити про їх захист. Позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції, який має відповідати вимогам встановленим ст. 160, 161 КАС України.
Пунктом 5 ч. 5 ст. 160 КАС України передбачено, що позовна заява має містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги із зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Частиною 4 ст. 161 КАС України передбачено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу (ст. 79 КАС України).
Із змісту позовної заяви видно, що в обґрунтування позовних вимог позивач посилається на обставини, проте докази на їх підтвердження до суду не надав, а також не зазначив причини неможливості їх подання.
Зокрема, позивачем не додано до позовної заяви докази проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2012 по час звернення до суду у розмірі 170,82 грн.
Частиною 7 ст. 161 КАС України встановлено, що до заяви про визнання індивідуального акта протиправним додається також оригінал або копія оспорюваного акта або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта у позивача - клопотання про його витребування.
Однак оригінал або належним чином засвідчену копію оскаржуваного рішення до суду позивачем не надано та не вказано обґрунтовані підстави неможливості подання вказаних документу.
Крім того, суд звертає увагу, що позивач не надав до суду докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання оскаржуваного рішення.
Окрім того, в позовній заяві позивачем не конкретизовано дату та номер оскаржуваного рішення.
Частиною 6 ст. 161 КАС України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачені строки звернення до адміністративного суду.
Так, відповідно до частин першої та другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, особа має право звернутися до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів протягом шестимісячного строку, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В той же час позивач звернулася до суду з цим позовом 22.06.2022 (згідно з відбитком штемпеля), тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду.
У свою чергу, як вбачається із тексту позовної заяви, позивач просить визнати визнати незаконним рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, яке, починаючи з 1 січня 2012 року допустило порушення мого права отримувати пенсію у розмірі 30 вiдсоткiв мiнiмальної пенсії за віком, яка раніше була призначена за шкоду заподіяну здоров'ю, особам віднесеним до категорії 2, учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році; зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести перерахування та виплатити ненараховану належну додаткову пенсію в порядку та розмiрi 30 вiдсоткiв мiнiмальної пенсії за віком, відповідно до Закону України № 796-XII від 28.02.1991 року для осіб 2-1 категорії, учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році, починаючи з січня 2012 року.
Всупереч п.5 ч. 5 ст. 160 КАС України позивач в позовній заяві не обґрунтував дотримання ним строку звернення до суду з позовними вимогами про зобов'язання нарахувати та виплатити ненараховану належну додаткову пенсію в порядку та розмiрi 30 вiдсоткiв мiнiмальної пенсії за віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році, починаючи з січня 2012 року, що передує шестимісячному строку звернення до суду з цим позовом), чим не дотримав вимог частини шостої статті 161 КАС України.
За правилами частин першої, другої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Враховуючи те, що у позовній заяві позивачем не наведено поважних та об'єктивних причин пропуску строку звернення до суду, тому позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із вказаним позовом за період, що передує шестимісячному строку звернення до суду з цим позовом, зазначивши обґрунтовані причини поважності його пропуску.
Згідно ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
З огляду на вищенаведене, суд вважає, що без усунення вказаних вище недоліків, неможливо вирішити питання про відкриття провадження у справі, тому надає позивачу строк для їх усунення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 122, 123, 169, 171, 248 КАС України, суд, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п'яти днів з дня отримання цієї ухвали шляхом подання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску.
3. У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя В.К. Левицький