іменем України
Справа №377/575/21
Провадження №2/377/8/22
20 червня 2022 року Славутицький міський суд Київської області у складі головуючої - судді Бабич Н.С., за участю секретарів судового засідання - Гуміної В.М., Гніденко Н.П., Пскової А.І.,
представників позивача - Бежовця І.О., Савченко Т.О, Примака О.Д.,
відповідача - ОСОБА_1 ,
третьої особи - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Славутичі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом 11 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, ОСОБА_2 , про стягнення заборгованості за вартість спожитої теплової енергії, -
У вересні 2021 року позивач в особі начальника 11 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Київській області ( м.Чорнобиль) Стукаленко К. М., посилаючись на ст. ст. 526, 625 ЦК України, ст. ст. 66-68 ЖК України, з урахуванням уточненої позовної заяви, звернувся до суду з позовними вимогами, які зменшив до початку розгляду справи по суті та просив стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за відшкодування вартості поставленої теплової енергії у розмірі 4864 гривні 03 копійки та понесені судові витрати на оплату судового збору.
В обґрунтування позову позивач, з урахуванням зменшення позовних вимог, послався на те, що на балансі 11 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області перебуває будівля пожежного депо 63 ДПРЧ м.Славутич за адресою: Київська область, м. Славутич, вул. Військових будівельників, буд.3, 3-4 поверхи якої є службовими приміщеннями для тимчасового проживання персоналу. На даний час в одному з цих приміщень за адресою: АДРЕСА_1 , проживає пенсіонер ДСНС ОСОБА_1 . Послугу з централізованого теплопостачання по будівлі пожежного депо надає КП «УЖКГ» м.Славутич, яке до 01 січня 2021 року проводило самостійно розрахунки за теплопостачання з мешканцями службових приміщень за затвердженими в м. Славутичі тарифами та нормативами. В зв'язку з введенням в дію Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» КП «УЖКГ» з початку опалювального сезону 2020-2021 років відмовило позивачу в подальшому проведенні розрахунків за теплопостачання безпосередньо з мешканцями службових приміщень пожежного депо. В 2019-2020 роках 11 Державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області було проведено реконструкцію системи опалення в будівлі пожежного депо за адресою: АДРЕСА_2 , що дозволило вивести службові приміщення для проживання 3-4 поверхів на окремий лічильник тепла. Нарахування відшкодувань за опалення мешканцям службових приміщень за період з січня по квітень 2021 року проводились за показаннями лічильника тепла, за тарифом для населення 1620,33 гривень, згідно з Методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг. Позивач, як балансоутримувач будівлі пожежного депо за адресою: АДРЕСА_2 , підписав з КП «УЖКГ» м.Славутич договір про постачання теплової енергії № 27-21-Т від 10.03.2021 р., який розповсюджується на правовідносини з 01.01.2021 р. по 31.12.2021 р. з відшкодуванням населенням 312 Гкал. Щоб уникнути порушень бюджетного законодавства між мешканцями службових приміщень та позивачем були укладені індивідуальні договори про відшкодування витрат. Відповідач ОСОБА_1 уклав з позивачем договір від 04 листопада 2020 року № 15 про відшкодування витрат, згідно з умовами якого зобов'язався щомісячно, не пізніше ніж до 25 числа місяця, що настає за розрахунковим, вносити платежі на розрахунковий рахунок балансоутримувача відшкодування вартості поставленої теплової енергії. Послуга теплопостачання в житловому приміщенні ОСОБА_1 була надана в повному обсязі, рахунки на оплату надавались щомісяця, але оплата відшкодування не надійшла жодного разу. В результаті несвоєчасної оплати за отримані послуги з теплопостачання у відповідача виникла заборгованість перед позивачем у розмірі 14131,34 гривня. 18 червня 2021 року відповідачу було надіслано повідомлення про наявність заборгованості рекомендованим листом з повідомленням та надано місячний строк для добровільної сплати боргу. За вересень та жовтень 2021 року ОСОБА_1 сплатив 9267,43 гривні, тому станом на 23.11.2021 р. заборгованість відповідача за вартість спожитої теплової енергії становить 4864,03 гривні, яку позивач просить стягнути з відповідача.
Ухвалою судді від 28 вересня 2021 року позовну заяву було залишено без руху, оскільки вона не відповідала вимогам, передбаченим пунктами п'ятому, десятому частини третьої статті 175, частині першій статті 177 ЦПК України, та встановлено позивачу строк для усунення зазначених недоліків.
Ухвалою судді від 25 жовтня 2021 року, після виконання вимог частини шостої статті 187 ЦПК України та усунення позивачем недоліків в установлений строк, відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін та призначено судове засідання.
Ухвалою суду від 23 листопада 2021 року за клопотанням відповідача залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, ОСОБА_2 , дружину відповідача.
07 грудня 2021 року від третьої особи до суду надійшли письмові пояснення, в яких вона позовні вимоги заперечила, посилаючись на те, що при реконструкції системи опалення будівлі пождепо позивач спільно з проектувальником ПП «ПроектТеплоПлюс», з метою мінімізації витрат, ухвалили рішення про забезпечення теплопостачання житлових площ, розміщених на 3-4 поверхах, використовуючи як транзитний вже існуючий трубопровід, який проходить через службові приміщення 2 поверху. Таким чином, цей «транзитний» для системи опалення 3-4 поверхів трубопровід насправді для службових приміщень 2 поверху є опалювальним, який забезпечує їх тепловою енергією, вартість якої нараховується для оплати мешканцям житлових приміщень 3-4 поверхів. Крім того, розрахунок розподілу теплової енергії між споживачами в січні - квітні 2021 року проводився формально, без урахування особливостей планування будівлі пождепо, розміщення квартир, кімнат гуртожитку, місць загального користування тощо. Тобто, мешканці квартир готові сплачувати за фактично отримані послуги, а не переплачувати за обігрів приміщень, які їм не належать. За вказаних обставин просила відмовити в задоволенні позову.
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві. Суду пояснили, що в 2019-2020 роках позивачем було проведено реконструкцію системи опалення в будівлі пождепо за адресою: АДРЕСА_2 , що дозволило вивести службові приміщення для проживання 3-4 поверхів на окремий лічильник тепла. Нарахування відшкодування за опалення мешканцям службових приміщень за період з січня 2021 року по квітень 2021 року проводились за показаннями лічильника тепла, за тарифом для населення 1620,33 гривні згідно з Методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №315 від 22 листопада 2018 року. Мешканцям квартир 3-4 поверхів пождепо не нараховується оплата теплової енергії за місця загального користування, якими користуються особи, що проживають у гуртожитках, до їх рахунків входять виключно місця загального користування, якими користуються тільки вони. Всі місця загального користування та допоміжні приміщення пождепо, які включені до розрахунку відповідачу, є опалюваними, оскільки в них нормується температура повітря. Для 2 поверху пождепо встановлено окремий лічильник, за показаннями якого виконавцем послуги виставляється окремий рахунок за отримане тепло за тарифом для інших споживачів. За період січень - квітень 2021 року відповідач не сплачував за спожиту теплову енергію, а тому в нього виникла заборгованість у розмірі 14131, 34 гривні. Після звернення позивача до суду з позовом про стягнення вказаної заборгованості, відповідач частково сплатив 9267,31 грн, тому сума заборгованості за вартість спожитої теплової енергії, яка залишилася, на листопад 2021 року становить 4864,03 гривні, яку представники позивача просили стягнути з відповідача.
Відповідач позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову, пославшись на відсутність обов'язку оплачувати позивачу відшкодування вартості теплової енергії, яка нарахована за місця загального користування, оскільки вони не є опалюваними, він та його дружина ОСОБА_2 , третя особа у справі, ними не користуються. Крім того, під час проведення позивачем реконструкції будівлі пожежного депо було розроблено неправильний проект, оскільки після реконструкції опалення 3-4 поверхів будівлі проходить через 2 поверх, тому до розрахунку відшкодування вартості теплової енергії мешканцям 3-4 поверхів позивач не повинен включати об'єм теплової енергії, яка споживається 2 поверхом. З актами-претензіями з приводу неналежної якості послуг з теплової енергії, які йому надаються, відповідач до позивача не звертався. До серпня 2021 року відповідач помилково сплачував відшкодування вартості спожитої теплової енергії на рахунок КП «УЖКГ» ( виконавця послуг), а не позивача. У вересні та жовтні 2021 року за заявою відповідача сплачені ним кошти були перераховані на рахунок позивача. Вважає, що повинен відшкодовувати позивачу вартість спожитої теплової енергії лише з урахуванням опалювальної площі квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , яка є службовим житлом та в якій він зареєстрований та проживає разом з дружиною ОСОБА_2 .
Третя особа ОСОБА_2 позовні вимоги заперечила, в задоволенні позову просила відмовити. Суду пояснила, що місця загального користування, які включені позивачем до розрахунку, не опалюються, тому відповідач не повинен за них сплачувати. Опалювані місця загального користування розташовані лише там, де знаходяться кімнати гуртожитку. Після реконструкції будівлі пожежного депо опалення 3-4 поверхів будівлі здійснюється через трубопровід, який на є транзитним та проходить через 2 поверх будівлі, через що 2 поверх опалюється за рахунок 3-4, тому відповідач не повинен сплачувати за теплову енергію, яка проходить через цей трубопровід. З даного приводу виконавчим комітетом Славутицької міської ради за зверненням мешканців пожежного депо були створені дві комісії, які звертали увагу позивача на необхідність ізолювати трубу на 2 поверсі для меншої втрати тепла, вказували на відсутність відсічних вентилів та несправний елеватор. Енергетичний аудит мешканцями службових приміщень 3-4 поверхів пождепо 63 ДПРЧ не проводився.
Свідок ОСОБА_3 у судовому засіданні показав, що він працює на ДСП «Чорнобильська АЕС» на посаді інженера. За дозволом керівництва пожежної частини була створена ініціативна група, та проведено обстеження теплової мережі будівлі, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , яка знаходиться на балансі 11 ДПРЗ. За результатами обстеження встановлено, що на загальному трубопроводі від «КП УЖКГ» знаходиться загальний лічильник обліку тепла на всю будівлю пожежної частини, від якого йде чотири напрямки розподілу тепла: житловий фонд, який має окремий лічильник; військова частина 3041, яка орендує окреме крило в будівлі та має окремий лічильник тепла; дві квартири, які мають окремі лічильники; сама пожежна частина. У подальшому у складі загальноміської комісії, в якій він брав участь як депутат Славутицької міської ради, ним були розроблені пропозиції для зниження енергоспоживання по житловому фонду будівлі пождепо, а саме: звернутися до проектувальника для розрахунку нормалізації товщини теплоізолювання труби; внести пропозиції щодо установки коробів на трубопровід, який проходить транзитом через адміністративне приміщення 2 поверху та через будівлю, яку орендує в/ч 3041 на 2 поверсі; звернутися до проектувальника для додаткового внесення змін у структуру опалення житлового фонду з метою встановлення додаткових вентелів на трубопроводах, забезпечити нормальну роботу елеватора.Усі трубопроводи, які подають тепло на 3-4 поверхи, проходять через 2 поверх транзитом, вони ізольовані, але після обстеження було встановлено, що потребується додаткова ізоляція. Вказані заходи були виконані частково: установлено вентелі та налагоджено роботу елеватора, але не здійснено додаткової термоізоляції трубопроводу. Особливості прокладки трубопроводу в будівлі пождепо впливають на фінансове навантаження мешканців службових приміщень, оскільки вони сплачують частину тепла, яка йде на обігрів адміністративних приміщень, розташованих на 2 поверсі будівлі пождепо.
Заслухавши вступне слово учасників справи, показання свідка, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що 17 березня 2004 року між представником 15-Самостійної Державної пожежної частини Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в особі начальника Шульги Василя Миколайовича та ОСОБА_1 був укладений договір № 15 найму жилого приміщення, відповідно до п. 1 якого наймодавець надає у користування наймачу службове жиле приміщення, яке складається з трьох жилих кімнат та розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , для проживання наймача та членів його сім'ї (т.1 а.с. 48-49).
Пунктом 2.5. вказаного договору передбачено, що наймач зобов'язаний, зокрема, своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги в установлених розмірах.
Згідно з корінцем ордеру № 42 на службове жиле приміщення № НОМЕР_1 в сімейному гуртожитку Пождепо ОВПО-2 м. Славутич, виданим 13 серпня 1993 року заступником начальника ОВПО-2 Г Горелим А.Г., ордер виданий ОСОБА_1 на сім'ю із 4 чоловік на право заселення в службове жиле приміщення, яке складається з трьох жилих кімнат, розташоване за адресою: АДРЕСА_2 , на підставі рішення ЖБК ОВПО-2 № 23 від 05 серпня 1993 року (т.1 а.с. 47).
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 173189394 від 09 липня 2019 року, будівля Пожежного депо 63-Державної пожежно-рятувальної частини, загальною площею 9053,1 кв. м, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1788146932115, розташована за адресою: АДРЕСА_2 , належить на праві оперативного управління 11 Державному пожежно-рятувальному загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області на підставі Положення про 11 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області (нова редакція), затвердженого Наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій 24 травня 2013 року № 298 (у редакції наказу Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 21.12.2018 року № 751) (т.1 а. с. 44-46).
Згідно з п. 5.1., п.5.2. Положення про 11 Дердавний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області (нова редакція), затвердженого наказом ДСНС від 24.05.2013 р. №298 ( у редакції наказу ДСНС від 18.05.2021 р. №336) майно 11 ДПРЗ становлять закріплені за ним матеріальні цінності, одержані в установленому порядку. Майно, отримане 11 ДПРЗ від ДСНС, територіального органу, інших юридичних та фізичних осіб або придбане за рахунок коштів загального та спеціального фондів державного бюджету, є державною власністю і закріплене за ним на праві оперативного управління. 11 ДПРЗ використовує закріплене за ним майно лише за його цільовим і функціональним призначенням. Розпорядження майном та його відчуження здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства ( т.1 а.с.177-181, 208-219).
10 березня 2021 року між 11 Державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області в особі начальника Стукаленка К.М. (замовник) та Комунальним підприємством «Управління житлово-комунального господарства» в особі тимчасово виконуючого обов'язки директора Позняка А.В. (виконавець) був укладений Договір № 27-21-Т «Про постачання теплової енергії», відповідно до п. 1.1. якого, виконавець зобов'язується у 2021 році поставити замовнику теплову енергію в обсягах, зазначених в пункті 1.4. та Додатку 2.1., Додатку 2.2., Додатку 2.3., а замовник - прийняти і оплатити одержану теплову енергію за встановленими тарифами (цінами) в терміни, передбачені цим договором (т.1 а. с. 12-16).
Відповідно до п. 1.2. вказаного договору предмет закупівлі: ДК 021-2015-09320000-8 «Пара, гаряча вода та пов'язана продукція», (Постачання теплової енергії за державні кошти) на об'єкт - будівля 11 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Київській області, що розташована за адресою: м. Славутич, вул. Військових будівельників, буд. 3, та на об'єкт нежитлового приміщення димокамери, що розташована за адресою: вул. Військових будівельників, буд. 3-а.
Пунктом 1.3. вказаного договору визначено, що строк поставки теплової енергії з 01.01.2021 р. до 31.12.2021 р.
Згідно з пунктом 1.4. договору виконавець постачає теплову енергію на об'єкти замовника, зазначені в пункті 1.2. та Додатку 2.1., Додатку 2.2., Додатку 2.3. Загальна кількість теплової енергії складає - 689,2771 Гкал, з них, зокрема: на об'єкт 11 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Київській області - 493,2771 Гкал/рік, а саме: для нежитлових приміщень 11 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Київській області - 181,2771 Гкал/рік; для житлових приміщень (службове житло) - 312 Гкал.
Як вбачається з пункту 5.1. договору, облік споживання теплової енергії проводиться приладним способом.
В пунктах 5.8.-5.9. договору зазначено, що обсяг спожитої теплової енергії за звітний період (розрахунковий період), визначений з 20 числа попереднього місяця по 20 число поточного місяця, підтверджується складеним у двох примірниках Актом використаної теплової енергії. Акт спожитої теплової енергії за звітний період складається, підписується виконавцем та передається замовнику до 1 числа місяця, наступного за звітним розрахунковим періодом, а в грудні місяці - до 20 грудня.
Пунктом 6.1. договору визначено, що вартість теплової енергії визначається відповідно до затверджених уповноваженим органом тарифів та обсягів спожитої теплової енергії.
Згідно з п. 6.1.2 договору на момент укладення договору тариф на теплову енергію, згідно з рішенням виконавчого комітету Славутицької міської ради Київської області від 08.12.2017 р. № 739 становить 1811,18 гривень за 1 Гкал.(без ПДВ) - для бюджетних установ; для населення -1360,28 грн. за 1 Гкал.(без ПДВ).
Відповідно до п. 6.1.7. вказаного договору оплата замовником спожитої теплової енергії здійснюється щомісячно, до 25 числа місяця, наступного за місяцем постачання теплової енергії, шляхом безготівкового перерахування коштів на банківський рахунок.
Кількість та вартість використаної теплової енергії споживачем 11 Державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області (населення пожежного депо) за період з січня 2021 року по квітень 2021 року підтверджується актами про використану теплову енергію від 31.01.2021 р., 28.02.2021 р., 31.03.2021 р., 30.04.2021 р. (т.1 а. с. 17-20).
04 листопада 2020 року між 11 ДПРЗ Головного управління ДСНС України у Київській області в особі начальника Стукаленка Костянтина Миколайовича (балансоутримувач) та ОСОБА_1 (фізична особа-споживач) був укладений договір № 15 про відшкодування витрат, відповідно до п. 1.1. якого, у зв'язку з витратами балансоутримувача за постачання енергії, згідно договору № 40-20-Т від 12 жовтня 2020 року «Про закупівлю послуг з постачання теплової енергії за державні кошти», фізична особа-споживач бере на себе зобов'язання щомісячно відшкодовувати балансоутримувачу вартість спожитої теплової енергії у гарячій воді з урахуванням показників лічильника теплової енергії та індивідуальних приладів обліку за тарифами для населення, а балансоутримувач має право вимагати здійснення оплати на умовах та у порядку, передбаченому чинним законодавством України та цим договором (т.1 а. с. 21-23).
Пунктом 1.2. вказаного договору визначено, що місце постачання енергії: АДРЕСА_2 .
Згідно з пунктом 2.1. цього договору вартість щомісячно спожитої поставленої енергії, яка підлягає відшкодуванню фізичною особою-споживачем за цим договором, визначається на підставі показників приладів обліку теплової енергії. Нарахування оплати за спожите теплопостачання мешканцям будівлі пождепо 63 ДПРЧ проводиться представником постачання теплової енергії КП «УЖКГ» згідно встановленого тарифу для населення.
Відповідно до пунктів 2.3., 2.7., 2.8. зазначеного договору у зв'язку із застосуванням щомісячної системи відшкодування вартості поставленої енергії за цим договором, фізична особа-споживач зобов'язується вносити платежі на розрахунковий рахунок балансоутримувача не пізніше ніж до 25 числа місяця, що настає за розрахунковим. Отримання фізичною особою-споживачем рахунку (квитанції) вважається належним виконанням балансоутримувачем зобов'язань за цим договором щодо поставленої теплової енергії протягом розрахункового періоду. Відшкодування витрат за цим договором здійснюється фізичною особою-споживачем, шляхом внесення грошових коштів на розрахунковий рахунок 11 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Київській області через банківські установи або іншим законним чином.
Підпунктом 3.2.1 пункту 3.2. вказаного договору передбачено, що фізична особа-споживач зобов'язаний, зокрема, оплачувати надану послугу за цінами - тарифами у строки, встановлені даним договором.
Пунктом 5.1 договору передбачено, що договір набирає чинності з моменту укладення і діє до 31.12.2020 р., але у будь - якому випадку до повного виконання сторонами. У разі, коли за один місяць до закінчення дії цього договору однією із сторін не заявлено у письмовій формі про розірвання договору або необхідність його перегляду, цей договір вважається щороку продовженим.
Відповідно до нарахування відшкодувань за опалення, мешканцям службових приміщень 63 ДПРЧ м. Славутич за адресою: АДРЕСА_2 , за січень - квітень 2021 року, за показаннями лічильника тепла, за тарифом для населення 1620,33 грн, квартиронаймачу ОСОБА_1 нараховано: за січень 2021 року -3229,51 грн ( 2863,90 грн ( квартира) + 365,61 грн (МЗК)); за лютий 2021 року - 5149,97 грн (4566,95 грн (квартира) + 583,03 грн (МЗК)); за березень 2021 року -3575,84 грн ( 3171,02 грн (квартира) + 404,82 грн (МЗК)); за квітень 2021 року - 2176,02 грн ( 1929,68 грн (квартира) + 246,34 грн (МЗК)), всього на загальну суму 14131,34 гривня (т.1 а.с.25).
16 червня 2021 року 11 Державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області відповідачу ОСОБА_1 було направлене попередження (претензія про заборгованість за теплопостачання), в якому було повідомлено, що заборгованість відповідача за теплопостачання станом на 15.06.2021 р. складає 14131, 34 гривня (т.1 а. с. 7).
Згідно з довідкою про заборгованість по оплаті відшкодувань вартості спожитої теплової енергії, з урахуванням показників лічильника теплової енергії за тарифом для населення № 454/12/01 від 14 вересня 2021 року, заборгованість ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за період з січня 2021 року по квітень 2021 року складала 14131 гривню 34 копійки, оплата відшкодувань вартості спожитої теплової енергії відповідачем за вказаний період не здійснювалася (т.1 а. с. 26).
У вересні та жовтні 2021 року відповідачем частково сплачено відшкодування вартості спожитої теплової енергії, з урахуванням показників лічильника теплової енергії за тарифом для населення, нарахованої за період з січня по квітень 2021 року, на суму 9267, 31 гривня, в зв'язку з чим заборгованість відповідача за вказаний період зменшилася та станом на листопад 2021 року становить 4864, 03 гривні, що підтверджено довідкою про заборгованість по оплаті відшкодувань вартості спожитої теплової енергії, з урахуванням показників лічильника теплової енергії за тарифом для населення, № 567/11/01 від 22 листопада 2021 року (т.1 а. с. 84).
Відповідно до платіжного доручення №609 від 25 жовтня 2021 року 11 Державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області було сплачено на рахунок КП «УЖКГ» вартість використаної теплової енергії у жовтні 2021 року згідно з актом №27 про використану теплову енергію від 25 жовтня 2021 року ( т.1 а.с.85-86).
За приписами статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини (п. 1 ч. 2).
Згідно із ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до положень частини першої статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
За змістом статті 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до частини першої статті 901, частини першої статті 903 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Згідно з п. 30 Положення «Про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР», затвердженого постановою Ради Міністрів Української РСР від 04 лютого 1988 року № 37 «Про службові жилі приміщення», наймач службового жилого приміщення зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату і плату за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) за затвердженими у встановленому порядку ставками і тарифами.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач користується службовим жилим приміщенням за адресою: АДРЕСА_1 , яке знаходиться на балансі 11 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України в Київській області, та є споживачем послуг з постачання теплової енергії, проте частково здійснив оплату за надані послуги за період з січня по квітень 2021 року. Згідно з довідкою про заборгованість по оплаті відшкодувань вартості спожитої теплової енергії заборгованість ОСОБА_1 за вказаний період, з урахування часткової сплати, станом на 22.11.2021 р., складає 4864 гривні 03 копійки.
Як вбачається з позовної заяви та підтверджено представниками позивача в судовому засіданні, в 2019-2020 роках позивачем було проведено реконструкцію системи опалення в будівлі пождепо за адресою: АДРЕСА_2 , що дозволило вивести службові приміщення для проживання 3-4 поверхів на окремий лічильник тепла. Нарахування відшкодування за опалення мешканцям службових приміщень за період з січня по квітень 2021 року проводились за показаннями лічильника тепла, за тарифом для населення 1620,33 гривні згідно з Методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №315 від 22 листопада 2018 року.
Відповідно до договору №15 від 04.11.2020 р. ОСОБА_1 , відповідач у справі, як користувач службовим приміщенням, розташованим за адресою: АДРЕСА_1 , узяв на себе зобов'язання щомісячно відшкодовувати балансоутримувачу 11 Державному пожежно-рятувальному загону Головного управління ДСНС України в Київській області вартість спожитої теплової енергії з урахуванням показників лічильника теплової енергії та індивідуальних приладів обліку за тарифами для населення, а балансоутримувач отримав право вимагати здійснення оплати на умовах та в порядку, передбаченому чинним законодавством України та цим договором.
З заявами про розірвання вказаного договору або необхідність його перегляду відповідач до позивача не звертався. Таким чином, договір про відшкодування витрат №15 від 04.11.2020 р., укладений між 11 ДПРЗ Головного управління ДСНС України у Київській області та ОСОБА_1 , є продовженим та діє на час виникнення спірних правовідносин.
На підтвердження факту встановлення в тепловому вузлі 63-ДПРЧ вузла розподільчого обліку/приладу -розподілювача теплової енергії, який обліковує теплову енергію по всій будівлі за адресою: АДРЕСА_2 , позивачем надано акт від 19.12.2019 р., складений представником виконавця комунальної послуги КП «УЖКГ» Рак С.І. в присутності представника балансоутримувача будівлі ОСОБА_4 ( т.2 а.с.11-12).
Крім того, на підтвердження встановлення вузла розподільчого обліку/приладу -розподілювача теплової енергії для населення за адресою: м.Славутич, вул. Військових будівельників, 3, позивачем надано акт від 28.10.2020 р., складений представником виконавця комунальної послуги КП «УЖКГ» Рак С.І. в присутності представника балансоутримувача будівлі Скрипки Є. ( т.2 а.с.13-14).
Відповідно до пункту першого статті 3 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22.06.2017 р. № 2119-VШ ( з наступними змінами), оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється відповідно до проектної документації з дотриманням будівельних норм і правил у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. Таке оснащення та відповідна проектна документація не потребують видачі технічних умов та інших вимог до встановлення вузла комерційного обліку, погодження з державними органами, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, операторами зовнішніх інженерних мереж, виконавцями комунальних послуг.
Частиною 3 статті 4 цього закону передбачено, що власник (співвласники) будівлі, в якій окремі приміщення не є самостійними об'єктами нерухомого майна, але перебувають у користуванні різних споживачів відповідних комунальних послуг, у разі приєднання такої будівлі до зовнішніх інженерних мереж або обладнання такого будинку (будівлі) системою автономного теплопостачання, автономного гарячого водопостачання, автономного водопостачання зобов'язаний забезпечити оснащення таких приміщень вузлами розподільного обліку відповідно теплової енергії, гарячої води, питної води, крім випадків, передбачених частинами п'ятою - сьомою цієї статті.
Згідно зі статтею 10 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22.06.2017 р. № 2119-VШ у будівлях, зазначених у частинах другій і третій статті 4 цього Закону, обсяг відповідної комунальної послуги, визначений за допомогою вузла комерційного обліку (а у випадках, передбачених частиною другою статті 9 цього Закону, - за розрахунковим або середнім споживанням), розподіляється між усіма споживачами з урахуванням показань вузлів розподільного обліку, приладів - розподілювачів теплової енергії відповідно до частин другої - четвертої цієї статті. При цьому для цілей розподільного обліку відповідно до цієї статті права та обов'язки споживачів поширюються також на власників майнових прав на об'єкти нерухомого майна у завершеній будівництвом будівлі, право власності на які не зареєстровано ( частина перша).
Визначений за допомогою вузла (вузлів) комерційного обліку (а у випадках, передбачених частиною другою статті 9 цього Закону, - за розрахунковим або середнім споживанням) обсяг спожитої у будівлі теплової енергії включає обсяги теплової енергії на опалення житлових та нежитлових приміщень, які є самостійними об'єктами нерухомого майна, опалення місць загального користування, гаряче водопостачання (у разі обліку теплової енергії у гарячій воді), забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання (за наявності циркуляції) та розподіляється між споживачами в такому порядку: 1) загальний обсяг теплової енергії, що надходить до індивідуального теплового пункту, зменшується на обсяг теплової енергії, витраченої на приготування гарячої води, визначений на підставі показань відповідних вузлів обліку, а в разі їх відсутності - за методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства; 2) обсяг теплової енергії, витраченої на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень будівлі, визначається та розподіляється між споживачами пропорційно до площі (об'єму) квартири (іншого приміщення) за методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства ( частина друга).
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.11.2018 р. № 315, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.12.2018 р. за № 1502/32954, затверджено Методику розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг ( далі- Методика).
Відповідно до алгоритму нарахування відшкодування за опалення мешканцям службових приміщень 63 ДПРЧ м. Славутича за адресою: АДРЕСА_2 , та доповнення до нього нарахування відшкодування відповідачу позивачем здійснювалось згідно з п.3 розділу І Методики з урахуванням показань вузлів комерційного та розподільчого обліку ( т.1 а.с. 140-141 зв.ст., а.с.163- 165, а.с. 237-238).
Пунктом 3 розділу І Методики ( в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що розподіл між споживачами загального обсягу спожитої комунальної послуги у будівлі/будинку за відповідний розрахунковий період (далі - розподіл) здійснюється з урахуванням показань вузлів комерційного та розподільного обліку (теплолічильників, лічильників холодної води, лічильників гарячої води), установлених як у приміщеннях, так і за їх межами, або приладів-розподілювачів теплової енергії, установлених на опалювальних приладах опалюваних приміщень, а в окремих випадках - розрахунково.
На підставі фактичних показань лічильника виконавець послуги КП «УЖКГ» за договором про постачання теплової енергії №27-21-Т від 10.03.2021 р., укладеним з позивачем, надав акти про використану теплову енергію для населення, тобто для мешканців службових приміщень, розташованих на 3-4 поверхах будівлі пождепо, за лютий, січень, березень, квітень 2021 року, за тарифом 1350,28 грн/Гкал (без ПДВ) та 1620,33 (з ПДВ), що відповідає умовам вказаного договору.
Об'єм використаної теплової енергії та тариф, вказані в цих актах, відповідачем та третьою особою під час розгляду справи не заперечувалися.
Із загального обсягу спожитої теплової енергії ( для населення) з акту позивачем віднімаються фактичні витрати на опалення двох квартир ( №9 з опалюваною площею 103,10 кв.м та АДРЕСА_3 з опалюваною площею 102,30 кв. м ), в яких встановлені індивідуальні лічильники обліку теплової енергії згідно з їх фактичними показниками за розрахунковий період.
Обставини щодо встановлення у вказаних двох квартирах індивідуальних приладів обліку тепла відповідачем та третьою особою не заперечувалися.
Залишок суми акту позивачем розподіляється згідно з розділом ІІІ Методики ( в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) для чотириповерхової будівлі, а саме 86% на опалення квартир та 14% на опалення місць загального користування. Загальна опалювана площа квартир для розподілу витрат на теплопостачання становить 1394,1 кв. м ( 1599,50 кв. м ( опалювана площа всіх службових житлових приміщень 3-4 поверхів) - 103,10 кв. м. (опалювана площа кв.№9) - 102,3 кв. м ( опалювана площа кв.№21)).
Відповідно до розрахунку місця загального користування (МЗК) службових приміщень для проживання 63 ДПРЧ ( м.Славутич) частка відповідача з загального обсягу на опалення житлової площі 67,1 кв. м складає 4,8131 % ( 67,1 кв. м х 100 % :1394,1 кв. м).
Частка відповідача на опалення МЗК становить 3,7745 % ( 35, 45 кв. м ( всього МЗК, кв.м відповідача) х 100%: 939,22 кв. м. ( всього МЗК, кв.м ), тобто 14 % від акту за теплопостачання за відповідний місяць).
До розрахунку позивача включено 4,6 кв. м (комора, якою користується відповідач) та 30,85 кв.м пропорційно розрахована частка від площі загальних коридорів (478,9 кв. м) та сходових клітин (171, 5 кв. м), тобто всього МЗК в кв. м. відповідача згідно з колонкою 10 розрахунку становить 35,45 кв. м.
Як вбачається з нарахування відшкодування за опалення мешканцям службових приміщень 63 ДПРЧ м. Славутич за адресою: АДРЕСА_2 , за січень - квітень 2021 року, за показаннями лічильника тепла, за тарифом для населення 1620,33 грн, квартиронаймачу ОСОБА_1 нараховано: за січень 2021 року -3229,51 грн ( 2863,90 грн (квартира) + 365,61 грн (МЗК)); за лютий 2021 року - 5149,97 грн (4566,95 грн (квартира) + 583,03 грн (МЗК)); за березень 2021 року -3575,84 грн ( 3171,02 грн (квартира) + 404,82 грн (МЗК)); за квітень 2021 року - 2176,02 грн ( 1929,68 грн (квартира) + 246,34 грн (МЗК)), всього на загальну суму 14131,34 гривні, з яких він сплатив 9267,43 гривні, тому несплаченими залишилися 4864,03 гривні.
Вказані суми нараховані відповідачу відповідно до наданого позивачем алгоритму нарахування відшкодування за опалення мешканцям службових приміщень 63 ДПРЧ за адресою: АДРЕСА_2 , який відповідає Методиці ( в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин), п. 2 Розділу ІІІ якої передбачено, що у разі відсутності вузлів розподільного обліку у місцях загального користування та допоміжних приміщеннях будівлі обсяг теплової енергії, витрачений на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень будівлі, визначається як частка від загального обсягу споживання теплової енергії на опалення будівлі, зокрема у чотириповерховій будівлі - 14 %.
Як вбачається з технічного паспорта на будинок пожежного депо 63-державної пожежно-рятувальної частини м.Славутич 11 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Київській області з службовими приміщеннями для тимчасового проживання співробітників, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , цей будинок має чотири поверхи ( т.1 а.с.183-191, 220-236).
Відповідач та третя особа у судовому засіданні не погодилися з вищевказаним алгоритмом нарахування, вважають, що весь обсяг теплової енергії, спожитий 3-4 поверхами, має бути розподілений між опалюваними приміщеннями, в тому числі опалюваними МЗК, неопалювані МЗК та неопалювані допоміжні приміщення не враховуються при розподілі обсягу спожитої теплової енергії, що відповідає розділу ІІІ Методики ( в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин). Під час розподілу спожитої теплової енергії 3-4 поверхами повинні враховуватися також витрати теплової енергії на опалення службових приміщень 2 поверху, оскільки по периметру трубопроводу, розташованому на 2 поверсі, який не є транзитним, приєднана вся система теплопостачання 3-4 поверхів.
Третьою особою також надано свій розрахунок обсягу теплової енергії, спожитої на опалення житлового приміщення пожежного депо 63 ДПРЧ за адресою: АДРЕСА_1 , в якому вона визначила вартість теплової енергії, спожитої квартирою АДРЕСА_4 пождепо в січні-квітні 2021 року, використовуючи формулу 8 підпункту 2 пункту 3 розділу ІІ Методики, перетворивши яку застосовала її для розрахунку ( т.2 а.с. 29-31).
Як вбачається з цього розрахунку, до нього включені МЗК - тільки площа санкімнат (в розрахунку МЗК службових приміщень, наданих позивачем, зазначені в колонці 5), та не враховує для розрахунку площі інших МЗК, оскільки вважає їх неопалюваними.
В пункті 2 Методики ( в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) наведене визначення неопалюваного приміщення, яким є приміщення у будівлі, яка забезпечується тепловою енергією від централізованого або автономного джерела теплопостачання та у якому не нормується температура внутрішнього повітря і відсутні опалювальні прилади будь-якого типу та трубопроводи внутрішньобудинкової системи теплопостачання та постачання гарячої води.
Опалювані МЗК та допоміжні приміщення- місця загального користування та допоміжні приміщення у будівлі, що приєднана до зовнішніх мереж або обладнана системою автономного теплопостачання, для яких нормується температура внутрішнього повітря.
Аналіз зазначених положень Методики (в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) дає підстави для висновку, що неопалюваним приміщенням вважається приміщення, яке має відповідати одночасно таким умовам в сукупності: має бути розташоване в будівлі, яка забезпечується тепловою енергією від централізованого або автономного джерела теплопостачання, в ньому не нормується температура внутрішнього повітря, відсутні опалювальні прилади будь-якого типу та трубопроводи внутрішньобудинкової системи теплопостачання та постачання гарячої води.
З пояснень представника позивача вбачається, що всі МЗК та допоміжні приміщення пождепо, які включені до розрахунку відповідачу, є опалюваними, оскільки в них нормується температура повітря.
Оскільки доказів іншого відповідачем та третьою особою суду не надано, то розрахунок третьої особи не спростовує алгоритму нарахування та розрахунку заборгованості відповідачу в частині визначення вартості відшкодування на опалення МЗК, а тому суд не може прийняти його як контррозрахунок на противагу розрахунку позивача. Крім того, наданий третьою особою розрахунок потребують аналізу із застосуванням спеціальних знань у сфері іншій, ніж право, зокрема в будівельно-технічній та економічній, для чого судом відповідно до ст.103 ЦПК України за клопотанням учасників справи може призначатися експертиза. Проте, після роз'яснення відповідачу та третій особі ст.103 ЦПК України клопотань про призначення експертизи від них до суду не надходило, висновок експерта, складений на їх замовлення, також суду не надано.
Показання свідка ОСОБА_3 , допитаного в судому засіданні за клопотанням третьої особи, акт від 25.02.2021 р., складений тимчасовою комісією з обстеження системи опалення будівлі за адресою: АДРЕСА_2 , та звіт про виконану роботу тимчасової контрольної комісії щодо розгляду та вирішення проблемних питань, зазначених у зверненні мешканців житлових приміщень будівлі пожежного депо за адресою: АДРЕСА_2 , ( т.1 а.с. 91, 148-150) не є належними доказами для підтвердження розрахунку третьої особи та спростування розрахунку позивача, оскільки не замінюють висновок експерта.
Крім того, як вбачається з п. 4 Розділу ІІІ Методики у разі якщо приміщення у будівлі не оснащені вузлами розподільного обліку теплової енергії або приладами - розподілювачами теплової енергії, а також у разі оснащення ними менше 100 % опалюваних місць загального користування та (опалюваних) допоміжних приміщень, співвласники будівлі можуть приймати рішення про застосування при розподілі обсягу теплової енергії на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень результатів енергетичного аудиту. Рішення про застосування результатів енергетичного аудиту приймається у міжопалювальний період, про що письмово повідомляється виконавець комунальної послуги або виконавець розподілу.
В судовому засіданні з пояснень третьої особи встановлено, що такий енергетичний аудит мешканцями службових приміщень 3-4 поверхів пождепо 63 ДПРЧ не проводився.
Як вбачається з письмових пояснень представника позивача, для 2 поверху пождепо встановлено окремий лічильник, за показаннями якого виконавцем послуги виставляється окремий рахунок за отримане тепло за тарифом для інших споживачів. Тому доводи відповідача про те, що під час розподілу спожитої теплової енергії 3-4 поверхами повинні враховуватися також витрати теплової енергії на опалення службових приміщень 2 поверху, оскільки по периметру трубопроводу, розташованому на 2 поверсі, який не є транзитним, приєднана вся система теплопостачання 3-4 поверхів, судом не приймаються, тому, що відповідачем не надано належних та допустимих доказів на спростування протилежного.
Виходячи з встановлених обставин справи та відповідних їм правовідносин, беручи до уваги, що позивачем надано достатні докази виникнення зобов'язання у відповідача щодо відшкодування вартості поставленої теплової енергії відповідно до умов Договору №15 «Про відшкодування витрат», укладеного між 11 Державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області та ОСОБА_1 , та враховуючи, що відповідачем не надано належних та допустимих доказів на спростування розрахунку та доводів представників позивача, то суд вважає правильним задовольнити позов у повному обсязі, з урахуванням поданої позивачем заяви про зменшення позовних вимог.
За таких обставин стягненню з ОСОБА_1 на користь 11 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області підлягає заборгованість за відшкодування вартості поставленої теплової енергії у розмірі 4864 гривні 03 копійки за період з січня 2021 року по квітень 2021 року.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішенні спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент ( VandeHurk v.theNetherlands,19 April 1994 §61), проте з рішення має бути ясно зрозуміло, що головні проблеми, порушені у даній справі, були вивчені (Boldea v. Romania, 15 February 2007 §30). Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (Seryavin and others v.Ukraine, №4909/04, § 58, ЄСПЛ від 10 лютого 2010 року).
Відповідно до пункту шостого частини першої статті 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує питання як розподілити судові витрати між сторонами.
Згідно з частиною першою статті 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
За правилами ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Виходячи з того, що позивачем сплачено судовий збір в сумі 2 270 гривень, то з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати по оплаті судового збору в сумі 2 270 гривень.
На підставі викладеного, керуючись статтями 258-259, 263-265 ЦПК України,-
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь 11 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області заборгованість за відшкодування вартості поставленої теплової енергії у розмірі 4864 гривні ( чотири тисячі вісімсот шістдесят чотири) гривні 03 копійки за період з січня 2021 року по квітень 2021 року.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь 11 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області судові витрати по оплаті судового збору в сумі 2 270 гривень.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду. Апеляційна скарга може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач - 11 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області, код ЄДРПОУ 38043077, місцезнаходження: Київська область, Іванківський район, м. Чорнобиль, вул. Кірова, 40.
Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Третя особа - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місця проживання: АДРЕСА_1 .
Повне рішення суду складено 27 червня 2022 року.
Суддя Н. С. Бабич