27 червня 2022 р. № 400/2952/22
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020,
про:визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1 , звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про:
- визнання протиправними дії щодо відмови в здійсненні виплати перерахованої пенсії за період з 01.01.2018 по 31.12.2019 в повному розмірі, без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінетом Міністрів України « Про перерахунок пенсії особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018, з урахуванням виплачених сум.
- зобов'язання здійснити виплату перерахованої пенсії за період з 01.01.2018 по 31.12.2019 в повному розмірі, без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінетом Міністрів України « Про перерахунок пенсії особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018, з урахуванням виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач протиправно не перерахував йому пенсію, оскільки позивач отримав право на перерахунок пенсії відповідно до Закону № 2262, а постанова №103, фактично звужує право позивача на отримання розміру перерахованої пенсії за 2018-2019 без внесення змін до відповідного Закону, прийнята 21.02.2018 та набрала чинності 24.02.2018. Позивач має «законні сподівання» отримати пенсію у більшому розмірі після перерахунку її розміру, отже обмеження щодо строків та розміру виплати сум доплати до пенсії за 2018-2019 передбачені Постаново №103 не можуть бути застосовані, оскільки є порушенням ст.1Першого Протоколу Конвенції про захист прав та основоположних свобод.
Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки виплата перерахованої позивачу пенсію здійснювалась відповідно до вимог Постанови КМУ № 103, яка була чинна, ч.4 ст.63 Закону України 2262,враховуючи норми постанови КМУ №804, тому правових підстав у відповідача не застосовувати постанови Кабінету Міністрів України не було. Позовні вимоги в частині виплати пенсії з 01.01.2018 подані позивачем з порушенням ст.122 КАС України, тому в цій частині позов необхідно залишити без розгляду.
Відповідно до ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідачем була перерахована позивачу пенсія з 01.01.2018 та виплачувалась в розмірах передбачених постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, а саме в розмірі 50% від суми підвищення пенсії з 01.01.2018,та у розмірі 75% від суми підвищення пенсії з 01.01.2019.
Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити йому виплату перерахованої пенсії за період з 01.01.2018 по 31.12.2019 в повному розмірі, без урахування розстрочки, передбаченої постановою КМУ №103 від 21.02.2018 з урахуванням виплачених сум.
Відповідач листом відмовив позивачу у задоволенні його заяви.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Ч. 2 ст. 51 Закону України № 2262 встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Так, постановою КМУ № 704 від 30.08.2017 було встановлено нові (підвищені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.
Відповідно до п. 10 постанови № 704, ця постанова набирає чинності з 1 березня 2018 року.
Разом з тим, постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 року визначено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (п. 1).
Пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45 у редакції, чинній на момент перерахунку пенсії позивача, визначено: під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
П.4 Порядку № 45 встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Підставою для перерахунку пенсії позивача є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Вказані підвищення (підвищені розміри окладів та інших складових грошового забезпечення) встановлені постановою № 704, яка набрала чинності з 01.03.2018 року.
Але постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 передбачалось застосування постанови КМУ № 704 з 01.01.2018.
Системний аналіз ст. 51, 63 Закону № 2262, постанов КМУ від 13.02.2008 № 45, від 30.08.2017 № 704, від 21.02.2018 № 103 свідчить про наявність у позивача права на перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року з урахуванням таких видів грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Позовні вимоги щодо виплати пенсії з урахуванням 100 процентів суми підвищення пенсії з 01.01.2018 задоволенню не підлягають, оскільки відповідно до ст. 63 Закону України № 2262, Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову № 103, п. 2 якої (в редакції, чинній на момент перерахунку пенсії) передбачено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:
з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тому відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Оскільки рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/3858/18 набрало законної сили з 05.03.2019, то відповідач повинен виплачувати позивачу перераховану з 01.01.2018 року пенсію у розмірі 100% підвищення з 05.03.2019 року.
Посилання відповідача на постанову КМУ № 804 від 14.08.2019 як на підставу виплати у 2019 році 75 % перерахованої з 01.01.2018 пенсії судом до уваги не приймається, оскільки Верховний Суд у постанові від 12.11.2019, ухваленій у справі № 826/3858/18 вказав на відсутність у Кабінету Міністрів України права здійснювати розстрочку виплати перерахованої пенсії, оскільки системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону № 2262-ХІІ свідчить про те, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.
Безпідставними також є посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду, оскільки за правилами частини 3 статті 51 Закону України №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Подібна правова позиція щодо застосування норм права викладена в постановах Верховного Суду від 05.09.2018 у справі №815/3522/17 та від 24.01.2019 у справі №338/879/17, від 27.05.2021 року по справі № 442/5891/17, від 31.05.2021 по справі 750/6708/17, від 18.08.2021 у справі № 592/10230/17.
Відтак, відповідач повинен виплачувати 100% суми підвищення перерахованої з 01.01.2018 року пенсії з 05.03.2019 року (з моменту набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/3858/18).
Посилання позивача на позицію висловлену у постанові Верховного Суду, від 30.08.2021 по справі № 520/8675/18 щодо виплати 100% суми підвищеної пенсії з 01.01.2018 не приймається судом до уваги, оскільки у постанові Верховного Суду від 15.06.2022 по справі № 0240/3755/18-а суд зазначив, « що правильними є висновки судів попередніх інстанцій в тому числі в частині відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій ГУ ПФУ щодо виплати йому лише 50 % суми підвищення пенсії та зобов'язання ГУ ПФУ виплачувати йому 100 % суми підвищення пенсії, перерахованої згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, постановою №704 та постановою № 103, починаючи з 01.01.2018 з врахуванням проведених раніше виплат, здійснивши виплату невідкладно та однією сумою, оскільки на момент перерахунку пенсії позивачу у березні 2018 року пенсійний орган керувався ще чинними положеннями постанови №103».
Відтак, суд застосовує правову позицію ВС від 15.06.22, яка прийнята пізніше, ніж правова позиція ВС від 30.08.2021, на яку посилається позивач у позові.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно зі ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Тому суд вважає за необхідне для захисту прав позивача зобов'язати відповідача виплатити з 05.03.2019 позивачу 100% перерахованої з 01.01.2018 суми пенсії.
Позовні вимоги слід задовольнити частково.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України пропорційно задоволеним вимогам.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1.Позов задовольнити частково.
2.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) та її виплати з 05.03.2019 року у розмірі 75 % перерахованої з 01.01.2018 суми пенсії.
3.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) з 05.03.2019 року 100% перерахованої з 01.01.2018 суми пенсії, з урахуванням виплачених сум.
4.В решті позову відмовити.
5.Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 496,20 ( чотириста дев'яносто шість грн.20 коп.) грн., сплачений квитанцією № ПН35559С1 від 22.02.2022.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України .
Суддя Т. О. Гордієнко