справа № 361/2163/22
провадження № 3/361/1787/22
20.06.2022
Іменем України
20 червня 2022 року м. Бровари
Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Дутчак І.М., розглянувши матеріали, що надійшли з Головного управління Державної податкової служби у Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , фізична особа-підприємець, за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1551 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 625/10-36-07-07 від 26 травня 2022 року під час фактичної перевірки магазину у Київській області, м. Бровари, вул. С. Бандери, 18, посадовою особою Головного управління Державної податкової служби у Київській області (далі - ГУ ДПС у Київській області), 26 травня 2022 року встановлено факт продажу підакцизного товару без застосування реєстратора розрахункових операцій та без видачі розрахункового документа, також встановлено продаж безакцизного товару без використання режиму програмування підакцизного товару. Факти встановлених порушень відображені в акті фактичної перевірки від 26 травня 2022 року. Порушено п. п. 1, 2, 12 ст. 3 ЗУ № 265/95, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 1551 КУпАП.
Згідно із ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У ч. 1 ст. 1551 КУпАП встановлено, що порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг тягне за собою накладення штрафу на осіб, які здійснюють розрахункові операції, від двох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За змістом ч. 2 ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Із протоколу про адміністративне правопорушення № 625/10-36-07-07 від 26 травня 2022 року та акту фактичної перевірки від 26 травня 2022 року вбачається, що днем вчинення ОСОБА_1 правопорушення є 29 квітня 2021 року, тобто строк, протягом якого може бути накладене стягнення, закінчився, що є однією з обставин, передбачених ст. 247 КУпАП, та виключає провадження в справі про адміністративне правопорушення.
Виходячи з наведеного, у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення ОСОБА_1 не може бути притягнута до адміністративної відповідальності, тому провадження у справі відносно неї підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 38, 221, 247, 251, 283 - 285 КУпАП,
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 1551 КУпАПзакрити у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги через Броварський міськрайонний суд Київської області.
Суддя Дутчак І. М.