про витребування доказів
27 червня 2022 року Справа № 360/285/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., під час розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якому позивач з урахуванням уточненої позовної заяви від 10 лютого 2022 року б/н просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 09 грудня 2021 року № 123750003331 щодо відмови ОСОБА_1 в нарахуванні пенсії за віком на пільгових умовах;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області починаючи з 09 грудня 2021 року призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з урахуванням стажу, який дає право на вихід на пенсію на пільгових умовах в період з 12 грудня 1988 року по 06 січня 1989 року учнем підземного гірника з повним робочим днем під землею, з 06 січня 1989 року по 07 лютого 1989 року курси підземного гірника, з 07 лютого 1989 року по 10 жовтня 1989 року підземним гірником з повним робочим днем, курси підземного гірника очисного забою при Перевальському ФУПК, з 27 грудня 1989 року по 16 червня 1992 року підземним гірником з повним робочим днем під землею та з 05 листопада 1992 року по 31 травня 1994 року гірником з повним робочим днем під землею, трудовий стаж з роботами пов'язаними безпосередньо зайнятим повний робочий день на підземних і відкритих гірничних роботах з видобутку вугілля за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, який склав 06 років 01 місяць і 29 днів.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 06 червня 2022 року: відкрито провадження у справі; визначено, що справа розглядатиметься в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати для приєднання до справи через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» або в електронній формі на офіційну електронну адресу суду зі скріпленням електронним підписом учасника справи (його представника) пенсійну справу (електронну пенсійну справу, макет пенсійної справи, відмовну пенсійну справу) ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), заяву про призначення пенсії зі всіма доданими до неї документами, розписку-повідомлення до заяви про призначення пенсії, всі рішення (протоколи, розпорядження, листи тощо), прийняті за наслідками розгляду такої заяви; детальний розрахунок страхового стажу та пільгового стажу позивача; індивідуальні відомості про застраховану особу ОСОБА_1 (форма ОК-5).
23 червня 2022 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) за вхідним реєстраційним № 8826/2022 надійшов відзив на позовну заяву від 22 червня 2022 року № 1200-0902-7/14616, в якому відповідач серед іншого зазначив, що на цей час будівлі територіальних органів Пенсійного фонду України в Луганській області знаходяться або на територіях, що є тимчасово окупованими (починаючи з 2014 року); починаючи з 24 лютого 2022 року - або на території, що знаходяться в оточенні (блокуванні); або на території, на яких ведуться активні бойові дії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2022 року № 263 “Деякі питання забезпечення функціонування інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів в умовах воєнного стану” установлено, що на період дії воєнного стану міністерства, інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, державні та комунальні підприємства, установи, організації, що належать до сфери їх управління, для забезпечення належного функціонування інформаційних, інформаційно-комунікаційних та електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів, володільцями (держателями) та/або адміністраторами яких вони є, та захисту інформації, що обробляється в них, а також захисту державних інформаційних ресурсів, можуть вживати таких додаткових заходів, у тому числі зупиняти, обмежувати роботу інформаційних, інформаційно-комунікаційних та електронних комунікаційних систем, а також публічних електронних реєстрів.
Оскільки звернення позивача за призначенням пенсії відбулось 08 грудня 2021 року, то відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11864, сформовано електронну пенсійну справу.
Через введення в Україні з 24 лютого 2022 року воєнного стану відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 березня 2022 року № 263 “Деякі питання забезпечення функціонування інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів в умовах воєнного стану” доступ до програмного забезпечення ІКІС.ПФУ: ППВП обмежено, в тому числі і до підсистем, де зберігаються призначенні (відмовні) пенсійні справи (можливості перегляду завантажених до електронних пенсійних справ документів немає).
У зв'язку з вищевикладеними виконати вимоги ухвали суду в частині витребування документів відповідач наразі не може.
Також у відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що заява позивача про призначення пенсії від 08 грудня 2021 року за принципом екстериторіальності була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області, за результатами розгляду цієї заяви оскаржуване рішення ухвалено саме Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області, а не Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області. З урахуванням викладеного, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області просить залучити Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області до участі у справі № 360/285/22 в якості другого відповідача.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою, абзацами першим, другим частини другої та частиною четвертою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частини четвертої статті 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу (частина третя статті 80 КАС України).
Письмовими доказами відповідно до частини першої статті 94 КАС України є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Згідно з частинами другою, четвертою, п'ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Відповідно до вимог пункту 5.26 Національного стандарту України Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації “Вимоги до оформлення документів” (ДСТУ 4163:2020), затвердженого наказом Державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 01 липня 2020 року № 144, відмітка про засвідчення копії документа складається з таких елементів: слів «Згідно з оригіналом» (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії. У випадках, визначених законодавством, копії документів засвідчують відбитком печатки юридичної особи, структурного підрозділу (служби діловодства, служби кадрів, бухгалтерії тощо) юридичної особи або печатки «Для копій». Згідно з пунктом 4.5 ДСТУ 4163:2020 у документах, що їх оформлюють на двох і більше сторінках, реквізити 23 - відбиток печатки, 26 - відмітка про засвідчення копії документа проставляють після тексту документа (20).
Ознайомившись з відзивом на позовну заяву, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено факту неможливості надання матеріалів пенсійної справи позивача. Так, відповідач лише посилається на постанову Кабінету Міністрів України від 12 березня 2022 року № 263 “Деякі питання забезпечення функціонування інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів в умовах воєнного стану”, якою передбачено можливість, а не пряму вказівку зупиняти, обмежувати роботу інформаційних, інформаційно-комунікаційних та електронних комунікаційних систем, а також публічних електронних реєстрів. Разом з тим, на підтвердження вказаних обставин суду не надано жодних письмових доказів, а саме організаційно-розпорядчих документів, якими Пенсійний фонд України зупинив чи обмежив серед іншого Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області доступ до пенсійних справ/відмовних пенсійних справ пенсіонерів Луганської області та наклав заборону на надання таких матеріалів на вимогу суду.
Окрім того суд встановив, що відповідачем до відзиву на позовну заяву додано індивідуальні відомості про застраховану особу ОСОБА_1 (форма ОК-5), що може свідчити про вибіркове надання документів на вимогу суду і є неприпустимим.
З метою встановлення наявності або відсутності обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги та заперечення учасників справи, та інших обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, суд вважає за необхідне для з'ясування всіх обставин у справі повторно витребувати від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області пенсійну справу (електронну пенсійну справу, макет пенсійної справи, відмовну пенсійну справу) ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), заяву про призначення пенсії зі всіма доданими до неї документами, розписку-повідомлення до заяви про призначення пенсії, всі рішення (протоколи, розпорядження, листи тощо), прийняті за наслідками розгляду такої заяви; детальний розрахунок страхового стажу та пільгового стажу позивача; або організаційно-розпорядчі документи, якими Пенсійний фонд України зупинив чи обмежив серед іншого Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області доступ до пенсійних справ/відмовних пенсійних справ пенсіонерів Луганської області та наклав заборону на надання таких матеріалів на вимогу суду.
Суд вважає за необхідне звернути увагу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на положення пункту 3 частини першої статті 149 КАС України, якими визначено, що суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб'єктом владних повноважень.
Також суд вважає за необхідне роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини дев'ятої статті 80 КАС України у разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може розглянути справу за наявними в ній доказами.
Щодо заявленого клопотання про залучення ІІ відповідача суд зазначає, що оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області жодних підтверджуючих документів щодо органу, який прийняв спірне рішення відносно позивача, не надав, а з відзиву на позовну заяву неможливо встановити хто саме Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області чи Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області прийняло таке рішення, клопотання про залучення ІІ відповідача потребує уточнення та наразі судом не вирішується.
Керуючись статтями 9, 72, 77, 80, 94, 173, 180, 181, 183, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Витребувати від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області пенсійну справу (електронну пенсійну справу, макет пенсійної справи, відмовну пенсійну справу) ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), заяву про призначення пенсії зі всіма доданими до неї документами, розписку-повідомлення до заяви про призначення пенсії, всі рішення (протоколи, розпорядження, листи тощо), прийняті за наслідками розгляду такої заяви; детальний розрахунок страхового стажу та пільгового стажу позивача; або організаційно-розпорядчі документи, якими Пенсійний фонд України зупинив чи обмежив серед іншого Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області доступ до пенсійних справ/відмовних пенсійних справ пенсіонерів Луганської області та наклав заборону на надання таких матеріалів на вимогу суду, зобов'язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області надати витребувані документи через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» або в електронній формі на офіційну електронну адресу суду зі скріпленням електронним підписом учасника справи (його представника) протягом 7 днів з дня отримання цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Т.І. Чернявська