Справа № 495/8748/21
Номер провадження 2/495/916/2022
05 травня 2022 рокум. Білгород-Дністровський
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області в складі:
головуючого одноособово - судді Анісімової Н.Д.,
із участю секретаря судового засідання Красовської А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Білгород-Дністровському в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, -
Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) звернулась до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить:
-стягнути з ОСОБА_1 5 578 грн. як суму шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, у вигляді збитків на рахунок одержувача ГУК в Од.обл./отг с.Старок./24062100, код ЄДРПОУ 37607526, номер рахунку: UА878999980333179331000015616, код кваліфікації доходів бюджету: 24062100, грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
-стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 270 грн..
Стислий виклад позиції позивача
17 вересня 2020 року o ll год. 00 хв. ОСОБА_1 здійснив промислову операцію, а саме: вилов раків. Під час промислу було виловлено 9 шт. раків у період заборони на вилов рака, що є порушенням п.9.9.2; 14.14 Правил промислового рибальства в басейні Чорного моря.
Відповідач вчинив правопорушення у вигляді лову раків у період заборони на вилов раків, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.3 ст.85 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до вимог Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», керуючись Положенням про Державну екологічну інспекцію в Одеській області, державним інспектором з охорони навколишнього середовища Одеської області складено протокол про адміністративне правопорушення від 17.09.2020 року №000591 та винесено постанову про адміністративне стягнення від 21.09.2020 року №00591 відносно ОСОБА_1 за ч.3 чт. 85 КУпАП на суму 170 грн. (штраф сплачено).
Внаслідок порушення Державі була заподіяна шкода у розмірі 5 778 грн. (п'ять тисяч сімсот сімдесят вісім грн.), яка розрахована на підставі «Методики розрахунку збитків, заподіяних рибному господарству внаслідок порушень правил рибальства та охорони водних живих ресурсів», затвердженої спільним наказом Мінагрополітики України 09.03.1999 року за №147/3440.
Відомості про рух справи, процесуальні дії у справі
Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської обасті від 25.10.2021 року відкрито провадження по справі в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської обасті від 05.05.2022 року підготовче провадження закрито та справа призначена до судового розгляду по суті.
Представник позивача у судове засідання не зявився, але надав заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі посилаючись на обставини, які зазначені в позові та просив задовольнити.
Відповідач у судове засідання не зявився, але надав заяву про розгляд справи у його відсутність та просив суд зменшити суму збитків, відповідно до положень ст.1193 ч.4 ЦК України, оскільки він має важке матеріальне становище, офіційно не працює, на утриманні перебуває неповнолітня донька, мати пенсіонерка та переніс операцію.
Відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом.
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Вимогами ч.3 ст.12, ч.1 ст.81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
З'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються відповідно до норм матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд встановив наступні обставини та дійшов до наступного висновку.
Фактичні обставини встановлені судом, позиція суду та нормативно-правове обґрунтування
17 вересня 2020 року o ll год. 00 хв. ОСОБА_1 здійснив промислову операцію, а саме: вилов раків. Під час промислу було виловлено 9 шт. раків у період заборони на вилов рака, що є порушенням п.9.9.2; 14.14 Правил промислового рибальства в басейні Чорного моря.
Відповідно до п.9.9.2. Правил промислового рибальства в басейні Чорного моря забороняється зберігати об'єкти промислу, заборонені до вилову.
Згідно п.14.14 Правил промислового рибальства в басейні Чорного моря забороняється вилов раків в період, який щороку визначається державними органами рибоохорони за узгодженням з науковими рибогосподарськими підприємствами, установами, організаціями.
Згідно з ст.10 Закону України «Про тваринний світ» громадяни відповідно до закону зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними тваринному світу внаслідок порушення вимог законодавства про охорону, використання і відтворення тваринного світу. Як слідує з ст.3 даного Закону об'єктами тваринного світу, на які поширюється дія цього Закону, є дикі тварини - хордові, в тому числі хребетні (ссавці, птахи, плазуни, земноводні, риби та інші), які перебувають у стані природної волі, утримуються у напіввільних умовах чи в неволі.
Згідно з розділом II Положення, Інспекція пред'являє претензії про відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, та розраховує їх розмір, звертається до суду з відповідними позовами (п. 9); вживає в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступає позивачем та відповідачем у судах (п. 10).
Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) є єдиним органом у межах територіальної юрисдикції стосовно реалізації повноважень щодо відшкодування завданих довкіллю збитків.
Відповідно до ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Власність зобов'язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.
Відповідно до Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди (ст.50) і зобов'язаний не заподіювати шкоди природі та відшкодовувати завдані ним збитки (ст.66).
Так само, як і ст.13 Конституції України ст.324 ЦК України визначає, що земля, її надра, повітряний простір, водні та інші природні ресурси її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності народу України.
Стаття 13 Конституції України закріплює рівність усіх суб'єктів права власності перед законом, а ст.321 ЦК України визначає: “Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», Законом України «Про рослинний світ», Лісового кодексу України, а також іншим законодавчими актами України.
Відповідно до ст.1 Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища є регулювання відносин у галузі охорони, використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об'єктів, пов'язаних з історико-культурною спадщиною.
Державній охороні і регулюванню використання на території України, згідно ст.5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», підлягають, крім іншого, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовуванні в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Відповідно до ст.ст.68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Як вбачається із ст.20 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» шкода, завдана рибному господарству внаслідок знищення або погіршення стану водних біоресурсів та середовища їх перебування внаслідок господарської та іншої діяльності, підлягає відшкодуванню за рахунок осіб, які безпосередньо здійснювали або замовляли здійснення такої діяльності.
Згідно вимог ч.1 ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Належність водних біоресурсів визначається Законом України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів», ст.37 якого передбачає, що водні біоресурси, що знаходяться у внутрішніх водних об'єктах, територіальному морі, у виключній (морській) економічній зоні України, на континентальному шельфі, є об'єктами права власності Українського народу, від імені якого права власника на ці ресурси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування у межах, визначених Конституцією України та законами України.
Відповідач вчинив правопорушення у вигляді лову раків у період заборони на вилов раків, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.3 ст.85 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до вимог Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», керуючись Положенням про Державну екологічну інспекцію в Одеській області, державним інспектором з охорони навколишнього середовища Одеської області складено протокол про адміністративне правопорушення від 17.09.2020 року №000591 та винесено постанову про адміністративне стягнення від 21.09.2020 року №00591 відносно ОСОБА_1 за ч.3 чт. 85 КУпАП на суму 170 грн. (штраф сплачено).
Внаслідок порушення Державі була заподіяна шкода у розмірі 5 778 грн. (п'ять тисяч сімсот сімдесят вісім грн.), яка розрахована на підставі «Методики розрахунку збитків, заподіяних рибному господарству внаслідок порушень правил рибальства та охорони водних живих ресурсів», затвердженої спільним наказом Мінагрополітики України 09.03.1999 року за №147/3440.
Постановою Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2020 року №802 «Про утворення міжрегіональних територіальних органів та ліквідацію територіальних органів Державної екологічної інспекції» утворено як юридичну особу публічного права, зокрема, Державну екологічну інспекцію Південно- Західного округу (Миколаївська та Одеська області), ліквідовано як юридичну особу публічного права, зокрема, Державну екологічну інспекцію в Одеській області та Державну екологічну інспекцію у Миколаївській області, пунктом 3 Постанови №802 визначено, що територіальні органи Державної екологічної інспекції, що ліквідуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, продовжують виконувати свої повноваження до передачі таких повноважень відповідним міжрегіональним територіальним органам, які утворюються згідно з пунктом 1 цієї постанови.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2020 року №802 Державною екологічною інспекцією України 22.12.2020 прийнято наказ №502 «Про питання діяльності Державної екологічної інспекції Південно- Західного округу (Миколаївська та Одеська області)», яким визначено Державній екологічній інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) забезпечити здійснення покладення на неї функцій і повноважень на відповідній території відповідно до Положення, Державній екологічній інспекції у Миколаївській області припинити здійснення функцій і повноважень.
Відповідно п.6 постанови Кабінету Міністрів України №1074 від 20 жовтня 2011 року «Про затвердження Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади» права та обов'язки органів виконавчої влади переходять у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Згідно пункту 4 наказу Державної екологічної інспекції України від 22.12.2020 року №502 встановлено, що датою початку здійснення відповідних повноважень і виконання відповідних функцій Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) є 23.12.2020 рік.
Таким чином, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2020 року №802 та наказу Державної екологічної інспекції України від 22.12.2020 року №502, повноваження Державної екологічної інспекції у Одеській області з 23.12.2020 року розпочала здійснювати Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області).
Згідно з розділом II Положення, Інспекція пред'являє претензії про відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, та розраховує їх розмір, звертається до суду з відповідними позовами (п.9); вживає в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступає позивачем та відповідачем у судах (п.10).
Частинами 1-3 ст. 22 ЦК України визначено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Положеннями ст.1193 ч.4 ЦК України визначено, що суд може зменшити розмір відшкодування шкоди, завданої фізичною особою, залежно від її матеріального становища, крім випадків, коли шкоди завдано вчиненням кримінального правопорушення.
З наданих відповідачем доказів вбачається, що на теперішній час перебуває у важкому матеріальному становищі, офіційно не працює, на його утриманні перебуває неповнолітня донька ОСОБА_2 , мати пенсіонерка ОСОБА_3 , крім того, не що давно перевіс хірургічну операцію, а подальше лікування потребує значних коштів.
З урахуванням наданих документів, суд приходить до висновку про складне матеріальне становище ОСОБА_1 ..
Висновки за результатами розгляду справи
Підсумовуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивачем надано достатньо доказів того, що ОСОБА_1 внаслідок незаконного вилову водних біоресурсів, було заподіяно шкоду рибному господарству України в розмірі 5 578 грн., у добровільному порядку відповідачем шкоду не відшкодовано, а тому вона підлягає стягненню в судовому порядку, що є підставою для задоволення позову.
При цьому, зважаючи на складне матеріальне становище ОСОБА_1 , з урахуванням положень ст.1193 ч.4 ЦК України, суд вважає за можливе задовольнити заяву відповідача та зменшити розмір відшкодування шкоди до 500 грн..
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат між сторонами суд зазначає, що згідно платіжного доручення №585 від 13.10.2021 року за звернення до суду з зазначеним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 2 270 грн., а відтак, враховуючи приписи ч.1 ст.141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2 270 грн..
Керуючись ст.ст.4, 5, 14, 12-13, 81, 128, 141, 247, 258, 259, 263, 265, 268, 354 ЦПК України, -
Позов Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) до ОСОБА_1 про стягнення шкоди - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 500 грн. (п'ятсот) як суму шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, у вигляді збитків на рахунок одержувача ГУК в Од.обл./отг с.Старок./24062100, код ЄДРПОУ 37607526, номер рахунку: UА878999980333179331000015616, код кваліфікації доходів бюджету: 24062100, грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 270 грн..
В іншій частині позову відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Анісімова Н.Д.