Справа № 513/498/22
Провадження № 1-в/513/33/22
Саратський районний суд Одеської області
27 червня 2022 року Саратський районний суд Одеської області у складі: головуючої судді ОСОБА_1 , за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 , представника відділення поліції №1 Білгород-Дністровського районного відідлу поліції ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , особи, відносно якої порушується питання про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Сарата подання начальника відділення поліції № 1 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області про встановлення адміністративного нагляду щодо
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Фараонівка, Саратського району Одеської області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого, раніше судимого:
10 грудня 2014 року Біляївським районним судом Одеської області за ч.3 ст.185 КК України до 3 років позбавлення волі, на підставі с.75, 76 звільненого від відбування покарання з випробуванням, з іспитовим строком на три роки; ухвалою Саратського районного суду Одеської області від 04 квітня 2017 року скасовано звільнення від відбування покарання з випробуванням та направлено до установи виконання покарань для відбування покарання, призначеного вироком Біляївського районного суду Одеської області від 10 грудня 2014 року за ч.3 ст.185 КК України у вигляді трьох років позбавлення волі; 01 серпня 2019 року ухвалою Ширяєвського районного суду Одеської області, звільнений з місць позбавлення волі умовно-достроково терміном на 1 місяць 22 дні,
Начальник відділення поліції № 1 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області ОСОБА_5 подання обґрунтував тим, що ОСОБА_4 , після звільнення з місць позбавлення волі, на шлях виправлення не став, веде антигромадський спосіб життя, підтримує взаємостосунки з раніше судимими особами, порушує громадський порядок, неодноразово порушував адміністративне законодавство, за що був притягнутий до адміністративної відповідальності, а саме: 07 квітня 2022 року за ч.1 ст. 178 КУпАП накладено стягнення у виді попередження; 20 травня 2022 року за ч.1 ст. 173-2 КУпАП постановою Саратського районного суду Одеської області накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 170 гривень; 20 травня 2022 року за ч. 1, 2 ст. 178 КУпАП накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 51 гривні.
У зв'язку з чим, начальник відділу поліції № 1 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області просить встановити щодо ОСОБА_4 адміністративний нагляд згідно п. «в» ст. 3 Закону України Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі строком на 12 місяців з такими обмеженнями: 1. Заборонити вихід з будинку АДРЕСА_1 з 22:00 години по 05:00 годину наступної доби. 2. Заборонити відвідувати ресторани, бари, кафе, розважальні заклади та інші місця, де реалізуються спиртні напої на розлив. 3. Заборонити виїзд за межі Білгород-Дністровського району Одеської області без дозволу керівництва відділення поліції № 1 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області. 4. З'являтися на реєстрацію до відділу поліції №1 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області - кожного понеділка кожного місяця з 09:00 до 11:00 годин, за адресою: АДРЕСА_2 , каб.19. 5. З'являтися за викликами поліції в указаний час для з'ясування питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду.
Представник відділення поліції №1 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області ОСОБА_6 в судовому засіданні підтримав подання, просив його задовольнити.
В судовому засіданні ОСОБА_4 не заперечував проти встановлення відносно нього адміністративного нагляду.
Дослідивши та оцінивши надані матеріали, пояснення ОСОБА_4 , суд приходить до висновку, що подання підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Згідно п. «в» ст.3 Закону України Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно - дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Частини 1, 6 ст. 5 зазначеного Закону визначають, що адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції.
Після розгляду справи суддя виходить до нарадчої кімнати для прийняття рішення, після чого повертається в зал засідань і оголошує постанову про встановлення адміністративного нагляду та обмежень, які встановлюються щодо поведінки піднаглядного.
Відповідно до ст. 6 Закону України Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі, адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Відповідно до ст.10 цього закону до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження: а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; б) заборона перебування у визначених місцях району (міста); в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.
Як вбачається з матеріалів справи, вироком Біляївського районного суду Одеської області від 10 грудня 2014 року, ОСОБА_4 , був засуджений до позбавлення волі за ч.3 ст.185 КК України до 3 років позбавлення волі, та на підставі с.75, 76 звільнений від відбування покарання з випробуванням, з іспитовим строком на три роки.
Ухвалою Саратського районного суду Одеської області від 04 квітня 2017 року скасовано звільнення від відбування покарання з випробуванням та направлено ОСОБА_4 до установи виконання покарань для відбування покарання, призначеного вироком Біляївського районного суду Одеської області від 10 грудня 2014 року за ч.3 ст.185 КК України, у вигляді трьох років позбавлення волі.
Згідно довідки про звільнення серії ОДС № 15861, ОСОБА_4 , звільнений 09 серпня 2019 року на підставі ухвали Ширяєвського районного суду Одеської області умовно-достроково терміном на 1 місяць 22 дні.
Після звільнення ОСОБА_4 порушував громадський порядок та права інших громадян, протягом року три рази притягувався до адміністративної відповідальності, що підтверджується постановами, а саме: 04 квітня 2022 року за ч.1 ст. 178 КУпАП накладено стягнення у виді попередження; постановою Саратського районного суду Одеської області від 20 травня 2022 року за ч.1 ст. 173-2 КУпАП накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 170 гривень; 20 травня 2022 року за ч.1, 2 ст.178 КУпАП накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 51 гривні.
Працівники поліції попереджали ОСОБА_4 про недопустимість антигромадської поведінки 07 квітня 2022 року, 20 травня 2022 року.
Відповідно до довідки №359/01-49, ОСОБА_4 , проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 . До складу сім'ї входить: співмешканка - ОСОБА_7 .
За місцем проживання ОСОБА_4 зарекомендував себе з негативної сторони, зловживає спиртними напоями.
За таких, умов, суд враховуючи конкретні обставини справи та дані, які характеризуються особу, щодо якої внесено подання в частині адміністративного нагляду, з урахуванням особи ОСОБА_4 , його спосіб життя і поведінку, враховуючи терміни передбачені законом для погашення або зняття судимості, вважає за необхідне встановити адміністративний нагляд строком на дванадцять місяців, з дня постановлення цього судового рішення.
При цьому судом ураховується те, що Європейський суд з прав людини в справі Timofeyev і Postupkin проти Росії (заяви № 45431/14 і 22769/15, далі - Рішення ЄСПЛ) відхилив скаргу пана Timofeyev відповідно до статті 7 (немає покарання без закону) Конвенції вважаючи, що зобов'язання та обмеження, покладені на нього в рамках адміністративного нагляду, не складали покарання і їх слід розглядати як превентивні заходи, до яких не застосовувався принцип незворотності дії, викладений у цьому положенні. Застосування зазначених заходів до пана Postupkin не було еквівалентним повторному покаранню в кримінальному провадженні у значенні статті 4 Протоколу № 7 Конвенції, а також відхилив цю скаргу.
В наведеному Рішенні ЄСПЛ встановив, що заходи адміністративного нагляду, вжиті щодо пана Postupkin, були пропорційний переслідуваній меті, тобто запобіганню злочинності. У відповідний час законодавство докладно описувало категорії відповідних осіб під адміністративним наглядом і покладалося на об'єктивні критерії, а також те, що жоден із цих критеріїв не залишав жодних меж розсуду для національних судів щодо осіб, до яких застосовуються такі запобіжні заходи, тобто з точки зору заходи ужити до засудженого в даній справі також є пропорційними поставленим цілям визначених ст. 1 Закону.
Таким чином, суд вважає, що обмеження, а саме: заборона виходу з будинку АДРЕСА_1 з 22:00 години по 05:00 годину наступної доби; заборона відвідувати ресторани, бари, кафе, розважальні заклади та інші місця, де реалізуються спиртні напої на розлив; заборона виїзду за межі Білгород-Дністровського району Одеської області без дозволу керівництва відділення поліції № 1 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області; з'являтися на реєстрацію до відділу поліції №1 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області - кожного понеділка кожного місяця з 09:00 до 11:00 годин, за адресою: АДРЕСА_3 , є пропорційними та помірними, тобто такими, що не становить надмірний тягар для особи, у зв'язку з чим не суперечать ст. 10 Закону України Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі, та правовій позиції ЄСПЛ, що викладеній у рішеннях Бакланов проти Росії (рішення від 9 червня 2005 року), Фрізен проти Росії (рішення від 24 березня 2005 року) та Ізмайлов проти Росії (рішення від 16 жовтня 2008 року).
Щодо обмеження, яке полягає у зобов'язанні з'являтися за викликом поліції у вказаний час для з'ясування питань пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду, то у його застосуванні слід відмовити, оскільки таке обмеження не передбачене взагалі ст. 10 закону, більше того, останнє по суті являється обов'язком піднаглядного, що визначений ст. 9 Закону, тобто не потребує доведення у суді та вступає в силу автоматично у разі застосування до особи адміністративного нагляду, тобто у даному випадку заявник помилково імперативні обов'язків відніс до факультативних (обмежень, що можуть бути вставлені судом).
Крім того, враховуючи положення Закону, які регламентують, що адміністративний нагляд встановлюється судом шляхом ухвалення постанови, беручи до уваги положення ч. 2 ст. 369 КПК України, щодо видів судових рішень та керуючись нормами ст.ст. 1, 9 КПК України, ст.ст. 8, 129 Конституції України, вважає за необхідне, при розгляді даного подання за його результатами, постанови судове рішення у формі ухвали.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1-13 Закону України Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі від 01 грудня 1994 року (зі змінами та доповненнями), ст.ст. 1-3, 7, 9, 369 - 372, 376, 539 КПК України, ст.ст. 8, 129 Конституції України, суд
подання задовольнити частково. Встановити адміністративний нагляд щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Фараонівка, Саратського району Одеської області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , терміном на дванадцять місяців з наступними обмеженнями:
1. Заборонити вихід з будинку АДРЕСА_1 з 22:00 години по 05:00 годину наступної доби.
2. Заборонити відвідувати ресторани, бари, кафе, розважальні заклади та інші місця, де реалізуються спиртні напої на розлив.
3. Заборонити виїзд за межі Білгород-Дністровського району Одеської області без дозволу керівництва відділення поліції № 1 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області.
4. З'являтися на реєстрацію до відділу поліції №1 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області - кожного понеділка кожного місяця з 09:00 до 11:00 годин, за адресою: АДРЕСА_2 , каб.19.
В іншій частині подання - відмовити.
Роз'яснити сторонам, що у разі злісного порушення правил адміністративного нагляду, передбачених статтями 9 і 10 Закону України Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі, особи, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, притягаються до відповідальності згідно з законодавством; адміністративний нагляд припиняється з підстав регламентованих ст. 8 вказаного Закону України.
Копію ухвали вручити сторонам та надіслати для виконання до відділу поліції №1 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Одеського апеляційного суду протягом семи днів з дня оголошення ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя ОСОБА_1