Рішення від 14.06.2022 по справі 920/1064/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

14.06.2022м. СумиСправа № 920/1064/21

Господарський суд Сумської області у складі судді Котельницької В.Л., при секретарі судового засідання Виходцевій О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду матеріали справи №920/1064/21

за позовом Фізичної особи-підприємця Заїки Алли Миколаївни ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ),

до відповідача: Акціонерного товариства “Сумиобленерго” (вул. Івана Сірка, 7, м. Суми, 40035, код ЄДРПОУ 23293513),

про визнання протиправних дій, зобов'язання вчинити відповідні дії та стягнення 183280,25 грн,

за участю представників сторін:

від позивача: не прибув,

від відповідача: Хвостик Я.С. (довіреність від 07.10.2021 №08-31/15-Д/215),

слухач: Заїка О.П. (паспорт серії НОМЕР_2 від 25.09.2008),

справа розглядається у порядку загального позовного провадження,

установив:

27.09.2021 позивач звернувся з позовною заявою, відповідно до якої просив:

1)визнати протиправними дії відповідача щодо одностороннього з 28.09.2020 відключення електроустановки та припинення надання послуг з розподілу електричної енергії на об'єкті кафе-дискотека, розташованому по вул. Воскресенській, 14 в м. Суми у відповідності до умов договору про постачання електричної енергії №1853 від 03.06.2004;

2)зобов'язати відповідача поновити надання послуг з розподілу електричної енергії на об'єкті кафе-дискотека, розташованому по вул. Воскресенській, 14 в м. Суми у відповідності до умов договору про постачання електричної енергії №1853 від 03.06.2004;

3)стягнути з відповідача на користь позивача передбачену договором про постачання електричної енергії №1853 від 03.06.2004 штрафну санкцію за порушення договірного зобов'язання у розмірі двократної вартості недовідпущеної електричної енергії в сумі 121428,44 грн; стягнути з відповідача понесені позивачем судові витрати у вигляді сплачених сум судового збору та витрат на професійну правничу допомогу адвоката.

Ухвалою від 04.10.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №920/1064/21 в порядку загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на 23.11.2021; встановлено учасникам справи строки для надання заяв по суті справи.

22.10.2021 позивач звернувся до суду з заявою про вжиття заходів забезпечення позову (вх №3821/21), в якій просив вжити заходів забезпечення позову шляхом зобов'язання AT “Сумиобленерго” виконати вимоги п. 7.11 та п. 7.12 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312 в частині відновлення електропостачання належного мені кафе-дискотеки по вул. Воскресенській, 14 в м. Суми на термін до набрання законної сили рішенням суду, ухваленим за результатами розгляду позову.

23.10.2021 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх №8937/21), відповідно до якого з позовними вимогами відповідач не погоджується та просить відмовити в задоволенні позову за його необґрунтованістю.

Ухвалою від 25.10.2021 у справі №920/1064/21 відмовлено у задоволенні заяви позивача - фізичної особи-підприємця Заїки Алли Миколаївни, м. Суми, про вжиття заходів забезпечення позову (вх №3821/21 від 22.10.2021) у справі №920/1064/21.

04.11.2021 від позивача надійшла відповідь на відзив (вх №3950/21, 9255), відповідно до якої позивач просив: взяти до уваги відповідь на відзив та викладені у ній аргументи; стягнути з відповідача понесені витрати на професійну правничу допомогу адвоката в сумі 5000 грн; викликати в судове засідання та допитати в якості свідка ОСОБА_1 ; витребувати від ПАТ “Сумиобленерго” оригінал акту технічної перевірки №0120164 вузла обліку електричної енергії від 12.08.2020 та акту №0120164 про пломбуваня/розпломбування вузла обліку електричної енергії від 12.08.2020 для їх огляду в судовому засіданні.

18.11.2021 від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив (вх №9606/21).

22.11.2021 позивачем подані наступні документи:

1)додаткові пояснення (вх №9627/21), відповідно до яких позивач просив: прийняти дані додаткові пояснення, долучити їх до матеріалів справи, взяти до уваги аргументи викладені у них, стягнути з АТ “Сумиобленерго” додатково витрати на професійну правничу допомогу адвоката в сумі 4000 грн, викликати в судове засідання та допитати, в якості свідка ОСОБА_1 , витребувати від АТ “Сумиобленерго” оригінал акту про відключення обладнання від 28.09.2020.

2)клопотання про витребування оригіналу письмового доказу (вх № 4132), в якому позивач просив витребувати від АТ “Сумиобленерго” оригінал акту від 28.09.2020 про відключення, копія якого надана відповідачем в додатках до відзиву на позов, а у випадку ненадання його відповідачем - виключити копію акту від 28.09.2020 з числа доказів у справі.

3)заява про збільшення позовних вимог (вх №4132), відповідно до якої позивач просив стягнути з відповідача передбачену договором про постачання електричної енергії №1853 від 03.06.2004 штрафну санкцію за порушення договірного зобов'язання у розмірі двократної вартості недовідпущеної електричної енергії в сумі 146889,57 грн за період з 29.09.2020 по 18.11.2021.

22.11.2021 представник відповідача подав клопотання про залучення письмових доказів до справи (вх № 9639/21), в якому просив залучити до матеріалів справи в якості письмових доказів копії сторінок акту перевірки НКРЕКП №178 від 26.03.2021 та копії довідки Держенергонагляду у Сумській області від 26.03.2021.

23.11.2021 в підготовчому судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати відповідно до ч. 5 ст. 233 ГПК України судом постановлено протокольні ухвали, якими задоволено усне клопотання позивача про залишення без розгляду клопотання про виклик свідка, залишено без розгляду клопотання про виклик свідка; задоволено клопотання представника позивача щодо витребування від відповідача оригіналу акту від 12.08.2020 та належним чином завіреної копії для долучення до матеріалів справи; залишено без розгляду клопотання позивача про розгляд справи без участі представника позивача; долучено до матеріалів справи заперечення відповідача; задоволено клопотання відповідача про поновлення строку для подання додаткових доказів та долучено до матеріалів справи додаткові докази; прийнято до розгляду заяву позивача про збільшення позовних вимог. Зазначені ухвали занесені до протоколу судового засідання.

Ухвалою від 23.11.2021 у справі №920/1064/21 задоволено клопотання позивача про витребування оригіналу письмового доказу (вх № 4132 від 22.11.2021); зобов'язано відповідача надати суду оригінал акту від 28.09.2020 про відключення обладнання; продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів; відкладено підготовче засідання у справі № 920/1064/21 на 11.01.2022.

21.12.2021 позивачем подане клопотання про долучення копій документів до матеріалів справи, в якому позивач просив долучити до матеріалів справи наступні документи: копію рішення Господарського суду Сумської області від 01.11.2021 у справі №920/758/21; копію Постанови НКРЕКП №678 від 21.04.2021; витяг з проекту електрообладнання будівлі позивача за адресою м. Суми, вул. Воскресенська, 14; копію листа Міністерства Енергетики України від 18.01.2021 №26/1.6-4.2-633; фото скріншот від 10.12.2021 року вузла обліку по вул. Воскресенська ,14 в м. Суми; інформацію розміщену на офіційному сайті AT Сумиобленерго за посиланням https://www.soe.com.ua/imaRes/docs/sposhivacham/vydkluch.pdf “Обмеження, припинення та відновлення розподілу електричної енергії”; копію листа Антимонопольного комітету України від 30.08.2021 за №128-29/02-12731; витяг з Кодексу комерційного обліку електричної енергії (у редакції постанови НКРЕКП від 20.03.2020 року N2716 сторінки 1-19 та 58-61).

28.12.2021 відповідачем подані:

1)пояснення (вх №10545), в яких відповідач просив прийняти до провадження зазначені пояснення та відмовити в задоволенні позову;

2)заява про застосування строків позовної давності (вх №4566), в якій відповідач зазначає, що позивачем пропущено шестимісячний строк для стягнення штрафної санкції за період з 29.03.2021 по 18.11.2021.

05.01.2022 позивачем подані наступні документи:

1)заява про збільшення позовних вимог (вх №39/22), згідно якої позивач просив: збільшити позовні вимоги на суму 36390,68 грн та стягнути з відповідача передбачену договором про постачання електричної енергії №1853 від 03.06.2004 штрафну санкцію за порушення договірного зобов'язання у розмірі двократної вартості недовідпущеної електричної енергії в сумі 183280,25 грн за період з 19.11.2021 по 04.01.2022.

2)клопотання про розгляд справи за відсутності як самого позивача так і його представника (вх №77/22).

10.01.2022 позивачем надані додаткові письмові пояснення (вх №145/22), в яких позивач просив прийняти до розгляду дані пояснення та врахувати їх при ухваленні судового рішення, а також стягнути з відповідача 3000,00 грн витрат на професійну правничу допомогу адвоката.

11.01.2021 відповідачем подане клопотання про залучення доказів до справи (вх №172/22), згідно з яким відповідач просив залучити до матеріалів справи в якості письмових доказів копію листа АТ “Сумиобленерго” №85/8310 від 20.05.2021 з додатком, копії поштової квитанції та поштового опису-вкладення.

11.01.2022 на електронну адресу суду надійшла заява адвоката Пономаренко О.В., в якій він повідомив, що договір про надання правової дороги від 22.11.2021 укладений між ФОП Заїка Алла Миколаївна та адвокатом Пономаренко О.В. діяв до 31.12.2021, на даний час клієнт, позивач у справі №920/1064/21, не звертався з пропозицією продовжити термін дії зазначеного договору. Таким чином, у адвоката відсутні повноваження здійснювати представництво ФОП Заїки А.М. в судовому засіданні.

У підготовчому судовому засіданні 11.01.2022 без виходу до нарадчої кімнати відповідно до ч. 5 ст. 233 ГПК України судом постановлено протокольні ухвали, якими: прийнято до розгляду заяву позивача про збільшення позовних вимог (вх №39/22 від 05.01.2022) та долучено до матеріалів справи зазначену заяву; задоволено клопотання позивача про долучення додаткових доказів (вх №10415/21 від 21.12.2021) та долучено до матеріалів справи дане клопотання; задоволено клопотання відповідача про залучення письмових доказів (вх №172/22 від 11.01.2021) та залучено до матеріалів справи зазначене клопотання з відповідними доказами; прийнято до розгляду заяву відповідача про застосування строків позовної давності (вх №4566 від 28.12.2021) та долучено до матеріалів справи дану заяву.

У підготовчому судовому засіданні судом долучено до матеріалів справи пояснення відповідача (вх №10545 від 28.12.2021), додаткові письмові пояснення позивача (вх №145/22 від 10.01.2022) та заяву адвоката (вх №175 від 11.01.2022).

Ухвалою від 11.01.2022 у справі №920/1064/21 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті в судове засідання на 02.02.2022.

28.01.2022 відповідач подав пояснення (вх №715/22), в яких просить прийняти до розгляду пояснення і відмовити в задоволенні позову та заперечує щодо стягнення витрат на професійну правову допомогу.

Разом з тим, у зв'язку із хворобою судді Котельницької В.Л. розгляд зазначеної справи 02.02.2022 не відбувся.

Ухвалою від 15.02.2022 у справі №920/1064/21 призначено розгляд справи №920/1064/21 по суті в судове засідання на 02.03.2022.

Водночас, підготовче судове засідання, призначене на 02.03.2022, не відбулось у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану з 24.02.2022 та проведенням бойових дій на території Сумської області.

22.03.2022 розпорядженням голови Верховного Суду №12/0/9-22 було змінено територіальну підсудність судових справ Господарського суду Сумської області. Розпорядженням голови Верховного Суду від 22.04.2022 №25/0/9-22 відновлено територіальну підсудність судових справ Господарського суду Сумської області.

Ухвалою від 02.05.2022 у справі №920/1064/21 призначено розгляд справи по суті в судове засідання на 30.05.2022.

25.05.2022 позивач подав клопотання (вх №1903/22), в якому просив ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень з постановою Північного апеляційного господарського суду, прийнятою 23.02.2022 у справі №920/758/21 та взяти до уваги викладені у ній висновки і встановлені судом факти при вирішенні господарської справи №920/1064/21.

30.05.2022 судом самостійно виготовлено із комп'ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» копію постанови Північного апеляційного господарського суду від 23.02.2022 у справі №920/758/21 та долучено копію зазначеної постанови до матеріалів справи.

У судовому засіданні 30.05.2022 згідно із ч. 5 ст. 233 ГПК України судом постановлено протокольну ухвалу про оголошення перерви в судовому засіданні до 14.06.2022, із занесенням зазначеної ухвали до протоколу судового засідання від 30.05.2022 у справі №920/1064/21.

Ухвалою від 30.05.2022 у справі №920/1064/21 повідомлено позивача Фізичну особу-підприємця Заїку Аллу Миколаївну про оголошену судом перерву в судовому засіданні на 14.06.2022.

У судовому засіданні 14.06.2022 судом установлено:

Позивач у судове засідання не прибув, у клопотанні, поданому 05.01.2022 вх №77/22 просив здійснювати розгляд справи за відсутності як самого позивача, так і його представника.

Представник відповідача у судове засідання прибув, заперечував щодо задоволення позову.

Судовий процес на виконання статті 222 ГПК України фіксувався за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Відповідно до статті 233 ГПК України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих учасниками справи.

В судовому засіданні з розгляду справи по суті 14.06.2022 на підставі статті 240 ГПК України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарським судом встановлені наступні обставини:

03.06.2004 ВАТ “Сумиобленерго", що діяло за умовами та правилами ліцензії на постачання електроенергії за регульованим тарифом ПС 0728 від 01.10.1996, а також ліцензії з передачі електричної енергії ПР №0066 від 19.09.1996, як постачальник (електричної енергії), в особі начальника СМРВЕ Недосипа Олександра Васильовича, що діяв на підставі довіреності №16-Д/172 від 24.06.2003, з одного боку, та суб'єкт підприємницької діяльності-фізична особа Заїка Алла Миколаївна, як споживач, що діяв на підставі свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності №2326 від 01 жовтня 2001 року з іншою боку (далі - сторони), уклали договір про постачання електроенергії №1853 (далі - договір від 03.06.2004 №1853).

Відповідно до розділу 1 договору від 03.06.2004 №1853 постачальник постачає електричну енергію споживачу, а споживач оплачує постачальнику її вартість та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору та додатками до договору, що є його невід'ємними частинами.

Абзацом 1 розділу 2 договору від 03.06.2004 №1853 визначено, що під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України, зокрема Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ), затвердженими в установленому порядку.

Пунктом 4.1. договору від 03.06.2004 №1853 встановлено відповідальність постачальника.

Відповідно до п. 4.1.1. договору від 03.06.2004 №1853 постачальник несе відповідальність за: постачання електричної енергії споживачу в обсягах та із забезпеченням договірної величини потужності, визначеними згідно з вимогами розділу 5 цього договору; дотримання гарантованого рівня надійності електропостачання відповідно до фактичної категорії струмоприймачів споживача; дотримання граничних показників якості електричної енергії на межі балансової належності електромереж.

Згідно з п. 4.1.2. договору від 03.06.2004 №1853 у разі перерви в постачанні електричної енергії споживачу з вини постачальника понад терміни, визначені ПУЕ для струмоприймачів відповідної категорії, постачальник несе відповідальність перед споживачем у розмірі п'ятикратної вартості недовідпущеної електричної енергії.

Відповідно до п. 4.1.3. договору від 03.06.2004 №1853 у разі відпуску електричної енергії, параметри якості якої перебувають поза межами показників, визначених державними стандартами, постачальник несе відповідальність перед споживачем у розмірі двадцяти п'яти відсотків вартості такої електроенергії.

Постачальник не несе відповідальності перед споживачем за постачання електричної енергії низької якості за той час, протягом якого споживач не дотримувався встановленого договором режиму електропостачання, допускав перевищення встановленої договірної (граничної) потужності та не виконував інші умови договору, що підтверджено відповідними документами.

Пунктом 7.1. договору від 03.06.2004 №1853 визначено, що облік електроенергії, спожитої споживачем та (або) субспоживачами, приєднаними до електричних мереж споживача, здійснюється згідно з вимогами ПУЕ та ПКЕЕ. У разі порушення споживачем вимог нормативно-технічних документів щодо встановлення та експлуатації засобів обліку, їх покази не використовуються при розрахунках за спожиту електроенергію, а обсяги спожитої електроенергії визначаються постачальником розрахунковим шляхом згідно з "Методики обчислення обсягу електричної енергії, недорахованої у наслідок порушення споживачем - юридичною особою Правил користування електричною енергією", затвердженої відповідною постановою НКРЕ України.

Відповідно до п. 7.7. договору від 03.06.2004 №1853 перелік комерційних засобів обліку основного споживача та субспоживача, з необхідними даними для розрахунків, наведений відповідно у додатках № 3.1 та № 3.2 до цього договору.

16.10.2006 між споживачем та постачальником укладено додаткову угоду №1853/1 до договору №1853 від 03.06.2004 «Про постачання електричної енергії» (далі - додаткова угода №1853/1 від 16.10.2006), відповідно до якої для приведення у відповідність до Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ України від 31.04.1996 №28 (в редакції постанови НКРЕ України від 17 жовтня 2005 року №910) та у зв'язку зі змінами, внесеними у порядок визначення величин споживання електричної енергії та потужності постановою КМУ №441 від 16.06.99 (в редакції пост. КМУ №473 від 16.06.05), а також внесеними змінами до Закону України "Про електроенергетику", в тому числі внесено наступні зміни до договору про постачання електроенергії №1853 від 03.06.04.

Розділ 4. в п. 4.1.1. третій абзац викладено в наступній редакції:

Дотримання граничних показників якості електричної енергії на межі балансової належності електромереж в точці продажу (п. 6 додаткової угоди №1853/1 від 16.10.2006).

Пункт 4.1.2 викладено в наступній редакції:

У разі перерви в постачанні електричної енергії споживачу з вини постачальника понад терміни, визначені ПУЕ для струмоприймачів відповідної категорії, постачальник несе відповідальність перед споживачем у розмірі двократної вартості недовідпущеної електричної енергії (п. 7 додаткової угоди №1853/1 від 16.10.2006).

Пункт 4.1.3 доповнено третім абзацом та викладено в наступній редакції:

Постачальник не несе відповідальності за майнову шкоду, заподіяну споживачу або третім особам внаслідок припинення або обмеження електропостачання, здійсненого у встановленому ПКЕЕ порядку (п. 8 додаткової угоди №1853/1 від 16.10.2006)

Відповідно до п. 17 додаткової угоди №1853/1 від 16.10.2006 Розділ 7 "Облік електричної енергії та порядок розрахунків", пункт 7.1, в останньому реченні, після слів "...затвердженої відповідною постановою НКРЕ України" доповнено частиною речення "та згідно з вимогами додатка №4 “Порядок розрахунків”).

02.03.2018 за результатами перевірки об'єкту позивача відповідачем було складено акт №1853-02 про невідповідність приладу обліку вимогам нормативно-технічних документів.

Даним актом встановлено перелік вимог до облаштування розрахункового обліку споживача, передбачених нормативними документами, та зобов'язано позивача виконати вимоги п.п.6,9,16 переліку, а саме:

- встановити ввідний автоматичний вимикач, що відповідає розрахунковому струму навантаження згідно дозволеної потужності;

- провести заміну лічильника активної електроенергії, в якого закінчився термін держповірки (згідно Статті 17 Закону України Про метрологію та метрологічну діяльність, Наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 747 від 13.10.16, паспорта лічильника);

- встановити лічильник прямого включення із переліку рекомендованих лічильників для встановлення в Сумській області (перелік додається).

Акт від 02.03.2018 №1853-02 про невідповідність приладу обліку вимогам нормативно-технічних документів підписаний представником відповідача та позивача; один примірник даного акту був отриманий представником позивача.

18.04.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про приєднання електроустановки певної потужності, в якій зазначив: мету приєднання - збільшення потужності; існуючу потужність - 15кВт; 100 кВт як величину максимального розрахункового (прогнозованого) навантаження з урахуванням існуючої дозволеної (приєднаної) потужності; рік введення потужності - 2018, ІІІ категорію надійності електропостачання, 2018 рік - прогнозовану дату введення об'єкта замовника в експлуатацію; режим роботи електроустановок замовника - цілодобово.

24.04.2018 відповідач надіслав позивачу листа №34/5471 про рішення Комісії ІКЦ ПАТ «Сумиобленерго», в якому повідомив, що 18.04.2018 за участю Заїки О.П. (по довіреності від 18.04.2018) відбулося засідання Комісії ІКЦ, на якому розглянуто звернення ФОП Заїки А.М. від 28.03.2018 та лист НКРЕКП №3395/20/7-18 від 06.04.2018 по зверненню ФОП Заїки А.М., об'єкт якої знаходиться за адресою: вул. Воскресенська,14, м. Суми, щодо складеного працівниками ПАТ "Сумиобленерго" акту №1853-02 про невідповідність приладу обліку вимогам нормативно-технічних документів та щодо відповідності дій ПАТ "Сумиобленерго" вимогам законодавства України. За результатами Комісія ухвалила наступне рішення: 1) ФОП Заїка А.М. виконати рекомендації, викладені в протокольному рішенні засідання Комісії ІКЦ від 30.01.2014 №01/1/2014; 2)відтермінувати до 30.06.2018 застосування ПАТ "Сумиобленерго" заходів, передбачених ПКЕЕ, внаслідок невиконання ФОП Заїка А.М. акту №1853-02 від 02.03.18 про невідповідність приладу обліку вимогам нормативно-технічних документів.

24.04.2018 між Публічним акціонерним товариством «Сумиобленерго» (далі - виконавець послуг) та фізичною особою-підприємцем Заїкою Аллою Миколаївною (далі - замовник) було укладено договір про приєднання до електричних мереж ПАТ «Сумиобленерго» №56/3-120 (далі - договір від 24.04.2018 №56/3-120).

Відповідно до п. 1.1. договору від 24.04.2018 №56/3-120 за цим договором до електричних мереж виконавця послуг приєднується: будівля кафе-дискотеки, місце розташування об'єкта замовника: вул. Воскресенська, буд. 14, м. Суми.

Пунктом 1.2. договору від 24.04.2018 №56/3-120 визначено, що місце забезпечення потужності об'єкта замовника встановлюється в: РУ-0,4 кВ ТП-539.

Згідно з п. 1.3. договору від 24.04.2018 №56/3-120 точка приєднання (межа балансової належності об'єкта замовника) встановлюється: в шафі обліку, змонтованій на межі земельної ділянки замовника або на зовнішній стороні будівлі замовника (місце встановлення детально визначити проектом).

Відповідно до п. 1.4. договору від 24.04.2018 №56/3-120 тип приєднання об'єкта замовника: стандартне III ступеня.

Замовлено до приєднання потужність у точці приєднання 100 кВт (додаткова - 85 кВт) (пункт 1.5. договору від 24.04.2018 №56/3-120).

Відповідно до пунктів 1.6. та 1.7. договору від 24.04.2018 №56/3-120 категорія надійності електропостачання III; ступінь напруги в точці приєднання визначається напругою на межі балансової належності і буде становити 0,4 кВ, II клас.

Пунктом 2.1. договору від 24.04.2018 №56/3-120 визначено, що виконавець послуг забезпечує приєднання електроустановок об'єкта замовника (будівництво, реконструкція, технічне переоснащення та введення в експлуатацію електричних мереж зовнішнього електропостачання об'єкта замовника від місця забезпечення потужності до точки приєднання) відповідно до схеми зовнішнього електропостачання і проектної документації та здійснює підключення об'єкта замовника до електричних мереж на умовах цього договору.

Відповідно до п. 2.1. договору від 24.04.2018 №56/3-120 замовник оплачує виконавцю послуг вартість приєднання.

Згідно з п. 7.1. договору від 24.04.2018 №56/3-120 цей договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до повного виконання сторонами передбачених ним зобов'язань, але не довше ніж до 31.12.2019.

24.04.2018 відповідачем та позивачем підписано технічні умови стандартного приєднання до електричних мереж ПАТ «Сумиобленерго» ІІІ ступеня потужності електроустановок №56/5512, як додаток 1 до договору про приєднання до електричних мереж від 24.04.2018 №56/3-120.

Сторонами було підписано додаткову угоду до договору про приєднання до електричних мереж ПАТ «Сумиобленерго» №56/3-120 від 24.04.2018, якою внесено зміни в зазначений договір, а саме: викладено пункт 1.2 в наступній редакції: « 1.2. Місце забезпечення потужності об'єкта Замовника встановлюється: РУ-0,4 кВ ТП-250». та внесено зміни в технічні умови №56/5512 від 24.04.2018, які є додатком до договору, а саме: викладено пункт 5 в наступній редакції: « 5. Точка забезпечення потужності: РУ-0,4 кВ ТП-250».

У грудні 2018 року фізична особа-підприємець Заїка А.М. підписала заяву-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Відповідно до даної заяви-приєднання на виконання вимог Закону України "Про ринок електричної енергії", з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України та з метою неперервного електрозабезпечення за об'єктом споживача за адресою: м. Суми, вул. Воскресенська, 14 (адреса об'єкта), 62Z1190063837801 (ЕІС-код точки комерційного обліку за об'єктом споживача) учасник роздрібного ринку електричної енергії оператор системи розподілу ПАТ «Сумиобленерго», який діє на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, виданої згідно Постанови НКРЕКП від 16.11.2018 №1445, повідомив про припинення діяльності ПАТ «Сумиобленерго», як постачальника за регульованим тарифом, та приєднання споживача з 01 січня 2019 року до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах договору про постачання електричної енергії №1611853 від 03.06.2004 за особовим рахунком №1611853 бази даних споживачів постачальника за регульованим тарифом. Договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору, яка повертається споживачем на адресу учасника роздрібного ринку та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з заявою-приєднанням, та/або з дати, указаної в заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до учасника ринку із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив певний обсяг електричної енергії.

12.08.2020 за результатами перевірки об'єкту споживача відповідачем було складено акт №1611853 про невідповідність приладу обліку вимогам нормативно-технічних документів.

Зазначеним актом встановлено перелік вимог до облаштування розрахункового обліку споживача, передбачених нормативними документами, та зобов'язано відповідача до 12.09.2020 виконати п.п.6,9,11,16 переліку, а саме:

- встановити ввідний автоматичний вимикач, що відповідає розрахунковому струму навантаження згідно дозволеної потужності на 32 А;

- провести держповірку або заміну лічильника (ів) активної електроенергії, в якого(их) закінчився термін держповірки (п.п. 7.1.5-7.1.6 ККО, міжповірочних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями, затвердженими наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, №1747 від 13.10.16, паспорта лічильника;

- провести держповірку або заміну вимірювальних трасформаторів струму з класом точності 0,5 (0,05S), в яких закінчився термін держповірки;

- встановити лічильник прямого включення.

Представник позивача не погодився з висновками зазначеного акту, надавши заперечення до акту від 12.08.2020 №1611853 шляхом зазначення в ньому, що з даним актом він не згоден, так як з 2018 року відповідач не виконав умови договору по збільшенню потужності до 100 кВт на об'єкті позивача по вул. Воскресенській, 14 в м.Суми.

Актом планової технічної перевірки вузла обліку електричної енергії №0120164 від 12.08.2020, складеним відповідачем на об'єкті позивача, встановлено, що облік працює в межах допустимої похибки; надано акт про невідповідність засобів ком. обліку №1611853.

14.08.2020 відповідачем було складено акт позапланової технічної перевірки вузла обліку електричної енергії за №0120167. За даним актом відповідачем зроблено висновок, що облік працює в межах допустимої похибки, надано акт про невідповідність засобів комерційного обліку №1611853 від 12.08.2020.

14.09.2020 відповідач надав позивачу попередження про припинення надання послуг з розподілу електричної енергії №1853, в якому зазначив, що між філією "Сумський МРЕМ" AT "Сумиобленерго" та ФОП Заїка А.М. (далі - споживач) укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. Станом на 14 вересня 2020 року позивачем не виконані вимоги акту №1611853 від 12.08.2020 про невідповідність приладу обліку вимогам нормативно-технічних документів. На підставі підпункту 4 п.11.5.2 Кодексу системи розподілу, затвердженого Постановою НКРЕКП №310 від

14.03.2018 (далі - Кодекс), відповідач змушений вжити заходи з припинення надання послуг з розподілу електричної енергії позивачу з 10 год. 00 хв. 28 вересня 2020 року. До цього часу, відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018, позивач зобов'язаний вжити повний комплекс заходів, спрямованих на запобігання травматизму, загибелі тварин, пошкодженню обладнання, негативним екологічним та іншим наслідкам. На керівника позивача покладається персональна відповідальність за наслідки, пов'язані з частковим або повним припиненням електропостачання.

28.09.2020 о 13:40 представником відповідача здійснено відключення обладнання позивача (о/р 1853) в Кафе-дискотека, в м. Суми по вул. Воскресенська, 14; відключення здійснено в РУ-0,4 кВт ТП-139 ВА-32А та виконано пломбування відключеного обладнання, про що складено відповідачем акт.

29.10.2020 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) у відповідь на звернення позивача, надіслала позивачу листа №4242/17/8-20, в якому зазначила, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, розглянула звернення позивача від 01.10.2020 щодо врегулювання взаємовідносин із AT «Сумиобленерго» в частині приєднання до електричних мереж об'єкта позивача та в межах компетенції повідомила наступне:

«Вимоги та правила, які регулюють взаємовідносини оператора системи розподілу (далі - ОСР), користувачів системи розподілу (далі - Користувачі) та замовників послуги з приєднання щодо оперативного та технологічного управління системою розподілу, її розвитку та експлуатації, забезпечення доступу та приєднання електроустановок, визначені Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310 (далі - Кодекс) (у редакції, що діяла на момент виникнення договірних відносин між позивачем та AT «Сумиобленерго»).

Порядок приєднання до електричних мереж систем розподілу регулюється розділом IV Кодексу.

Відповідно до пункту 4.1.2 глави 4.1 розділу IV Кодексу, ОСР не має права відмовити в приєднанні електроустановок замовника до системи розподілу за умови дотримання замовником вимог розділу IV Кодексу.

Згідно з інформацією, наданою AT «Сумиобленерго», 24.04.2018 між ФОП Заїка А.М. та AT «Сумиобленерго» укладено Договір про стандартне приєднання до електричних мереж № 56/3-120, невід'ємним додатком до якого є відповідні Технічні умови.

Відповідно до інформації наданої позивачем, послуга із стандартного приєднання до електричних мереж оплачена в повному обсязі.

Згідно з пунктом 4.2.4 глави 4.2 розділу IV Кодексу, строк надання послуги зі стандартного приєднання для електроустановок замовника першого ступеня потужності становить 20 календарних днів від дати оплати замовником ОСР вартості приєднання відповідно до договору про приєднання. Для електроустановок замовника

другого ступеня потужності цей строк становить 30 календарних днів від дати оплати

замовником ОСР вартості приєднання відповідно до договору про приєднання.

Інший строк виконання зазначених заходів погоджується із замовником у договорі про приєднання з посиланням на вимоги нормативних документів, що визначають строки проектування та будівництва, або з інших причин, погоджених сторонами договору про приєднання.

Відповідно до пункту 4.8.2 глави 4.8 розділу IV Кодексу, ОСР після завершення

робіт з приєднання повідомляє замовника про готовність власних мереж до підключення електроустановок замовника, надає довідку про виконання технічних умов у частині зовнішнього електрозабезпечення. Зазначена довідка є підставою для

укладання замовником договорів (або внесення змін до діючих договорів) згідно з вимогами, встановленими на ринку електричної енергії.

За інформацією, наявною в НКРЕКП, на час розгляду звернення позивача була ідсутня інформація стосовно наявності довідки про виконання технічних умов стандартного приєднання, в частині зовнішнього електрозабезпечення від точки забезпечення потужності до точки приєднання.

Станом на час розгляду звернення позивача послуга з приєднання

не надана.

Таким чином, НКРЕКП вбачає в діях AT «Сумиобленерго» ознаки порушення вимог підпункту 2,6 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської

діяльності з розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 27.12.2017 № 1470 (із змінами) (далі - Ліцензійні умови), якими встановлено, що ліцензіат повинен надавати послуги з приєднання електроустановки замовника до системи розподілу електричної енергії з урахуванням положень статті 21 Закону України "Про ринок електричної енергії" за умови дотримання замовником вимог, встановлених Кодексом, зокрема, порушення вимог пункту 4.2.4 глави 4.2 розділу IV

Кодексу, в частині недотримання строків надання послуги із стандартного

приєднання до електричних мереж.

Враховуючи вищенаведене, питання, порушене позивачем у зверненні, буде включене до переліку питань під час здійснення наступного заходу з державного контролю ліцензованої діяльності з розподілу електричної енергії AT «Сумиобленерго».»

Позаплановою виїзною перевіркою відповідача (акт від 26 березня 2021 року №178), проведеної відповідно до постанови НКРЕКП від 16 грудня 2020 року №2437 «Про проведення позапланової виїзної перевірки AT «Сумиобленерго», посвідчень на проведення позапланової виїзної перевірки від 01 березня 2021 року №163 та від 23 березня 2021 року №215, в переліку питань щодо проведення заходу державного контролю дотримання вимог законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії, були визначені у тому числі наступні:

дотримання вимог Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, а саме:

пункту 4.1.2 глави 4.1 розділу IV Кодексу систем розподілу, яким встановлено, що послуга з приєднання електроустановок замовника до системи розподілу є платною послугою та надається ОСР відповідно до умов договору про приєднання;

пункту 4.2.4 глави 4.2 розділу IV (у редакції, що діяла до 07 грудня 2019 року), яким встановлено, зокрема, що строк надання послуги зі стандартного приєднання для електроустановок Замовника першого ступеня потужності становить 20 календарних днів від дати оплати Замовником ОСР вартості приєднання відповідно до договору про приєднання. Для електроустановок Замовника другого ступеня потужності цей строк становить 30 календарних днів від дати оплати Замовником ОСР вартості приєднання відповідно до договору про приєднання.

Інший строк виконання зазначених заходів погоджується із Замовником у договорі про приєднання з посиланням на вимоги нормативних документів, що визначають строки проектування та будівництва, або з інших причин, погоджених сторонами договору про приєднання.

У разі необхідності збільшення строку надання послуги зі стандартного приєднання через затримку здійснення заходів щодо відведення земельних ділянок для розміщення відповідних об'єктів електроенергетики (затримка в погодженні власника (власників) або Користувача (Користувачів) земельної ділянки (земельних ділянок)) ОСР не пізніше ніж за 10 календарних днів до закінчення строку надання послуги з приєднання письмово (або в спосіб узгоджений із Замовником) повідомляє Замовника про збільшення строку проектування на не більше ніж 30 календарних днів (з наданням документального підтвердження причин виникнення затримки), У разі неможливості здійснення ОСР в зазначені строки заходів щодо відведення земельних ділянок для розміщення відповідних об'єктів електроенергетики (із причин, не незалежних від ОСР ) пеня за порушення строків виконання зобов'язання за договором про приєднання на строк здійснення заходів щодо відведення земельних ділянок для розміщення відповідних об'єктів електроенергетики не сплачується, а плата за приєднання не підлягає зменшенню;

пункту 4.2 Договору при стандартне приєднання до електричній мереж системи розподілу (типова форма), який є додатком І до Кодексу (у редакції, що діяла з 07 грудня 2019 року), щодо обов'язку Виконавця послуг надати Замовнику рахунок на сплату плати за приєднаний, не пізніше 3 робочих днів від дати укладення цього Договору у встановленому законодавством порядку.

21.04.2021 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийнято постанову №678 «Про накладення штрафу на АТ «Сумиобленерго» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії». Відповідно до постанови НКРЕКП №678 від 21.04.2021 за результатом розгляду 21 квітня 2021 року на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, Акта позапланової виїзної перевірки від 26 березня 2021 року №178, проведеної відповідно до постанови НКРЕКП від 16 грудня 2020 року №2437 «Про проведення позапланової виїзної перевірки AT «Сумиобленерго», посвідчень на проведення позапланової виїзної перевірки від 01 березня 2021 року №163 та від 23 березня 2021 року №215, установлено, що Акціонерним товариством «Сумиобленерго» (код ЄДРПОУ 23293513) не дотримано вимоги нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушено Ліцензійні умови з розподілу електричної енергії, затверджені постановою НКРЕКП від 25 липня 2017 року №932 (далі - Ліцензійні умови з розподілу електричної енергії), а саме:

Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310 (далі - Кодекс систем розподілу), а саме, в тому числі:

пункту 4.1.2. глави 4.1. розділу IV Кодексу систем розподілу, яким встановлено, що ОСР не має права відмовити в приєднанні електроустановок замовника до системи розподілу за умови дотримання замовником вимог цього розділу.

Постановою НКРЕКП №678 від 21.04.2021 постановлено накласти штраф у розмірі 85000 (вісімдесят п'ять тисяч) гривень на Акціонерне товариство «Сумиобленерго» (код ЄДРПОУ 23293513) за порушення, в тому числі і пункту 4.1.2. глави 4.1. розділу IV Кодексу систем розподілу.

Відповідно до ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

У провадженні Господарського суду Сумської області перебувала справа №920/758/21 за позовом Акціонерного товариства «Сумиобленерго» до фізичної особи-підприємця Заїки Алли Миколаївни, про визнання недійсним договору про приєднання до електричних мереж ПАТ «Сумиобленерго» від 24.04.2018 №56/3-120.

Рішенням Господарського суду Сумської області від 01.11.2021 у справі №920/758/21, залишеним без змін Постановою Північного апеляційного господарського суду від 23.02.2022 (рішення від 01.11.2021 у справі №920/758/21 набрало законної сили 23.02.2022), у позові Акціонерного товариства «Сумиобленерго» до відповідача: Фізичної особи - підприємця Заїки Алли Миколаївни про визнання недійсним договору про приєднання до електричних мереж ПАТ «Сумиобленерго» від 24.04.2018 №56/3-120, укладеного між фізичною особою-підприємцем Заїкою Аллою Миколаївною та акціонерним товариством «Сумиобленерго», відмовлено повністю; стягнуто з АТ «Сумиобленерго» на користь ФОП Заїки А.М. 14500,00 грн витрат на професійну правничу допомогу; витрати по сплаті судового збору у розмірі 2270 грн 00 коп. покладено на позивача - Акціонерне товариство «Сумиобленерго».

Таким чином, судом при розгляду зазначеної справи було встановлено відсутність правових підстав для визнання недійсним договору про приєднання до електричних мереж ПАТ «Сумиобленерго» від 24.04.2018 №56/3-120, укладений між фізичною особою-підприємцем Заїкою Аллою Миколаївною та Акціонерним товариством «Сумиобленерго».

З прийняттям в 2017 році Закону України № 2019-VIII «Про ринок електричної енергії» було запроваджено нові підходи функціонування ринку електричної енергії, зокрема шляхом формування нової моделі взаємовідносин між учасниками під час здійснення купівлі-продажу, передачі та розподілу, постачання електричної енергії споживачам. Однією із передумов функціонування ринку електричної енергії було відокремлення діяльності з розподілу електричної енергії від конкурентних видів діяльності, зокрема виробництва та постачання електричної енергії, та отримання нових ліцензій з розподілу електричної енергії.

13 березня 2018 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг , прийняла постанову №312 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії», в п. 2 якої встановлено, що укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

Відповідно до п. 4. вищевказаної постанови, операторам систем розподілу (далі - ОСР) повинен укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії, які укладаються зі споживачем, з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані на території діяльності ОСР. Договір розробляється ОСР на основі істотних умов, визначених Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, та типової форми, встановленої Правилами, і розміщується на сайті ОСР, у засобах масової інформації і в пунктах обслуговування споживачів ОСР. ОСР шляхом безпосереднього вручення персоналом ОСР або з рахунком, або поштовим відправленням надає споживачу заяву-приєднання до зазначеного договору, яка формується за базами даних вертикально інтегрованого суб'єкта господарювання та містить ЕІС-коди точок комерційного обліку об'єкта споживача. Надання такої заяви-приєднання є пропозицією споживачу про приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах діючого договору про користування або постачання електричної енергії (індивідуальні характеристики об'єкта, потужність, клас надійності, ідентифікаційні коди, особливості обліку тощо). Договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.

Пунктом 6 Постанови № 312 визначено, що після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов'язками, пов'язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки.

Постановою НКРЕКП від 14.12.2018 №1948 ПАТ «Сумиобленерго» було анульовано ліцензію з виробництва електричної енергії, починаючи з 01 січня 2019 року.

Відповідно до постанови НКРЕКП від 16.11.2018 №1445 ПАТ «Сумиобленерго» було видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, яка набрала чинності з 01.01.2019.

Таким чином, з 01.01.2019 відповідач надає виключно послуги з розподілу електричної енергії і не здійснює діяльність з постачання електричної енергії.

Отже, приєднання ФОП Заїки А.М. до умов публічного споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії відбулося на підставі п. 4 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 на умовах попереднього договору про постачання електричної енергії №1853 від 03.06.2004 (індивідуальні характеристики об'єкта, потужність, клас надійності, ідентифікаційні коди, особливості обліку, тощо).

При цьому, правовий зміст поняття "укладення на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії" розтлумачено у п. п. 4, 6 Постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 та визначено, що умови попередніх договорів, котрі залишаються чинними при укладенні нового договору є положення, які визначають індивідуальні характеристики об'єкта, потужність, клас надійності, ідентифікаційні коди, особливості обліку тощо. Тобто, дані умови закріплюють незмінність незалежно від укладення нового договору, технічних складових надання послуги з електропостачання: обладнання, потужності, обліку.

Таким чином, електропостачання об'єкту ФОП Заїки А.М. здійснювалося КЛ-0,4 кВ від ЗТП-19 на умовах публічного Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (далі - Договору) з дозволеною до використання потужністю 15 кВт.

На сайті АТ «Сумиобленерго» розміщено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (https://www.soe.com.ua/spozhivacham/sposoby-peredachi-pokaziv/dog-spogiv-fiz), до якого приєднався позивач за заявою про приєднання.

За зазначеним договором Публічне акціонерне товариство "Сумиобленерго" (далі - Оператор системи) діє на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, виданої відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 1445 від 16.11.2018.

Відповідно до п. 1.1. договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії договір встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії Споживачу, як послуги Оператора системи. Цей Договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього Договору.

Пунктом 1.2. договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії встановлено, Умови Договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року N 312 (далі - ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів. Далі за текстом цього Договору Оператор системи та Споживач іменуються - Сторона, а разом - Сторони.

Відповідно до п. 2.1. договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії Оператор системи надає Споживачу послуги з розподілу електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №309, та Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №310, за об'єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу електричної енергії, який є Додатком 2 до Договору, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи.

Згідно з п 2.2. договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії відомості про засіб (засоби) вимірювання обсягу електричної енергії, що використовується на об'єкті (об'єктах) Споживача та субспоживача, зазначаються разом із енергетичними ідентифікаційними кодами (ЕІС кодами) в додатках 3.1 та 3.2 до Договору.

Пунктом 8.2. договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії визначено, що Оператор системи несе відповідальність за збитки, заподіяні Споживачу, у разі розподілу електричної енергії, параметри якості якої перебувають поза межами показників, визначених державними стандартами, або у разі припинення чи обмеження електропостачання із порушенням ПРРЕЕ в розмірі і порядку, визначених відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 8.3. договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії Оператор системи не несе відповідальності за майнову шкоду, заподіяну Споживачу або третім особам внаслідок припинення або обмеження електропостачання, здійсненого у встановленому ПРРЕЕ порядку.

Згідно з 8.4. договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії Оператор системи не несе відповідальності за тимчасове припинення постачання електричної енергії, відпуск електричної енергії, параметри якості якої не відповідають показникам, зазначеним у Договорі, або за шкоду, заподіяну Споживачу, якщо доведе, що вони виникли не з його вини, а з вини Споживача або внаслідок дії обставин непереборної сили.

Розділом 10 договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії передбачено порядок обмеження та припинення електропостачання, а саме:

Розподіл електричної енергії Споживачу може бути обмежено або припинено Оператором системи ( пункт 10.1):

1) без попередження у разі:

виникнення аварійних ситуацій в електроустановках Оператора системи - на час, що не перевищує визначеного ПУЕ для струмоприймачів Споживача відповідної категорії;

зниження показників якості електричної енергії з вини Споживача до величин, які порушують нормальне функціонування електроустановок Оператора системи та інших споживачів;

приєднання Споживачем власних струмоприймачів або струмоприймачів третіх осіб до мереж Оператора системи поза розрахунковими засобами обліку;

самовільного внесення змін у схеми вимірювання та обліку електроенергії;

2) з повідомленням Споживача не пізніше ніж за 3 робочих днів у разі:

відсутності у Споживача персоналу для обслуговування електроустановок або договору на обслуговування електроустановок;

споживання електричної енергії Споживачем після закінчення строку дії Договору;

недопущення Споживачем посадових осіб органів, на яких покладено відповідні обов'язки згідно з чинним законодавством, до власних електроустановок або розрахункових засобів обліку електроенергії;

несплати Споживачем відповідних платежів у терміни, встановлені додатком 4 до Договору;

3) у разі незадовільного стану електроустановок Споживача, що загрожує аварією, пожежею, створює загрозу життю, а також при невиконанні вимог щодо усунення недоліків в електроустановках Споживача - за приписом представників державних органів, на які покладені відповідні обов'язки згідно з чинним законодавством;

4) у разі введення в установленому порядку графіків обмежень та відключень унаслідок недостатності електричної енергії та (або) потужності в енергетичній системі - згідно з додатком 5 до Договору;

5) з повідомленням не менше ніж за 10 днів для проведення планових ремонтних робіт в електроустановках Оператора системи або для приєднання нових споживачів, у разі відсутності резервного живлення Споживача.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» приєднання електроустановки - це надання замовнику оператором системи розподілу послуги із створення технічної можливості для передачі (прийняття) у місце приєднання електроустановки замовника відповідної потужності до електричних мереж системи розподілу (у тому числі новозбудованих) електричної енергії необхідного обсягу з дотриманням показників її якості та надійності.

Частиною 3 статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, що послуга з приєднання електроустановок замовника до системи розподілу є платною послугою та надається оператором системи розподілу відповідно до договору про приєднання.

Відповідно до п. 1.7.2. Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, затверджених постановою НКРЕКП від 17.01.2013 р. № 32 (які діяли на момент подання позивачем заяви про приєднання електроустановки певної потужності), електропередавальна організація надає послугу з приєднання «під ключ» відповідно до умов договору про приєднання, а саме: - готує технічне завдання на проектування та технічні умови; - забезпечує розроблення та узгодження з іншими заінтересованими сторонами проектної документації на будівництво, реконструкцію та/або технічне переоснащення електричних мереж зовнішнього електрозабезпечення електроустановок замовника (від точки забезпечення потужності до точки приєднання електроустановок замовника) та здійснює заходи щодо відведення земельних ділянок для розміщення відповідних об'єктів електроенергетики; - забезпечує виконання будівельно-монтажних та пуско налагоджувальних робіт на конкурентних засадах; забезпечує обладнання вузла (вузлів) обліку електричної енергії (встановлення лічильника обліку); здійснює первинне підключення об'єкта замовника.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про електроенергетику» (який діяв станом на дату подання заяви про приєднання електроустановки певної потужності) стандартне приєднання - приєднання електроустановки (крім електроустановок, призначених для виробництва електричної енергії) замовника до діючих мереж електропередавальної організації на відстань, що не перевищує 300 метрів по прямій лінії від місця забезпечення потужності до місця приєднання, яке диференціюється за ступенями потужності: перший ступінь - до 16 кВт включно; другий ступінь - від 16 кВт до 50 кВт включно; третій ступінь - від 50 кВт до 160 кВт включно.

У пункті 1.3 Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, затвердженими постановою НКРЕ від 17 січня 2013 року № 32 (які діяли станом на дату виникнення правовідносин за вищевказаним договором про приєднання) зазначено, що електропередавальна організація не має права відмовити у приєднанні до її мереж електроустановки замовника за умови дотримання ним вимог цих Правил. При цьому, згідно підпункту 2.1.3 пункту 2.1 даних Правил, строк надання послуги з приєднання для електроустановок третього ступеня потужності становить 45 робочих днів.

Аналогічні норми щодо приєднання електроустановок містить п. 4.1.2. Кодексу систем розподілу, згідно з яким ОСР (оператор систем розподілу) не має права відмовити в приєднанні електроустановок замовника до системи розподілу за умови дотримання замовником вимог цього розділу. Послуга зі стандартного приєднання надається на підставі договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу, що укладається за типовою формою, наведеною в додатку 1 до цього Кодексу (далі - договір про стандартне приєднання). Послуга з нестандартного приєднання надається на підставі договору про нестандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу «під ключ»/з проектуванням лінійної частини приєднання замовником, що укладається за типовою формою, наведеною в додатку 2 до цього Кодексу.

НКРЕКП встановила наявність порушень з боку AT «Сумиобленерго» щодо невиконання умов договору №56/3-120 від 24.04.2018 про приєднання.

Таким чином, саме АТ «Сумиобленерго» до цього часу не виконало умови вищезазначеного договору №56/3-120 від 24.04.2018 та не здійснило приєднання електроустановки позивача до існуючих електричних мереж, що також передбачає заміну засобу комерційного обліку електроенергії (лічильника) на новий.

Згідно із термінами, що зазначені у пп.14 п. 1.2.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії (далі по тесту ККОЕЕ), затвердженого постановою від 14.03.2018 №311 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин щодо відключення електроустановки позивача, вузол обліку електричної енергії (вузол обліку) - сукупність обладнання та засобів вимірювальної техніки, змонтованих та з'єднаних між собою за встановленою схемою для забезпечення вимірювання та обліку електричної енергії в заданій точці вимірювання. До складу вузла обліку можуть входити лічильники електричної енергії, трансформатори струму, трансформатори напруги, устаткування автоматичного відключення чи обмеження потужності, засоби захисту (автоматичні вимикачі або запобіжники), вторинні кола струму і напруги та інші допоміжні засоби (тестові блоки, перетворювачі імпульсів, блоки живлення, обладнання дистанційної передачі даних тощо). Характеристики складових вузла обліку мають бути достатніми для вимірювання електричної енергії із заданою періодичністю та похибкою.

При цьому, п. 6.5.14 ККОЕЕ передбачено, що у разі невідповідності стану комерційного обліку вимогам проектних рішень або закінчення терміну повірки оператором системи складається вимога щодо приведення стану комерційного обліку у відповідність до вимог цього Кодексу.

Також, відповідальність за проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонт (зокрема демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки покладається на його власника (п.7.1.6 ККОЕЕ в редакції, що був чинним на день складання акту).

Суб'єкти господарювання зобов'язані своєчасно з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів подавати законодавчо врегульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, на періодичну повірку (ст. 13 Закон України "Про метрологію та метрологічну діяльність").

Як зазначено у Попередженні про припинення надання послуг з розподілу електричної енергії № 1853 від 14.09.2020, правовою підставою припинення надання послуг з розподілу електричної енергії AT «Сумиобленерго» вказано підпункт 4 пункту 11.5.2 Кодексу системи розподілу, затвердженого Постановою НКРЕКП № 310 від 14.03.2018.

У пп. 4 п. 11.5.2 Кодексу систем розподілу визначені випадки припинення розподілу електричної енергії, у тому числі за ініціативою адміністратора комерційного обліку у разі невиконання обґрунтованих вимог щодо приведення засобів розрахункового обліку до вимог щодо технічного стану, передбачених Кодексом комерційного обліку електричної енергії, що затверджений постановою НКРЕКП №311 від 14.03.2018 року.

Пункт 11.5.2 глави 11.5 розділу XI Кодексу системи розподілу, передбачає 5 випадків припинення розподілу електричної енергії: 1) за заявою Користувача; 2) за зверненням електропостачальника; 3) за ініціативою ОСР; 4) за ініціативою адміністратора комерційного обліку та 5) за форс-мажорних обставин.

Підпункт 3 пункту 11.5.2 глави 11.5 розділу XI Кодексу системи розподілу містить 12 виключних випадків, в яких саме оператор системи розподілу (ОСР, яким є AT «Сумиобленерго»), має право ініціювати припинення розподілу електричної енергії споживачу.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії», адміністратор комерційного обліку електричної енергії - юридична особа, яка забезпечує організацію та адміністрування комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, а також виконує функції центральної агрегації даних комерційного обліку.

В силу ч. 2 ст. 53 вищевказаного Закону адміністратор комерційного обліку на ринку електричної енергії відповідно до правил ринку, кодексу комерційного обліку (ККОЕЕ) та інших нормативно-правових актів: 1) здійснює адміністрування відносин щодо комерційного обліку електричної енергії шляхом забезпечення реєстрації постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку автоматизованих систем, що забезпечують комерційний облік електричної енергії, а також контролю за дотриманням учасниками ринку електричної енергії вимог ККОЕЕ; 2) координує інформаційний обмін на ринку електричної енергії шляхом визначення регламентів та протоколів інформаційної взаємодії учасників ринку щодо обміну даними комерційного обліку електричної енергії; 3) отримує від постачальників послуг комерційного обліку дані комерційного обліку електричної енергії, визначає їхню придатність до використання та забезпечує центральну агрегацію; 4) надає дані комерційного обліку електричної енергії адміністратору розрахунків та іншим учасникам ринку; 5) створює та управляє базами даних комерційного обліку електричної енергії, а також централізованими реєстрами постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та автоматизованих систем, що забезпечують комерційний облік електричної енергії; 6) здійснює інші функції, передбачені правилами ринку та ККОЕЕ.

Згідно ч. 1 ст. 53 вищевказаного Закону, функції адміністратора комерційного обліку покладаються на оператора системи передачі. В той же час, відповідно до ч. 4 ст. 53 Закону України «Про ринок електричної енергії», адміністратор комерційного обліку не має права здійснювати діяльність з виробництва, розподілу, постачання електричної енергії споживачу та трейдерську діяльність.

AT «Сумиобленерго» є оператором системи розподілу (ОСР) і надає послуги з розподілу електричної енергії.

Згідно п. 12.4.4 глави 12.4 «Обмін інформацією у перехідному періоді до дати запуску інформаційного обміну між учасниками ринку через Датахаб» Кодексу комерційного обліку електричної енергії, до дати запуску інформаційного обміну між учасниками ринку через Датахаб функції щодо ведення реєстрів ТКО, адміністрування процесів зміни електропостачальника, припинення електропостачання, а також приймання результатів вимірювання (показів лічильників) від учасників ринку та/або ППКО, обробки, формування, профілювання, валідації, агрегаті та передачі даних комерційного обліку для розрахунків на ринку виконують оператори системи за місцем провадження ними господарської діяльності з розподілу/передачі електричної енергії за рахунок коштів, передбачених у тарифі на розподіл/передачу електричної енергії.

Відповідно до п. 6.5.14. Кодексу комерційного обліку електричної енергії, у разі невідповідності стану комерційного обліку вимогам проектних рішень або закінчення терміну повірки оператором системи складається вимога щодо приведення стану комерційного обліку у відповідність до вимог цього Кодексу.

Згідно п. 6.5.8. вищевказаного Кодексу, технічна перевірка вузлів обліку та схем їх підключення здійснюється на відповідність проектним рішенням. У разі втрати або відсутності проектної документації технічна перевірка має проводиться на відповідність нормативно-правовим актам та нормативним документам, які діяли на дату облаштування (установлення) вузла обліку .

Відповідно до п. 1.1.4 Кодексу комерційного обліку електричної енергії експлуатацію та використання справних і повірених засобів комерційного обліку електричної енергії (зокрема після проведення їх повторної параметризації, періодичної повірки, обслуговування та ремонту, а також: після зміни форми власності чи власника (користувача) засобів комерційного обліку, електроустановок або об'єкта, де встановлені ці засоби комерційного обліку) не може бути заборонено або обмежено з причин їх невідповідності вимогам цього Кодексу за умови, що ці засоби комерційного обліку:

1) мають технічні характеристики, що відповідають або перевищують вимоги проектних рішень, нормативно-правових актів та нормативних документів щодо комерційного обліку електричної енергії, які були чинними на день введення їх в експлуатацію;

2) були встановлені, введені в експлуатацію та облік до дня набрання чинності цим Кодексом на електроустановках та об'єктах електроенергетики, що відповідають вимогам проектної документації на їх будівництво;

3) забезпечують можливість здійснення розрахунків між учасниками ринку відповідно до укладених договорів.

Констатуючи в актах факт невідповідності лічильника позивача існуючим вимогами, відповідач не аргументує взагалі яким конкретно вимогам не відповідає належний позивачу засіб обліку, не вказуючи параметрів, які повинен мати лічильник та якими конкретними нормами Кодексу комерційного обліку електричної енергії, Кодексу системи розподілу чи Закону України «Про ринок електричної енергії» ці параметри (вимоги) передбачені.

Відповідач наполягає, що відповідно до акту технічної перевірки розрахункового засобу обліку від 18.06.2013, остання повірка вищевказаного лічильника та трансформаторів струму, що є власністю споживача, була проведена у 2012 році. Проте в акті технічної перевірки вузла комерційного обліку електричної енергії №0120164 від 12.08.2020, згідно з яким, засіб обліку електричної енергії працює в межах допустимої похибки, взагалі не вказано, що лічильник не може використовуватись як розрахунковий і що позивачем пропущено терміни повірки.

Ні акт № 1611853 від 12.08.2020 (який став підставою до відключення), ні акт №0120167 від 14.08.2020, ні попередження AT «Сумиобленерго» від 14 вересня 2020 року, ні акт про відключення від 28.09.2020 не містять жодної інформації про закінчення терміну повірки лічильника та, що саме це є підставою для припинення надання послуг з розподілу електричної енергії. Натомість, вищевказані документи містять вимогу встановити лічильник прямого включення із переліку рекомендованих лічильників для встановлення в Сумській області, що в свою чергу є прямим обов'язком саме відповідача відповідно до умов договору про приєднання до електричних мереж ПАТ «Сумиобленерго» від 24.04.2018 №56/3-120, укладеного між фізичною особою-підприємцем Заїкою Аллою Миколаївною та Акціонерним товариством «Сумиобленерго», і який не був визнаний судом недійсним.

Таким чином, суд дійшов висновку про неправомірність дій відповідача щодо припинення надання послуги з розподілу електричної енергії та відключення електроустановки позивача, та задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дії Акціонерного товариства “Сумиобленерго” щодо одностороннього з 28 вересня 2020 року відключення електроустановки та припинення надання послуг ФОП Заїці Аллі Миколаївні з розподілу електричної енергії на об'єкті кафе-дискотека, розташованому по вул. Воскресенській, 14 в м. Суми, та в частині зобов'язання Акціонерного товариства “Сумиобленерго” поновити ФОП Заїці Аллі Миколаївні надання послуг з розподілу електричної енергії на об'єкті кафе-дискотека, розташованому по вул. Воскресенській, 14 в м. Суми.

Розглянувши вимогу позивача про стягнення з відповідача на користь позивача передбачену договором про постачання електричної енергії №1853 від 03.06.2004 штрафну санкцію за порушення договірного зобов'язання у розмірі двократної вартості недовідпущеної електричної енергії, суд зазначає наступне:

Положення п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України встановлюють, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

Статтею 193 ГК України визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону та інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до статей 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Відповідно до ч. 1 ст. 624 ЦК України, якщо за порушення зобов'язання встановлено неустойку, то вона підлягає стягненню у повному розмірі, незалежно від відшкодування збитків.

Частиною 1 ст. 230 ГК України також встановлено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до ч. 1 ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Відповідно до ч. 1 ст. 550 ЦК України, право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов'язання.

Згідно ч..1, 2 ст. 551 ЦК України, предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства. Розмір неустойки, встановлений законом, може бути збільшений у договорі, якщо таке збільшення не заборонено законом.

Відповідно до п. 1.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, недовідпущена електрична енергія - різниця між обсягом електричної енергії, який мав бути поставлений, що визначається на підставі обсягу споживання електричної енергії у попередньому розрахунковому періоді, і фактично отриманим споживачем обсягом електричної енергії за поточний період, що виникла в результаті перерви в електропостачанні, а також при відключеннях та обмеженнях, здійснених з порушенням цих Правил, крім випадків відключення та обмеження з ініціативи або внаслідок дій (бездіяльності) споживача.

Згідно з п. 8.2.3 Правил роздрібного ринку електричної енергії, обсяг недовідпущеної електричної енергії споживачу протягом розрахункового періоду визначається як добуток середньодобового споживання, визначеного за фактом споживання в попередньому розрахунковому періоді, а за його відсутності - за профілем споживання, на час перерви (обмеження) електропостачання з вини оператора системи.

Як на підставу для отримання компенсації позивач посилається на умови договору про постачання електричної енергії №1853 від 03.06.2004.

Проте, відносини між позивачем та відповідачем, з приводу яких виник спір, регулюються договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, який у відповідності п.2 та п. 4 постанови № 312 НКРЕКП від 14.03.2018 є публічним договором приєднання.

Зазначений договір ФОП Заїка А.М. уклала шляхом подачі заяви - приєднання до умов публічного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії. Укладення Договору відбулося згідно п. 4 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 №312 на умовах попереднього договору про постачання електричної енергії № 1853 від 03.06.2004 року, який у відповідності до п. 6 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 №312 наразі припинив свою дію.

При цьому, правовий зміст поняття "укладення на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії" розтлумачено у п. п. 4, 6 Постанови НКРЕКП №312 від 14.03.2018 та визначено, що умови попередніх договорів, котрі залишаються чинними при укладенні нового договору є лише положення, які визначають індивідуальні характеристики об'єкта, потужність, клас надійності, ідентифікаційні коди, особливості обліку тощо.

Тобто, дані умови закріплюють лише незмінність умов Договору стосовно технічних складових надання послуги з електропостачання, а саме: обладнання, потужності, обліку, та не визначають процедуру відповідальності сторін за порушення умов Договору, а доводи позивача про наявність підстав для стягнення штрафних санкцій на умовах договору про постачання електричної енергії № 1853 від 03.06.2004 року є необґрунтованими, в зв'язку з чим суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову в цій частині.

Щодо заяви відповідача про застосування строків позовної давності (вх №4566 від 28.12.2021), в якій відповідач зазначає, що позивачем пропущено шестимісячний строк для стягнення штрафної санкції за період з 29.03.2021 по 18.11.2021, суд зазначає наступне.

Згідно приписів ч.3 ст.267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.

Відповідно до ч.4 названої статті сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

Перш ніж застосовувати наслідки спливу позовної давності, господарський суд повинен з'ясувати та зазначити в судовому рішенні, чи порушені право або охоронюваний законом інтерес позивача, за захистом якого той звернувся до суду. У разі коли такі право чи інтерес не порушені, суд відмовляє в позові з підстав його необґрунтованості. І лише якщо буде встановлено, що право або охоронюваний законом інтерес особи дійсно порушені, але позовна давність спливла і про це зроблено заяву іншою стороною у справі, суд відмовляє в позові у зв'язку зі спливом позовної давності - за відсутності наведених позивачем поважних причин її пропущення. Таким чином, правила про позовну давність мають застосовуватись лише тоді, коли буде доведено існування самого суб'єктивного права, а отже, і обґрунтованості позовних вимог.

Зазначеної позиції дотримується Верховний Суд у свої постановах від 10.07.2018 №922/1898/17, від 13.11.2018 №922/284/18, від 20.03.2018 №911/1668/17, від 04.12.2018 №915/1286/17.

Враховуючи, що судом відмовлено за необґрунтованістю у задоволенні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача на користь позивача передбачену договором про постачання електричної енергії №1853 від 03.06.2004 штрафну санкцію за порушення договірного зобов'язання у розмірі двократної вартості недовідпущеної електричної енергії, суд відмовляє в задоволенні заяви відповідача про застосування строків позовної давності (вх №4566 від 28.12.2021).

Згідно з частиною першою статті 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставини, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до частин першої, третьої статті 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідно до статті 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Таким чином, позивачем належними та допустимими доказами у справі було доведено лише ті обставини, на які він посилався як на підставу своїх вимог в частині визнання протиправними дій Акціонерного товариства “Сумиобленерго” щодо одностороннього з 28 вересня 2020 року відключення електроустановки та припинення надання послуг ФОП Заїці Аллі Миколаївні з розподілу електричної енергії на об'єкті кафе-дискотека, розташованому по вул. Воскресенській, 14 в м. Суми, та в частині зобов'язання Акціонерного товариства “Сумиобленерго” поновити ФОП Заїці Аллі Миколаївні надання послуг з розподілу електричної енергії на об'єкті кафе-дискотека, розташованому по вул. Воскресенській, 14 в м. Суми. В іншому суд визнає вимоги безпідставними та відмовляє в позові в частині стягнення з відповідача на користь позивача передбачену договором про постачання електричної енергії №1853 від 03.06.2004 штрафну санкцію за порушення договірного зобов'язання у розмірі двократної вартості недовідпущеної електричної енергії.

Розподіл судових витрат:

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 237 ГПК України при ухваленні рішення суд вирішує питання розподілу між сторонами судових витрат.

Нормою статті 129 ГПК України встановлено, що судовий збір покладається: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в дохід бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору. Якщо інше не передбачено законом, у разі залишення позову без задоволення, закриття провадження у справі або залишення без розгляду позову позивача, звільненого від сплати судового збору, судовий збір, сплачений відповідачем, компенсується за рахунок держави в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір в сумі 4540,00 грн покладається на відповідача пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Керуючись ст. ст. 2, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Акціонерного товариства “Сумиобленерго” (вул. Івана Сірка, 7, м. Суми, 40035, код ЄДРПОУ 23293513) щодо одностороннього з 28 вересня 2020 року відключення електроустановки та припинення надання послуг ФОП Заїки Аллі Миколаївні ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) з розподілу електричної енергії на об'єкті кафе-дискотека, розташованому по вул. Воскресенській, 14 в м. Суми.

3. Зобов'язати Акціонерне товариство “Сумиобленерго” (вул. Івана Сірка, 7, м. Суми, 40035, код ЄДРПОУ 23293513) поновити ФОП Заїки Аллі Миколаївні ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) надання послуг з розподілу електричної енергії на об'єкті кафе-дискотека, розташованому по вул. Воскресенській, 14 в м. Суми.

4. В іншому відмовити.

5. Стягнути з Акціонерного товариства “Сумиобленерго” (40035, м. Суми, вул. Івана Сірка, буд. 7, код ЄДРПОУ 23293513) на користь ФОП Заїки Алли Миколаївни ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) 4540,00 грн (чотири тисячі п'ятсот сорок грн 00 коп.) витрат по сплаті судового збору.

6. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч.1 ст. 256, ст. 257 ГПК України).

Суд звертає увагу учасників справи, що відповідно до частини 7 статті 6 ГПК України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Повний текст рішення складено та підписано 24.06.2022.

Суддя В.Л. Котельницька