"27" червня 2022 р.м. Одеса Справа № 916/4096/21
Господарський суд Одеської області у складі судді Лічмана Л.В.,
секретар судового засідання Мисько І.С.,
за участю представників учасників справи:
від позивача: не з'явився,
від відповідача: не з'явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) до Раухівського житлово-експлуатаційного підприємства про стягнення 23210,40 грн.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 13.01.2022 р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 916/4096/21, призначено судове засідання для розгляду справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження на 08.02.2022 р.
Протокольною ухвалою Господарського суду Одеської області від 08.02.2022 р. оголошено перерву у судовому засіданні до 10.03.2022 р.
Судове засідання 10.03.2022 р. не відбулось.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 28.03.2022 р. повідомлено сторін про те, що судове засідання відбудеться 26.04.2022 р.
Протокольними ухвалами Господарського суду Одеської області від 26.04.2022 р. оголошено перерву у судовому засіданні до 17.05.2022 р., а від 17.05.2022 р. - до 21.06.2022 р.
Сторони в судове засідання, в якому ухвалено рішення, з невідомих причин не з'явились, хоча про дату, час та місце його проведення повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень сторонам, а також засновнику відповідача - Раухівській селищній раді Березівського району Одеської області.
Згідно із приписами ст.ст.233,240 ГПК України в судовому засіданні 21.06.2022 р. підписано вступну та резолютивну частини рішення без їх проголошення.
Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) (далі - Інспекція) звернулась в Господарський суд Одеської області з позовною заявою до Раухівського житлово-експлуатаційного підприємства (далі - Підприємство) про стягнення 23210,40 грн шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, у вигляді збитків, нанесених Державі Україна.
Обґрунтовуючи позов, Інспекція посилається на приписи ст.13 Конституції України, ст.ст.16,440,442,614,1166 Цивільного кодексу України, ст.1, п.9 ч.1 ст.44, ст.ст.46,48-50,110,111 Водного кодексу України, ст.ст.5,38,67, ч.1 та п.,,з” ч.2, ч.4 ст.68, ст.69 Закону України ,,Про охорону навколишнього природного середовища” від 25.06.1991 р. № 1264-ХІІ (із змінами), Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 р. № 389 (із змінами), п.1.6 роз'яснень Вищого арбітражного суду України ,,Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища” від 27.06.2001 р. № 02-5/744, звіт про використання води за 2018 р., акт від 15.03.2021 № 116, складений за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, направлення на проведення позапланової перевірки від 19.02.2021 р. № 121пр, наказ від 19.02.2021 р. № 178, припис від 15.03.2021 р. № 66, довідку від 15.03.2021 р. № 8, претензію від 25.05.2021 р. № 74, дозвіл на спеціальне водокористування від 18.06.2018 р. № 479/ОД/49д-18, протокол про адміністративне правопорушення від 09.03.2021 р. № 000057, постанову про закриття справи від 09.03.2021 р. № 000057 тощо та вказує на встановлення під час проведення перевірки факту здійснення відповідачем водокористування за відсутності спеціального на це дозволу.
Відповідач письмовий відзив на позов не подав та жодного разу з невідомих причин не скористався наданим ст.42 ГПК України правом на участь у засіданнях суду, з огляду на що розгляд справи здійснено за відсутності його представника та за наявними у ній доказами.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши відповідність доводів позивача фактичним обставинам справи та нормам українського законодавства, господарський суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з такого.
Інспекцією проведено позапланову перевірку дотримання Підприємством вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони і раціонального використання вод та відтворення водних ресурсів, про використання та охорону земель, про поводження з відходами, пестицидами та агрохімікатами, за результатами якої складено акт від 15.03.2021 № 116. Перевірка проводилась в період з 01.03.2021 р. по 15.03.2021 р. на підставі наказу Інспекції від 19.02.2021 р. № 178 та направлення на перевірку від 19.02.2021 р. № 121пр.
В акті перевірки, підписаному директором Підприємства Тітієвським В.А. без зауважень, зазначено про здійснення в період з 01.01.2018 р. по 17.06.2018 р. спеціального водокористування без відповідного дозволу, що є порушенням п.9 ч.1 ст.44 та ч.1 ст.49 Водного кодексу України. Відповідальність за назване порушення передбачена ст.ст.110,111 Водного кодексу України. Відповідно до наданого Підприємством звіту про використання води за 2018 рік за формою № 2ТП-водгосп (річна) та довідки від 15.03.2021 р. № 8 в період з 01.01.2018 р. по 17.06.2018 р. обсяг самовільно використаної води становить 15200 куб.м.
У зв'язку з виявленням порушення посадовою особою Інспекції щодо керівника складено протокол про адміністративне правопорушення від 09.03.2021 р. № 000057. Постановою від тієї ж дати № 000057 справу про адміністративне правопорушення закрито в зв'язку із закінченням строків розгляду. При цьому директора Підприємства Тітієвського В.А. визнано винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ст.48 КУпАП (станом на 15.03.2021 р.).
Крім того, Інспекцією визначено розмір збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу, в сумі 23210,40 грн. Відмова від сплати останніх в добровільному порядку спричинила звернення до господарського суду з позовом в рамках провадження у даній справі.
Відповідно до ч.1 ст.149 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання використовують у господарській діяльності природні ресурси в порядку спеціального або загального природокористування відповідно до цього Кодексу та інших законів.
Згідно з п.9 ч.1 ст.44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Відповідно до ч.ч.1 та 2 ст.48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.
В ч.ч.1 та 2 ст.49 Водного кодексу України закріплено, що спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування. Дозвіл на спеціальне водокористування видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства.
Згідно ч.1 ст.110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.
Частинами 1 та 3 ст.111 Водного кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.
Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 р. № 389 (із змінами), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 р. за № 767/16783, затверджено Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.
Згідно п.1.2 цієї Методики вона встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі, зокрема, самовільного використання водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів.
Пунктом 9.1 Методики визначено, що розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів, здійснюється за формулою: Зсам = 5 х W х Тар (грн.), де W - об'єм води, що використана самовільно без дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів, м3; Тар - розмір, аналогічний ставці рентної плати за спеціальне використання води, встановленої статтею 255 Податкового кодексу України, на дату виявлення порушення (для поверхневих, підземних, шахтних, кар'єрних та дренажних вод - грн/100 м3, води для потреб гідроенергетики та рибництва - грн/10000 м3, води, яка входить до складу напоїв, грн/м3). Для води з лиманів Тар аналогічний ставці рентної плати за спеціальне використання поверхневих вод для показника ,,Інші водні об'єкти”, встановленої статтею 255 Податкового кодексу України, на дату виявлення порушення.
Згідно ст.224 Господарського кодексу України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Відповідно до ч.1 ст.225 Господарського кодексу України збитками, зокрема є вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства.
За загальними правилами господарського законодавства притягнення особи до цивільно-правової відповідальності у вигляді відшкодування збитків можливе за наявності складу правопорушення, а саме: збитків; неправомірної поведінки особи, яка завдала збитків; причинного зв'язку між неправомірною поведінкою та збитками; вини особи, яка завдала збитків.
Проаналізувавши наведені нормативно-правові акти в аспекті спірних правовідносин, господарський суд зазначає, що в діяннях Підприємства наявний склад правопорушення у вигляді завдання збитків навколишньому природному середовищу, а саме:
- неправомірність поведінки - відповідач в період з 01.01.2018 р. по 17.06.2018 р. здійснив забруднення навколишнього середовища шляхом забору води у розмірі 15200 куб.м без відповідного дозволу на це, чим порушив положення Водного кодексу України;
- наявність збитків - внаслідок спеціального водокористування без отримання дозволу Підприємством завдано збитки в сумі 23210,40 грн, розрахунок яких здійснено Інспекцією згідно п.9.1 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 р. № 389 (із змінами), а саме за формулою: Зсам = 5 х W х Тар (грн.), де W - 15200 куб.м, тобто об'єм води, що використана самовільно без дозвільних документів, Тар - 1,018 грн/куб.м х на коефіцієнт 0,3 (станом на момент виявлення порушення рентна плата для житлово-комунальних підприємств Одеської області згідно пп.255.5.2 п.255.5, п.255.7 ст.255 Податкового кодексу України);
- причинний зв'язок між неправомірною поведінкою та збитками - саме в результаті неотримання дозволу на спеціальне водокористування Підприємство заподіяло збитки в розмірі ціни позову;
- вина - Підприємство не отримало дозвіл на спеціальне водокористування в період з 01.01.2018 р. по 17.06.2018 р., чим порушило вимоги, встановлені Водним кодексом України, будучи обізнаним про існування в нього відповідного обов'язку.
Враховуючи викладене, позовні вимоги про стягнення збитків у розмірі 23210,40 грн підлягають задоволенню.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.129,232,233,238,240,241 ГПК України, вирішив:
Позов задовольнити.
Стягнути з Раухівського житлово-експлуатаційного підприємства (67308, Одеська обл., Березівський р-н, смт Раухівка, вул. Євгена Кравця, буд. 27, код 39564364) до державного бюджету (UA078999980333149331000015646, Казначейство України (ел. адм. подат.), ГУК в Од. обл./смт Раухівка/24062100, код 37607526, Раухівська селищна ТГ, грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності) 23210/двадцять три тисячі двісті десять/грн 40 коп. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, у вигляді збитків, нанесених Державі Україна.
Стягнути з Раухівського житлово-експлуатаційного підприємства (67308, Одеська обл., Березівський р-н, смт Раухівка, вул. Євгена Кравця, буд. 27, код 39564364) на користь Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) (65114, м. Одеса, вул. Лінія 12, 6 ст. Люстдорфської дороги, буд. 22, код 43879780) 2270/дві тисячі двісті сімдесят/грн 00 коп. судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного його тексту і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду.
Відповідно до ч.5 ст.240 ГПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 27 червня 2022 р.
Суддя Л.В. Лічман