вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
21.06.2022м. ДніпроСправа № 904/422/21
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Мельниченко І.Ф. за участю секретаря судового засідання Лєшукової Н.М., розглянув спір
за позовом Кам'янська міська Рада Дніпропетровської області, м. Кам'янське
до Акціонерне товариство "ДніпроАЗОТ", м. Кам'янське
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки 12,9056 га
Представники:
від позивача Московський О.Г.
від відповідача не з'явився.
Кам'янська міська рада звернулась до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом про внесення змін до пунктів 2.2. та 2.4 договору оренди земельної ділянки №12998 від 15.12.2014р.(державна реєстрація права оренди земельної ділянки від 29.01.2015р. №8694630) , яка розташована за адресою : вул. Медова, 25А/51, смт. Карнаухівка, м. Кам'янське загальна площа 12,9056 га, кадастровий номер 1210400000:04:006:0023, для розміщення виробничого комплексу (станція Карнаухівка-промислова), укладеного між Кам'янською міською радою (код ЄДРПОУ 24604168) та Акціонерним товариством "ДніпроАЗОТ" (код ЄДРПОУ 05761620), виклавши їх у наступній редакції:
"2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 14.01.2021 становить 84 012 874, 88 грн.
4.1. Орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 3 360 515, 00 грн/рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 29.09.2017 №816-19/VII" "Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста", від 22.06.2018 №1105-25/VII "Про ставки земельного податку, розміри орендної плати за землю, пільги зі затвердженням Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020", від 18.12.2020 №41-03/VIII "Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020".
Судові витрати позивач просить покласти на відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що умови договору укладеного між позивачем та відповідачем, в частині розміру орендної плати не відповідають вимогам чинного законодавства то підлягають зміні. Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями статті 288 податкового кодексу України. За таких обставин, підлягають внесенню зміни у договір оренди земельної ділянки №12992 від 15.12.2014 укладеного між Кам'янською міською радою та Акціонерним товариством "Дніпроазот". Орендна плата за земельну ділянку розрахована повивачем з урахуванням нормативної грошової оцінки та затверджених ставок, визначених на підставі рішень Кам'янської міської ради: від 09.07.2020 №1975-44/VII, від 18.12.2020 № 41-03/VIIІ, від 29.09.2017 №816-19/VII, від 22.06.2018 №1105-25/VII, які є чинними й обов'язковими до виконання.
У відзиві на позов відповідач заперечує проти позовних вимог в повному обсязі та зазначає про те, що Рішення Кам'янської міської ради №1975-44/VІІ від 09.07.2020 не могло бути прийнято, оскільки був відсутній аналіз регуляторного впливу та проект регуляторного акта, в тому числі, технічна документація з нормативної грошової оцінки, а АТ "Дніпроазот" було позбавлено надати зауваження і пропозиції щодо проекту регуляторного акту. Крім того, будь яка інформація про оприлюднення Рішення Кам'янської міської ради № 1975-44/VІІ від 09.07.2020 на сайті міської ради відсутня, тобто всупереч ст. 57 Конституції України, ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Рішення Кам'янської міської ради №1975-44/VІІ від 09.07.2020 не було офіційно оприлюднено у встановленому порядку. З огляду на вищенаведене, Рішення Кам'янської міської ради №1975-44/VІІ від 09.07.2020 має бути визнано протиправним та нечинним, як таке, що не відповідає Конституції України (ст.57), Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (ст. 59), Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" № 1160-ІV від 11.09.2003.
Також відповідач зазначає, що з огляду на те, що Рішення "Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020 року" №1975-44/VІІ від 09.07.2020 є незаконним, то є незаконним і рішення №41-03/VШ від 18.12.2020 про впровадження незаконного рішення № 1975-44/VІІ від 09.07.2020. Тобто Рішення "Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020 року" №41-03/VШ від 18.12.2020, яким впроваджено незаконне Рішення №1975-44/VІІ від 09.07.2020, також має бути визнано протиправним та нечинним. Крім того, відомості про здійснення окремих регуляторних процедур стосовно Рішення №41-03/VІІІ від 18.12.2020 також відсутні. Так, Рішення №41-03/VІІІ від 18.12.2020 не було затверджено планом діяльності Кам'янської міської ради з підготовки проекту регуляторних актів на 2020-й календарний рік у строк не пізніше 15 грудня 2019-го року. При цьому, згідно ст. 7 Закону №1160-ІV від 11.09.2003, план діяльності з підготовки проектів регуляторних актів повинен містити визначення видів і назв проектів, цілей їх прийняття, строків підготовки проектів, найменування органів та підрозділів, відповідальних за розроблення проектів регуляторних актів, що не було дотримано у даному випадку. Всупереч ст. 34 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" №1160-ІV від 11.09.2003, проект Рішення №41-03/VІІІ від 18.12.2020 було подано для затвердження без експертного висновку щодо регуляторного впливу проекту та пропозицій уповноваженого органу та без висновків відповідальної постійної комісії про відповідність проекту регуляторного акту вимогам статей 4 та 8 цього Закону.
Крім того, відповідач зазначає, що застосування Рішення №1975-44/VІІ від 09.07.2020 та Рішення №41-03/VІІІ від 18.12.2020 призведе до значного збільшення плати за землю, що може потягнути за собою подорожчання продукції позивача та може вплинути на конкуренцію на відповідних ринках товарів, які виробляє позивач. Всупереч ч. 4 ст. 20 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", проекти Рішення №1975-44/VІІ від 09.07.2020 та Рішення №41-03/VІІІ від 18.12.2020 не були погоджені з Антимонопольним комітетом України, його територіальними відділеннями.
З огляду на все вищенаведене, відповідач вважає, що Рішення "Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020 року" № 1975-44/VІІ від 09.07.2020 та Рішення "Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020 року" №41-03/VІІІ від 18.12.2020 є незаконними та підлягають визнанню протиправними та нечинними, а тому такі рішення не можуть застосовуватись.
У відповіді на відзив, позивач з доводами відповідача не погоджується, з огляду на те, що рішення Кам'янської міської ради №1975-44/VII від 09.07.2020 та № 41-03/VIII від 18.12.2020 в установленому порядку були оприлюднені в друкованих засобах масової інформації, а також на офіційному веб-сайті міської ради, прийняті відповідно до вимог чинного законодавства, з дотриманням порядку прийняття відповідних рішень та у законний спосіб, які не скасовані, як незаконні, є чинними та є обов'язковими до виконання.
Також позивач зазначає, що посилання відповідача на порушення позивачем процедури визначеної ч.4 ст.20 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", не може бути прийнято судом до уваги, оскільки відповідно до ч.10 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку. Твердження Відповідача щодо необхідності погодження проектів рішень №1975-44/VII від 09.07.2020 та №41-03/VIII від 18.12.2020 з Антимонопольним комітетом України, то дане твердження не відповідає дійсності, оскільки у відповідності до п. 1 Наказу Антимонопольного комітету України №117 від 14.11.2017 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо оцінки впливу нормативно-правових актів та проектів актів на конкуренцію", рішення на які посилається відповідач не є такими, що мають погоджуватися Антимонопольним комітетом України.
Крім того, позивач зазначає, що пп. 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України визначає максимальний розмір орендної плати. Таким чином аргументи відповідача, що розмір орендної плати перевищує мінімальний розмір орендної плати встановлений Податковим Кодексом України є безпідставними. Відповідно до п.284.1 ст.284 Податкового кодексу України Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.
Також позивач звертає увагу, що виходячи зі змісту ст.ст. 632, 651 Цивільного кодексу України та ст.30 Закону України "Про оренду землі", за загальним правилом зміна умов договору, в тому числі в частині розміру орендної плати, здійснюється за взаємною згодою сторін. За відсутності такої згоди такий договір може бути змінений за рішенням суду лише у випадках, встановлених умовами договору або в силу закону. За умовами п.4.4 договору оренди №12998 від 15.12.2014 розмір орендної плати переглядається, зокрема, у випадках: прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати відповідно до чинного законодавства; затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. Відповідно до п. 12.1 договору оренди зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку. Типовим договором оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220, визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності розраховується у відсотках із зазначенням відсотків суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Застосовуючи типовий договір оренди землі при укладанні таких договорів, сторони можуть зазначати інші умови, якщо вони не суперечать законодавству України. Але це має відбуватися за взаємною згодою.
У запереченнях на відповідь на позов, відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог в повному обсязі та повторно наводить свою правову позицію, що викладена у відзиві на позов.
Ухвалою від 01.02.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження за правилами загального позовного провадження, судове засідання призначено на 24.02.2021.
22.02.2021 до суду надійшла зустрічна позовна заява Акціонерного товариства "ДніпроАЗОТ" до Кам'янської міської Ради Дніпропетровської області, в якій позивач за зустрічним позовом просить внести зміни до договору оренди земельної ділянки № 12998 від 15.12.2014, виклавши п. 4.1 вказаного договору в наступній редакції:
"4.1. Орендна плата вноситься Орендарем включно в грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 2 114 563,78 грн./рік без ПДВ та не підлягає перегляду у бік збільшення до завершення строку дії даного договору. Інші положення даного договору застосовуються у частині, що не суперечить п. 4.1 цього договору".
- виключивши пункт 4.4.5 вказаного договору.
Ухвалою від 26.02.2021 подана зустрічна позовна заява залишена без руху, у зв'язку з тим, що остання не відповідала вимогам статей 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України, зокрема, не містила доказів сплати судового збору у встановлених порядку і розмірі на суму 2 270,00 грн.
Ухвалою суду від 14.04.2021 повернуто Акціонерному товариству "ДніпроАЗОТ" зустрічну позовну заяву № 463/01-6 від 19.02.2021 без розгляду.
22.02.2021 до канцелярії суду від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі.
У підготовчому засіданні, що відбулося 24.02.2021 судом оголошувалася перерва до 17.03.2021, про що постановлено ухвалу.
12.03.2021 від відповідача поштовим засобом зв'язку через канцелярію суду надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.
Ухвалою суду від 17.03.2021 відмовлено в задоволенні клопотання Акціонерного товариства "ДніпроАЗОТ" про залишення позовної заяви без розгляду та зупинено провадження у справі № 904/422/21 до розгляду Дніпропетровським окружним адміністративним судом справи № 160/1936/21.
10.11.2021 позивачем через канцелярію суду подано клопотання про поновлення провадження у справі № 904/422/21, у якому зазначено про те, що 21.10.2021 Третім апеляційним адміністративним судом було винесено постанову, якою апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Дніпроазот" залишено без задоволення. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.04.2021 у справі № 160/1936/21 залишено без змін.
Ухвалою суду від 22.11.2021 поновлено провадження у справі № 904/422/21 та призначено підготовче засідання на 07.12.2021.
30.11.2021 відповідачем подано заяву про зупинення провадження у справі №904/422/21 через об'єктивну неможливість розгляду даної справи до ухвалення Верховним Судом у складі Касаційного адміністративного суду рішення у справі № 160/1936/21.
03.12.2021 на адресу суду від позивача надійшли заперечення на клопотання про зупинення провадження у справі 904/422/21.
07.12.2021 позивачем через канцелярію суду подано клопотання про долучення для огляду судової практики.
Ухвалою суду від 07.12.2021 у задоволенні клопотання Акціонерного товариства "Дніпроазот" про зупинення провадження у справі № 904/422/21 - відмовлено.
Під час підготовчого провадження господарським судом вирішені питання, визначені частиною 2 статті 182 ГПК України, у зв'язку з чим господарський суд завершив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті на 21.12.2021 про що постановив ухвалу від 07.12.2021.
15.12.2021 від Центрального апеляційного господарського суду надійшов запит справи № 904/422/21.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 17.01.2022 апеляційну скаргу Акціонерного товариства "ДніпроАЗОТ" на ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 07.12.2021 про відмову у задоволенні заяви про зупинення провадження у справі №904/422/21 - повернуто скаржнику без розгляду.
31.01.2022 справу № 904/422/21 повернуто до Господарського суду Дніпропетровської області.
Ухвалою суду від 10.02.2022 поновлено провадження у справі № 904/422/21 та призначено судове засідання на 16.03.2022.
Ухвалою суду від 16.03.2022 визнано поважними причини, що унеможливили проведення судового засідання у справі, яке було призначено на 16.03.2022.
31.03.2022 від Центрального апеляційного господарського суду надійшла ухвала від 29.03.2022 про витребування справи № 904/422/21.
Ухвалою суду від 01.04.2022 зупинено провадження у справі № 904/422/21 до розгляду Центральним апеляційним господарським судом заяви Акціонерного товариства "Дніпроазот" про ухвалення додаткового рішення щодо повернення судового збору за подання апеляційної скарги.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 22.04.2022 відмовлено у задоволенні заяви Акціонерного товариства "ДніпроАЗОТ" про роз'яснення ухвали Центрального апеляційного господарського суду від 17.01.2022 у справі № 904/442/21.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 22.04.2022 повернуто Акціонерному товариству "ДніпроАЗОТ" сплачений судовий збір у сумі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривні 00 коп. за подання до Центрального апеляційного господарського суду апеляційної скарги на ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 07.12.2021 про відмову у задоволенні заяви про зупинення провадження у справі №904/422/21, сплаченого згідно платіжного доручення №9959 від 09.12.2021 року.
29.04.2022 справу № 904/422/21 повернуто до Господарського суду Дніпропетровської області.
Ухвалою суду від 09.05.2022 поновлено провадження у справі № 904/422/21 та призначено судове засідання на 31.05.2022, з наступним його відкладенням до 21.06.2022.
У судове засідання, що відбулося 21.06.2021, представник відповідача не з'явився, про причини неявки суду не повідомив.
21.06.20221 у судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення (стаття 240 Господарського процесуального кодексу України).
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, заслухавши пояснення представника позивача господарський суд, -
Предметом доказування є обставини щодо наявності чи відсутності правових підстав для внесення змін до п.п. 2.2, 4.1 договору у зв'язку із збільшенням нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки та підвищенням позивачем ставки орендної плати.
15 грудня 2014 року між Дніпродзержинською міською радою, правонаступником якої є Кам'янська міська рада Дніпропетровської області, (далі - Позивач, Орендодавець) та Публічним акціонерним товариством "Дніпроазот", правонаступником якого є Акціонерне товариством "Дніпроазот" (далі - Відповідач, Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки №12998 (далі - Договір).
Відповідно до пункту 1.1 Договору Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове, платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою: вул. Петровського (нині - вул. Медова), 25-А/51, смт. Карнаухівка, кадастровий номер 1210400000:04:006:0023, згідно з планом земельної ділянки, що додається.
Відповідно до акту приймання-передачі земельної ділянки від 15.12.2014 відповідачу передано об'єкт оренди згідно пункту 1.1 Договору.
Згідно пункту 2.1 Договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 12,9056 га для розміщення виробничого комплексу.
Пунктом 2.2 Договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 23.09.2014 становить 33752015,68 грн.
Договір укладається строком до 29.08.2024 (пункт 3.1 Договору).
Відповідно до пункту 4.1 Договору, орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 1012560,471 грн/рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішення міської ради від 12.07.2013 №842-38/VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ”, статті 288 Податкового кодексу України.
Згідно з пунктом 4.4 Договору розмір орендної плати переглядається у разі, зокрема, прийняття Орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати у відповідності до чинного законодавства (п.4.4.5); затвердження нової нормативної грошової оцінки землі (п.4.4.6).
Між Дніпродзержинською міською радою, правонаступником якої є Кам'янська міська рада Дніпропетровської області (далі-Орендодавець) та Акціонерним товариством "Дніпроазот" (далі-Орендар) укладено додаткову угоду № 7834 від 04.11.2016 до договору оренди земельної ділянки № 12998 від15.12.2014, якою сторони внесли зміни до пунктів 2.2 та 4.1 договору в такій редакції:
"2.2 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 12.10.2016 становить 60416108,07 грн.";
"4.1 Орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 2114563,78 грн/рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ", від 30.09.2016 № 349-10/VII "Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI зі змінами.".
Відповідно до пункту 9.6.14 Договору у випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок земельного податку, орендної плати орендар протягом місяця з моменту прийняття такого рішення орендодавцем або вступу в дію відповідного нормативно-правового акта зобов'язаний звернутись до орендодавця із заявкою про внесення змін до пункту 4.1 договору оренди землі щодо зміни розміру орендної плати за цим договором, а також здійснити всі необхідні дії для підписання зі своєї сторони додаткової угоди про зміну розміру орендної плати за договором оренди землі та подати нову декларацію до податкових органів у порядку, визначеному чинним законодавством.
29 вересня 2017 року Кам'янською міською радою прийнято рішення №816-19/VII "Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста", яким затверджено Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста, яке набрало чинності з 01 жовтня 2017 року.
Пунктом 5 вищезазначеного Положення визначено розмір орендної плати за земельні ділянки у відсотках від нормативної грошової оцінки, а саме пунктом 5.1 визначено ставки орендної плати за земельні ділянки, які використовуються для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд - 3% від нормативної грошової оцінки. Пунктом 5.2 визначено ставки орендної плати за земельні ділянки, які не зазначені в пунктах 5.1., 5.3. - 4% від нормативної грошової оцінки, пунктом 5.3 визначено, що ставки орендної плати за земельні ділянки, які використовуються для розміщення об'єктів торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним та паливом та за земельні ділянки, які використовуються для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності - 12% від нормативної грошової оцінки.
Кам'янською міською радою 22.06.2018 прийнято рішення № 1105-25/VII "Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста", яким установлена на території міста ставка земельного податку та розмір орендної плати за землю, відповідно до якого річний розмір орендної плати за користування юридичними особами земельними ділянками для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості становить 4% від нормативної грошової оцінки (11.02).
Кам'янською міською радою 09.07.2020 прийнято рішення №1975-44/VII, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020.
Згідно з вищезазначеним рішенням Кам'янською міською радою 18.12.2020 прийнято рішення №41-03/VIII "Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020" яким, зокрема, вирішено таке:
1. Впровадити нормативну грошову оцінку земель міста Кам'янське із застосуванням базової вартості 1м2 в розмірі 461,69 грн. та ввести в дію з 01.01.2021.
2. Застосувати сукупний (добуток) коефіцієнт Км3, який дорівнює 1, для земельних ділянок, що входять до економіко-планувальних зон №№16, 67, 68, 69, 73, 74, 89, на яких розташовані підприємства, що є основними джерелами забруднення атмосферного повітря.
3. Після введення в дію нової нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське з 01.01.2021 вважати таким, що втратило чинність, рішення міської ради від 12.07.2013 №842-38/VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинська" (зі змінами та доповненнями, внесеними рішеннями міської ради від 26.12.2014 №1168-58/VI, від 08.07.2015 №1339-64/VI, від 30.09.2016 №349-10/VIІ, від 24.02.2017 №621-14/VIІ).
5. Орендарям привести договори оренди земельних ділянок у відповідність до цього рішення, звернувшись до департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам'янської міської ради.
Позивач просить суд внести зміни до пунктів 2.2. та 4.1. договору оренди, виклавши їх у такій редакції:
"2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 14.01.2021 становить 84 012 874,88 грн.";
"4.1. Орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 3 360 515,00 грн/рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 29.09.2017 № 816-19/VII "Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста", від 22.06.2018 №1105-25/VII "Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста", від 09.07.2020 №1975-44/VII "Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020", від 18.12.2020 № 41-03/VIIІ "Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020".
Не погодившись з вищезазначеними рішеннями позивача ПП фірма "Бомонд" звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Кам'янської міської ради, в якому просило визнати протиправним та нечинним рішення Кам'янської міської ради від 09.07.2020 № 1975-44/VII "Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020".
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.03.2021 у справі № 160/17179/20 у задоволенні позову відмовлено. Вказане рішення було оскаржено ПП фірма "Бомонд" до апеляційного суду.
Третім апеляційним адміністративним судом 29.06.2021 було прийнято постанову у справі № 160/17179/20, якою апеляційну скаргу Приватного підприємства фірма "Бомонд" задоволено. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 березня 2021 року по справі №160/17179/20 скасовано та прийнято нову постанову про задоволення позову. Рішення Кам'янської міської ради від 09.07.2020 № 1975-44/VII "Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020 визнано протиправним та нечинним".
В ході розгляду даної справи Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 07.10.2021 касаційну скаргу Кам'янської міської ради Дніпропетровської області задоволено. Постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 29.06.2021 скасовано та залишено в силі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.03.2021.
Причиною виникнення спору у даній справі є відмова відповідача внести зміни до договору оренди землі.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно статті 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Частинами 1 - 4 статті 188 Господарського кодексу України передбачено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України (частини 1 та 2 статті 21 Закону України "Про оренду землі").
Пунктом 288.5 статті 288 Податкового кодексу України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відтак, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Частиною 2 статті 651 Цивільного кодексу України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" визначено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Таким чином, за загальним правилом зміна умов договору, в тому числі в частині розміру орендної плати, здійснюється за взаємною згодою сторін. За відсутності такої згоди такий договір може бути змінений за рішенням суду лише у випадках, встановлених умовами договору або в силу закону.
Кам'янською міською радою 09.07.2020 прийнято рішення №1975-44/VII, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020.
18 грудня 2020 року Кам'янською міською радою прийнято рішення № 41-03/VIII "Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020", яким впроваджено нормативну грошову оцінку земель міста Кам'янське із застосуванням базової вартості 1 кв.м. в розмірі 461,69 грн. та введено в дію з 01.01.2021.
Відділом у м. Кам'янське міськрайонного управління у Петриківському районі та у місті Кам'янське головного управління Держгеокадастру Дніпропетровській області надано витяг № 116 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки розташованої у м. Кам'янське, смт. Карнаухівка, вул. Медова (Петровського), 25-А/51 (кадастровий номер 1210400000:04:006:0023), відповідно до якого станом на 14.01.2021 нормативна грошова оцінка відповідної земельної ділянки становить 84 012 874,88 грн.
Прийнятий для розрахунку розмір орендної плати при ставці нормативно грошової оцінки за оренду зазначеної земельної ділянки становить : 84 012 874,88 х 4% = 3 360 515,00 грн.
За змістом пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України і частини 1 Закону України "Про оцінку земель" для визначення розміру орендної плати земельної ділянки державної та комунальної власності обов'язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежне від якості місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими і затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України "Про оцінку земель").
Відповідно до п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок відповідній території; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
За вказаних обставин позивач вважає, що підлягають внесенню зміни у Договір оренди земельної ділянки №12998 від 15.12.2014 укладеного між сторонами.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.03.2021 у справі № 160/17179/20 у задоволенні позову відмовлено. Вказане рішення було оскаржено ПП фірма "Бомонд" до апеляційного суду. Третім апеляційним адміністративним судом 29.06.2021 прийнято постанову у справі № 160/17179/20, якою апеляційну скаргу Приватного підприємства фірма "Бомонд" задоволено. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 березня 2021 року по справі №160/17179/20 скасовано та прийнято нову постанову про задоволення позову. Рішення Кам'янської міської ради від 09.07.2020 № 1975-44/VII "Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020 визнано протиправним та нечинним". Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 07.10.2021 касаційну скаргу Кам'янської міської ради Дніпропетровської області задоволено. Постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 29.06.2021 скасовано та залишено в силі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.03.2021.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.04.2021 у справі № 160/1936/21 за позовом Акціонерного товариства "Дніпроазот" до Кам'янської міської ради про визнання нечинними рішення Кам'янської міської ради №1975-44/VII від 09.07.2020 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020" та рішення № 41-03/VIII "Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020", про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське із застосуванням базової вартості 1 кв.м. в розмірі 461,69 грн. та введено в дію з 01.01.2021 - відмовлено. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 21.10.2021 апеляційну скаргу Акціонерного товариства "ДніпроАзот" залишено без задоволення. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2021 року у справі №160/1936/21 залишено без змін.
Таким чином, рішення судів по справах №160/17179/20 та №160/1936/21 набрали законної сили.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що оскільки рішення Кам'янської міської ради від 09.07.2020 № 1975-44/VII "Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020", яке було підставою для прийняття рішення Кам'янською міською радою № 41-03/VIII від 18.12.2020, не визнано протиправним та нечинним, тому суд вбачає підстави для внесення змін до спірного договору.
Статтею 129 Конституції України визначено принципи рівності усіх учасників процесу перед законом і судом, змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, як одні з основних засад судочинства.
Відповідно до статті 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із частиною 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Статтею 78 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Відповідно до статті 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Отже, за результатами аналізу всіх наявних у справі доказів суд приходить до висновку, що докази на підтвердження правомірності позовних вимог є більш вірогідними, ніж докази надані на їх спростування.
Враховуючи викладені обставини та надаючи оцінку наявним у справі доказам господарський суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно зі статтею 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача в розмірі 2 270,00 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Внести зміни до пунктів 2.2. та 2.4 Договору оренди земельної ділянки №12998 від 15.12.2014р.(державна реєстрація права оренди земельної ділянки від 29.01.2015р. №8694630), яка розташована за адресою : вул. Медова, 25А/51, смт. Карнаухівка, м. Кам'янське загальна площа 12,9056 га, кадастровий номер 1210400000:04:006:0023, для розміщення виробничого комплексу (станція Карнаухівка-промислова), укладеного між Кам'янською міською радою (код ЄДРПОУ 24604168) та Акціонерним товариством "ДніпроАЗОТ" (код ЄДРПОУ 05761620), виклавши їх у наступній редакції:
"2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 14.01.2021 становить 84 012 874, 88 грн.
4.1. Орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 3 360 515, 00 грн/рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 29.09.2017 №816-19/VII" "Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста", від 22.06.2018 №1105-25/VII "Про ставки земельного податку, розміри орендної плати за землю, пільги зі затвердженням Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020", від 18.12.2020 №41-03/VIII "Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020".
Стягнути з Акціонерного товариства "Дніпроазот" (51909, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. С.Х. Горобця, 1; код ЄДРПОУ 05761620) на користь Кам'янської міської ради (51931, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, майдан Петра Калнишевського, буд. 2; код ЄДРПОУ 24604168) витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 270,00 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повне рішення складено 24.06.2022.
Суддя І.Ф. Мельниченко