Ухвала від 23.06.2022 по справі 808/2592/16

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ДОПУЩЕННЯ ПРОЦЕСУАЛЬНОГО ПРАВОНАСТУПНИЦТВА

23 червня 2022 року Справа № 808/2592/16

м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прудивуса О.В., розглядаючи в порядку письмового провадження заяву Головного управління ДПС у Запорізькій області про допущення процесуального правонаступництва в адміністративній справі № 808/2592/16

за позовною заявою: Селянського (фермерського) господарства «ДАР»

до: Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області

про: визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

01.09.2016 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Селянського (фермерського) господарства «ДАР» (далі - позивач) до Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просив:

- визнати протиправними дії відповідача, які полягають у порушенні порядку реєстрації позивача як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість у встановлені законом строки;

- зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву від 05.08.2016 форми № 1-РС про реєстрацію позивача як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість та внести в реєстр платників податку на додану вартість відомості про позивача як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість з 01.08.2016 згідно з відомостями, вказаними у заяві від 05.08.2016 форми № 1-РС.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 24.10.2016 по справі № 808/2592/16, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01.02.2017 та постановою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 21.01.2021, позов було задоволено; визнано протиправними дії відповідача щодо залишення без розгляду заяви позивача форми № 1-РС від 05.08.2016 про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість; зобов'язано відповідача повторно розглянути заяву позивача від 05.08.2016 форми № 1-РС про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість та внести в реєстр платників податку на додану вартість відомості про позивача як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість з 01.09.2016 згідно з відомостями, вказаними у заяві від 05.08.2016 форми № 1-РС.

01.02.2017 постанова Запорізького окружного адміністративного суду від 24.10.2016 по справі № 808/2592/16 набрала законної сили 01.02.2017.

06.04.2017 Запорізький окружний адміністративний суд видав представнику позивача виконавчий лист по справі № 808/2592/16.

08.11.2021 представник Головного управління ДПС у Запорізькій області подав заяву, в якій просить замінити відповідача на правонаступника - Головне управління ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ ВП 44118663).

Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для допущення процесуального правонаступництва у даній справі, суд виходить із такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Отже, процесуальне правонаступництво у розумінні ст. 52 КАС України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення.

Ухвала про здійснення процесуального правонаступництва на стадії виконання судового рішення є документом, що забезпечує виконання рішення та фактично є його невід'ємною частиною, а тому заміна сторони в зобов'язанні (правонаступництво) на стадії виконавчого провадження є зміною судового рішення, передбаченою чинним законодавством, що оформлюється ухвалою.

Слід зауважити, що питання правонаступництва в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) було предметом розгляду Верховним Судом, який у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду ухвалив постанову від 11 жовтня 2019 року у справі № 812/1408/16.

Верховний Суд у цій постанові здійснив системне тлумачення норм Закону України від 2 червня 2016 року №1404-VIII «Про виконавче провадження» у взаємозв'язку зі ст.ст. 52 та 379 КАС України і сформулював висновок, відповідно до якого публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.

Отже, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

У такому випадку також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.

Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.

Слід зазначити, що Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком.

Поряд із цим установлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.

Права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.

Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 № 529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком, у тому числі Головне управління ДПС у Запорізькій області.

Відповідно до Положення про Головне управління ДПС у Запорізькій області, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 №643, Головне управління ДПС у Запорізькій області є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, забезпечує виконання повноважень ДПС на території Запорізької області, є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 43143945).

Судом встановлено, що 11.05.2019 було проведено державну реєстрацію припинення відповідача як юридичної особи - органу державної влади, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис № 1 103 112 0016 037046. Повноваження відповідача згодом були передані Головному управлінню ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 43143945).

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Головне управління ДПС у Запорізькій області, код ЄДРПОУ ВП: 44118663, створене 30.09.2020.

Наказом Державної податкової служби України від 24.12.2020 № 755 «Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій» з 01.01.2021 було розпочато здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 № 529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 постанови № 893.

Таким чином, повноваження Головного управління ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 43143945) були передані Головному управлінню ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ ВП 44118663), як відокремленому підрозділу Державної податкової служби України.

Таким чином, суд дійшов висновку про можливість допущення процесуального правонаступництва відповідача на Головне управління Державної податкової служби у Запорізькій області (код ЄДРПОУ ВП 44118663).

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 52, 241, 243, 248 КАС України суд

УХВАЛИВ:

1. Задовольнити клопотання представника Головного управління ДПС у Запорізькій області про допущення процесуального правонаступництва.

2. Допустити в адміністративній справі № 808/2592/16 за позовом Селянського (фермерського) господарства «ДАР» до Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії заміну Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області його правонаступником - Головним управлінням ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ ВП: 44118663, 69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.166).

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не Кодексом адміністративного судочинства України.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Прудивус