Справа № 560/7949/21
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Тарновецький І.І.
Суддя-доповідач - Матохнюк Д.Б.
24 червня 2022 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Матохнюка Д.Б.
суддів: Білої Л.М. Гонтарука В. М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Хмельницького зонального відділу військової служби правопорядку на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 грудня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Хмельницького зонального відділу військової служби правопорядку, військової частини НОМЕР_1, фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,,
у липні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Хмельницького зонального відділу військової служби правопорядку, військової частини НОМЕР_1, фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України в якому просив:
-визнати протиправними дії Хмельницького зонального відділу Військової служби правопорядку щодо виплати позивачу індексації грошового забезпечення за періоди з 01.01.2016 по 12.09.2016 та з 28.07.2018 по 31.10.2020 у неповному розмірі;
- зобов'язати Хмельницький зональний відділ Військової служби правопорядку здійснити донарахування та провести виплату позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 12.09.2016 з врахуванням базового місяця (місяця підвищення тарифних ставок (окладів) для нарахування йому індексації - січня 2008 року, а за період з 28.07.2018 по 31.10.2020 застосовуючи приписи абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078, із врахуванням раніше проведених виплат;
- визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з вересня 2016 року по липень 2017 року у неповному розмірі;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити донарахування та провести виплату позивачу індексації грошового забезпечення за період з вересня 2016 року по липень 2017 року з врахуванням базового місяця (місяця підвищення тарифних ставок (окладів) для нарахування йому індексації - січня 2008 року, із врахуванням раніше проведених виплат;
- визнати протиправними дії Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України щодо виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 08.08.2017 по 27.07.2018 у неповному розмірі;
- зобов'язати Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України здійснити донарахування та провести виплату позивачу індексації грошового забезпечення за період з 08.08.2017 по 28.02.2018 з врахуванням базового місяця (місяця підвищення тарифних ставок (окладів) для нарахування йому індексації - січня 2008 року, а за період з 01.03.2018 року по 27.07.2018 року застосовуючи приписи абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078, із врахуванням раніше проведених виплат.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 грудня 2021 року позовні вимоги задоволено.
Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та ухвалити нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач проходив військову службу у Збройних Силах України з 1993 року по 2020 рік. Остання посада перед звільненням - начальник групи проведення службових розслідувань Хмельницького зонального відділу Військової служби правопорядку. У Хмельницькому ЗВ ВСП позивач проходив військову службу у тому числі у період з 01 січня 2016 року по 12 вересня 2016 року та з 28 липня 2018 року по 31 жовтня 2020 року.
Також, у період з вересня 2016 року по липень 2017 року позивач проходив військову службу у Центральному управлінні Військової служби правопорядку по місту Києву та Київській області, а з 08 серпня 2017 року по 27 липня 2018 року у Головному управлінні Військової служби правопорядку Збройних Сил України.
Наказом начальника Хмельницького ЗВ ВСП (по особовому складу) від 31 жовтня 2020 року № 223 позивач був виключений зі списків особового складу з 31 жовтня 2020 року.
Так, рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 01.03.2021 у справі №560/8673/20 зобов'язано Хмельницький зональний відділ Військової служби правопорядку нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за періоди з 01 січня 2016 року по 12 вересня 2016 року та з 28 липня 2018 року по 31 жовтня 2020 року з врахуванням раніше здійснених виплат.
Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з вересня 2016 року по липень 2017 року.
Зобов'язано Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 08 серпня 2017 року по 27 липня 2018 року.
На виконання рішення суду від 01.03.2021 Хмельницький зональний відділ Військової служби правопорядку нарахував позивачеві індексацію грошового забезпечення за періоди з 01.01.2016 по 12.09.2016 та з 28.07.2018 по 31.10.2020 у розмірі 202,13 грн., та 24.05.2021 виплатив на картковий рахунок ОСОБА_1 кошти в сумі 199,10 грн. (з врахуванням утримання військового збору).; військова частина НОМЕР_1 нарахувала позивачеві індексацію грошового забезпечення у розмірі 795,89 грн. за період з вересня 2016 року по липень 2017 року, та 23.04.2021 виплатила кошти в сумі 783,95 грн. (з врахуванням утримання військового збору); Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України нарахувало індексацію грошового забезпечення у розмірі 2510,61 грн за період з 08.08.2017 по 27.07.2018, та 27.05.2021 виплатило кошти в сумі 2 472,95 грн. (з врахуванням утримання військового збору).
Не погоджуючись з сумою виплати, позивач подав до відповідачів заяву з метою уточнення базового місяця (місяця підвищення тарифних ставок (окладів), який застосовувався ними при нарахуванні індексації грошового забезпечення на виконання судового рішення по справі № 560/8673/20.
Хмельницький зональний відділ Військової служби правопорядку надав позивачу відповідь від 03.06.2021 р. за № 2141, в якій зазначив, що під час проведення нарахування індексації грошового забезпечення позивачеві на виконання судового рішення по справі №560/8673/20 застосовувався базовий місяць січень 2016 року (за період з 01.01.2016 по 12.09.2016).
Військова частина НОМЕР_1 надала позивачу відповідь від 02.06.2021 за №107/фес/1848 в якій зазначила, що під час проведення нарахування індексації грошового забезпечення позивачеві на виконання судового рішення по справі № 560/8673/20 застосовувався базовий місяць вересень 2016 року (за період з вересня 2016 року по липень 2017 року), оскільки за попереднім місцем служби у позивача посадовий оклад був на рівні 1060,0 грн., а у військовій частині НОМЕР_1 йому встановлено посадовий оклад 1085,0 грн.
Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України надало позивачу відповідь від 08.06.2021 за № 305/1064, в якій посилаючись на лист заступника директора Департаменту Міністерства оборони України від 09.09.2020 встановив позивачеві базовий місяць січень 2016 року (з 08.08.2017 по 27.07.2018).
Вказані обставини слугували підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв не на підставі, не в межах та не у спосіб, що передбаченні Конституцією та законами України.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (Закон №2011-XII) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Так, правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-XII (Закон №1282-XII).
Відповідно до ст. 1 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно зі ст. 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Згідно з ч.1 ст. 5 Закону №1282-XII підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів.
Відповідно до ч. 2ст.5 Закону №1282-XII підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Згідно зі ст. 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 №2017-III законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо, зокрема, індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Враховуючи викладене вище, колегія суддів дійшла висновку про те, що індексація грошового забезпечення як складова грошового забезпечення військовослужбовців є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, тому підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (Порядок №1078).
Відповідно до п. 1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року №491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства (абз. 8 п. 4 Порядку №1078).
Згідно з п. 6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
Стосовно визначення базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення, то колегія суддів виходить з наступного.
Так, у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 року №1013 (далі - Постанова №1013) п.5 Порядку №1078 викладено в новій редакції:
"5. У разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку".
Отже, починаючи з 09.12.2015 року обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу) за посадою, яку займає працівник, у тому числі військовослужбовець.
Станом на момент виникнення спірних правовідносин тарифні ставки (оклади) військовослужбовців обчислювалися відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 № 1294, яка набрала чинності 01.01.2008.
Зміна тарифних ставок (окладів) військовослужбовців відбулась лише з 01.03.2018 року у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704), якою затверджено нову тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 підлягає обчисленню з урахуванням базового місяця, що відповідає місяцю зміни тарифних ставок (окладів) військовослужбовців, тобто січня 2008 року.
Стосовно періоду з 01.03.2018 року по 31.10.2020 року, то колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до абз. 3, 4, 6 п. 5 Порядку №1078 сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суми індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Таким чином, для вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу (базовому місяці) необхідно враховувати дві складові: розмір підвищення грошового доходу особи та суму індексації, що склалася у місяці підвищення цього грошового доходу і встановлювати, чи перевищує розмір підвищення грошового доходу особи суму індексації, що склалася у місяці його підвищення.
При цьому, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу, то індексація не нараховується; якщо ж розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, то сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. При цьому, до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 Порядку № 1078.
Відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення та Порядку № 1078 обов'язок визначення розміру підвищення грошового доходу працівника та суми індексації, що склалася у місяці підвищення цього грошового доходу, а також встановлення факту перевищення розміру підвищення грошового доходу працівника над сумою індексації, що склалася у місяці його підвищення з метою вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу (базовому місяці) покладається безпосередньо на роботодавця.
Проте, відповідачі в порушення абз. 3, 4, 6 п. 5 Порядку № 1078 в частині вирішення питання про наявність підстав для виплати позивачу індексації його грошового забезпечення у місяці підвищення доходу (березень 2018 року), не встановили, чи перевищує розмір підвищення грошового доходу позивача суму індексації, що склалася у місяці підвищення такого доходу, у зв'язку з чим дійшли необґрунтованого висновку про відсутність підстав для перерахунку позивачу індексації грошового забезпечення за період з 28 липня 2018 року по 31 жовтня 2020 року (Хмельницький зональний відділ Військової служби правопорядку) та 01 березня 2018 року по 27.07.2018 (Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України).
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про необхідність зобов'язати Хмельницький зональний відділ Військової служби правопорядку здійснити перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення за період з 28 липня 2018 року по 31 жовтня 2020 року з урахуванням абзацу 4 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 та зобов'язати Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України здійснити перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 27.07.2018 з урахуванням абзацу 4 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.
Колегія суддів звертає увагу, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення дотримано норми матеріального і процесуального права, а тому відсутні підстави для задоволення вимог апеляційної скарги.
Одночасно слід зазначити, що в контексті положень п.6 ч.6 ст.12 КАС України дана справа відноситься до категорій справ незначної складності, а тому відповідно до п.2 ч.5 ст.328 цього Кодексу судове рішення за результатами її розгляду судом апеляційної інстанції в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Хмельницького зонального відділу військової служби правопорядку залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 грудня 2021 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.
Головуючий Матохнюк Д.Б.
Судді Біла Л.М. Гонтарук В. М.