іменем України
16 червня 2022 року справа 160/2196/20
Третій апеляційний адміністративний суду складі колегії:
головуючий суддя Суховаров А.В.
судді Ясенова Т.І., Головко О.В.,
при секретарі Ліненко А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпрі апеляційну скаргу Дніпровської міської ради на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.07.2020 (суддя Царікова О.В.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради про зобов'язання зареєструвати повідомлення про початок будівельних робіт
ОСОБА_1 24.02.2020 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність щодо не внесення повідомлення від 03.10.2019 про початок виконання будівельних робіт стосовно об'єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1) за адресою АДРЕСА_1 до єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих і будівельних робіт та засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування, анулювання зазначених документів;
- зобов'язати зареєструвати повідомлення від 03.10.2019 про початок виконання будівельних робіт стосовно об'єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1) за адресою АДРЕСА_1 до єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих і будівельних робіт та засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування, анулювання зазначених документів (т1ас1).
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.07.2020 позов задоволений (т1ас114).
В апеляційній скарзі Дніпровська міська рада просить рішення суду скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог. Посилається на те, що в поданому повідомленні про початок виконання будівельних робіт не зазначена вся інформація, необхідна для внесення до реєстру (т1ас151).
Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного:
Згідно витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, позивачка є власником квартири АДРЕСА_2 (т1ас8).
ОСОБА_1 03.10.2019 направлено повідомлення до Управління ДАБК про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), а саме квартири АДРЕСА_2 на першому поверсі одноповерхового будинку. Вид будівництва: реконструкція, ремонтно-реставраційні роботи з прибудовою та/або надбудовою мансардного поверху. Код об'єкта 1110 (т1ас10).
Листом № 9/3-418 від 13.11.2019 Управлінням ДАБК повернуто повідомлення про початок виконання будівельних робіт в зв'язку з відсутністю повноти даних для внесення повідомлення до єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих і будівельних робіт та засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів: вид будівництва зазначено не коректно; код об'єкта згідно державного класифікатора будівель і споруд ДК 018-2000 зазначено не коректно; відсутня інформація про особу яка здійснює технічний нагляд; відсутня інформація про проектну документацію, проектувальника, головного архітектора, інженера проекту; відсутня дата затвердження проекту; відсутня інформація про експертизи; не зазначена відповідальна особа, яка здійснює авторський нагляд; відсутня інформація про генерального підрядника; відсутня інформація про містобудівні умови і обмеження; відсутня інформація щодо земельної ділянки; не зазначені основні показники будівництва; не зазначена кошторисна вартість. Позивачку проінформовано, що в разі приведення повідомлення у відповідність до чинного законодавства, вона має право повторно звернутися до Управління ДАБК (т1ас15).
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», замовник має право виконувати будівельні роботи після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо об'єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта і які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт відповідно до переліку об'єктів будівництва, затвердженого Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 1 статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), об'єктах, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт.
Відповідно до частини 2 статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», виконувати будівельні роботи без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт забороняється. Отримання замовником інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт, крім направлення повідомлення про початок виконання будівельних робіт до органу державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до частини 1 цієї статті, не вимагається.
Відповідно до частини 3 статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт, порядок його подання, форма повідомлення про зміну даних в поданому повідомленні визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 8 статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», замовник несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених в поданому ним повідомленні про початок виконання будівельних робіт, та за виконання будівельних робіт без повідомлення.
Відповідно до частини 2 статті 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», в разі виявлення органом державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, а також в разі скасування містобудівних умов і обмежень реєстрація такої декларації, право на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, підлягають скасуванню органом державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування декларації чи права на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення, орган державного архітектурно-будівельного контролю письмово повідомляє замовника протягом трьох робочих днів з дня скасування.
Постановою КМУ від №466 від 13.04.2011 затверджений Порядок виконання підготовчих і будівельних робіт.
Відповідно до абзацу 5 пункту 2 Порядку №466, реєстрація - внесення даних до єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих і будівельних робіт та засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування, анулювання зазначених документів.
Відповідно до пункту 9 Порядку №466, дані про надання (отримання), відмови у видачі чи анулювання (скасування), внесення змін до документів, що дають право на виконання підготовчих і будівельних робіт, вносяться Держархбудінспекцією до реєстру на підставі інформації, поданої органами державного архітектурно-будівельного контролю, протягом одного робочого дня з дня її надходження.
Відповідно до пункту 13 Порядку №466, повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, та повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), повідомлення про зміну даних в зазначених повідомленнях подається замовником (його уповноваженою особою) особисто або надсилається рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних та дозвільних процедур у будівництві до органу державного архітектурно-будівельного контролю за місцезнаходженням об'єкта не пізніше ніж за один календарний день до початку виконання підготовчих або будівельних робіт. Орган державного архітектурно-будівельного контролю протягом п'яти робочих днів з дня надходження повідомлення забезпечує внесення інформації, зазначеної у повідомленні, до реєстру відповідно до цього Порядку. В разі подання повідомлення через електронний кабінет внесення до реєстру інформації, зазначеної в повідомленні, здійснюється в день його надходження автоматично за допомогою програмних засобів ведення реєстру.
Наказом Міністерства регіонального розвитку будівництва, житлово-комунального господарства України №92 від 24.06.2011 затверджений Порядок ведення єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих і будівельних робіт та засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування, анулювання зазначених документів.
Відповідно абзацу 4 пункту 2 Порядку №92, реєстр ведеться з метою забезпечення, зокрема, обліку повідомлень про початок виконання будівельних робіт, про зміну даних у повідомленні про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), або скасування їх реєстрації.
Відповідно до пункту 6 Порядку №92, формування відомостей для внесення їх до реєстру здійснюється на підставі інформації, наданої замовниками або їх уповноваженими особами.
Відповідно до пункту 8 Порядку №92, підставами для внесення Держархбудінспекцією поданих органом державного архітектурно-будівельного контролю даних до реєстру є отримання цим органом: повідомлення; повідомлення про зміну даних у цьому повідомленні; декларації про готовність об'єкта до експлуатації; повідомлення про зміну даних у зареєстрованих деклараціях, внесення змін до них в зв'язку з виявленими технічними помилками; скасування реєстрації повідомлення або декларації; прийняття рішення про видачу або анулювання дозволу, видачу сертифіката, повернення декларації на доопрацювання для усунення виявлених недоліків; прийняття рішення про відмову у видачі дозволів чи сертифікатів.
Відповідно до пункту 9 Порядку №92, до реєстру вносяться відомості про: а) назву, дату, номер повідомлення, декларації, дозволу, сертифіката, в тому числі відомості про повернення декларації на доопрацювання для усунення виявлених недоліків, надання відмови у видачі дозволів чи сертифікатів; б) найменування, місцезнаходження об'єкта будівництва; в) замовника (зміну замовника): для юридичних осіб найменування, місцезнаходження, код за ЄДРПОУ, номер телефону; для фізичних осіб прізвище, ім'я, по батькові, серія, номер паспорта, реєстраційний номер облікової картки платника податків, місце проживання; г) орган державного архітектурно-будівельного контролю, яким було внесено дані до реєстру; ґ) підрядну, зміну підрядної, проектну організацію (за наявності), найменування, місцезнаходження, код за ЄДРПОУ, серія, номер ліцензії (за наявності); д) авторський і технічний нагляд (його зміну), головного архітектора проекту, головного інженера проекту, експерта (прізвище, ім'я, по батькові особи, серія, номер кваліфікаційного сертифіката), коригування проектної документації; е) документ, що підтверджує право власності чи користування земельною ділянкою (назва, реєстраційний номер, дата видачі, орган, що видав документ).
Відповідно до пункту 12 Порядку №92, посадові особи здійснюють перевірку повноти даних у поданих замовником деклараціях з дотриманням вимог законодавства та за її наявності вносять дані до реєстру, а за її відсутності повертають їх замовнику на доопрацювання для усунення виявлених недоліків, про що вносять дані до реєстру. За фактом реєстрації посадові особи здійснюють оформлення і підписання відповідних повідомлень та декларацій.
Проаналізувавши положення пункту 1 частини 1 статті 34, частин 2, 3 статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», абзацу 5 пункту 2, пунктів 9, 13 Порядку №466, абзацу 4 пункту 2, пунктів 6, 8 Порядку №92, - окружний суд зробив обгрунтований висновок, що окрім повідомлення за встановленою формою про початок виконання будівельних робіт, заявник не зобов'язаний надавати інші документи для початку виконання будівельних робіт щодо об'єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1) та що таке повідомлення не може бути повернуто заявнику без реєстрації в єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих і будівельних робіт та засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування, анулювання зазначених документів.
Зокрема, як прямо випливає з пункту 13 Порядку №466, якщо повідомлення подано через електронний кабінет, внесення інформації, зазначеної в повідомленні, здійснюється автоматично за допомогою програмних засобів ведення реєстру. Відтак не може бути ніяких виключень щодо обов'язкової реєстрації повідомлення, надісланого в паперовому вигляді, порівняно з повідомленнями, надісланими в електронному вигляді.
У органів державного архітектурно-будівельного контролю відсутні повноваження повертати повідомлення про початок виконання будівельних робіт без внесення даних до реєстру.
Водночас, повністю задовольняючи позов, окружний суд не врахував, що відповідно до форми повідомлення та положень частини 1 статті 36, частини 2 статті 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», пункту 9 Порядку №92, в повідомленні про початок виконання робіт має бути зазначена інформація: про особу яка здійснює технічний нагляд; про проектну документацію, проектувальника, головного архітектора, інженера проекту; про експертизи; про особу, яка здійснює авторський нагляд; про генерального підрядника; про містобудівні умови і обмеження; про право на земельну ділянку; про основні показники будівництва; про кошторисну вартість.
Відсутність такої інформації, а також неконкретне визначення виду будівництва (незрозуміло з прибудовою чи надбудовою мансардного поверху та коду об'єкту, - виключає можливість реєстрації повідомлення про початок будівельних робіт в такому вигляді з огляду на те, що відповідно до частини 8 статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», замовник несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених в поданому ним повідомленні про початок виконання будівельних робіт, та за виконання будівельних робіт без повідомлення.
Натомість в порушення пунктів 8, 9, 12 Порядку №92 Управління ДАБК не направило до Державної архітектурно-будівельної інспекції інформацію для внесення до реєстру прийняття рішення про повернення на доопрацювання для усунення виявлених недоліків повідомлення ОСОБА_1 про початок виконання будівельних робіт.
Оскільки позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню, відповідно до частини 1 статті 139 КАС України вона має право на відшкодування сплаченого судового збору в сумі 840гр80коп (т1ас20).
Керуючись статтями 241-245, 315, 317, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Дніпровської міської ради задовольнити частково.
Змінити рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.07.2020 , виклавши резолютивну частину а наступній редакції:
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління державного архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради щодо не направлення до Державної архітектурно-будівельної інспекції інформації про прийняття рішення про повернення на доопрацювання для усунення виявлених недоліків повідомлення ОСОБА_1 від 03.10.2019 про початок виконання будівельних робіт стосовно об'єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1) за адресою АДРЕСА_1 для внесення до єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих і будівельних робіт та засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів.
Зобов'язати Управління державного архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради направити до Державної архітектурно-будівельної інспекції інформації про прийняття рішення про повернення на доопрацювання для усунення виявлених недоліків повідомлення ОСОБА_1 від 03.10.2019 про початок виконання будівельних робіт стосовно об'єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1) за адресою АДРЕСА_1 для внесення до єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих і будівельних робіт та засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління державного архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради судові витрати у вигляді судового збору в сумі 840гр80коп.
Постанова набирає законної сили з 16.06.2022 та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повної постанови.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 16.06.2022.
Повну постанову складено 17.06.2022.
Головуючий суддя А.В. Суховаров
судді Т.І. Ясенова
судді О.В. Головко