Справа №712/4332/22
Провадження №3/712/1700/22
24 червня 2022 року суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Гоменюк О.Ю., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого шліфувальником скла в товаристві з обмеженою відповідальністю «Скло-Сервіс», про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.173 КУпАП,
Згідно з протоколом від 11.06.2022 про адміністративне правопорушення Серія ВАБ №216457, 11.06.2022 о 13 год. 10 хв. в м. Черкаси, вул. Чайковського, 48, гр. ОСОБА_1 , перебуваючи в п'яному вигляді, на неодноразові зауваження не реагував, висловлювався нецензурною лайкою в бік громадян та поліції, чим ображав людську гідність і громадську мораль.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, не визнав та пояснив, що вдень 11.06.2022 він прийшов до своєї колишньої співмешканки ОСОБА_2 поговорити та забрати особисті речі. У зв'язку із поганими відносинами між ними, ОСОБА_2 викликала поліцію. ОСОБА_1 вказує, що під час спілкування з поліцейськими він не висловлювався нецензурною лайкою в бік громадян та працівників поліції, не порушував громадський порядок.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , вивчивши матеріали справи, суддя встановив наступне.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Статтею 173 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
На підтвердження вини ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, матеріали справи містять: протокол про адміністративне правопорушення Серія ВАБ №216457 від 11.06.2022; рапорт поліцейського взводу №1 роти №2 БУПП в Черкаській області сержанта поліції Д. Хамури від 11.06.2022; витяг з інтегрованої інформаційно-пошукової системи МВС України «Армор»; відеозапис з місця події від 11.06.2022.
Протокол про адміністративне правопорушення є процесуальним документом, яким фіксується факт адміністративного правопорушення і який є підставою для подальшого провадження у справі.
Рапорт працівника поліції не може слугувати однозначним доказом винуватості особи у вчиненні адміністративних правопорушень. Відповідний висновок викладений в постанові Верховного Суду від 20.05.2020 у справі №524/5741/16-а.
Дослідивши в судовому засіданні відеозапис з нагрудних камер (бодікамер) поліцейських, суд зазначає, що останній не підтверджує обставини викладені в протоколі про адміністративне правопорушення. Зокрема, на відеозаписі зафіксовано факт спілкування працівників поліції з ОСОБА_1 та його колишньою співмешканкою ОСОБА_2 , під час якого ОСОБА_1 пояснює чому прийшов до ОСОБА_2 , та їх проблеми у відносинах. При цьому, на відеозаписі не зафіксовано вислювлювання ОСОБА_1 нецензурною лайкою в бік громадян та поліцейських, що поєднані з порушенням громадського порядку та (або) спокою громадян.
Таким чином, суд дійшов висновку, що матеріали адміністративної справи не містять належних, допустимих та достатніх доказів на підтвердження обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, та факту вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП.
Згідно з п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
З огляду на те, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ст.173 КУпАП, провадження у справі про притягнення його до адміністративної відповідальності необхідно закрити.
Оскільки стягнення судового збору передбачено законом лише при накладенні адміністративного стягнення, судовий збір стягненню не підлягає.
Керуючись ст. ст.173, 247, 251, 252, 256, 280, 284 КУпАП, суддя -
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.173 КУпАП закрити, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Соснівський районний суд м.Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О.Ю. Гоменюк