Рішення від 23.06.2022 по справі 186/443/22

Справа № 186/443/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" червня 2022 р. м. Першотравенськ

Першотравенський міський суд Дніпропетровської області в складі:

головуючої судді Кривошеї С.С.

при секретарі Кравченко А.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькій області Управління державної реєстрації Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (М.Івано-Франківськ) про встановлення факту смерті,

Встановив:

ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою в якій прохала суд встановити факт смерті її діда - ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Довжанськ, Луганської області, на тимчасово окупованій території.

В обґрунтування своєї заяви ОСОБА_1 зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її дід - ОСОБА_2 , на тимчасово окупованій території у місті Довжанськ, Луганської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , яке видане 27 серпня 2021 року відділом реєстрації актів цивільного стану Свердловського міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки.

Встановлення факту смерті необхідно їй для подальшого отримання свідоцтва про смерть діда ОСОБА_2 та грошових коштів у вигляді виплат на поховання останнього.

У судове засідання представник заявника ОСОБА_1 адвокат Тарасов Дмитро Сергійович надав заяву про розгляд справи за його відсутності, заявлені вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник заінтересованої особи відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькій області Управління державної реєстрації Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (М.Івано-Франківськ) у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Згідно абз.2 ч.1 ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Відповідно до ч.4 ст.317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Судом встановлено, що згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , яке видане 18 жовтня 1983 року відділом РАЦС Свердловського міськвиконкому Ворошиловградської області, ОСОБА_3 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , та її батьками зазначено ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , яке видане 22 липня 1954 року органами РАЦС міста Владивостока, ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , та його батьками зазначено ОСОБА_2 та ОСОБА_6 .

Згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 , яке видане 24 жовтня 2008 року відділом реєстрації актів цивільного стану Свердловського міського управління юстиції Луганської області, ОСОБА_7 уклав шлюб з ОСОБА_3 , актовий запис про шлюб №575. Прізвище дружини після укладання шлюбу ОСОБА_8 .

Як вбачається зі свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , яке видане 27 серпня 2021 року відділом реєстрації актів цивільного стану Свердловського міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Свердловськ, Луганської області, актовий запис про смерть №1432.

Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть №408, яке видане 21 серпня 2021 року Державною установою «Свердловська центральна міська багатопрофільна лікарня» Луганської Народної Республіки, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у неврологічному відділенні Державною установою «Свердловська центральна міська багатопрофільна лікарня» Луганської Народної Республіки, діагноз: інфаркт головного мозку у басейні правої середньої мозкової артерії.

Згідно листа №985/0/208-21 від 22.04.2021 року Касаційного цивільного суду у складі Верховного суду направленого Головам апеляційних судів зазначено, що положення цивільного процесуального закону не вимагають від осіб, які звертаються із заявою до суду по встановлення відповідного факту, подання до суду письмової відмови органу реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації таких фактів.

В свою чергу, у відповідності до ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або оголошення її померлою.

Згідно п.1 розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5, підставою для державної реєстрації смерті є: лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року №545, або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.

Разом з тим, відповідно до п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

При цьому, згідно роз'яснень, які містяться в п.13 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року за №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.

Положення ч.1 ст.317 ЦПК України передбачають, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

В свою чергу, відповідно до п.1 Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17.03.2015 року, визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.

Вимоги ст.1 Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської області» закріплюють, що згідно з цим Законом тимчасово, з дня набрання ним чинності з урахуванням положень Закону України «Про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей» на строк до 31 грудня 2021 року включно, запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, до яких належать райони, міста, селища, села, що визначаються рішенням Верховної Ради України (далі - окремі райони Донецької та Луганської областей).

Частинами 2 - 4 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.

При цьому, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», м. Довжанськ, Луганської області, віднесено до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Крім того, відповідно до п.3 наказу Міністерства юстиції України від 17.06.2014 року №953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції», із відповідними змінами, тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, згідно з додатком 1 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження», та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.

Проведення зазначених дій здійснюється будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходиться за межами вказаної території.

Постановою Верховної Ради України «Про перейменування окремих населених пунктів та районів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей» від 12.05.2016 № 1351-УІІІ місто Свердловськ перейменовано на місто Довжанськ.

Як вбачається з матеріалів справи, реєстрації смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в органах реєстрації актів цивільного стану на території України не проводилось. Встановлення факту смерті необхідне заявнику для отримання свідоцтва про смерть, установленого законодавством України зразка та грошових виплат у вигляді допомоги на поховання.

З огляду на те, що встановлення факту смерті має для заявника юридичне значення, оскільки безпосередньо породжує юридичні наслідки, зокрема, надасть можливість здійснити державну реєстрацію смерті її діда та отримати відповідне свідоцтво про смерть, а встановлення вказаного факту в позасудовому порядку за вищенаведених обставин неможливе, суд, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність та взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, дійшов висновку, що існують всі правові підстави для встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Довжанську Луганської області.

Керуючись ст.ст. 293, 294, 317-319 ЦПК України, - суд

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькій області Управління державної реєстрації Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (М.Івано-Франківськ) про встановлення факту смерті задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на тимчасово окупованій території України у місті Довжанськ, Луганської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Судові витрати по справі залишити за заявником - ОСОБА_1 .

У відповідність до ст.317 ЦПК України рішення суду допустити до негайного виконання. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Якщо справу розглянуто за заявою осіб, визначених частиною другою статті 4 ЦПК України, рішення суду, що набрало законної сили, є обов'язковим для особи, в інтересах якої було розпочато справу.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя: С.С. Кривошея.