543/290/22
3/543/254/22
24.06.2022 селище Оржиця
Суддя Оржицького районного суду Полтавської області Гришко О.Я., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від сектору поліцейської діяльності № 1 відділення поліції №2 Лубенського районного відділу поліції ГУ НП в Полтавській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності протягом року не притягалася,
за ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення
До Оржицького районного суду Полтавської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №132068 від 27.05.2022 року відносно ОСОБА_1 , в якому зазначено, що остання 27.05.2022 року близько 16 год. 50 хв., ухилилась від виконання передбачених законодавством батьківських обов'язків щодо догляду за своїм малолітнім сином ОСОБА_2 , а саме: перебувала в стані алкогольного сп'яніння, не доглядала за своїм малолітнім сином.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом.
Проте, суддя позбавлений можливості виконати зазначені вимоги закону.
Відповідно до виписаних у ст. 252, 254, 255, 256 КУпАП положень, протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення. У ньому, крім іншого, зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
В межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, і повинен провадитися їх, у тому числі, і судовий розгляд. З цього слідує, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.
Положеннями ст.278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення (п.2), таким чином, в разі неправильного складання такого протоколу, матеріали адміністративної справи необхідно повернути органу, який його склав, для належного (додаткового) оформлення.
Так, зазначене у протоколі про адміністративне правопорушення прізвище особи, що притягається до адміністративної відповідальності, не співпадає з прізвищем, зазначеним у паспорті та у картці платника податків, копії яких додані до протоколу про адміністративне правопорушення. Таким чином суддя позбавлений можливості однозначно ідентифікувати особу, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Крім того графа, в якій вказується суть учиненого адміністративного правопорушення, заповнена таким чином, що частину тексту (зокрема після слів і цифр «ст. 12 ЗУ «Про охорону дитинства») неможливо однозначно прочитати. При цьому протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення, і повинен містити, крім іншого, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення. На суддю не може бути перекладено тягар складання обвинувального акта у справі, його уточнення та корегування.
Таким чином, суддя позбавлений можливості об'єктивно з'ясувати обставини вказаної справи.
За таких обставин вважаю, що протокол необхідно повернути на додаткове оформлення в ході якого необхідно усунути вищезазначені недоліки.
Керуючись ст. ст. 7, 252, 254, 255, 256, 283 КУпАП
Повернути справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП до сектору поліцейської діяльності № 1 відділення поліції №2 Лубенського районного відділу поліції ГУ НП в Полтавській області для належного оформлення та для виконання вимог ст. 256 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя