Справа № 369/13590/20
провадження № 2-о/563/38/22
16 червня 2022 року Корецький районний суд
Рівненської області
в складі: головуючого - судді Сірака Д.Ю.
секретар судового засідання Заруцький А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Корець цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Державна міграційна служба України, Управління державної міграційної служби України в Херсонській області, Суворовський районний відділ у м.Херсоні, про встановлення факту, що має юридичне значення,
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, вказуючи, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в к/р Комуніст Бекабадського району Ташкентської області Узб ССР. 10 липня 2005 року Кіровським РВ ГУМВС України в АР Крим йому було видано паспорт Громадянина України. Вироком Ялтинського міського суду АР Крим його було засуджено за ч.1 ст.121, ст.395 КК України до 5 (п'яти) роки 6 (шести) місяців позбавлення волі, дане покарання відбував в Суходільській виправній колонії №36, що в м.Суходільськ Луганської області. Зазначений населений пункт відноситься до території, на якій органи державної влади, тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Зазначає, що у 2017 році його не було звільнено з місця позбавлення волі, а вироком невизнаного суду визнано винним та призначено покарання, яке відбував в Брянській виправній колонії. Після звільнення, йому було пошкоджено паспорт, розірвано.
В 2019 році, для отримання нового паспорту, звернувся до Суворовського РВ у м.Херсон УДМС України.
Листом від 06 листопада 2019 року йому було відмовлено у видачі паспорту через те, що дані отримані з відомчих інформаційних систем, баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують інформацію, надану ним.
Провести процедуру встановлення особи згідно Розділу VIII Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України затвердженого Наказом МВС України 06.06.2019 №456 з опитування трьох родичів, провести неможливо, оскільки всі родичі проживають на окупованій території АР Крим та у зв'язку з карантином.
А тому, просить суд, встановити факт, що заявник ОСОБА_1 є, дійсно, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець к/р Комуніст Бекабадського району Ташкентської області, Узб ССР.
В судові засідання, на неодноразові виклики, заявник не з'явився, подав заяву про розгляд справи без його участі. Інших доказів, окрім долучених до позовної заяви ксерокопій, заявник не подав.
Представники заінтересованих осіб в судове засідання не з'явилися.
Державною міграційною службою України було подано пояснення на заяву про встановлення факту, в яких азначили, що заявник не надав належних і достовірних доказів на підтвердження того факту, що він звертався до компетентних органів з питання встановлення особи, а також доказів того, що йому було відмовлено за результатами проведення такої процедури та його питання неможливо вирішити в інакший спосіб ніж судовий.
У зв'язку із чим, просять суд, відмовити в задоволенні заяви.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що заява не підлягає до задоволення з таких підстав.
У частині першій статті 293 ЦПК України визначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з пунктом 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до частини другої статті 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
ОСОБА_1 в обґрунтування заяви посилався на те, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в к/р Комуніст Бекабадського району Ташкентської області Узб ССР. 10 липня 2005 року Кіровським РВ ГУМВС України в АР Крим йому було видано паспорт Громадянина України. Вироком Ялтинського міського суду АР Крим його було засуджено за ч.1 ст.121, ст.395 КК України до 5 (п'яти) роки 6 (шести) місяців позбавлення волі, дане покарання відбував в Суходільській виправній колонії №36, що в м.Суходільськ Луганської області. Зазначений населений пункт відноситься до території, на якій органи державної влади, тимчасово не здійснюють свої повноваження.
З відповіді Чайківського ВП Києво-Святошинського ВП ГУНП в Київській області від 25.07.2019 за 15187 видно, що 02.07.2019 заявник звертався до даного відділення поліції з приводу втрати ним паспорта громадянина України.
Згідно повідомлення Суворовського РВ у м.Херсон УДМС України в Херсонській області, заявнику ОСОБА_1 було відмолено в оформлені паспорта громадянина України у зв'язку із тим, що дані, отримані з відомчих інформаційних систем, баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують інформацію надану ним. Заявнику було рекомендовано повторно звернутися до будь-якого територіального підрозділу ДМС та надати всі наявні документи в тому числі з фотокартками, за якими можливо ідентифікувати його особу. У разі відсутності таких документів, можливе проведення опитування родичів, сусідів, за результатом їх свідчень буде складено акт встановлення особи.
Відповідно до п.1 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України за №302 від 25.03.2015 (далі - Порядк), паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
У разі втрати або викрадення паспорта особі замість втраченого або викраденого оформляється та видається новий паспорт (п. 5 Порядку).
ДМС має право отримувати інформацію про особу з наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, в обсязі, необхідному для ідентифікації особи у зв'язку з оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном паспорта (п. 16 Порядку).
Відповідно до п. 43 Порядку у разі неподання особою, яка досягла 18-річного віку, документів з фотокартками, проводиться процедура встановлення особи шляхом надсилання запитів щодо перевірки документів та інформації, зазначеної заявником у письмовому зверненні, зокрема до МВС, Національної поліції, Мін'юсту, органів ДФС, навчальних закладів, військових частин, військових комісаріатів, установ виконання покарань, для отримання інформації з наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, у тому числі фотокартки особи, яка дасть змогу ідентифікувати особу. В процесі перевірки береться до уваги вся інформація, яку повідомив заявник.
Одночасно проводиться перевірка за даними обліку територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС. Перевірка стосовно осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України проводиться, зокрема, за даними Державного реєстру виборців шляхом надсилання запитів до відповідних відділів ведення Державного реєстру виборців.
Крім того, у виключних випадках за відсутності фотокартки особи та за результатами перевірок, за якими особу не ідентифіковано, з метою встановлення особи проводиться опитування родичів, сусідів, які були зазначені у письмовому зверненні. За результатами їх свідчень складається акт встановлення особи за формою, встановленою МВС.
Строк проведення процедури встановлення особи не повинен перевищувати двох місяців.
Відповідно до п. 44 зазначеного вище Порядку за результатами проведення процедури встановлення особи, підтвердження факту видачі свідоцтва про народження, а також перевірки факту належності особи до громадянства України працівником територіального підрозділу ДМС складається висновок за встановленою МВС формою, який затверджується керівником територіального органу ДМС.
Якщо за результатами проведення зазначеної процедури особу не встановлено, приймається рішення про відмову особі в оформленні паспорта, яке доводиться до відома заявника в порядку, передбаченому пунктами 100 і 101 цього Порядку.
Розділом VIII Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України № 456 від 06.06.2019 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.06.2019 року за № 620/33591 передбачена процедура встановлення особи, якщо в результаті перевірок за заявою про втрату/викрадення / обмін у зв'язку із непридатністю паспорта згідно з підпунктом 3 пункту 1 розділу IV цього Тимчасового порядку не буде ідентифіковано особу.
Відповідно до п. 2-4 розділу VIII Тимчасового порядку, особі пропонується надати наявні документи, у тому числі з фотозображеннями. За відсутності документів, за якими може бути встановлено особу, з метою встановлення особи проводиться опитування родичів, дані про яких зазначаються заявником в окремому зверненні довільної форми. За результатами їх свідчень складається акт встановлення особи за формою згідно з додатком 14 до цього Тимчасового порядку.
Ураховуючи обставини документування кожної конкретної особи, під час проведення процедури встановлення особи здійснюється перевірка за даними відомчої інформаційної системи ДМС та засобами поштового або фельд'єгерського зв'язку надсилаються запити до органів державної влади відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України».
Висновок за результатами проведення процедури встановлення особи за формою згідно з додатком 15 до цього Тимчасового порядку, погоджений з керівником територіального підрозділу ДМС, затверджується керівником територіального органу ДМС.
Відповідно до п.п. 6 п. 35 вищевказаного Порядку, для оформлення паспорта для осіб, яких не було встановлено за результатами процедури встановлення особи, надається рішення суду про встановлення особи.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про Єдиний демографічний реєстр», якщо особу не буде ідентифіковано, проводиться процедура встановлення особи, строк якої не перевищує двох місяців. У разі неможливості встановити особу протягом зазначеного строку особа встановлюється за рішенням суду про встановлення факту, що має юридичне значення, для видачі документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України.
Як було вже зазначено раніше, заявник не звертався до органів ДМС для проведення процедури встановлення особи та перевірок, відповідно п. 41, 43, 50 Порядку, натомість рішення суду про встановлення особи надається у тому випадку, якщо особу не було встановлено за результатами процедури встановлення особи (п.35 Порядку).
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (частина перша статті 81 ЦПК України).
Матеріально-правовий зміст обов'язку подавати докази полягає в тому, що у випадку його невиконання суб'єктом доказування і неможливості отримання доказів суд має право визнати факт, на який посилалася заінтересована сторона, неіснуючим, чи навпаки, як це має місце при використанні презумпції, існуючим, якщо інше не доказано другою стороною.
Статтею 76 ЦПК України визначено, що доказами, є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За ч.2 ст.95 ЦПК України письмові докази подаються в оригінала або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Згідно ч.4 ст.12 ЦПК України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Заявник ОСОБА_1 на неодноразові виклики в судове засідання не з'явився, просив справу розглядати без його участі, водночас не надав суду для дослідження оригінали документів, ксерокопії яких були ним долучені до розглядуваної заяви. Крім того, жодних клопотань про витребування доказів, в тому числі і допит свідків, заявником подано не було.
За таких обстави, суд вважає, що заявник не довів обставини, на які посилається як на підставу встановлення юридичного факту, жодного належного та допустимого доказу на підтвердження своїх доводів заявник не надав.
Враховуючи те, що заявником не доведено підстав для встановлення юридичного факту, а також те, що заінтересованою особою остаточного рішення про відмову в оформленні паспорта для заявника не було прийнято, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні заяви.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 81, 263-265, 268 ЦПК України, суд,
В задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Державна міграційна служба України, Управління державної міграційної служби України в Херсонській області, Суворовський районний відділ у м.Херсоні, про встановлення факту, що має юридичне значення - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного тексту рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони по справі:
Заявник, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
Заінтересована особа, Державна міграційна служба України, зареєстроване місцезнаходження: вул. Володимирська, 9, м. Київ, 01001;
Заінтересована особа, Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області, Суворовський районний відділ у м. Херсоні, зареєстроване місцезнаходження: вул. Театральна. 29, м. Херсон, 73025.
Повне судове рішення складено 22 червня 2022 року.