Справа № 308/3743/22
3/308/2384/22
10 червня 2022 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Дегтяренко К.С., за участі представника Закарпатської митниці ДФС Селеш О.Я., розглянувши матеріали адміністративної справи про порушення митних правил, які надійшли з Закарпатської митниці ДФС, відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Україна. Волинська обл.Горохівський район, с.Мар'янівка, фізична особа-підприємець, місце проживання - АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 від 05,05.2003 року, виданий Маневицьким РВ УМВС України в Волинській області, ідентифікаційний код платника податків - НОМЕР_2
за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.483 Митного кодексу України, -
встановив:
12 лютого 2022 року в пункт пропуску МП «Тиса» Закарпатської митниці в напрямку «виїзд» з України, прибув вантажний автомобіль р.н.з. НОМЕР_3 / НОМЕР_4 , що переміщував вантаж «заготовка для євро піддонів, сосна» в кількості 39,587 м.куб. по МД ЕК10АА №UA205050/2022/010739. Вантаж експортується ФОП « ОСОБА_1 » ( АДРЕСА_1 ) на адресу італійської компанії « LEGNOPACK S.r.l.» (Viale Casale, 1 15040 Frassineto Po (AL), PIC IT 01892060060, Italy).
До митного контролю водієм були подані товаросупровідні документи на вантаж: CMR А № 098191 від 10.02.2022р., рахунок-фактура № 5 від 09.02.2022р. Сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для забезпечення експортних операцій від 09.02.2022 р. серія ВЛ № 653807.
Згідно МД ЕКІОхАА №UA205050/2022/010739, рахунку-фактури № 5 від 09.02.2022р. із специфікацією експортується партія вантажу «заготовка для євро піддонів, сосна, розмірами: 20*95-140*1200 мм. , загальним об'ємом 39,587 м.куб.
В ході здійснення аналітично-пошукових заходів, виникли сумніви щодо достовірності відомостей про партію товару та геометричних розмірів пилопродукції, зазначених в товаросупровідних документах.
В ході проведення перевірки дотримання законності суб'єктами ЗЕД при здійсненні ними експортних операцій з лісоматеріалами митницею направлено запит до Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства щодо надання копій документів, що були підставою для видачі ФОП ОСОБА_1 сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій від 09.02.2022р. серія ВЛ № 653807 та на підставі яких визначені геометричні розміри партії лісопродукції, дозвіл на експорт якої, надається зазначеним Сертифікатом.
Відповідно до отриманої інформації встановлено, що для отримання Сертифікату від 09.02.2022р. серія ВЛ № 653807 був поданий рахунок-фактура № 10 із зазначенням партії лісопродукції «заготовки для виготовлення тари», загальним об'ємом 39.587 м.куб. геометричними розмірами: 20*95-140*800-1200 мм„ але в асортименті:
20*140*800 мм. - 2 пакети - 1Л 82 м.куб.;
20*95-140*1200 мм. - 29 пакетів - 38.425 м.куб.
Отже Сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій від 09.02.2022р. серія ВЛ № 653807, виданий ФОП « ОСОБА_1 » на право здійснення експорту «заготовки для виготовлення тари» розмірами 20*95-140*1200 мм. тільки в кількості 38,425 м.куб. А на частину партії лісо продукції розмірами 20*140*1200 мм. в кількості 1,162 м.куб. у ФОП ОСОБА_1 відсутній дозвіл на здійснення експортної операції.
В свої поясненнях, громадянка України ОСОБА_1 , повідомила, що під час завантаження транспортного засобу, помилилася в розрахунках, в результаті чого в транспортний засіб було завантажено невірні розміри лісопродукції, що вплинуло на загальний об'єм.
Здійснюючи експортну операцію з партією лісопродукції ОСОБА_1 до митного оформлення подала документи (сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій від 09.02.2022р. серія ВЛ № 653807 та рахунок-фактуру №5 від 09.02.2022р., що містить неправдиві дані щодо частини партії лісопродукції (об'єму). Вартість пиломатеріалів з сосни, обрізних, загальним об'ємом 1,162 м.куб., згідно рахунку-фактури № 5 від 09.02.2022р. - 302,22 Євро. що згідно курсу НБУ, станом на 16.02,2022, становить 9 676,39 грн.
Таким чином, фізичною особою підприємцем громадянкою України ОСОБА_1 , вчинені дії спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підставу для митного оформлення в режимі „експорт” партії лісоматеріалів документів, що містять неправдиві відомості щодо частини партії лісопродукції. її загальної кількості (об'єму).
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил передбачених ч.1 ст.483 Митного кодексу України.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про час та місце розгляду справи про порушення митних правил повідомлявся належним чином. Згідно заяви доданої до матеріалів справи від 18.08.2021 року просить розгляд справи провести у його відсутності.
На підставі ст.526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу про порушення митних правил за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Представник Закарпатської митниці ДФС Селеш О.Я., в судовому засіданні протокол про порушення митних правил підтримав у повному обсязі та просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.483 МК України та накласти на неї адміністративне стягнення, передбачене санкцією вказаної статті.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці ДФС, приходжу до наступних висновків.
Вина ОСОБА_1 підтверджується даними протоколу про порушення митних правил №0393/30500/22 від 17.02.2022 року, контрольним талоном, актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 12.02.2022 року, фотоматеріалами, доповідної запискою та поясненнями ОСОБА_1 від 17.02.2022 року та іншими матеріалами справи.
Відповідно ч. 1ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Згідно ч.2 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженої ПКМУ від 21.05.2012 №451 - митний контроль автомобільних транспортних засобів і товарів здійснюється виключно митними органами відповідно до законодавства, вибірково, у формах та обсязі, що визначені на підставі результатів системи управління ризиками.
Відповідно до п. 7 ПКМУ «Про затвердження вичерпного переліку підстав, за наявності яких може проводитись огляд (переогляд) товарів, транспортних засобів комерційного призначення митними органами України» від 23.05.2012 №467, на підставі наявності ознак облаштування товарів, транспортних засобів комерційного призначення спеціально виготовленими сховищами (тайниками) або використання інших засобів чи способів, що утруднюють виявлення товарів проводиться митний огляд.
У відповідності до ч.1ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Таким чином, приходжу до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 в скоєнні митного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України,тобто останній вчинив дії на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю,тобто з використанням інших засобів та способів,що утруднюють виявлення таких товарів.
Обставини, що пом'якшують відповідальність судом не встановлено.
Обставини, що обтяжують відповідальність судом не встановлено.
Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, суддя приймає до уваги, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Приймаючи до уваги характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини і майновий стан та обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, приходжу до висновку, що на ОСОБА_1 слід накласти стягнення в межах встановлених санкцією ст.483 МК України, а саме: штраф у розмірі 100 відсотків вартості товарів безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід стягнути в користь держави судовий збір у розмірі 496,20 грн.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.483 МК України, ст.ст.40-1, 283 КУпАП України, Законом України «Про судовий збір», суддя,-
постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.483 МК України та накласти на неї стягнення у виді штрафу в розмірі ста відсотків вартості товару, що становить 9676 (дев'ять тисяч шістсот сімдесят шість) грн. 39 коп. з конфіскацією безпосередніх предметів правопорушення, а саме: заготовка для євро піддонів, сосна, розмірами: 20*95-140*1200 мм..
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави 496 (чотириста дев'яносто шість) грн. 20 коп. судового збору.
Запропонувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 добровільно в 15-денний строк після вручення копії постанови сплатити штраф.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя К.С.Дегтяренко