Постанова від 16.06.2022 по справі 308/6800/22

Справа № 308/6800/22

3/308/4321/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2022 року м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Шепетко І.О., розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли з Відділу поліції №1 Ужгородського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності,-

ОСОБА_1 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , (ідентифікаційний номер облікової картки платника податків - невідомий), тимчасово не працюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,-

за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Як випливає з протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАВ № 452232 від 23.05.2022, 23.05.2022 близько 22 год. 41 хв. гр. ОСОБА_1 , перебуваючи в АДРЕСА_2 , ображав свою співмешканку гр. ОСОБА_2 нецензурними словами та погрожував фізичною розправою, чим принизив честь. Дії гр. ОСОБА_1 кваліфіковані за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча про час і місце розгляду справи повідомлявся судом своєчасно та належним чином, зокрема, шляхом надіслання судових повісток про виклик до суду за адресою місця проживання, зазначеною в протоколі.

З огляду на те, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, була обізнана про складання щодо неї протоколу про адміністративне правопорушення, мала можливість отримати судові повістки за місцем проживання, проте не вживала заходів для явки до суду, її поведінка свідчить про свідоме затягування розгляду справи з метою уникнення притягнення до адміністративної відповідальності.

За таких обставин, на підставі ч. 1 ст. 268 КУпАП суд вважає можливим розглянути справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності та взаємозв'язку, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особливості розгляду справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-8 цього Кодексу.

Диспозиція ст. 173 КУпАП визначає склад адміністративного правопорушення, яке полягає у дрібному хуліганстві, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.

Об'єктом даного адміністративного правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони громадського порядку.

Об'єктивну сторону складу дрібного хуліганства становлять такі альтернативні діяння: 1) нецензурна лайка в громадських місцях; 2) образливе чіпляння до громадян; 3) інші подібні дії, за умови, що кожне із цих діянь порушує громадський порядок і спокій громадян.

Суб'єкт правопорушення - загальний (фізична осудна особа, яка досягла 16-річного віку).

Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого або непрямого умислу та хуліганським мотивом поведінки особи, яка вчиняє зазначені вище дії.

Як випливає з протоколу про адміністративне правопорушення ВАВ № 452232 від 23.05.2022 громадянину ОСОБА_1 ставиться у вину, що він 23.05.2022 близько 22 год. 41 хв., перебуваючи в АДРЕСА_2 , ображав свою співмешканку гр. ОСОБА_2 нецензурними словами та погрожував фізичною розправою, чим принизив честь.

Як зазначалось вище, суть адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП зводиться до вчинення дій, що призвели до порушення громадського порядку чи спокою громадян, проте, як випливає з протоколу про адміністративне правопорушення, такий «…принизив честь».

Окрім того, об'єктивна сторона статті 173 КУпАП полягає, зокрема, у «нецензурній лайці, образливого чіпляння до громадян в громадських місцях». Відтак, однією з визначальних ознак даного правопорушення є вчинення такого в громадських місцях.

Визначення терміну «громадське місце» міститься в Законі України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» і означає частину (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під'їзди, а також підземні переходи, стадіони.

В частині другій статті 13 вказаного Закону, до переліку громадських місць віднесено: ліфти і таксофони; приміщення та території закладів охорони здоров'я; приміщення та території навчальних закладів; дитячі майданчики; приміщення та території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту; під'їзди житлових будинків; підземні переходи; транспорт загального користування, що використовується для перевезення пасажирів; приміщення закладів ресторанного господарства; приміщення об'єктів культурного призначення; приміщення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ; стаціонарно обладнані зупинки маршрутних транспортних засобів.

Як випливає з протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАВ №452232 від 23.05.2022, місцем вчинення правопорушення, яке ставиться у вину гр. ОСОБА_1 , зазначено « АДРЕСА_2 ». Разом з тим, таке зазначення місця (без конкретизації) не дозволяє однозначно встановити, чи підпадає воно під визначення саме громадського місця.

Так само, з наявних у справі доказів не надається можливим встановити, що мала місце нецензурна лайка з боку гр. ОСОБА_1 оскільки з матеріалів справи не видається можливим встановити свідків даної події, які б могли підтвердити чи спростувати відомості зазначені в протоколі.

Так, до матеріалів справи додано пояснення ОСОБА_2 , в яких вона зазначила, що 23.05.2022 близько 22 год. 00 хв. вона разом із своїм майбутнім чоловіком ОСОБА_1 випивали спиртні напої, через деякий час між ними виник конфлікт. Вказала, що претензій в даній ситуації ні до кого не має. Від написання заяви відмовилась.

Відповідно до положень ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до статті 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності та взаємозв'язку, суд приходить до висновку, що діяння, яке ставиться у вину гр. ОСОБА_1 , а саме вчинення дрібного хуліганства матеріалами справи не доведене, його вина не підтверджена.

Відповідно до ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст. ст. 9, 173, 221, 245, 280, 283-284, 289, 291 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП - закрити за відсутності складу адміністративного правопорушення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду

Закарпатської області І.О. Шепетко