Справа № 308/6292/22
3/308/4027/22
17 червня 2022 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Дегтяренко К.С., з участю представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеша О.Я., розглянувши матеріали справи, які надійшли із Закарпатської митниці Держмитслужби про порушення митних правил відносно громадянина України:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: -, місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , ідентифікаційний код платника податків НОМЕР_2 ,
за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України,
встановив:
Відповідно до протоколу про порушення митних правил 11.11.2021 року в управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Закарпатської митниці надійшов лист Департаменту митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ДМС України від 11.11.2021 р №15/15-03/7.7/5305, щодо отримання відповіді уповноваженого органу Чеської Республіки від 13.10.2021 року № 7720-9/2021-900000-212/JS стосовно перевірки рахунків, зокрема рахунку №180830.2-ASC/TAT від 30.08.2018 року, на якому знаходиться декларація про походження на товар, на підставі якого було здійснено переміщення на митну територію України та здійснено митне оформлення товару «Сідельний тягач для перевезення напівпричепів, колісний, марка MAN модель T GX 18.480 4x2 BLS, номер шасі НОМЕР_3 , тип двигуна - дизельний, робочий об'єм циліндрів двигуна - НОМЕР_4 , потужність двигуна 353кВт., Календарний рік виготовлення: 2008. Модельний рік виготовлення: 2009;» бувший у використанні.
У вказаній відповіді уповноваженого органу Чеської Республіки зазначено, що юридична фірма «Mgr. Jiri Kokes and partners» (представник фірми «Autoscout 24 s.r.o.») проінформувала про те, що фірмою «Autoscout 24 s.r.o.» не видавався жодний із рахунків з декларацією про походження, які перевірялися. Це можливо є багаторазовим шахрайством з метою дискредитації та завдання шкоди фірмі «Autoscout 24 s.r.o.». На підставі вищевказаного факту 30 квітня 2019 року була подана скарга про вчинення злочину невідомим порушником. Рахунки-фактури з деклараціями не були оформлені чеською компанією «Autoscout 24 s.r.o.». До листа уповноваженого органу Чеської Республіки доданий список рахунків-фактур з деклараціями про походження, які не видавалися чеською компанією «Autoscout 24 s.r.o.».
На підставі зазначених у листі уповноваженого органу Чеської Республіки рахунків-фактур, підрозділом Закарпатської митниці в період 2018-2019 років здійснено митне оформлення в режимі випуску у вільний обіг 831 транспортний засіб, які надійшли на адресу українських суб'єктів ЗЕД. Всього 814 рахунків.
Серед наданих чеською компанією «Autoscout 24 s.r.o.». номерів рахунків-фактур з деклараціями про походження, зазначений Рахунок - фактура №180830.2-ASC/TAT від 30.08.2018 (позиція у списку - 5).
Проведеною перевіркою по зазначеному факту, в тому числі з використанням баз даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ встановлено, що 31.08.2018 року через пункт пропуску «Шегині - Медика» митного посту «Мостиська» Львівської митниці ДФС водієм ОСОБА_2 паспорт НОМЕР_1 на митну територію України в митному режимі «імпорт був переміщений куплений - «Сідельний тягач для перевезення напівпричепів, колісний, марка MAN модель T GX 18.480 4x2 BLS, номер шасі НОМЕР_3 , тип двигуна - дизельний, робочий об'єм циліндрів двигуна - НОМЕР_4 , потужність двигуна 353кВт., Календарний рік виготовлення: 2008. Модельний рік виготовлення: 2009;» бувший у використанні.,реєстраційним номерним знаком НОМЕР_5 . Після проведення митних формальностей вказаний транспортний засіб був пропущений на митну територію України та направлений для завершення митного оформлення на митний пост «Мукачево» Закарпатської митниці ДФС.
04.09.2018 року на митному посту «Мукачево» Закарпатської митниці ДФС, до митного контролю та оформлення шляхом електронного декларування була подана митна декларація ІМ40ДЕ №UA305200/2018/025049 та товаросупровідні документи, а саме: інвойс №180830.2-ASC/ТАТ від 30.08.2018 року, на якому знаходиться декларація про походження на товар, специфікація №180830.2-ASC/ТАТ від 30.08.2018 року, CMR б/н від 30.08.2018 року, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_6 від 28.08.2018 року, ZBI052210192 від 24.10.2008 року, DM683010 від 24.10.08. та довіреність № D1535630982 від 30.08.2018 року, якою фірма «Autoscout 24 s.r.o.» уповноважує водія ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ) транспортувати вищевказаний транспортний засіб, здійснювати митне оформлення та надавати відповідні документи.
Відповідно до інвойсу №180830.2-ASC/ТАТ від 30.08.2018 року вартість вказаного транспортного засобу становила 3000,00 Євро, що за курсом НБУ станом на день переміщення на митну територію України (31.08.2018 року) складало 99 192,95 грн.
Продавцем транспортного засобу виступала чеська фірма «Autoscout 24 s.r.o.» (Rybna 716/24, Stare Mesto. Praha, CZ), а покупцем - ТОВ «ТЕХАГРОТРАНС» ( 43000, Україна, Волинська обл., м.Луцьк, вул. Карбишева, буд.1 офіс 402).
На митному посту «Мукачево» Закарпатської митниці ДФС на підставі вищезазначених документів була оформлена митна декларація ІМ40ДЕ №UA305200/2018/025049 від 04.09.2018 року, скорегована митна вартість на «Сідельний тягач для перевезення напівпричепів, колісний, марка MAN модель T GX 18.480 4x2 BLS, номер шасі НОМЕР_3 , тип двигуна - дизельний, робочий об'єм циліндрів двигуна - НОМЕР_4 , потужність двигуна 353кВт., Календарний рік виготовлення: 2008. Модельний рік виготовлення: 2009;» бувший у використанні, митною вартістю 143308,00 грн. випущений у вільний обіг, зі сплатою необхідних митних платежів. При цьому на підставі інвойсу №180830.2-ASC/ТАТ від 30.08.2018 року, на якому знаходиться декларація про походження товару, була застосована пільгова ставка (преференція походження) ввізного мита - 2,5 %.
На запрошення Закарпатської митниці для з'ясування всіх обставин, ОСОБА_2 не прибув, про причини неявки не повідомив. Згідно блоку «Провадження в справах про ПМП» АСМО «Інспектор», 20.10.2021 відносно громадянина України ОСОБА_2 (паспорт НОМЕР_1 ) було запроваджено справи про ПМП №1652/30500/21, за ознаками ч.1 ст.483 МКУ по аналогічному факту подання до митного контролю підробленого рахунка-фактури, при переміщенні в Україну транспортного засобу від чеської компанії «Autoscout 24 s.r.o.».
Станом на 28.01.2022 в Єдиному державному реєстрі судових рішень відсутня інформація про притягнення гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_2 перемістив через митний кордон України товар «Сідельний тягач для перевезення напівпричепів, колісний, марка MAN модель T GX 18.480 4x2 BLS, номер шасі НОМЕР_3 , тип двигуна - дизельний, робочий об'єм циліндрів двигуна - НОМЕР_4 , потужність двигуна 353кВт., Календарний рік виготовлення: 2008. Модельний рік виготовлення: 2009;» бувший у використанні, з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для його переміщення та митного оформлення підробленого документа - інвойсу 180830.2-ASC/ТАТ від 30.08.2018 року, на якому знаходиться декларація про походження на товар.
За даним фактом співробітниками Закарпатської митниці Держмитслужби відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було складено протокол №0171/30500/22 від 28.01.2022 про порушення митних правил, передбачених ч.1 ст.483 Митного кодексу України.
Особа, відносно якої складено протокол ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився. Про час та місце розгляду справи про порушення митних правил повідомлявся належним чином, шляхом направлення судової повістки про виклик до суду. Клопотань про перенесення розгляду справи на адресу суду не надходило.
Суд зауважує, що Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях зазначає, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Представник Закарпатської митниці Держмитслужби Селеша О.Я. у судовому засіданні підтримав обставини викладені в протоколі, зазначив, що вина ОСОБА_1 підтверджується зібраними у справі доказами, просив притягнути його до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, згідно санкції статті.
Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці Держмитслужби, ознайомившись із матеріали справи приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону.
Згідно із вимогами ст. 487 МК України провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
За змістом п.7 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи передбачених законом строків накладення адміністративних стягнень.
Згідно протоколу, порушення митних правил вчинене 30.08.2018 року /дата заявлення товару до митного оформлення/.
Відповідно до ч. 2 ст. 467 МК України у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях правопорушника ознак порушення митних правил, адміністративні стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження, але не пізніше ніж через два роки з дня вчинення правопорушення, отже строк два роки є присічним, після спливу цього строку накладення адміністративного стягнення є неможливим.
Частинами першою та другою статті 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку із адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Європейський суд з прав людини уп.137 рішення від 11 грудня 2012 року за заявою № 21722/11 справі «Олександр Волков проти України» вказав на те, що строки давності слугують кільком важливим цілям, а саме: забезпеченню юридичної визначеності та остаточності, захисту потенційних відповідачів від не заявлених вчасно вимог, яким може бути важко протистояти, та запобігти будь-якій несправедливості, яка могла б виникнути, якби від судів вимагалося виносити рішення щодо подій, що мали місце у віддаленому минулому, на підставі доказів, які через сплив часу стали ненадійними та неповними. Строки давності є загальною рисою національних правових систем договірних держав щодо кримінальних, дисциплінарних та інших порушень.
Зокрема, Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях вказував на те, що «позовна давність - це законне право правопорушника уникнути переслідування або притягнення до суду після закінчення певного періоду після скоєння правопорушення. Термін позовної давності, що є звичайним явищем у національних законодавствах держав - учасників Конвенції, виконує кілька завдань, в тому числі забезпечує юридичну визначеність та остаточність, запобігаючи порушенню прав відповідачів, які можуть трапитись у разі прийняття судом рішення на підставі доказів, що стали неповними через сплив часу» (п. 570 рішення від 20 вересня 2011 року за заявою № 14902/04 у справі ВАТ «Нафтова компанія «Юкос» проти Росії»; п. 51 рішення від 22 жовтня 1996 року за заявами № 22083/93, 22095/93 у справі «Стаббінгс та інші проти Сполученого Королівства»).
Таким чином, встановлення національним законодавством строку давності притягнення до адміністративної відповідальності відповідає вимогам верховенства права та забезпечує реалізацію принципу юридичної визначеності, оскільки вказані строки не застосовуються тільки до осіб, які вчинили злочини проти людяності та воєнні злочини.
Враховуючи, що кримінальне провадження було закрито, але в діях особи, що притягається до адміністративної відповідальності, наявні ознаки порушення митних правил, подія відбулася 30.08.2018 року, суддя приходить до висновку що накладення адміністративного стягнення є неможливим у зв'язку зі спливом загального дворічного строку давності притягнення до адміністративної відповідальності.
У зв'язку із наведеним, приходжу до висновку про закриття провадження у справі на підставі п.7 ст.247 КУпАП, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст.467 МК України.
На підставі наведенного так керуючись ст.ст.253, 256, 278,283, 294 КУпАП, ст.ст. 467, 487, 494, 529 МК України, -
постановив:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.483 МК України, за протоколом про порушення митних правил №0171/30500/22 від 28.01.2022, закрити на підставі п.7 ст.247 КУпАП у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого ст.467 МК України.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя К.С. Дегтяренко