Справа № 560/5808/22
іменем України
22 червня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук А.М. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області , Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася до суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, у якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення від 06.04.2022 про відмову у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати позивачу до стажу державної служби періоди роботи з 19.02.2018 по 22.07.2019, з 23.07.2019 по 27.01.2020, з 28.01.2020 по 19.03.2021, з 15.07.2021 по 28.02.2022;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 29.03.2022 перевести позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII та здійснити нарахування і виплату пенсії у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування зазначеної у довідках виданих Шепетівською районною державною адміністрацією від 28.02.2022 №02-17/12, №02-17/14.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 29.03.2022 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про перехід з пенсії за віком, яка призначена відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області відмовлено у задоволенні заяви у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу. Так, відповідачем зараховано до страхового стажу позивача 13 років 11 місяців 2 дні, а періоди роботи з 19.02.2018 по 22.07.2019, з 23.07.2019 по 27.01.2020, з 28.01.2020 по 19.03.2021, з 15.07.2021 по 28.02.2022 в Ізяславській та Шепетівській райдержадміністрації, не належать до категорії посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, тому не зараховані до страхового стажу державної служби. На думку позивача, вказані період роботи підлягають зарахуванню до стажу державної служби. Позовні вимоги просить задоволити.
Судом відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подало відзив у якому зазначило, що позовні вимоги не визнає з таких підстав. Порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889- VIII, який набрав чинності 01.05.2016. Обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ після 1 травня 2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених частиною 1 статті 37 Закону України № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ, а саме щодо віку, страхового стажу та стажу державної служби. Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". За принципом екстериторіальності заяву позивача було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області та 06.04.2022 прийнято рішення №220750001834 про відмову в перерахунку пенсії. Таке рішення прийняте, оскільки стаж роботи позивача на посадах державної служби станом 01.05.2016 складає 13 років 11 місяців 2 дні, а тому позивач набув стаж державної служби менше, ніж 20 років та не перебував на посаді державного службовця на день набрання чинності Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу", отже, права на пенсію згідно Закону України "Про державну службу" позивач не має. У задоволенні позову просить відмовити.
Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подало відзив на позовну заяву, згідно якого у задоволенні позову просить відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до таких висновків.
Суд встановив, що позивач перебуває на обліку у Головному управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
29.03.2022 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про перерахунок пенсії - перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" та надала довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 28.02.2022 №02-17/12, №02-17/14 видані Шепетівською районною державною адміністрацією.
З 01.04.2021 органи Пенсійного фонду України при опрацюванні заяв про призначення або перерахунок пенсій застосовують принцип екстериторіальності.
Екстериторіальність передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсій бек-офісами територіальних органів Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає пенсіонер.
Застосування екстериторіального призначення та перерахунку пенсій передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 за № 339/35961.
За принципом екстериторіальності заяву позивача було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області та 06.04.2022 прийнято рішення №220750001834 про відмову в перерахунку пенсії.
Відповідно до записів трудової книжки позивача НОМЕР_1 , останній зокрема працював:
- з 07.10.2002 по 01.10.2015 на посадах спеціаліста, головного спеціаліста, начальника відділу управління сільського господарства і продовольства Ізяславської райдержадміністрації;
- з 19.02.2018 по 22.07.2019 на посаді головного спеціаліста відділу економічного розвитку, торгівлі та інфраструктури районної державної адміністрації;
- з 23.07.2019 по 27.01.2020 на посаді завідувача сектору житлово - комунального господарства Ізяславської райдержадміністрації;
- з 28.01.2020 по 19.03.2021 на посаді начальника загального відділу, начальника відділу документообігу та контролю апарату Ізяславської райдержадміністрації;
- з 15.07.2021 по 28.02.2022 на посаді головного спеціаліста, заступника начальника архівного відділу Шепетівської районної державної адміністрації.
Позивачу зараховано до стажу роботи на посадах державної служби періоди з 07.10.2002 по 01.10.2015 на посадах спеціаліста, головного спеціаліста, начальника відділу управління сільського господарства і продовольства Ізяславської райдержадміністрації, що склало 13 років 11 місяців 2 дні.
Період роботи з 19.02.2018 по 22.07.2019 на посаді головного спеціаліста відділу економічного розвитку, торгівлі та інфраструктури районної державної адміністрації, з 23.07.2019 по 27.01.2020 на посаді завідувача сектору житлово - комунального господарства Ізяславської райдержадміністрації, з 28.01.2020 по 19.03.2021 на посаді начальника загального відділу, начальника відділу документообігу та контролю апарату Ізяславської райдержадміністрації, з 15.07.2021 по 28.02.2022 на посаді головного спеціаліста, заступника начальника архівного відділу Шепетівської районної державної адміністрації не зараховано до стажу державної служби, оскільки на думку пенсійного органу, займані позивачем посади у цей період роботи не належить до категорії посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ.
З огляду на викладене, спірним є питання наявності або відсутності правових підстав для зарахування позивачу до стажу державної служби періодів роботи з 19.02.2018 по 22.07.2019, з 23.07.2019 по 27.01.2020, з 28.01.2020 по 19.03.2021, з 15.07.2021 по 28.02.2022.
Записи в трудовій книжці позивача сторонами не оспорюються та визнаються, а тому судом не досліджуються та сприймаються як належні та такі, що відповідають дійсності.
Вирішуючи цей спір суд керувався наступними приписами законодавства.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України "Про державну службу" № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII), який набрав чинності 01.05.2016, визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців.
Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII втратив чинність Закон України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Цими пунктами передбачено право державних службовців на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII.
Зокрема, пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до частини першої статті 37 Закону № 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
З наведеного суд робить висновок, що після 01.05.2016 зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII, та мають передбачені ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена у Постановах Верховного Суду від 03.07.2018 у справі № 569/350/17 (№ рішення в ЄДРСР 75082026), від 03.07.2018 у справі № 586/965/16-а (№ рішення в ЄДРСР 75082148) та від 10.07.2018 у справі № 591/6970/16-а (№ рішення в ЄДРСР 75227579).
Відповідно до статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» до сьомої категорії посад в органах місцевого самоврядування віднесено - посади радників, консультантів секретаріатів районних у містах рад, спеціалістів виконавчих органів районних у містах, міських (міст районного значення) рад, спеціалістів виконавчих органів сільських, селищних рад.
Крім того, статтею 46 Закону № 889-VIII та пунктом 4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229 передбачено, що, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» зараховується до стажу державної служби.
Аналогічна позиція повністю узгоджується з правовими позиціями Верховного Суду викладеними в Постановах від 10.05.2018 у справі № 351/1792/17 та від 26.06.2018 у справі № 735/939/17.
Таким чином стаж роботи позивача у періоди з 19.02.2018 по 22.07.2019 на посаді головного спеціаліста відділу економічного розвитку, торгівлі та інфраструктури районної державної адміністрації, з 23.07.2019 по 27.01.2020 на посаді завідувача сектору житлово - комунального господарства Ізяславської райдержадміністрації, з 28.01.2020 по 19.03.2021 на посаді начальника загального відділу, начальника відділу документообігу та контролю апарату Ізяславської райдержадміністрації, з 15.07.2021 по 28.02.2022 на посаді головного спеціаліста, заступника начальника архівного відділу Шепетівської районної державної адміністрації підлягає зарахуванню до стажу державної служби, а позиції відповідача щодо протилежного є помилковими та не ґрунтуються на нормах законодавства.
За таких обставин, суд вважає, що оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки відповідачем не зараховано до стажу державної служби позивача усіх належних періодів роботи, що призвело до неправильного обрахунку стажу державної служби та відповідно висновку щодо відсутності необхідного стажу для переведення позивача на пенсію державного службовця.
Стосовно вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести на пенсію державного службовця, відповідно до Закону України «Про державну службу», з дня подання заяви - 29.03.2022, то суд ураховує позицію Верховного Суду викладену в Постанові від 10.06.2020 року в справі №347/576/18, згідно з якою встановлення факту наявності трудового стажу для призначення пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України під час прийняття рішення про призначення або про перерахунок пенсії, а рішення вказаного органу щодо її призначення або перерахунку підлягає оскарженню у встановленому законом порядку.
Завданням адміністративного суду є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень та їх відповідності правовим актам вищої юридичної сили. Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Тому завданням адміністративного суду є саме контроль за легітимністю прийняття рішень.
Такий висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у Постановах від 10 вересня 2019 року у справі № 818/985/18 та від 26 грудня 2019 року у справі № 810/637/18.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені, зокрема, положеннями Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з частиною 5 статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Статтею 58 Закону № 1058-IV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який, зокрема, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.
Відповідно до підпунктів 1-3 пункту 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Згідно з пунктом 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Відповідно до абзацу першого пункту 4.7 розділу ІV Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення (перерахунок) пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду у встановленому порядку.
Суд звертає увагу на те, що уповноваженим органом для призначення (перерахунку) пенсії є Пенсійний фонд, до компетенції якого і входить розгляд документів, в тому числі і поданих вперше.
При цьому, суд не може перебирати на себе компетенцію суб'єктів владних повноважень (у цьому конкретному випадку пенсійного органу) та досліджувати документи, яким не надавалась оцінка, а також встановлювати на їх основі наявність чи відсутність права на призначення пенсії.
Оскільки рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області визнано неправомірним та скасовано, заява позивача від 29.03.2022 року вважається нерозглянутою по суті.
Таким чином, належним способом захисту буде зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву позивача від 29.03.2022 про перерахунок пенсії - перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" із зарахуванням до стажу державної служби періодів роботи з 19.02.2018 по 22.07.2019 на посаді головного спеціаліста відділу економічного розвитку, торгівлі та інфраструктури Ізяславської районної державної адміністрації, з 23.07.2019 по 27.01.2020 на посаді завідувача сектору житлово - комунального господарства Ізяславської райдержадміністрації, з 28.01.2020 по 19.03.2021 на посаді начальника загального відділу, начальника відділу документообігу та контролю апарату Ізяславської райдержадміністрації, з 15.07.2021 по 28.02.2022 на посаді головного спеціаліста, заступника начальника архівного відділу Шепетівської районної державної адміністрації.
З огляду на викладені обставини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Враховуючи, що позивачем фактично заявлено одну позовну вимогу немайнового характеру, за яку сплачено мінімальну суму судового збору, то і відшкодуванню підлягає судовий збір на суму однієї такої вимоги Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задоволити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 06.04.2022 №220750001834 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії - переході на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», за заявою від 29.03.2022.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.03.2022 про перерахунок пенсії за віком - переході на пенсію за Законом України «Про державну службу», зарахувавши до стажу державної служби ОСОБА_1 періодів роботи з 19.02.2018 по 22.07.2019, з 23.07.2019 по 27.01.2020, з 28.01.2020 по 19.03.2021, з 15.07.2021 по 28.02.2022.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 992,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (площа Народна, 4,Ужгород,Закарпатська область,88008 , код ЄДРПОУ - 20453063) Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя А.М. Ковальчук