Рішення від 22.06.2022 по справі 520/22011/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

22 червня 2022 року № 520/22011/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Севастьяненко К.О. розглянувши розглянувши у порядку спрощеного провадження справу за позовом Відділу освіти, молоді та спорту Зачепилівської селищної ради Зачепилівського району Харківської до Північно-східного офісу Держаудитслужби, третя особа ФОП ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування висновку,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати висновок Північно-східного офісу Держаудитслужби про результати моніторингу закупівлі № UA-М-2020-07-23-000070, яка проведена Відділом управління майном UA-2020-12-23-003737-а.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що висновок Північно-східного офісу Держаудитслужби про результати моніторингу закупівлі № UA-М-2020-07-23-000070, яка проведена Відділом управління майном UA-2020-12-23-003737-а не відповідає дійсним оставинам, не відповідає нормам матеріального права, у зв'язку із чим звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження.

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, згідно змісту якого вказав, що у спірних правовідносинах діяв в межах наданих повноважень, відтак підстави для задоволення позову немає.

Позивач надав до суду відповідь на відзив, просив позовну заяву задовольнити з підстав викладених в останній.

Відповідач надав заперечення на відповідь на відзив, в яких послався на відсутність порушення прав позивача з боку відповідача, оскільки на сайті «Рrozorro» міститься інформація «порушення усунуто».

Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступні обставини справи.

Суд, дослідивши та оцінивши матеріалах справи встановив наступні обставини.

Відділом освіти, молоді та спорту Зачепилівської селищної ради Зачепилівського району Харківської області 23 грудня 2020 року на веб-порталі електронної системи публічних закупівель «Рrozorro» оголошено про проведення відкритих торгів № UА-2020-12-23-003737-а про закупівлю для підпорядкованих навчальних закладів м'яса та м'ясних продуктів (Код за Єдиним закупівельним словником: ДК 021:2015:15110000-2: М'ясо), а саме: сало - 7 кг, тушка куряча - 1800 кг, філе куряче - 3055 кг, стегно куряче - 1987 кг, печінка куряча - 1400 кг, вирізка яловича - 1700 кг. Очікувана вартість предмета закупівлі - 1002556,00 грн., джерело фінансування - місцевий бюджет. Розмір надання забезпечення тендерних пропозицій учасників - електронна гарантія в сумі 20051,00 грн. Розмір мінімального кроку пониження ціни - 5012,78 грн.

Згідно Розділу V «Оцінка тендерної пропозиції» пункту 1 підпункту 1.2. Тендерної документації на закупівлю, єдиним критерієм оцінки тендерних пропозицій є ціна. Питома вага по даному критерію - 100%.

Згідно Протоколу розкриття тендерних пропозицій, 11 січня 2021 року було розкрито тендерні пропозиції учасників торгів та допущено їх до оцінки.

Згідно даних Реєстру отриманих тендерних пропозицій було подано дві тендерні пропозиції - від ФОП ОСОБА_2 05 січня 2021 року о 10 год. 37 хв., від ФОП ОСОБА_1 07 січня 2021 року о 10 год. 50 хв.

Пропозиція від учасника ФОП ОСОБА_1 становила 999980,00 грн., пропозиція від учасника ФОП ОСОБА_2 становила 1002500 грн.

Пониження ціни учасниками не застосовувалось, оцінювались первісні тендерні пропозиції учасників.

На засіданні тендерного комітету Відділу освіти, молоді та спорту Зачепилівської селищної ради Зачепилівського району Харківської області 15 січня 2021 року визначено, що учасник торгів ФОП ОСОБА_1 надала всі необхідні документи, які підтверджують його відповідність умовам, визначеним в тендерній документації відкритих торгів, та вимог до предмета закупівлі.

Вирішено відповідно до ст. 33 Закону України «Про публічні закупівлі» визнати ФОП ОСОБА_1 переможцем закупівлі № UА-2020-12-23-003737-а з ціновою пропозицією 999980,00 грн., у зв'язку із чим оприлюднити в електронній системі повідомлення про намір укласти договір про закупівлю з переможцем відкритих торгів ФОП ОСОБА_1 .

Результатом засідання тендерного комітету Відділу освіти, молоді та спорту Зачепилівської селищної ради Зачепилівського району Харківської області є Протокол №2 засідання тендерного комітету.

Згідно даних системи публічних закупівель ««Рrozorro», 16 січня 2021 року в системі публічних закупівель ««Рrozorro» оприлюднено повідомлення про намір укласти договір про закупівлю з учасником торгів ФОП ОСОБА_1 .

Відділом освіти, молоді та спорту Зачепилівської селищної ради Зачепилівського району Харківської області та ФОП ОСОБА_1 01 лютого 2021 року укладено Договір №5, згідно якого постачальник протягом 20221 року постачає замовникові товари згідно специфікації (додаток 1) на загальну суму 999980,00 грн.

Начальником Північно-східного офісу Держаудитслужби прийнято 13.10.2021 рішення про початок моніторингу процедури закупівлі. За результатами моніторингу на сайті ««Рrozorro» 19 жовтня 2021 року розміщено висновок про результати моніторингу закупівлі, згідно якого за результатами моніторингу встановлено порушення - не відхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону. Кінцевий строк оскарження встановлено - 03 листопада 2021 року.

Відповідач у своєму висновку зазначає, що відповідно до вимог підпункту 10.6 пункту 5 Розділу III тендерної документації учасник у складі своєї тендерної пропозиції повинен надати інформаційну довідку, складену у довільній формі за власноручним підписом учасника або уповноваженої особи учасника та завірений печаткою (за наявності), про:

Потужності (складські приміщення), де буде здійснюватись виробництво та/або обіг предмету закупівлі (згідно із Законом України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»). Учасник повинен вказати яке саме приміщення потужностей (площа, літера приміщення, тощо) буде використане для зберігання, відвантаження та передпродажної підготовки предмету закупівлі, зокрема, розвішування товару, з переліком обладнання та матеріально-технічної бази (достатнього для виконання договору про закупівлю - ваги товарні платформні, ручні візки, гідравлічні візки, оргтехніка (комп'ютер, принтер, сканер) та спеціалізованого обладнання для зберігання продуктів харчування, які є предметом закупівлі, у тому числі з умовами зберігання, що будуть застосовуватись під час виконання умов договору (наявність холодильного/морозильного обладнання), яке необхідне для роздільного зберігання товару.

Для підтвердження інформації, що викладена у довідці надати наступні документи:

- оригінал або копію(ї) документів (зі всіма додатками, дійсними на дату подання Учасником пропозиції) підтверджуючих наявність в учасника власних та/або орендованих складських приміщень пристосованих для зберігання продуктів харчування, які є предметом закупівлі, у тому числі із зазначенням площ та адрес розташування цих приміщень чи оригінал або копію(ї) договору з суб'єктом господарювання на зберігання в складських приміщеннях (зі всіма додатками, дійсними на дату подання учасником пропозиції) продуктів харчування, які є предметом закупівлі, у тому числі із зазначенням площ та адрес розташування цих приміщень.

Так, у складі тендерної пропозиції ФОП ОСОБА_1 надано інформаційну довідку про потужності (складські приміщення) від 07.01.2021, в якій зазначено, що приміщення складу знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 100 кв. м. Так, на підтвердження інформації, що викладена в інформаційній довідці від 07.01.2021 ФОП ОСОБА_1 надала договір про надання комплексу складських послуг від 01.11.2020 року.

Таким чином, учасник ФОП ОСОБА_1 підтвердила наявність складських приміщень, де буде здійснюватися виробництво та/або обіг предмету закупівлі.

За результатами аналізу питання визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, правильності розміщення інформації про публічну закупівлю, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону відповідності укладеного договору умовам тендерної документації, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця, внесення змін до договору - порушень не встановлено.

З огляду на встановлене порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтями 2 та 5 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", Північно-східний офіс Держаудитслужби зобов'язав позивача здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку, зокрема шляхом недопущення в майбутньому, та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або, інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.

Позивач, скориставшись передбаченим ч. 8 ст. 8 Закону України «Про публічні закупівлі» правом («Протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення органом державного фінансового контролю висновку замовник оприлюднює через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень»), 20.10.2021 року надав заперечення до висновку про результати моніторингу процедури закупівлі UА-2020-12-23-003737-а, вих. №01-30/1285, проте позитивного результату не отримав.

Крім того, відповідач посилається у відзиві на ту обставину, що станом на 09 листопада 2021 року згідно даних веб-порталу електронної системи публічних закупівель «Рrоzоrrо» по закупівлі №UА-2020-12-23-003737-а в розділі «Підтвердження усунення порушення» опубліковано інформацію про усунення порушення, а саме: «Встановлено порушення законодавства в частині розгляду та/або відхилення (не відхилення) замовником тендерної (тендерних) пропозиції (пропозицій) - усунуто. Порушення усунуто». Таким чином, на думку відповідача, на час розгляду справи судом порушення усунуто, а отже відсутній предмет спору та відсутні підстави для задоволення позову.

З висновком відповідача, та доводами про відсутність предмету позову позивач не погоджується, оскільки вважає, що такі висновки та твердження не відповідають нормам матеріального права, у зв'язку із чим звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади здійснення фінансового контролю в Україні, визначені Законом України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (далі - Закон № 2939).

Відповідно до ст.2 Закону № 2939 головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.

У той же час, згідно з Положенням про Державну аудиторську службу України (далі - Положення №43), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 43 від 03.02.2016 року, Державна аудиторська служба України (далі - Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Держаудитслужба, відповідно до п.п.3 п.4 Положення, реалізує державний фінансовий контроль через здійснення: державного фінансового аудиту; перевірки державних закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель.

Відповідно до п.п. 9 п. 4 Положення відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших осіб підприємств, установ та організацій, що контролюються, усунення виявлених порушень законодавства; здійснює контроль за виконанням таких вимог; звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів; застосовує заходи впливу за порушення бюджетного законодавства, накладає адміністративні стягнення на осіб, винних у порушенні законодавства; передає в установленому порядку правоохоронним органам матеріали за результатами державного фінансового контролю у разі встановлення порушень законодавства, за які передбачено кримінальну відповідальність або які містять ознаки корупційних діянь.

Відповідно до п. 7 Положення, Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.

У той же час, відповідно до ст. 5 Закону № 2939 контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України "Про публічні закупівлі" (далі Закон № 922), проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.

Перевірка закупівель у замовників проводиться за місцезнаходженням юридичної особи, що перевіряється, чи за місцем розташування об'єкта права власності, щодо якого проводиться перевірка, і полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання замовником законодавства про закупівлі. Результати перевірки закупівель викладаються в акті перевірки закупівель.

Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю.

Підстави для проведення моніторингу публічних закупівель викладені в ч. 2 ст. 7-1 Закону України "Про публічні закупівлі" (далі Закону № 922,) а саме: дані автоматичних індикаторів ризиків; інформація, отримана від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель; інформація, отримана від громадських об'єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 9 цього Закону.

За наявності однієї або декількох таких підстав, як визначено ч. 2 ст. 7-1 Закону № 922, керівник органу державного фінансового контролю або його заступник приймає рішення про початок моніторингу закупівлі та відповідно до ч. 3 ст. 7-1 Закону № 922 таке рішення оприлюднюється протягом двох робочих днів з дня його прийняття в електронній системі закупівель органом державного фінансового контролю із зазначенням унікального номера оголошення про проведення процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та дати його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір та дати його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу, а також опису підстав для здійснення моніторингу закупівлі.

Відповідно до ч. 4 ст. 7-1 Закону № 922 строк здійснення моніторингу закупівлі не може перевищувати 15 робочих днів з дати оприлюднення рішення про початок моніторингу закупівлі в електронній системі закупівель.

Відповідно до ч. 1 ст. 7-1 Закону № 922 моніторинг закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю).

Відповідно до ч. 6-7 ст. 7-1 Закону № 922 за результатами моніторингу закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.

У висновку обов'язково зазначаються: 1) найменування замовника, щодо якого здійснювався моніторинг закупівлі, його ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, місцезнаходження; 2) найменування предмета закупівлі та його очікувана вартість; 3) унікальний номер оголошення про проведення процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та дата його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір та дата його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу; 4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу закупівлі; 5) зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю необхідною для більш детального опису результатів моніторингу закупівлі.

Якщо за результатами моніторингу закупівлі не виявлено порушень законодавства у сфері публічних закупівель, у висновку зазначається інформація про відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

Як вже було встановлено судом, в оскаржуваному висновку Держаудитслужба, суб'єктом контролю було виявлено порушення:

- ч. 3 ст. 17 та п. 2 ч. 2 ст. 22 Закону № 922 - замовником у тендерній документації не було встановлено способу документального підтвердження згідно із законодавством щодо відсутності підстави, передбаченої у пункті 12 частини 1 статті 17 Закону № 922 для переможця.

Відповідно до ч. 3 ст. 17 Закону № 922 учасник процедури закупівлі в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції підтверджує відсутність підстав, передбачених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини першої та частиною другою цієї статті. Спосіб документального підтвердження згідно із законодавством щодо відсутності підстав, передбачених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини першої та частиною другою цієї статті, визначається замовником для надання таких документів лише переможцем процедури закупівлі через електронну систему закупівель.

Відповідно до пункту 2 ч. 2 ст. 22 Закону № 922, у тендерній документації зазначаються такі відомості, зокрема:

2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації", та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.

Як вбачається з тендерної документації щодо проведення процедури відкритих торгів, пунктом 5.5 розділі ІІІ "Інструкція з підготовки тендерної пропозиції" визначено, що Переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує десяти днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику документи шляхом оприлюднення їх в електронній системі закупівель (у вигляді передбаченому згідно з п. 1.3. цієї документації), що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини першої та частиною другою статті 17 Закону відповідно до вимог Додатку З до цієї тендерної документації, а саме:

- довідка, видана Департаментом інформатизації МВС України (територіальним органом з надання сервісних послуг МВС України), та щодо (не) притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України, що містить інформацію станом на дату, не раніше дня оприлюднення повідомлення про намір укласти договір про закупівлю в електронній системі закупівель. Зазначена довідка надається щодо осіб (особи), визначених згідно з п. 5, 6, частини 1 ст. 17 Закону;

- довідка, складена учасником у довільній формі, що підтверджує відсутність підстави, передбаченої п. 12 частини 1 ст.17 Закону;

- довідка, складена учасником у довільній формі, що підтверджує відсутність підстави, передбаченої абзацом 1 ч. 2 ст. 17 Закону, або інформація у довільній формі, що підтверджує вжиття заходів для доведення надійності учасника, згідно з абзацу 2 ч. 2 ст. 17 Закону .

Тобто, як вбачається з умов тендерної документації, позивачем, як замовником, визначено спосіб документального підтвердження згідно із законодавством щодо відсутності підстав, передбачених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини першої та частиною другою цієї статті, чим виконано вимоги ч. 3 ст. 17 Закону № 922 та п. 2 ч. 2 ст. 22 Закону № 922, що спростовує встановлені відповідачем порушення під час проведення моніторингу.

З матеріалів справи судом встановлено, що відповідач посилається у відзиві на ту обставину, що станом на 09 листопада 2021 року згідно даних веб-порталу електронної системи публічних закупівель «Рrоzоrrо» по закупівлі №UА-2020-12-23-003737-а в розділі «Підтвердження усунення порушення» опубліковано інформацію про усунення порушення, а саме: «Встановлено порушення законодавства в частині розгляду та/або відхилення (не відхилення) замовником тендерної (тендерних) пропозиції (пропозицій) - усунуто. Порушення усунуто».

На думку відповідача, на час розгляду справи судом порушення усунуто, а отже відсутній предмет спору та відсутні підстави для задоволення позову.

Суд із даним твердженням не погоджується, виходячи з наступного.

Відповідачем 19.10.2021 було оприлюднено текст висновку про результати моніторингу.

Позивачем 21.10.2021 було надано Заперечення до висновку про результати моніторингу процедури закупівлі UА-2020-12-23-003-73 7-а, в якому зазначено, що ФОП ОСОБА_1 надала Договір про надання комплексу складських послуг від 01.11.2020 року, але вищезазначений договір не містить інформації про площу та адресу розташування приміщення складу, що вказані в інформаційній довідці про потужності (складські приміщення) від 07.01.2021 року, а також надала Договір про надання послуг зберігання від 01.11.2020 року, укладений між ФОП ОСОБА_1 та ТОВ «Тріго», де в п. 2.3 та 2.4 вказані адреса та площа приміщення складу:

« 2.3. Передача-приймання здійснюється в будові літ. Л-1, за адресою: АДРЕСА_1 .

2.4. Продукти харчування «Поклажодавця», що зберігаються у приміщеннях «Зберігана», загальною площею 100,0 кв.м., з комплексом холодильного/морозильного обладнання, які підтримують відповідні температурні режими (для продуктів харчування, які потребують особливих умов зберігання) та в складському приміщенні з дотриманням відповідних температурних режимів (для продуктів харчування, які не потребують особливих умов зберігання)».

Копії Договору про надання послуг зберігання від 01.11.2020 року та Договору про надання комплексу складських послуг від 01.11.2020 року розміщені на веб-порталі електронної системи публічних закупівель «Рrоzоrrо» по закупівлі № UА-2020-12-23- 003737-а.

Відповідач під час моніторингу ігнорує факт надання ФОП ОСОБА_1 . Договору про надання послуг зберігання від 01.11.2020 року, в якому зазначено площу та адресу розташування приміщення складу.

Відтак, враховуючи, що вимога Замовника щодо надання копії договору з суб'єктом господарювання на зберігання в складських приміщеннях Зберігана (зі всіма додатками, дійсними на дату подання Учасником пропозиції) продуктів харчування, які є предметом закупівлі, у тому числі із зазначенням площ та адрес розташування цих приміщень на підтвердження кваліфікаційного критерію була виконана ФОП ОСОБА_1 , підстав для визнання тендерної пропозиції ОСОБА_1 такою, що не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 Закону, підстав не було.

Станом на момент подання позову, 01.11.2021 року, відповідачем не розглянуто Заперечення позивача до висновку про результати моніторингу процедури закупівлі UА- 2020-12-23-003737-а, жодної інформації щодо усунення порушень на веб-порталі електронної системи публічних закупівель «Рrozorro» по закупівлі № UА-2020-12-23-003737- а не міститься.

На веб-порталі електронної системи публічних закупівель «Ргогогго» по закупівлі № UА-2020-12-23-003737-а 09.11.2021 відповідачем було розміщено інформацію про усунення позивачем порушень.

Суд не погоджується із позицією відповідача стосовно того, що оскільки наразі на веб-порталі електронної системи публічних закупівель «Рrozorro» є інформація про усунення порушення, відтак відсутній предмет спору та відсутні підстави для задоволення позову.

Суд зазначає, що надавши заперечення до висновку про результати моніторингу процедури закупівлі UА-2020-12-23-003737-а, позивач не усував порушення, а заперечував щодо їх існування, звертаючи увагу Північно-східного офісу Держаудитслужби на те, що всі необхідні документи своєчасно були розміщені на веб-порталі електронної системи публічних закупівель «Рrozorro».

Таким чином, висновок Північно-східного офісу Держаудитслужби за результатами аналізу питання розгляду тендерної пропозиції про порушення абзацу 2 пункту 1 частини 1 статті 31 Закону України "Про публічні закупівлі" під час проведення закупівлі (ідентифікатор 11А-2020-12-23-003737-а) є таким, що не відповідає змісту Закону України "Про публічні закупівлі".

Окремо слід зазначити, що інформація про усунення порушень позивачем була розміщена на веб-порталі електронної системи публічних закупівель «Рrozorro» 09.11.2021 року, після подання позовної заяви та відкриття провадження у справі 04.11.2021 року.

Що стосується твердження відповідача про те, що оскаржуваний висновок не порушує права та законні інтереси позивача, оскільки не створює жодних санкцій для позивача з боку відповідача, слід зазначити наступне.

Наявність спірного висновку, в якому визначено порушення позивачем абзацу другого пункту 1 частини першої статті 31 Закону України "Про публічні закупівлі" (не відхилення тендерної пропозиції ФОП ОСОБА_1 , визначення її переможцем та укладення з нею договору від 01.02.2021 № 5 на суму 999980,00 гривень), є порушенням прав та законних інтересів позивача, оскільки містить недостовірну інформацію. Зазначений спірний висновок є загальнодоступним, поза як, впливає на честь та ділову репутацію позивача, оскільки дає підстави для сумнівів у добросовісності виконання покладених на позивача обов'язків з дотримання норм чинного законодавства.

Висновок щодо допущення позивачем порушення абзацу другого пункту 1 частини першої статті 31 Закону України "Про публічні закупівлі" є порушенням суб'єкта владних повноважень прав, свобод, законних інтересів позивача, а відтак підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розподіл судових витрат здійснюється на підставі ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 241-246, 255, 257-258, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Відділу освіти, молоді та спорту Зачепилівської селищної ради Зачепилівського району Харківської до Північно-східного офісу Держаудитслужби, третя особа ФОП ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування висновку- задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати висновок Північно-східного офісу Держаудитслужби про результати моніторингу закупівлі № UA-М-2020-07-23-000070, яка проведена Відділом управління майном UA-2020-12-23-003737-а.

Стягнути на користь Відділу освіти, молоді та спорту Зачепилівської селищної ради Зачепилівського району Харківської (вул. Паркова, буд. 21, смт. Зачепилівка, Зачепилівський район, Харківська область, 64401, код ЄДРПОУ 41887522) за рахунок бюджетних асигнувань Східного офісу Держаудитслужби (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під., 10 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 40478572) сплачений судовий збір у розмірі 2270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят грн 00 коп.).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст рішення складено 22.06.2022 року.

Суддя К.О. Севастьяненко