Ухвала від 22.06.2022 по справі 156/367/22

Справа № 156/367/22

Номер провадження: 1-в/156/14/22

УХВАЛА

Іменем України

22 червня 2022 року смт Іваничі

Іваничівський районний суд Волинської області

в складі: головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

ст. ДОП ВПД № 1 (сел. Іваничі) капітан поліції ОСОБА_3 ,

засудженого ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Іваничі, в залі суду подання начальника відділу поліцейської діяльності № 1 (сел. Іваничі) Володимир-Волинського РВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду відносно

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, непрацюючого, раніше судимого 27.03.2019 року Іваничівським районним судом Волинської області за ч.3 ст. 185, ч. 3 ст. 15 - ч. 3 ст. 185 до 3 років позбавлення волі, та 02.02.2021 року Володимирецьким районним судом Рівненської області за ст. 391, ст. 71 КК України до 1 року 1 місяця позбавлення волі, який звільнився з місць позбавлення волі 02.03.2022 року,

ВСТАНОВИВ:

Начальник відділу поліцейської діяльності № 1 (сел. Іваничі) Володимир-Волинського РВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_6 звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , раніше судимого 27.03.2019 року Іваничівським районним судом Волинської області за ч.3 ст. 185, ч. 3 ст. 15 - ч. 3 ст. 185 до 3 років позбавлення волі, та 02.02.2021 року Володимирецьким районним судом Рівненської області за ст. 391, ст. 71 КК України до 1 року 1 місяця позбавлення волі, який звільнився з місць позбавлення волі 02.03.2022 року.

Клопотання мотивоване тим, що 04.06.2022 року о 17:40 год. ОСОБА_4 вчинив домашнє насильство психологічного характеру, 08.06.2022 року о 09:20 год. ОСОБА_4 викурював тютюнові вироби в місцях, де це заборонено законом, 14.06.2022 року о 16:00 год. розпивав алкогольні напої в громадському місці в смт. Іваничі по вул. Грушевського. За вказані правопорушення ОСОБА_4 притягнуто до адміністративної відповідальності, та 04.06.2022 року, 08.06.2022 року та 14.06.2022 року відповідно, ОСОБА_4 зроблено попередження.

Керуючись ч. 2 ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільнених з місць позбавлення волі» начальник відділу поліцейської діяльності № 1 (сел. Іваничі) Володимир-Волинського РВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_6 просить встановити відносно ОСОБА_4 адміністративний нагляд та наступні обмеження:

1. Заборонити вихід з будинку з 22:00 год до 06:00 год.

2. Зобов'язати ОСОБА_4 реєструватися в органах Національної поліції два рази на місяць.

В судовому засіданні ст. ДОП ВПД № 1 (сел. Іваничі) капітан поліції ОСОБА_3 подання підтримала та просила таке задовольнити, оскільки після звільнення ОСОБА_4 став порушувати громадський порядок, на шлях виправлення не став. Необхідність встановлення ОСОБА_4 такого обмеження як заборона виходу з будинку з 22:00 год до 06:00 год мотивувала тим, що ОСОБА_4 був засуджений за злочин - крадіжку, яку він вчинив в нічний час. У зв'язку з цим просить встановити відносно ОСОБА_4 адміністративний нагляд терміном на один рік та встановити вказані у поданні обмеження.

ОСОБА_4 в судовому засіданні просив не встановлювати відносно нього адміністративний нагляд, оскільки на даний час він є безробітним та перебуває на обліку у центрі зайнятості у пошуках роботи, не виключає можливість його працевлаштування позмінно, в тому числі і в нічний час. Окрім того вказав, що всі адміністративні правопорушення він вчинив у денну пору доби, бо у нічний час він перебуває вдома, оскільки чинним законодавством запроваджено комендантську годину на території Волинської області. Тому встановлювати йому заборону виходу з будинку не вбачає за доцільне. Просив відмовити у задоволенні подання про встановлення йому адміністративного нагляду.

Заслухавши думку представника відділу поліцейської діяльності № 1 (сел. Іваничі) Володимир-Волинського РВП ГУНП у Волинській області та засудженого, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 був засуджений 27.03.2019 року Іваничівським районним судом Волинської області за ч.3 ст. 185, ч. 3 ст. 15 - ч. 3 ст. 185 до 3 років позбавлення волі та 02.02.2021 Володимирецьким районним судом Рівненської області за ст. 391, ст. 71 КК України до 1 року 1 місяця позбавлення волі, який звільнився з місць позбавлення волі 02.03.2022 року (а.с.11-18, 10).

Згідно копії довідки про звільнення серії РІВ № 11841 ОСОБА_4 з 02.02.2021 року по 02.03.2022 року відбував покарання в УДКВС, звідки звільнений по відбуттю строку покарання (а.с.9).

Після звільнення з місць позбавлення волі ОСОБА_4 притягався до адміністративної відповідальності 3 рази, а саме:

1)за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП (постанова Іваничівського районного суду Волинської області від 08.06.2022 року у справі № 156/343/22, а.с.4);

2)за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 175-1 КУпАП (а.с.5);

3)за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 178 КУпАП (а.с.7).

Згідно попереджень від 04.06.2022 року, 08.06.2022 року та 14.06.2022 року ОСОБА_4 попереджений працівником відділу поліцейської діяльності № 1 (сел. Іваничі) Володимир-Волинського РВП ГУНП у Волинській області про встановлення адміністративного нагляду, у випадку подальшого порушення вимог законодавства, з яким ОСОБА_4 ознайомився 03.06.2022 року, 08.06.2022 року та 14.06.2022 року відповідно (а.с. 3, 6, 8).

Суд наголошує на тому, що відповідно до статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку.

Відповідно до положень статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до положень Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами внутрішніх справ. Окрім того адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них. Підставами для встановлення адміністративного нагляду є матеріали органів національної поліції. Разом з поданням до суду надсилаються копія вироку та матеріали, що свідчать про необхідність встановлення адміністративного нагляду за відповідною особою.

Згідно до постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду (із змінами, внесеними згідно з Постановами Пленуму Верховного Суду України №3 (v0003700-93) від 04.06.93, №19 (v0019700-95) від 26.10.95) №3 від 28.03.1986р., при розгляді подання про встановлення адміністративного нагляду суддя, перевіряючи обґрунтованість встановлення такого щодо осіб, зазначених у п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», належить перевіряти дані про вчинені ними правопорушення, а також законність та обґрунтованість застосування до них заходів стягнення.

При цьому слід мати на увазі, що адміністративний нагляд може бути встановлений за умови, що після звільнення з місць позбавлення волі особа, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушує громадський порядок, права інших громадян чи вчиняє інші правопорушення і за кожне правопорушення притягувалась до відповідальності у встановленому Законом порядку. Під іншими правопорушеннями слід розуміти такі порушення, що посягають на громадську безпеку чи порядок управління. Матеріали подання про встановлення адміністративного нагляду повинні містити дані про заходи стягнення, які застосовувалися за порушення громадського порядку, прав інших громадян або за інші правопорушення; письмове попередження про можливість встановлення адміністративного нагляду та інші дані, необхідні для вирішення питання про законність і обґрунтованість встановлення адміністративного нагляду.

Згідно пункту «в» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд установлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.

Зважаючи на вищевикладене, подання подано до суду без обґрунтованих підстав доцільності встановлення ОСОБА_4 адміннагляду всупереч ч. 2 ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».

В даній справі відсутні відомості про порушення ОСОБА_4 комендантської години і прав інших громадян. З довідки-характеристики слідує, що скарги від жителів громади на поведінку ОСОБА_4 та матеріали про порушення ним громадського порядку на території громади у 2021-2022 роках в Іваничівську селищну раду не надходили.

На переконання суду, ОСОБА_4 хоч раніше судимий за вчинення тяжкого злочину, та після звільнення з місць позбавлення волі притягувався до адміністративної відповідальності, однак вчинені ним 04.06.2022 року, 08.06.2022 року та 14.06.2022 року адміністративні правопорушення є незначними та не носять систематичний характер, тому не можуть однозначно свідчити про небажання ОСОБА_4 ставати на шлях виправлення та про його небезпечність для суспільства.

З огляду на вищенаведене, суд не вбачає правових підстав для обмеження ОСОБА_4 особистої свободи, відтак в поданні слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд

ПОСТАНОВИВ:

Подання начальника відділу поліцейської діяльності № 1 (сел. Іваничі) Володимир-Волинського РВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - залишити без задоволення.

На ухвалу може бути подана апеляція до Волинського апеляційного суду протягом семи діб з дня її оголошення.

Суддя ОСОБА_1