про залишення позовної заяви без руху
21 червня 2022 року м. Рівне№460/18786/22
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Д.П. Зозуля, перевіривши виконання вимог статті 160, 161 КАС України за позовною заявою
ОСОБА_1
до Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій м.Рівне , Виконавчого комітету Рівненської міської ради
про визнання протоколу протиправним та нечинним, визнання дій протиправними,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Рівненської міської ради, Комісія з питань техногенно-екологічної бедпеки та надзвичайних ситуацій м.Рівне про
1) визнання нечинним і протиправним протоколу оперативного засідання Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій м.Рівне №30 від 21.10.2020 щодо безкоштовного перевезення в тролейбусах пільгових категорій громадян з 10:00 год по 16:00 год з 07.08.2020; визнання дій;
2) визнання протиправними дій КП "Рівнеелектротранс" Рівненської міської ради щодо ненадання пільгового проїзду пільговим категоріям;
3) стягнення з Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій м.Рівне 100000 грн. моральних збитків.
Перевіривши матеріали позовної заяви в порядку ст.171 КАС України, суддя встановив, що адміністративний позов подано без додержання вимог, встановлених нормами КАС України.
За правилами ч.1 ст.122 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч.2 ст.122 КАС України).
При цьому, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору в публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
Встановлення процесуальних строків законом і судом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій.
Інститут строків в адміністративному процесуальному праві сприяє досягненню юридичної визначеності в публічно-правових відносинах, а також стимулює їхніх учасників добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їхнього завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Аналізуючи зміст ст.122 КАС України, очевидним є те, що законодавець виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об'єктивної можливості цієї особи знати про ці факти.
Отже, початок перебігу строків звернення до суду починається з часу, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Зі змісту наведених правових норм також вбачається, що законодавець не передбачив обов'язку суду автоматично поновлювати пропущений строк за наявності відповідного клопотання заявника, оскільки в кожному окремому випадку суд має чітко визначити, з якої саме поважної причини такий строк було пропущено та чи підлягає він поновленню.
Водночас норми КАС України не містять вичерпного переліку підстав, які вважаються поважними для вирішення питання про поновлення пропущеного строку звернення до суду.
Такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.
Іншими словами, для поновлення строку звернення суд має встановити наявність об'єктивно непереборних обставин, що перешкоджали вчасному зверненню з адміністративним позовом, у зв'язку з чим позивач має довести суду їхню наявність і непереборність з доданням відповідних доказів, оскільки в іншому випадку нівелюється значення чіткого окреслення законодавчо закріплених процесуальних строків, а також принцип res judicata.
Як свідчить зміст позову, позивач оскаржує протокол Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій м.Рівне №30 від 21.10.2020. Поряд з цим, ні заяви про поновлення строку звернення до суду, ні жодних доказів на її обґрунтування позивач суду не надав. Відтак у суду відсутні підстави вважати поважними причини пропуску строку звернення до суду в червні 2022 року з позовом щодо оскарження протоколу від 21.10.2020.
Також, суд звертає увагу, що в силу вимог ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються, зокрема, :
- повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
- зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень;
- зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
Всупереч вказаним нормам, ОСОБА_1 не навів у позові та не долучив до нього обґрунтованого розрахунку суми завданих моральних збитків та душевних страждань в сумі 100000 грн, які позивач просить стягнути.
Крім того, у позовній заяві відповідачами зазначено Виконавчий комітет Рівненської міської ради та Комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій м.Рівне. Натомість вимоги спрямовані до КП "Рівнеелоктротранс" Рівненської міської ради та до Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій м.Рівне.
Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на наведене, позовну заяву слід залишити без руху.
Позивачу слід усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду:
1) заяви про поновлення пропущеного строку звернення із зазначенням підстав для його поновлення, а також доказів поважності причин його пропуску;
2) позовної заяви з приведеними у відповідність позовними вимогами до визначених у позові відповідачів (та її примірники відповідно до кількості відповідачів);
3) обґрунтованого розрахунку суми завданих моральних збитків та душевних страждань в сумі 100000 грн.
Керуючись статтею 169 КАС України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Комісії з питань техногенно-екологічної бедпеки та надзвичайних ситуацій м.Рівне, Виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання протоколу протиправним та нечинним, визнання дій протиправними - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 (десять) днів з дня вручення даної ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремо не оскаржується.
Суддя Д.П. Зозуля