Іменем України
22 червня 2022 р. № 400/2642/22
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020,
провизнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, в якому просив: 1) визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії за нормами постанови 1307 та п.6 змін, затверджених цією постановою; зобов'язати відповідача перерахувати пенсію відповідно до вимог постанови КМУ від 23.11. 2011 року з врахуванням п.3 постанови 1307 та п.6 Змін затверджених постановою 1307 та виплачувати з 1.01.2022 року пенсію в розмірі, визначеному наведеному позивачем розрахунку у сумі 23381,63 грн.
Обгрунтовуючи свої вимоги, позивач вказав, що відповідно до п.3 постанови Кабінету Міністрів України №1307 від 09.12.2021 року Головне управління ПФУ в Миколаївській області повинно було здійснити перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за документами, що містяться в матеріалах пенсійних справ, з 1 січня 2022 р., з 1 березня 2022 р. і з 1 грудня 2022 р. на найбільш вигідних умовах, однак станом на 31.01.2022 перерахунок його пенсії здійснено не було. Більш того, на звернення позивача в лютому 2022 також не було здійснено перерахунок пенсії.
Відповідач позов не визнав, у письмовому відзиві вказав, що вимога позивача про визнання неправомірними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії є необґрунтованою та безпідставною, оскільки із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії позивач не звертався, а на подану у довільній формі заяву відповідачем надано лише відповідь на звернення, яка не є рішенням суб'єкта владних повноважень, відповідно рішення про відмову в перерахунку пенсії не приймалось. Щодо позовної вимоги про зобов'язання перерахувати пенсію відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. №1210 та з урахуванням пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 №1307 та пункту 6 Змін до постанови Кабінету міністрів України від 09.12.2021 №1307 та виплачувати її з 01.01.2022 року у розрахованому позивачем розмірі 23381,63 грн., то розмір пенсійної виплати позивача станом на 01.01.2022 року розраховано Головним управлінням відповідно до чинного законодавства. Оскільки станом на 01.01.2022 дані про середню заробітну плату на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2021 рік відсутні, пенсію розраховано із середньої заробітної плати на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2020 рік. Після визначення Пенсійним фондом України даних про середню заробітну плату на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, перерахунок пенсії позивача буде проведено автоматично. Також відповідач зазначив, що задоволення позовних вимог в частині розрахованого позивачем розміру пенсії фактично порушить закріплені законом виключні повноваження відповідача та вчинить дії поза встановленою чинним законодавством процедурою.
Відповідно до регламенту, визначеного в ухвалі про відкриття провадження від 29.04.2022, суд повинен був розглянути справу 30.05.2022.
Але, у зв'язку з початком бойових дій на території України та м. Миколаєва зокрема, оголошення воєнного стану, суд не зміг дотриматися зазначених строків.
Суд розглянув справу 22.06.2022 в порядку спрощеного позовного провадження, без виклику сторін, відповідно до вимог ст.263 КАС України.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію по інвалідності, як особа з інвалідністю ІІ групи від захворювання пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС відповідно до статті 54 Закону України від 28.02.1991 року № 796-ХІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі-Закон №796) у розмірі відшкодування фактичних збитків.
ОСОБА_1 має статус ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії та статус інваліда війни ІІ групи.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу встановлено 70 % втрати професійної працездатності.
Відповідно до частини 5 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі-№1210) затверджено порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Кабінетом Міністрів України 09.12.2021 року прийнято постанову № 1307 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 і від 26 вересня 2012 р. № 886» (далі - Постанова № 1307), яка набрала чинності з 01.01.2022 року, крім підпунктів 6 та 8 пункту 1 змін, затверджених цією постановою, які набирають чинності з 1 грудня 2022 року.
Відповідно до п.2 Постанови № 1307, в разі коли в осіб із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, стосовно яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також осіб, які отримують пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа, розмір пенсії, обчислений відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням змін, затверджених цією постановою, буде більшим від розміру пенсії, обчисленої відповідно до Законів України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” і “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, здійснюється автоматичне, без звернення особи, переведення на пенсію на умовах, передбачених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, за документами, що містяться в матеріалах пенсійних справ, про що органи Пенсійного фонду України інформують зазначених осіб шляхом надсилання листа або смс-повідомлення на номер мобільного телефону операторів мобільного зв'язку.
Згідно з п.3 вказаного Порядку № 1307 Пенсійному фонду України необхідно забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за документами, що містяться в матеріалах пенсійних справ, з 1 січня 2022 р., з 1 березня 2022 р. і з 1 грудня 2022 р. на найбільш вигідних умовах .
31.01.2022 року позивач звернувся до головного управління ПФУ в Миколаївській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Порядку №1307.
Листом від 15.02.2022 №2525-1956/6-02/8-1400/22 Головне управління ПФУ в Миколаївській області роз'яснило позивачу, що розмір пенсійної виплати позивача станом на 01.01.2022 року розраховано Головним управлінням відповідно до чинного законодавства в сумі 12223,99 гривень. Оскільки станом на 01.01.2022 дані про середню заробітну плату на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2021 рік відсутні, пенсію розраховано із середньої заробітної плати на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2020 рік. Після визначення Пенсійним фондом України даних про середню заробітну плату на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, перерахунок пенсії позивача буде проведено автоматично.
З наданої відповіді та з відзиву відповідача вбачається, що Головним управлінням ПФУ в Миколаївській області не спростовується наявність обов'язку перерахувати позивачу пенсію, однак у зв'язку з відсутністю даних про середню заробітну плату на одну затраховану особу в Україні в цілому за 2021 рік пенсію позивачу розраховано із середньої заробітної плати на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2020 рік.
При цьому, відповідач керується п.9-1 Порядку № 1210, за яким, зокрема, передбачено, якщо на день призначення/перерахунку пенсії відсутні дані про середню заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року, для обчислення пенсії за формулою, визначеною цим пунктом, враховується середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який використовувався під час призначення / перерахунку пенсії в році, що передує відповідному року, з наступним перерахунком пенсії після отримання даних про середню заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.
Постановою Правління Пенсійного фонду України №4-4 від 01.02.2008 затверджено Порядок визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховується для обчислення пенсії", який визначає п механізм розрахунку показників заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за місяць та за рік.
Порядком визначено: показник заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за рік використовується для визначення заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, скоригованої згідно з частиною другою статті 40 Закону.
Згідно з розділом 3 Порядку №4-4, формування даних, що використовуються для розрахунку показників заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за рік та за місяць, здійснюється Пенсійним фондом України за інформацією Державної податкової служби України, наданою в порядку обміну інформацією між цими органами.
До зазначеної інформації належать:
- дані звітності страхувальників про заробітну плату (дохід), на яку нараховується єдиний внесок, та середньооблікову чисельність штатних працівників, зайнятих на підприємствах, в установах і організаціях усіх форм власності та у фізичних осіб - підприємців та у осіб, які провадять незалежну професійну діяльність;
- облікові дані Державної податкової служби України про чисельність фізичних осіб - підприємців, які сплачували єдиний внесок за відповідний місяць, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, членів фермерських господарств, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, а також осіб, що беруть добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, та суму їх заробітної плати (доходу), визначених, виходячи із сум сплачених ними єдиного внеску.
В матеріалах справи не містяться матеріали в порядку обміну інформацією з Державною податковою службою України стосовно наведених вище даних.
За таких обставин неможливо стверджувати, що відповідачем належним чином забезпечено здійснення перерахунку пенсії позивачу з 1 січня 2022 р. на найбільш вигідних умовах.
У будь-якому випадку позивач має право на перерахунок його пенсії з урахуванням змін, внесених Постановою 1307 до Постанови №1210, з 1 січня 2022 р., з 1 березня 2022 р. і з 1 грудня 2022 р, що прямо встановлено у п.3 Постанови 1307.
В цій частині позов підлягає задоволенню.
Разом з цим, відповідачем не було відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку, тому суд не вбачає підстав для задоволення позовної вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу.
Суд не погоджується з твердженням відповідача про відсутність підстав для задоволення позову в частині здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю звернення встановленого зразка, оскільки самим Порядком №1307 передбачено здійснення перерахунку пенсії без звернення особи.
Щодо визначеного позивачем розрахунку у сумі 23381,63 грн., то суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсії громадянам, та на свій розсуд розраховувати страховий стаж позивача. Виключними дискреційними повноваженнями наділені органи Пенсійного фонду України на прийняття рішень з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії та визначення підстав, за яких призначається (перераховується) пенсія або приймається рішення про відмову в її призначенні (перерахунку).
Суд, перевіряючи рішення, дію або бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим у Кодексі адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип поділу влади.
Виходячи зі змісту положень Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Зважаючи на викладене, задоволення позовних вимог в частині самостійно розрахованої позивачем суми пенсії в розмірі 23381,63 грн. фактично порушить закріплені законом виключні повноваження відповідача та вчинить дії поза встановленою чинним законодавством процедурою, тому у задоволенні зазначених вимог слід відмовити.
Позов задовольнити частково.
Позивач звільнений від сплати судового збору.
Доказів понесення інших судових витрат позивачем не надано.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 13844159) задовольнити частково.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 року №1307 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 і від 26 вересня 2012 р. № 886" з 01.01.2022 року.
3. В задоволенні позову в частині позовних про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 та в частині самостійно розрахованої позивачем суми пенсії в розмірі 23381,63 гривень відмовити.
4. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. В. Біоносенко
Рішення складено в повному обсязі 22.06.22