Рішення від 22.06.2022 по справі 380/6960/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/6960/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2022 року місто Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Мричко Н.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій (бездіяльності), зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (далі - позивач; ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул.Митрополита Андрея, 10 (далі - відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправними діяння Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не розгляду відповідно до пенсійного законодавства заяви ОСОБА_1 від 11.03.2022 про призначення йому пільгової пенсії згідно із Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.03.2022 про призначення йому пільгової пенсії із прийняттям в установленому порядку обґрунтованого і законного рішення за результатами її розгляду, та з обов'язковим врахуванням висновків, наведених в мотивувальній частині судового рішення.

Ухвалою від 02.05.2022 суддя прийняла позовну заяву до розгляду й відкрила провадження у справі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що чинним законодавством передбачено право пенсіонерів на звернення до пенсійного органу через свого представника, повноваження якого оформлено у встановленому законом порядку. Відтак відповідач протиправно відмовив у розгляді заяви позивача про призначення йому пільгової пенсії згідно із Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

17.06.2022 представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечив. Відзив обґрунтований тим, що відповідно до вимог Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії подається до органу, що призначає пенсію пенсіонером особисто, а не через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Відтак у відповідача не було правових підстав приймати відповідне рішення про призначення позивачу пенсії чи відмову у призначенні такої.

Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Згідно з довіреністю, посвідченою 26.02.2022 приватним нотаріусом Червоноградського районного нотаріального округу Львівської області Вишневською Н.С., зареєстрованою в реєстрі за № 340, ОСОБА_1 уповноважив ОСОБА_2 , зокрема, оформити та отримувати пенсію, бути представником при оформленні соціальних виплат, представляти інтереси в Пенсійному фонді.

На підставі вказаної довіреності ОСОБА_2 подала до відповідача заяву ОСОБА_1 від 11.03.2022 про призначення йому пільгової пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Відповідач розглянувши вказану заяву в порядку Закону України «Про звернення громадян», листом від 11.04.2022 №1300-5208-8/28153 повідомив позивача про те, що питання щодо призначення пенсії на пільгових умовах буде розглянуто органом, що призначає пенсію, після подання ним заяви про призначення пенсії особисто до сервісного центру або через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України згідно з додатком 1 Порядку №22-1. Чинним законодавством не передбачено подання заяви про призначення пенсії через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Вважаючи діяння відповідача щодо не розгляду відповідно до пенсійного законодавства заяви від 11.03.2022 про призначення пільгової пенсії згідно із Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» протиправним, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

У статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» встановлено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до частини першої статті 44 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон України №1058-IV) призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок №22-1).

Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу І Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

У пункті 1.3 розділу І Порядку №22-1 встановлено, що заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може бути подана представником заявника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Окрім наведених положень варто додати, що відповідно до абзаців другого, третього пункту 5 розділу І Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 30.07.2015 № 13-1, особи, що звертаються до органів Пенсійного фонду, мають право звертатися до органів Пенсійного фонду особисто або через представника, повноваження якого оформлено у встановленому законом порядку.

Отже, наведені положення прямо передбачають можливість подання заяви про призначення пенсії представником заявника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, що підтверджує аргументи позивача у цій частині.

Таким чином, подання заяви позивача від 11.03.2022 про призначення пенсії через представника, який діє на підставі довіреності, посвідченої нотаріально, відповідає вимогам чинного законодавства та породжує у пенсійного органу обов'язок розглянути таку заяву по суті.

Суд також вважає за необхідне додати, що подання позивачем заяви про призначення пенсії у довільній формі, а не за формою згідно з додатком 1 Порядку №22-1, не може слугувати підставою для не розгляду її по суті, оскільки зміст такої заяви очевидно дає змогу оцінити намір заявника. Крім того, важливим є те, що до заяви позивачем було долучено ряд документів (відповідачем не заперечується), які подаються саме при призначенні пенсії.

Відмовивши позивачу в розгляді його заяви по суті, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача, як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій).

Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові від 27.11.2019 у справі №748/696/17.

Враховуючи наведені висновки, суд вважає, що бездіяльність відповідача щодо розгляду по суті заяви позивача від 11.03.2022 про призначення йому пільгової пенсії згідно із Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» є протиправною.

Відтак з метою повного відновлення прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача від 11.03.2022 про призначення йому пільгової пенсії згідно із Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та прийняти відповідне рішення.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до статті 139 КАС України з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути судовий збір у розмірі 992,40 грн, сплачений згідно з квитанцією від 18.04.2022 № 115.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо розгляду по суті заяви ОСОБА_1 від 11.03.2022 про призначення йому пільгової пенсії згідно із Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.03.2022 про призначення йому пільгової пенсії згідно із Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та прийняти відповідне рішення.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул.Митрополита Андрея, 10) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Мричко Н.І.