Ухвала від 22.06.2022 по справі 380/6810/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/6810/22

УХВАЛА

про поновлення строку звернення до суду

22 червня 2022 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження заяву позивача про поновлення строку звернення до адміністративного суду та клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 як особі, що необгрунтовано зазнала політичних репресій, у проведенні розрахунку підвищення пенсії та невиплати їй підвищення пенсії у розмірі, передбаченому п. “г” ст.77 Закону України “Про пенсійне забезпечення” із розрахунку 50 відсотків від мінімальної пенсії за віком та у проведенні перерахунку стажу роботи відповідно до ст. 58 Закону України “Про пенсійне забезпечення”;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок підвищення пенсії в розмірі 50 відсотків від мінімальної пенсії за віком згідно з п. “г” ст.77 Закону України “Про пенсійне забезпечення” та перерахунок стажу роботи згідно з ст. 58 Закону України “Про пенсійне забезпечення” зі змінами, як особі, що необгрунтовано зазнала політичних репресій і згодом реабілітованій, починаючи з 05.05.2018.

Ухвалою від 28.04.2022 суддя відкрила спрощене провадження в адміністративній справі.

Позивачка подала заяву у якій просить поновити строк звернення до суду.

Заяву обґрунтовує тим, що позивачці 72 роки, вона є людиною похилого віку, не має юридичної освіти і за своєю життєвою діяльністю не була пов'язана з законодавством, з вказаних причин не могла слідкувати за змінами пенсійного законодавства. Про те, що з 2018 внесені зміни до Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні" від 17.04.1991 (Закон України № 2325 від 13.03.2018), які мають вплив на розмір пенсії, довідалась випадково від знайомої, яка також була вивезена до Сибіру і вже отримує підвищення до пенсії, як особа, що необгрунтовано зазнала політичних репресій і згодом реабілітованій, починаючи з 05.05.2018. Одразу,звернулась до ГУ ПФУ з заявою від 14.01.2022 зробити перерахунок розмір пенсії, проте отримала відмову (лист від 10.03.2022).

Представник відповідача подав до суду клопотання про залишення позову без розгляду у зв'язку з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду. Клопотання обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою, в якій просить зобов'язати відповідача - Головне управління здійснити з 05.05.2018 перерахунок її пенсії відповідно до ст. 58, п. «г» ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Тобто, реалізація оспорюваного права відбувається шляхом пред'явлення позову у формі позовної заяви до суду першої інстанції. Під строком звернення до адміністративного суду розуміється строк, протягом якого особа має право звернутися з адміністративним позовом і розраховувати на одержання судового захисту. Дотримання цього строку є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах, яка дисциплінує учасників цих відносин, запобігає зловживанням, сприяє стабільності діяльності суб'єктів владних повноважень щодо виконання своїх функцій. Відсутність цієї умови приводила б до постійного збереження стану невизначеності та неостаточності у відносинах. А отже, позивач, звертається до суду з адміністративним позовом із пропущенням строку, визначеного ч. 2 ст. 122 КАС України.

При прийнятті ухвали суд виходив з такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 2 ст. 122 КАС України).

Згідно з ч. 3 ст. 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

У даному випадку необхідно враховувати, що згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України "Про виконання рішення та застосування практики Європейського Суду з прав людини" суди України застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основних свобод та протоколи до неї і практику Європейського суду, як джерела права.

Згідно з практикою Європейського Суду з прав людини, у демократичному суспільстві у світлі розуміння Конвенції, право на справедливий суд посідає настільки значне місце, що обмежувальне тлумачення статті 6 не відповідало б меті та призначенню цього положення. Стаття 6 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права.

Отже, основною складовою права на суд є право доступу, в тому розумінні, що особі має бути забезпечена можливість звернутись до суду для вирішення певного питання, і що з боку держави не повинні чинитись правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.

За змістом частини першої статті 123, частини шостої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач має право звернутися до суду з заявою про його поновлення, в якій вказати про підстави для поновлення строку та зобов'язаний додати докази поважності причин його пропуску.

Відповідно до ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що причини вказані позивачем у поданій заяві є поважними, тому пропущений строк для звернення до адміністративного суду позивачем слід поновити, а в задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду відмовити.

Керуючись статтями 240, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-

ухвалив:

1. У задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду - відмовити.

2. Заяву позивача про поновлення строку звернення до суду - задовольнити.

3. Визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду з адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії та поновити позивачеві строк звернення до адміністративного суду.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та окремо не оскаржується. Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду прийняте за наслідками розгляду справи.

Повний текст ухвали виготовлений 22.06.2022.

Суддя Кедик М.В.