справа № 380/3509/22
з питань зупинення провадження
21 червня 2022 року
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Грень Н.М. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні клопотання про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1, в якій просить суд:
- визнати бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 05.03.2015 року по 29.10.2018 року, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби, протиправною;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити виплату ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 05.03.2015 року по 29.10.2018 року, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби;
- визнати бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо невиплати, ОСОБА_1 , індексації грошового забезпечення з січня 2016 року по березень 2018 року під час проходженням служби у військовій частині НОМЕР_1 протиправною;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити виплату, ОСОБА_1 , індексацію грошового забезпечення за зазначений період.
Ухвалою суду від 16.02.2022 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Від відповідача на адресу суду надійшов відзив разом з клопотанням про зупинення провадження у справі, покликаючись на п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України, просить зупинити провадження у справі до припинення на території України воєнного стану.
При вирішенні клопотання про зупинення провадження у справі, суд виходив з наступного.
Зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб, визначені нормами Закону України № 389-VIII від 12.05.2015 Про правовий режим воєнного стану.
Згідно з ст. 26 цього Закону правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України.
Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.
У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів.
Відповідно до приписів ст. 236 КАС України визначені обов'язкові та факультативні підстави для зупинення провадження у справі, які дійсно перешкоджають розгляду справи та мають об'єктивний характер.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Із змісту наведеної норми слідує, що така стосується лише фізичної особи, яка перебуває у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Водночас, на юридичних осіб та суб'єктів владних повноважень (в тому числі на військові частини) положення згаданої норми процесуального закону не поширюються.
У своєму клопотанні заявник не навів будь-яких інших переконливих та вагомих обставин, що зумовлюють неможливість розгляду справи через введення воєнного стану. З огляду на наведене суд не знаходить підстав для зупинення провадження у справі, та дійшов висновку про відмову у задоволенні заявленого відповідачем клопотання.
Аналогічного висновку дійшов Восьмий апеляційний адміністративний суд в ухвалі суду від 17 травня 2022 року у справі № 140/13985/21, від 14 квітня 2022 року у справі №380/9792/21.
Керуючись ст.236, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі - відмовити
Ухвала оскарженню не підлягає.
Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної чи касаційної скарги на постанову чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.
Суддя Грень Н.М.