справа № 380/19095/21
про вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону
09 червня 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представника позивача Куликовця І.М., представників відповідачів Ган Х.П., Леськіва Б.Я., розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, Міністерства юстиції України про визнання протиправними бездіяльності та дій, зобов'язання вчинити дії,
В провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (далі - ЗМУ МЮ, відповідач-1), Міністерства юстиції України (далі - МЮУ, відповідач - 2) з такими вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції щодо невидачі наказу про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому III групи інвалідності у строки, визначені пунктом 3 розділу IV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затв. наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 №4;
- зобов'язати Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції видати наказ про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому III групи інвалідності на підставі висновку, затв. 25.05.2021 та після видачі наказу про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому III групи інвалідності на підставі висновку, затвердженого 25.05.2021, звернутися до Міністерства юстиції України для вирішення питання виплати йому такої грошової допомоги відповідно до вимог Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, які затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 №4, та статті 97 Закону України «Про Національну поліцію»;
- визнати протиправними дії Міністерства юстиції України щодо повернення матеріалів про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому III групи інвалідності на підставі висновку, затвердженого 25.05.2021;
- зобов'язати Міністерство юстиції України вчинити дії відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 11.01.2016 №4 щодо виділення коштів Західному міжрегіональному управлінню з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції на підставі розрахунку потреби в коштах для виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 .
За наслідками розгляду справи суд встановив такі фактичні обставини:
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) проходив службу в органах Державної кримінально-виконавчої служби.
09.10.2020 ОСОБА_1 подав начальнику ДУ «Львівська установа виконання покарань №19» рапорт, клопотав про звільнення його з органів Державної кримінально- виконавчої служби України за власним бажанням з 04.11.2020 (а.с. 122).
Начальник ДУ «Львівська установа виконання покарань №19» видав наказ №71/ОС-20 від 04.11.2020 (по особовому складу), відповідно до якого звільнив ОСОБА_1 зі служби в Державній кримінально-виконавчій службі України за пунктом 7 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням) з 04.11.2020 (а.с. 121).
Відповідно до свідоцтва про хворобу медичної (військово-лікарської) комісії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 25.01.2021 №5 у позивача встановлено захворювання, пов'язане з проходженням служби в поліції та визнано непридатним до служби в поліції (а.с. 126).
05.02.2021 ОСОБА_1 подав начальнику ДУ «Львівська установа виконання покарань №19» рапорт, клопотав про внесення змін в наказ про його звільнення з органів Державній кримінально-виконавчій службі України через хворобу. Як підставу такого звернення вказав на висновок ВЛК №5 від 25.01.2021 (а.с. 125).
Начальник ДУ «Львівська установа виконання покарань №19» видав наказ №8/ОС-21 від 05.02.2021 (по особовому складу), відповідно до якого частково змінив пункт наказу ДУ «Львівська установа виконання покарань №19» від 04.11.2020 №71/ОС-20 в частині зазначення підстави звільнення, а саме: відповідно до пункту 2 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу) (а.с. 131).
ОСОБА_1 звернувся до начальника ЗМУ МЮ із заявою/рапортом, з наданням відповідного пакету документів, просив виплатити одноразову грошову допомогу у зв'язку із встановленням йому третьої групи інвалідності, спричиненої захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в поліції (а.с.24).
ЗМУ МЮ за результатами розгляду поданого ОСОБА_1 рапорту та документів 25.05.2021 сформувало висновок про призначення заявнику одноразової грошової допомоги у зв'язку із отримання інвалідності, розмір допомоги відповідно до проведеного розрахунку склав 1589000 грн. (а.с. 25).
Цього ж дня за результатом розгляду матеріалів щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі інвалідності комісія ЗМУ МЮ з розгляду питань щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги вирішила відповідно до підпункту 4 пункту 1 статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» призначити та виплатити одноразову грошову допомогу, за рахунок коштів виділених на КПКВК 3601020 КЕКВ 2730, серед інших, ОСОБА_1 , інваліду третьої групи в сумі 1589000 грн. У зв'язку з цим комісія вирішила підготувати та направити до МЮУ розрахунок потребу в коштах на виплату одноразової грошової допомоги за КПКВ 3601020 КЕКВ 2730, рішення комісії оформлене протоколом №3-21 від 25.05.2021 та затверджене головою комісії ЗМУ МЮ 25.05.2021 (а.с. 26).
Міністерство юстиції України листом №35700/16.3.2/11-21 від 19.07.2021 повернуло ЗМУ МЮ матеріали щодо ОСОБА_1 для виділення асигнувань для виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням медико-соціальною експертною комісією інвалідності та відсотка втрати професійної працездатності на опрацювання та приведення їх у відповідність до вимог чинного законодавства з у термін до 22.07.2021. В листі, зазначено, що ОСОБА_1 звільнений зі служби на підставі пункту 7 частини першої статті 77 Закону «за власним бажанням», що не відповідає вимогам статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» для виплати цієї одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби «по хворобі» (а.с. 27).
Листом №5к/вих/7.2/5529 від 06.08.2021 ЗМУ МЮ повторно скерувало МЮУ матеріали для виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , в додатку на 17 арк. (а.с. 28).
МЮУ листом №76639/16.3.2/-21 від 09.09.2021 у зв'язку із неусуненням зауважень, повторно повернув ЗМУ МЮ матеріали ОСОБА_1 щодо виділення асигнувань для виплати одноразової грошової допомоги. МЮУ вкотре зауважило, що ОСОБА_1 звільнений зі служби на підставі пункту 7 частини першої статті 77 Закону «за власним бажанням», що не відповідає вимогам статті 97 Закону України «Про Національну поліцію», Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затв. наказом МВС України від 11.01.2016 №4.
Відповідно до статті 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
За наслідками розгляду справи суд виявив такі порушення закону:
1) відповідно до частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється:
- за власним бажанням - на підставі рапорту поліцейського про бажання звільнитися;
- через хворобу - на підставі рішення медичної комісії про непридатність до служби в поліції.
ОСОБА_1 проходив службу в органах Державної кримінально-виконавчої служби, 09.10.2020 звернувся до керівника ДУ “Львівська установа виконання покарань №19” із рапортом про звільнення за власним бажанням з 04.11.2020 (а.с.122). Рапорт ОСОБА_1 задоволено шляхом видачі наказу №71/ОС-20 від 04.11.2020 (по особовому складу), він звільнений зі служби з 04.11.2020 на підставі пункту 7 частини першої статті 77 Закону України “Про Національну поліцію” - за власним бажанням.
Отже, підставою звільнення ОСОБА_1 в листопаді 2020 року було його власне бажання, висловлене 09.10.2020 шляхом подання письмової заяви (рапорта) та задоволене керівником шляхом прийняття в листопаді 2020 року відповідного рішення (наказу по особовому складу). Станом на цю дату не існувало рішення медичної комісії про непридатність ОСОБА_1 до служби в поліції, а отже - підстав для його звільнення через хворобу.
В січні 2021 року, через три місяці після подачі рапорта про звільнення за власним бажанням, ОСОБА_1 пройшов медичний огляд, за результатами якого ВЛК визнала ОСОБА_1 непридатним до служби в поліції через захворювання, пов'язане з проходженням служби в поліції, про що видала свідоцтво про хворобу №5 від 25.01.2021.
Начальник ДУ “Львівська установа виконання покарань №19” за рапортом ОСОБА_1 від 05.02.2021 (а.с.125) видав наказ №8/ОС-21 від 05.02.2021 (по особовому складу) (а.с.131), відповідно до якого частково змінив пункт наказу від 04.11.2020 №71/ОС-20 в частині зазначення підстави звільнення на таку: “на відповідно до пункту 2 частини першої статті 77 Закону України “Про Національну поліцію” (через хворобу)”.
Отже, через три місяці після звільнення ОСОБА_1 зі служби “за власним бажанням” начальник ДУ “Львівська установа виконання покарань №19” змінює підставу його звільнення з 04.11.2020 на звільнення “через хворобу”, як на підставу таких змін посилається на документи, створені 25.01.2021. Оскільки підстава звільнення (в цій ситуації - рішення медичної комісії про непридатність до служби) повинна була існувати до дати звільнення зі служби, тобто 04.11.2020, суд розцінює наказ №8/ОС-21 від 05.02.2021 як очевидно протиправний.
Попри виявлення такого очевидно протиправного рішення при розгляді питання про призначення ОСОБА_1 допомоги державний секретар Міністерства юстиції України ніяк не відреагував на ситуацію (не ініціював розслідування та розгляд питання про притягнення до відповідальності винних осіб), а обмежився поверненням матеріалів на призначення допомоги ОСОБА_2 “для опрацювання та приведення у відповідність до вимог чинного законодавства”.
2) відповідно до пункту 4 частини першої статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII одноразова грошова допомога при звільненні поліцейського призначається і виплачується за сукупності кількох умов:
- звільнення з поліції відбулося внаслідок захворювання чи поранення (контузії, травми або каліцтва), котре за рішенням медичної (військово-лікарської) комісії зумовлює непридатність особи до служби в поліції;
- визначення поліцейському втрати працездатності (інвалідності) внаслідок захворювання чи поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції;
- пов'язаність захворювання/поранення (внаслідок якого особу звільнено з поліції на підставі рішення ВЛК) з проходженням нею служби повинна бути встановлена не пізніше шести місяців з дати звільнення.
Отже, звільнення особи зі служби в поліції "за хворобою" є необхідною умовою призначення одноразової грошової допомоги.
Оскільки ОСОБА_1 звільнений зі служби за власним бажанням, він не має підстав претендувати на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні, а відповідна комісія та керівник Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції не мали підстав приймати та затверджувати висновок про виплату позивачу згаданої допомоги.
Суд зазначає, що жодний із підрозділів Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (фінансового, кадрового забезпечення) при розгляді та перевірці матеріалів ОСОБА_1 щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги не звернули уваги на істотні обставини (щодо підстав звільнення останнього зі служби та обставин внесення змін до наказу про звільнення) та прийняли рішення/висновок щодо призначення та виплати останньому одноразової грошової допомоги за рахунок коштів державного бюджету. Суд зауважує, що Міністерство юстиції України, повертаючи матеріали ОСОБА_1 щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги «на доопрацювання», вказувало на ці недоліки, разом з тим, Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції ці зауваження проігнорувало, повторо скерувало матеріали щодо призначення одноразової грошової допомоги до Міністерства для виділення асигнувань для виплати зазначеної грошової допомоги.
Суд зауважує, що в процесу розгляду цієї справи, Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, висловлюючи свою позицію по суті спору, заперечує щодо позову ОСОБА_1 ; стверджує, що він не має права на призначення та виплату цієї допомоги з огляду на те, що відповідно до наказу №71/ОС-20 від 04.11.2020 останнього звільнено зі служби за власним бажанням, а не у зв'язку із хворобою. Суд розцінює описані вище дії посадових осіб ЗМУ МЮ як такі, що спрямовані на безпідставне призначення та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги за рахунок бюджетних коштів.
Повна ухвала виготовлена 20.06.2022.
Керуючись ст.ст. 241, 243, 248, 249, 256, 294, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII “Перехідні положення” КАС України, суд -
повідомити Міністра юстиції України про виявлені під час розгляду адміністративної справи №380/19095/21 порушення закону:
1) винесення начальником державної установи “Львівська установа виконання покарань (№19)” наказу №8/ОС-21 від 05.02.2021, яким внесені зміни в наказ №71/ОС-20 від 04.11.2020 в частині підстави звільнення ОСОБА_1 з 04.11.2020 зі служби в Державній кримінально-виконавчій службі України, а саме - на підставі свідоцтва про хворобу від 25.01.2021 підставу звільнення з 04.11.2020 “за власним бажанням” (задоволено рапорт ОСОБА_1 про звільнення за власним бажанням від 09.10.2020) змінено на “через хворобу”;
2) затвердження 25.05.2021 Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (з урахуванням змін щодо підстави звільнення ОСОБА_1 , внесених наказом №8/ОС-21 від 05.02.2021) висновку про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, після чого 31.12.2021 Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції в суді стверджує про відсутність підстав для виплати ОСОБА_1 цієї допомоги.
Встановити місячний строк для надання відповіді на цю ухвалу.
Окрема ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Окрема ухвала може бути оскаржена особами, яких вона стосується, до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги у п'ятнадцятиденний строк з дати складання повної ухвали.
Суддя Москаль Р.М.