Рішення від 22.06.2022 по справі 340/6817/21

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/6817/21

Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: депутат Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: секретар Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області Булат Віра Олександрівна (27165, Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Ганнівка)

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Депутат Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до секретаря Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області Булат Віри Олександрівни про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.

Позов мотивував тим, що він як депутат Ганнівської сільської ради у березні 2021 року звернувся до секретаря цієї ради із депутатським зверненням про надання копій протоколів та рішень сесії сільської ради та її постійних комісій за період з 20.11.2020 року по 01.03.2021 року. Проте відповідач листом від 01.04.2021 року відмовив у наданні запитуваних документів. Позивач стверджує, що відповідач порушив вимоги Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад". З цих підстав просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність секретаря Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області Булат Віри Олександрівни, яка полягає у ненаданні копій документів за його зверненням від 01.03.2021 року як депутата Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області;

- зобов'язати секретаря Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області Булат Віру Олександрівну надати копії документів, зазначених у цьому зверненні.

Ухвалою судді від 25.10.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що на депутатське звернення позивача була надана відповідь у місячний строк, установлений статтею 13 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад". Заперечуючи бездіяльність у спірних правовідносинах та порушення прав позивача, стверджуючи, що той пропустив строк звернення до суду з цим позовом, відповідач просить суд у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 є депутатом Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, що підтверджується відповідним посвідченням.

У березні 2021 року він звернувся до секретаря Ганнівської сільської ради Булат В.О. із депутатським зверненням від 01.03.2021 року, у якому на підставі статті 13 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" просив надати йому засвідчені належним чином копії протоколів та рішень першої - четвертої сесій восьмого скликання Ганнівської сільської ради за період з 20.11.2020 року по 01.03.2021 року, а також засвідчені належним чином копії протоколів та рішень постійних комісій Ганнівської сільської ради за цей же період.

Секретар Ганнівської сільської ради Булат В.О. 01.04.2021 року надала позивачу відповідь, у якій повідомила, що депутатське звернення з об'єктивних причин не може бути розглянуто у встановлений строк, оскільки його виконання змушує використовувати додаткові фінансові витрати та залучати додатковий фінансовий ресурс, що на даний час для Ганнівської сільської ради є неможливим. Додаткового повідомлено, що усі документи, зазначені у депутатському зверненні, містяться на офіційному сайті Ганнівської сільської ради.

Не погоджуючись з такою відповіддю, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси (частина 1 статті 5 КАС України).

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Як протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень слід розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.

Систему і гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Відповідно до частин 1, 3 статті 10 цього Закону сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.

Частиною 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Згідно з частинами 1, 3 статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі.

Секретар сільської, селищної, міської ради:

1) у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови;

2) скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради;

3) веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону;

4) організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів;

5) забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності;

6) за дорученням сільського, селищного, міського голови координує діяльність постійних та інших комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій;

7) сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень;

8) організує за дорученням ради відповідно до законодавства здійснення заходів, пов'язаних з підготовкою і проведенням референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування;

9) забезпечує зберігання у відповідних органах місцевого самоврядування офіційних документів, пов'язаних з місцевим самоврядуванням відповідної територіальної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку;

10) вирішує за дорученням сільського, селищного, міського голови або відповідної ради інші питання, пов'язані з діяльністю ради та її органів.

Відповідно до частин 2, 10, 11 статті 49 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. Депутат, крім секретаря ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради.

Депутат має право знайомитися з будь-якими офіційними документами, які зберігаються у відповідних органах місцевого самоврядування, та робити виписки, копіювання цих документів.

Повноваження депутатів, порядок організації і гарантії депутатської діяльності визначаються Конституцією України, цим Законом, законом про статус депутата, іншими законами.

Закон України "Про статус депутатів місцевих рад" визначає правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради.

Згідно з пунктом 2 частини 11 статті Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" при здійсненні депутатських повноважень депутат місцевої ради має право на депутатське звернення, депутатський запит, депутатське запитання.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутатське звернення - викладена в письмовій формі вимога депутата місцевої ради з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю, до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також керівників правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз'яснення з питань, віднесених до їх компетенції.

Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, а також керівники правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, до яких звернувся депутат місцевої ради, зобов'язані у десятиденний строк розглянути порушене ним питання та надати йому відповідь, а в разі необхідності додаткового вивчення чи перевірки дати йому відповідь не пізніш як у місячний строк.

Якщо депутатське звернення з об'єктивних причин не може бути розглянуто у встановлений строк, депутату місцевої ради зобов'язані письмово повідомити про це з обґрунтуванням мотивів необхідності продовження строку розгляду.

Депутат місцевої ради може взяти участь у розгляді свого звернення, про що місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, повинні йому повідомити завчасно, але не пізніш як за п'ять календарних днів.

Якщо депутат місцевої ради не задоволений результатами розгляду свого звернення або якщо місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, ухиляються від вирішення порушеного у зверненні питання у встановлений строк, він має право внести депутатський запит відповідно до статті 22 цього Закону.

Частиною 2 статті 14 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" передбачено, що посадові особи місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, керівники підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, на звернення депутата місцевої ради надають йому довідкові матеріали та іншу інформацію, необхідні для здійснення депутатських повноважень.

Згідно зі статтею 30 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутат місцевої ради наділений усією повнотою повноважень, передбачених цим та іншими законами України. Ніхто не може обмежити повноваження депутата місцевої ради інакше як у випадках, передбачених Конституцією та законами України.

Місцеві ради та їх органи забезпечують необхідні умови для ефективного здійснення депутатами місцевих рад їх повноважень.

Рада та її органи сприяють депутатам місцевих рад в їх діяльності шляхом створення відповідних умов, забезпечення депутатів документами, довідково-інформаційними та іншими матеріалами, необхідними для ефективного здійснення депутатських повноважень, організовують вивчення депутатами місцевих рад законодавства, досвіду роботи рад.

Відповідно до статті 35 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" відповідна рада та її виконавчі органи забезпечують депутатів місцевих рад офіційними виданнями та інформаційними матеріалами ради, організують допомогу їм з правових питань депутатської діяльності, надають можливість депутатам ознайомитися з рішеннями ради та її органів, розпорядженнями відповідної місцевої державної адміністрації, актами підприємств, установ та організацій, розташованих на відповідній території.

Як вказав Верховний Суд у постанові від 02.07.2020 року у справі №818/2265/18, виходячи із положень статті 13 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", саме на посадових осіб, до яких звернувся депутат місцевої ради, покладено обов'язок у десятиденний строк розглянути порушене питання та надати йому відповідь, а в разі необхідності додаткового вивчення чи перевірки - дати відповідь не пізніш як у місячний строк.

Суд установив, що позивач як депутат місцевої ради 01.03.2021 року звернувся до відповідача - посадової особи місцевого самоврядування - із депутатським зверненням, у якому просив здійснити певні дії, віднесені до компетенції секретаря сільської ради, а саме надати копії офіційних документів, пов'язаних з місцевим самоврядуванням відповідної територіальної громади, зберігання та доступ до яких забезпечує саме секретар сільської ради.

Проте це депутатське звернення у встановлений частиною 2 статті 13 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" десятиденний строк розглянуто не було, про продовження строку розгляду звернення за правилами частини 3 цієї статті позивача також не було повідомлено. Лише 01.04.2021 року відповідач повідомив позивача про неможливість розгляду цього звернення у встановлений строк, а копії запитаних документів (рішень та протоколів пленарних засідань та постійних комісій ради) не надав, пославшись на те, що ці документи містяться на офіційному сайті ради.

При цьому відповідач не врахував гарантоване частиною 10 статті 49 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статтею 35 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" право позивача як депутата Ганнівської сільської ради на ознайомлення з будь-якими офіційними документами, які зберігаються у цьому органі місцевого самоврядування, та на копіювання цих документів.

Суд погоджується з доводами позивача, що у спірних правовідносинах відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо неналежного розгляду депутатського звернення позивача від 01.03.2021 року та недотримання строку його розгляду.

Суд вважає, що порушене право позивача як депутата місцевої ради на ознайомлення з документами ради, має бути поновлено шляхом зобов'язання відповідача надати позивачу для ознайомлення та копіювання документи, вказані ним у депутатському зверненні.

Щодо позовної вимоги про спонукання відповідача надати позивачу копії цих документів, то суд відмовляє у її задоволенні, оскільки в коло обов'язків секретаря сільської ради не входить обов'язок надавати депутату цієї ради копії рішень та протоколів пленарних засідань та постійних комісій ради.

Доводи відповідача про пропущення позивачем строку звернення до суду, установленого частиною 2 статті 122 КАС України, суд відхиляє, оскільки цей позов поданий до суду (зданий на пошту) 30.09.2021 року, тобто протягом 6 місяців від дня, коли позивач дізнався про порушення своїх прав, отримавши 01.04.2021 року відповідь на своє депутатське звернення.

Згідно з частинами 1, 3 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на часткове задоволення позову, здійснені позивачем судові витрати на сплату судового збору у сумі 908 грн. слід стягнути на його користь, пропорційно до задоволеної частини вимог (2/3) у сумі 605, 33 грн., за рахунок бюджетних асигнувань Ганнівської сільської ради, посадовою особою якої є відповідач.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов депутата Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність секретаря Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області Булат Віри Олександрівни щодо неналежного розгляду депутатського звернення депутата Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області ОСОБА_1 від 01.03.2021 року та недотримання строку його розгляду.

Зобов'язати секретаря Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області Булат Віру Олександрівну надати депутату Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області Скічку Олександру Михайловичу для ознайомлення та копіювання документи, вказані ним у депутатському зверненні від 01.03.2021 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 605,33 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 04365321).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш