Рішення від 22.06.2022 по справі 260/1135/22

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2022 року м. Ужгород№ 260/1135/22

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дору Ю.Ю., розглянувши у письмову провадженні в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом Івановецької сільської ради Мукачівського району до Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1 про скасування державної реєстрації земельних ділянок та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Івановецька сільська рада Мукачівського району (далі - позивач) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1 у якому просить: скасувати державну реєстрацію земельних ділянок з кадастровими номерами 2122783203:00:000:0185, 2122783203:00:000:0186 в Державному кадастровому реєстрі; зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області внести зміни до Державного кадастрового реєстру, відповідно вимог чинного законодавства та даного рішення суду.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 25 лютого 2020 року Постановою Закарпатського апеляційного суду визнано недійсним та скасовано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ ЛЬ 524467 (кадастровий номер -2122783203:00:000:0185), виданий 06.12.2011 ОСОБА_2 , площею 0.25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку в АДРЕСА_1 . Також, ціно постановою суд визнав недійсним та скасував державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 524466 (кадастровий номер - 2122783203:00:000:0186), виданий 06.12.2011 ОСОБА_2 , площею 0,2876 га для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 . В задоволенні решти позовних вимог суд відмовив. Дане рішення суду набрало законної сили з моменту його оголошення судом апеляційної інстанції. Позивач вказує, що до цього часу вищенаведене рішення Закарпатського апеляційного суду не виконано Відповідачем у справі, який пояснив свою бездіяльність, наступним: своїм листом від 19.02.2021 року, відповідач повідомило ОСОБА_1 , у відповідь на його звернення, що виконати дане рішення суду на мас можливості, оскільки Закарпатський апеляційний суд, вирішивши питання про право, не зазначив дію, яку треба виконати Відповідачу, зазначивши, що згідно з абзацом п'ятим частини десятої статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" визначено, що ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Позивач вказує, що зацікавлена особа у вищенаведеному спорі - ОСОБА_1 , звернувся до Івановецької сільської ради з вимогою самостійно виконати рішення, що міститься у Постанові Закарпатського апеляційного суду у справі № 303/5473/13-ц від 25.02.2020 року, при тому,що Відповідач у справі ГУ Держгеокадастру в Закарпатській області, не виконав вимогу суду на даний час і це унеможливлює ОСОБА_1 завершити процедуру приватизації суміжних земельних ділянок, із спірними у даній справі.

Позивач фактично обґрунтовує позовні вимоги відсутністю права власності у ОСОБА_2 на земельні ділянки і. як наслідок, відсутністю в останньої правомірного інтересу щодо фіксації свого права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Просить позовні вимоги задоводьнити

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 18 березня 2022 року постановлено про залишення позовної заяви без руху.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову. Вказує, що ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності). Відповідно до відомостей з Державного земельного кадастру, отриманих в порядку інформаційної взаємодії органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру та органу державної реєстрації прав (наказ Міністерства юстиції України та Міністерства аграрної політики та продовольства України від 03.12.2013 № 1779/5/748). станм на сьогоднішній день державна реєстрація речового права на нерухоме майно не скасовано та право власності на спірні земельні ділянки зареєстровано за ОСОБА_2 . Щодо підстав звернення Івановецькою сільською радою Головне управління звертає увагу суду на ту обставину, що Позивач стверджує, що зацікавлена особа ОСОБА_1 звернувся до Івановецької сільської ради з вимогою самостійно виконати рішення Закарпатського апеляційного суд у справі 303/5473/13-ц від 25.02.2020 у зв'язку з тим, що Головним управління не виконано зазначене рішення суду та унеможливлює ОСОБА_1 завершити процедуру приватизації суміжних земельних ділянок із спірними земельними ділянками у даній справі. Тобто із твердження самого Позивача випливає, що дії (бездіяльність) Головного управління, порушують права та законні інтереси гр. ОСОБА_1 як власника суміжних земельних ділянок.

Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що постановою Закарпатського апеляційного суду від 30.01.2020 № 303/6079/17 апеляційну скаргу ОСОБА_3 задоволено, рішення 35 сесії 5 скликання Івановецької сільської ради Мукачівського району від 19.05.2010 "Про передачу у власність земельної ділянки ОСОБА_2 , яка проживає за адресою АДРЕСА_1 , площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та земельної ділянки площею 0,2876 га для ведення особистого селянського господарства" - визнано недійсним.

Постановою Закарпатського апеляційного суду від 25.02.2020 по справі № 303/5473/13-ц апеляційну скаргу ОСОБА_3 задоволено частково, визнано недійсними та скасовано державні акти на паво власності на земельні ділянки серії ЯЛ № 524467 (кадастровий номер 2122783203:00:000:0185 виданий 06.12.2011 ОСОБА_2 площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку по АДРЕСА_1 ) та серії ЯЛ № 524466^ (кадастровий номер 2122783203:00:000:0186 виданий 06.12.2011 ОСОБА_2 площею 0,2876 га для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1 ).

На підставі вищезазначених рішень суду гр. ОСОБА_1 звернувся до Головного управління із заявою-вимогою від 09.02.2021 (вхідна реєстрація Головного управління від 12.02.2021№ К-74/0/5-21) щодо внесення змін до Державного земельного кадастру відносно земельних ділянок з кадастровими номерами: 2122783203:00:000:0185, 2122783203:00:000:0186.

Своїм листом від 19.02.2021 року, відповідач у справі - Головне Управління Держгеокадастру у Закарпатській області повідомило ОСОБА_1 , у відповідь на його звернення, що виконати дане рішення суду на має можливості, оскільки Закарпатський апеляційний суд, вирішивши питання про право, не зазначив дію, яку треба виконати Відповідачу, зазначивши, що згідно з абзацом п'ятим частини десятої статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" визначено, що ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав. їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу па розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

Розглянувши спірні правовідносини суд приходить до наступного.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 116 Кодексу, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно із частиною шостою статті 118 Кодексу громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (абзац перший частини сьомої статті 118 Кодексу).

Відповідно до підпункту 13 пункту 4 Положення Головне управління відповідно до покладених на нього завдань: здійснює ведення Державного земельного кадастру, інформаційну взаємодію Державного земельного кадастру з іншими інформаційними системами в установленому порядку.

Закон України "Про Державний земельний кадастр" визначає, що Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення,обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Згідно із статтею 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (надалі - Закон).

Відповідно до частини третьої статті 26 Закону України "Про Державний земельний кадастр" зміни до відомостей про земельну ділянку (крім випадків, визначених у частині другій цієї статті) вносяться до Поземельної книги за заявою власника або користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності на підставі документації, передбаченої цим Законом.

Пунктом 130 Порядку передбачено, що відомості (зміни до них) про нового власника, користувача земельної ділянки відповідно до даних про зареєстровані речові права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вносяться до Поземельної книги Державним кадастровим реєстратором відповідно до пункту 113 цього Порядку.

Згідно з пунктом 113 Порядку Державний кадастровий реєстратор в день отримання інформації про зареєстровані речові права на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вносить відомості про власників, користувачів земельної ділянки відповідно до даних зазначеного Реєстру до Поземельної книги в електронній (цифровій) та паперовій формі.

Виходячи з вказаного, після скасування права на земельні ділянки органами реєстрації прав державний кадастровий реєстратор отримає в порядку інформаційного обміну інформацію про скасування права, відповідно до чого і здійснюється внесення змін до Поземельної книги.

Порядок державної реєстрації земельної ділянки визначений статтею 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр", відповідно до частини десятої якої врегульовано підстави для проведення скасування Державної реєстрації земельної ділянки Державним кадастровим реєстратором, серед яких, в тому числі, ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Аналогічні положення закріплено пунктом 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051, відповідно до якого Державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, зокрема, у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки, яке набрало законної сили в установленому законодавством порядку.

Згідно з абзацом п'ятим частини десятої статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" визначено, що ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

У разі необхідності проведення скасування державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами: 2122783203:00:000:0185, 2122783203:00:000:0186, останнє можливе на підставі ухваленого рішення суду про скасування такої реєстрації.

Отже, що ж стосується скасування державної реєстрації земельної ділянки, суд зазначає що правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру регламентовано Законом України "Про державний земельний кадастр" від 07.07.2011 № 3613-УІ (надалі - Закон № 3613-УІ).

Згідно з частиною першою статті 1 Закону № 3613-VI державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

За приписами частини першої статті 6 Закону № 3613-УІ ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону України "Про державний земельний кадастр", для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа. Заява з доданими документами надається заявником особисто чи уповноваженою ним особою або надсилається поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Відповідно до частини п'ятої статті 24 Закону України "Про державний земельний кадастр" Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації/

Відповідно до частини шостої статті 24 вказаного Закону підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є: розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

Відповідно до частини третьої статті 5 Закону № 3613-УІ порядок ведення Державного земельного кадастру визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до вимог цього Закону.

Відповідно до частини третьої статті 5 Закону № 3613-УІ Кабінет Міністрів України своєю постановою від 17 жовтня 2012 р. № 1051 затвердив Порядок ведення Державного земельного кадастру (надалі - Порядок №1051), згідно з пунктом 111 якого державний кадастровий реєстратор для здійснення державної реєстрації земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня реєстрації відповідної заяви перевіряє: відповідність поданих документів вимогам, передбаченим пунктом 67 цього Порядку; електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку.

За результатами перевірки Державний кадастровий реєстратор виконує одну з таких дій: здійснює державну реєстрацію земельної ділянки; за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру присвоює кадастровий номер земельній ділянці; відкриває Поземельну книгу та вносить відомості до неї (крім відомостей про затвердження документації із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також про власників, користувачів земельної ділянки); робить позначку про проведення перевірки електронного документа та внесення відомостей до Державного земельного кадастру відповідно до підпункту 2 пункту 75 цього Порядку; надає за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру відомості, зазначені у підпункті 1 пункту 197 цього Порядку, відповідним органам державної влади, органам місцевого самоврядування; приймає рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки відповідно до пунктів 70, 73, 77 - 85 цього Порядку в разі: невідповідності поданих документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, вимогам, зазначеним у підпунктах 1 і 2 цього пункту; розташування в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини; розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, не в повному обсязі.

Згідно з абзацом 3 пункту 67 Порядку № 1051 документи, які є підставою для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, мають відповідати таким вимогам: текст документів має бути написаний розбірливо; документи не мають містити підчищення або дописки, закреслені слова чи інші не обумовлені в них виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, бути заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст; документи мають відповідати вимогам Закону України "Про Державний земельний кадастр" та цього Порядку.

Відповідно до частини десятої статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об'єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

У разі скасування державної реєстрації з підстав, зазначених в абзацах третьому і четвертому частини десятої, державний кадастровий реєстратор у десятиденний строк повідомляє про це особу, за заявою якої здійснено державну реєстрацію земельної ділянки, а в разі наявності зареєстрованих речових прав на неї - суб'єктів таких прав.

Одночасно суд вказує, що чинним законодавством встановлена процедура прийняття відповідних рішень (рішень щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру) державним кадастровим реєстратором, і суд не може підміняти цю процедуру та орган, до компетенції якого віднесено прийняття таких рішень. Суд є правозастосовуючим органом, тобто, не створюючи нових правових норм, не підміняючи собою органи виконавчої та законодавчої влади, на підставі закону у встановленому процесуальним законом порядку вирішує справи.

Порядок внесення відомостей до Державного земельного кадастру встановлений Законом України "Про Державний земельний кадастр", Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051, Регламентом надання інформації про зареєстровані земельні ділянки органу державної реєстрації прав та про зареєстровані права на земельні ділянки органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, затвердженим спільним наказом Міністерства юстиції України, Міністерства аграрної політики та продовольства України від 03.12.2012 № 1779/5/748 "Про деякі питання забезпечення інформаційної взаємодії органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, та органу державної реєстрації прав", тощо.

Згідно із статтями 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (надалі - Закон).

Згідно із Законом державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (надалі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження.

Відповідно до статті 6 Закону систему органів та суб'єктів, які здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації прав становлять Міністерство юстиції України та його територіальні органи, суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).

Внесення відомостей та надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно визначаються Порядком надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Порядком доступу до Державного реєструь речових прав на нерухоме майно, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127 (із змінами).

На даний час Держгеокадастр, його структурні підрозділи та посадові особи- державні кадастрові реєстратори здійснюють державну реєстрацію земельних ділянок, а не прав на них. Державна реєстрація земельної ділянки - це внесення до Державного земельного кадастру передбачених Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера (статті 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр").

Держателем Державного реєстру прав є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав.

Отже, на сьогодні реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється органами державної реєстрації прав Міністерства юстиції України відповідно до вимог Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Відповідно до відомостей з Державного земельного кадастру, отриманих в порядку інформаційної взаємодії органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру та органу державної реєстрації прав (наказ Міністерства юстиції України та Міністерства аграрної політики та продовольства України від 03.12.2013 № 1779/5/748). станм на сьогоднішній день державна реєстрація речового права на нерухоме майно не скасовано та право власності на спірні земельні ділянки зареєстровано за ОСОБА_2 .

Відповідно до етапі 20 розділу IV Закону України "Про державний земельний кадастр" відомості Державного земельного кадастру є офіційними.

Щодо підстав звернення до суду Івановецькою сільською радою Мукачівського району Закарпатської області зуд зауважує,що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обгрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь- якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Позивач стверджує, що зацікавлена особа ОСОБА_1 звернувся до Івановецької сільської ради з вимогою самостійно виконати рішення Закарпатського апеляційного суд у справі 303/5473/13-ц від 25.02.2020 у зв'язку з тим, що Головним управління не виконано зазначене рішення суду та унеможливлює ОСОБА_1 завершити процедуру приватизації суміжних земельних ділянок із спірними земельними ділянками у даній справі. Тобто із твердження самого Позивача випливає, що дії (бездіяльність) Головного управління, порушують права та законні інтереси гр. ОСОБА_1 як власника суміжних земельних ділянок.

Відповідно до статті 4 КАС України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, або адміністратор за випуском облігацій, який подає позов до адміністративного суду на захист прав, свобод та інтересів власників облігацій відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки", а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.

Відповідно до статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, • що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені п права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Отже, умовою звернення до суду з позовом про визнання незаконним (протиправним) дії або бездіяльність субєкта владних повноважень є заінтересованість Позивача та порушення його прав та законних інтересів.

В контексті завдань адміністративного судочинства (статті 2 КАС України) звернення до суду є способом захисту порушених прав, свобод або законних інтересів позивача. Тому особа повинна довести (а суд - встановити), що їй належать права, свободи або законні інтереси, за захистом яких вона звернулася до суду. Права, свободи та законні інтереси, які належать конкретній особі (особам) є предметом судового захисту.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Суд при винесенні рішення по даній справі керується положеннями ч. 2 статті 2 КАСУ, а саме: у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно;6) розсудливо;7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;10) своєчасно, тобто протягом розумного строку, та констатує, що дії відповідача відповідають вказаним вимогам, а отже, підстави для задоволення позову - відсутні.

Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Івановецької сільської ради Мукачівського району (вул. Миру, буд. 15,с. Іванівці,Мукачівський район, Закарпатська область,89622, КАТОТТГ , код ЄДРПОУ 04350487) до Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, каб. 298, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 39766716) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про скасування державної реєстрації земельних ділянок та зобов'язання вчинити дії.ї - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяЮ.Ю.Дору