Рішення від 22.06.2022 по справі 240/28861/21

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2022 року м. Житомир справа № 240/28861/21

категорія 112030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Токаревої М.С., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправним та скасування повідомлення, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати повідомлення від 11.08.2021 № 11/3568 "Про відмову в призначенні житлової субсидії", від 26.07.2021 № 16/3273 "Про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям";

- зобов?язати відновити ОСОБА_1 нарахування та виплату субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива;

- стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір шляхом безспірного списання.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає наступне.

За заявою від 06.10.2020 Управлінням соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області позивачу була призначена житлова субсидія з жовтня 2020 року по квітень 2021 року. До заяви про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі позивачем були надані: декларація про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, довідка про склад сім?ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, акт обстеження матеріально-побутових умов малозабезпеченої сім?ї для надання житлової субсидії. В декларації позивач зазначив, що його син не проживає за адресою реєстрації, що було підтверджено актом обстеження матеріально-побутових умов, тому житлова субсидія відповідачем мала бути розрахована по фактично проживаючим зареєстрованим в домогосподарстві особам. 11.08.2021 Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області на адресу позивача надіслало повідомлення № 11/3568 "Про відмову в призначенні житлової субсидії" та від 26.07.2021 року № 16/3273 "Про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям", згідно яких позивачем до управління не було надано інформацію про перебування його сина ОСОБА_5 за кордоном в 2020 році більш ніж 60 днів, що спричинило надмірне нарахування житлової субсидії в розмірі 11724,04 грн, яку потрібно повернути до державного бюджету. У зв?язку з тим, що у позивача є неповернуті до державного бюджету кошти, житлова субсидія на наступний період не призначається. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки ним була надана вся інформація про фактично проживаючих осіб зареєстрованих в домогосподарстві щодо яких відповідачем мала бути розрахована житлова субсидія.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 12.10.2021 відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідачем до суду наданий відзив, в якому він проти позову заперечує, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує, що спірне повідомлення здійснені ним на підставі п.п. 6 п. 14 та п. 20 Положення про призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848. Виконуючи функцію контролю достовірності даних наданих особами, що звертаються за отриманням житлової субсидії, 09.04.2021 головним державним соціальним інспектором Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області був направлений до Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України запит № 11/1419 щодо перетину кордону громадянами України, які перебувають на обліку в УСП відділу № 4 (м. Олевськ) Коростенської РДА та отримують субсидію або звернулись за її призначенням у лютому-березні 2021 року. У відповідь на даний запит надійшла інформація згідно якої син позивача ОСОБА_6 , 1985 р.н. перебував за кордоном в 2020 році більше 60 днів в період, за який враховуються доходи для призначення субсидії з 06.01.2020 по 02.02.2020, з 16.04.2020 перебуває за кордоном станом на 25.05.2021. Відповідачем було встановлено надмірне нарахування житлової субсидії в грошовій формі в розмірі 11724,04 грн, яку потрібно повернути до державного бюджету. Позивачем неодноразово надсилалися листи з вимогою повернути зайво нараховану житлову субсидію, однак сума вказаних коштів не повернута до держаного бюджету, тому згідно п.п. 6 п. 14 Положення про призначення житлових субсидій затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848 у Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області відсутні підстави для призначення позивачу житлової субсидії в наступному періоді.

Вирішуючи даний адміністративний спір, розглянувши документи і матеріали, що містяться в справі, суд виходить з наступних фактичних обставин справи.

06 жовтня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області із заявою № 18648 про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі по домогосподарству за адресою: АДРЕСА_1 .

До заяви позивачем були надана декларація про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, довідка про склад сім?ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб та акт обстеження матеріально-побутових умов малозабезпеченої сім?ї для надання житлової субсидії /а.с. 14-19/.

Згідно довідки від 01.09.2020 № 4922 виданої виконавчим комітетом Олевської міської ради Житомирської області, за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані: ОСОБА_1 - власник, ОСОБА_7 - син та ОСОБА_8 - дружина.

В декларації доданої позивачем до заяви від 06.10.2020 в розділі І зазначені зареєстровані в домогосподарстві особи: позивач - ОСОБА_1 , його дружина - ОСОБА_10 та син - ОСОБА_11 , в графі примітки проти строки ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зазначено - не проживає.

В декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, форма якої затверджена наказом Міністерства соцполітики від 02.05.2018 № 604 в розділі І в графі примітки згідно зноски * вказується інформація про фактичне проживання особи за адресою домогосподарства, про перебування особи за кордоном сукупно понад 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії тощо.

Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов № 212, складеного 02.10.2020 виконавчим комітетом Олевської міської ради Житомирської області за адресою домогосподарства: АДРЕСА_1 зареєстрований ОСОБА_7 - син власника, але не проживає. Згідно висновку-рекомендації в акті обстеження зазначено: призначити субсидію на фактично проживаючих осіб. /а.с. 19/.

Згідно листа Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України № 91-18414/0/15-21-Вих від 25.05.2021 ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перетинав кордон в такі періоди та в напрямі: 06.01.2020 - виїзд; 02.02.2020 - в?їзд;16.04.2020 - виїзд;16.04.2020 - в?їзд;16.04.2020 - виїзд.

Станом на 25.05.2021 року на територію України не в?їзджав.

26.07.2021 на адресу позивача Управлінням соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області надіслано повідомлення № 16/3273 "Про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям", а 11.08.2021 повідомлення № 11/3568 "Про відмову в призначенні житлової субсидії".

Позивач вважаючи такі повідомлення протиправними та необгрунтованим, звернувся до суду з даним позовом.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Спірні правовідносини стосуються права позивача на отримання житлової субсидії на наступний період після її призначення, та наявності у відповідача правових підстав для встановлення надміру отриманої позивачем житлової субсидії в сумі 11724,04 грн.

Дані правовідносини, крім загальних норм права, регулюються спеціальною нормою, а саме Положенням про призначення житлових субсидій затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 21.10.1995 № 848 (зі змінами в редакції на момент виникнення спірних відносин) (далі - Положення).

Це Положення визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій щомісячної житлової субсидії на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньо будинкових систем про надання комунальних послуг, а також житлово-комунальних послуг.

Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги (соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156 "Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії" (п.,п. 4-5 Положення).

Відповідно до абз. 1 п. 9 Положення призначення житлових субсидій здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення. Контроль за правильністю призначення і виплати житлових субсидій здійснює Нацсоцслужба та її територіальні органи.

Абзацами 7-9 п. 9 Положення встановлено, що якщо рішення про призначення (відновлення) житлової субсидії приймається на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи, такий акт складається посадовою особою виконавчого органу та передається структурному підрозділу з питань соціального захисту населення. При цьому в акті зазначаються: відомості про особу, яка звернулася за житловою субсидією (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності); адреса, за якою особа зареєстрована/фактично проживає (вулиця, номер будинку, номер квартири, населений пункт, район, область, поштовий індекс); відомості про осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), осіб, які фактично проживають у житловому приміщенні (будинку) (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) та родинний зв'язок (стосовно заявника).

Згідно підпункту 3 пункту 14 Положення житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:

за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або

нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або

ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім військовослужбовців, а також осіб, щодо яких наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування).

Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами другим - четвертим цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду:

навчалися за денною формою навчання у закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, фахової передвищої освіти, вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як безробітні і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості;

отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю.

Норма п. 15 Положення визначає, що за наявності умов, зазначених у пункті 14 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії з урахуванням конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпункті 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що опалювана площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку, а також житлових приміщень, якими забезпечено за рахунок державного чи місцевого бюджету осіб з інвалідністю з ураженнями опорно-рухового апарату, які пересуваються на візках) і підпункті 7 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).

Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Відповідно до п. 24 Положення житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів одного з подружжя, якщо обом більше 60 років і вони проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. Під час призначення житлової субсидії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають у зв'язку з призовом на строкову військову службу. При цьому фактичні доходи таких осіб не враховуються в сукупний дохід домогосподарства. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.

Пунктом 25 Положення визначено, що у разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства. Рішення комісії в такому разі приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці першому пункту 20 цього Положення.

За рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Рішення комісії в такому разі приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці першому пункту 20 цього Положення, і не може поширюватися на випадок, визначений в абзаці третьому пункту 24 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).

Згідно п. 20 Положення житлову субсидію за рішенням комісії не може бути призначено у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім'ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 14 цього Положення, і такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, зазначених в абзацах другому - четвертому пункту 16 цього Положення, а також якщо працездатні особи в період, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, документально підтвердили шляхом надання легалізованих в Україні документів набуття страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення, перелік яких розміщується на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики).

При цьому законодавець вказуючи на абзаци 2-4 підпункту 3 пункту 14 Положення, має на увазі відсутність у члена домогосподарства або у члена сім'ї особи із складу домогосподарства доходу, з якого було сплачено єдиний соціальний внесок.

Так, згідно п. 20 Положення житлова субсидія за рішенням комісії не може бути призначено за наявності двох умов одночасно, а саме:

- відсутність у члена сім'ї особи із складу домогосподарства доходу, з якого було сплачено єдиний соціальний внесок;

- перебування члена сім'ї особи із складу домогосподарства, у якого відсутні доходи, з яких був сплачений єдиний соціальний внесок за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.

Стосовно протиправної відмови позивачу у призначенні житлової субсидії у наступному періоді, слід зазначити наступне.

Так як, житлова субсидія була призначена за заявою позивача від 06.10.2020 року, але без врахування акту обстеження житлових умов, суд робить висновок, що на момент її призначення у ОСОБА_5 були доходи, з яких було сплачено єдиний соціальний внесок, оскільки в іншому випадку житлова субсидія згідно пункту 14 Положення не могла бути призначена.

А на момент надіслання спірного повідомлення про відмову у призначенні житлової субсидії на наступний період з квітня 2021 по вересень 2021, відповідачем не надано суду доказів про відсутність у ОСОБА_5 таких доходів за період, який в даному випадку береться в розрахунок.

Тому, посилання відповідача на п. 20 Положення, як на підставу відмови у призначенні позивачу житлової субсидії на наступний період, судом відхиляється, так як умова перебування особи за кордоном понад 60 днів слід враховувати разом з іншою умовою - відсутністю у цієї особи доходу, з якого було сплачено ЄСВ за відповідний період.

Щодо надмірно отриманої позивачем житлової субсидії в сумі 11724,04 грн, слід зазначити, що за заявою позивача та доданих до неї документів відповідач мав призначити або відмовити у призначенні житлової субсидії, шляхом прийняття відповідного комісійного рішення.

Виходячи із матеріалів справи та пояснення сторін, суд робить висновок, що відповідач комісійне рішення в порядку п. 25 Положення та на підставі акту обстеження умов проживання в жовтні 2020 року не приймав, а житлову субсидію призначив та розрахував соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування на всіх зареєстрованих в домогосподарстві осіб (позивач, дружина, син).

При цьому, позивач надав необхідні відомості та документи для прийняття рішення про призначення житлової субсидії на фактично проживаючих зареєстрованих за адресою: АДРЕСА_1 членів домогосподарства.

В свою чергу, пунктом 1 ч. 1 ст. 1215 Цивільного кодексу України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров"я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Отже, враховуючи те, що при зверненні 06.10.2020 позивач надав всі необхідні документи та зазначив всі обставини для призначення йому житлової субсидії відповідно до п. 25 Положення, відповідач безпідставно призначив субсидію на загальних умовах та в порядку п. 24 Положення.

Суд не вбачає вини в діях/бездіяльності позивача в наданні/ненаданні відомостей для отримання суми надмірно призначеної йому житлової субсидії, тому спірне повідомлення про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям вважає безпідставним та необгрунтованим.

Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Нормою частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зазначені критерії, хоч і адресовані суду, але одночасно вони є і вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускається бездіяльності.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Також, з наведеного вбачається, що відповідач не довів правомірність та обґрунтованість повідомлень про суму надмірно нарахованої житлової субсидії в розмірі 11724,04 грн. та про відмову у призначенні житлової субсидії на наступний період.

На підставі викладеного та керуючись статтями 2, 6, 19, 71, 73-76, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області (вул. Фрунзе, 5, м. Коростень, Житомирська область, 11500, ЄДРПОУ 03192690) задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати повідомлення Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області від 11.08.2021 № 11/3568 "Про відмову в призначенні житлової субсидії", від 26.07.2021 № 16/3273 "Про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям".

Зобов?язати Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області відновити ОСОБА_1 нарахування та виплату субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Стягнути з Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 951,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.С. Токарева