Україна
Донецький окружний адміністративний суд
22 червня 2022 року Справа№200/1920/22
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити
певні дії
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:
- визнання протиправним та скасування рішення № 35 від 18.01.2022 року про відмову в призначенні пенсії;
- зобов'язання призначити пенсію за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 24.12.2021 року.
В обґрунтування позову зазначає, що з 30.10.2006 року з 19 червня 2003 року по 06 листопада 2015 року проходив службу в органах внутрішніх справ України, а з 07 листопада 2015 року по 15 квітня 2019 року - у Національній поліції України.
Наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області № 149 о/с від 12.04.2019 позивача було звільнено зі служби в поліції на підставі п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію» за власним бажанням з 15 квітня 2019 року. Вислуга років на 15 квітня 2019 року у календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги складала: 15 років 09 місяців 27 днів, у пільговому обчисленні - 23 роки 06 місяців 25 днів, тому 23 квітня 2021 року позивачем на адресу Головного управління Національної поліції в Донецькій області було спрямовано заяву про обчислення вислуги років з урахуванням Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» і постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393.
Головне управління Національної поліції в Донецькій області невірно обчислило пенсію, тому позивач звернувся до суду, який задовольнив його позов, збільшивши його стаж, тому Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області 24.12.2021 року наказом ГУНП в Донецькій області №729 о/с внесені зміни до наказу ГУ НП в Донецькій області від 12.04.2019 № 149 о/с в частині збільшення вислуги років позивача у пільговому обчисленні на день звільнення - 24 роки 06 місяців 22 дні.
05.01.2022 року за вих. № 2/34/01-2022 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області було спрямоване подання від 05.01.2022 року про призначення позивачеві пенсії за вислугою років відповідно до п. «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Проте, відповідач не здійснив призначення пенсії на підставі подання від 05.01.2022 року.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 18.01.2022 № 35 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку з відсутністю необхідної календарної вислуги років, передбаченої пунктом «а» статті 12 Закону №2262, а також недосягненням заявником 45-річного віку, передбаченого пунктом «б» статті 12 Закону №2262.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07 лютого 2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачем відзив на позовну заяву у строки, встановлені ухвалою суду про відкриття провадження у даній справі не надано, тому суд розглядає справу на підставі наявних в ній доказів.
Відповідно до положень статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача у відповідності до норм законодавства повідомлено про наявність позову щодо визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 . Згідно паспортних даних позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області № 149 о/с від 12.04.2019 позивача було звільнено зі служби в поліції на підставі п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію» за власним бажанням з 15 квітня 2019 року. При цьому, вислуга років на 15 квітня 2019 року у календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги складала: 15 років 09 місяців 27 днів, у пільговому обчисленні - 23 роки 06 місяців 25 днів.
ОСОБА_1 не погодився з таким підрахунком стажу, тому 23 квітня 2021 року позивачем на адресу Головного управління Національної поліції в Донецькій області було спрямовано заяву про обчислення вислуги років з урахуванням Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» і постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393.
Оскільки, на думку позивача, Головне управління Національної поліції в Донецькій області невірно обчислило пенсію, то останній звернувся до суду.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 06 серпня 2021 року у адміністративній справі №200/6161/21, яке постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 07.12.2021 залишено без змін, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області задоволено в повному обсязі. Зокрема, до трудового стажу позивача для призначення пенсії на пільгових умовах зараховано в розрахунку один місяць служби за три місяці, періодів безпосередньої участі в антитерористичній операції з 01.02.2015 до 06.11.2015 та з 07.11.2015 до 30.04.2018, із зарахуванням до цих періодів часу перебування у відпустках та лікарняних та зобов'язано Головне управління Національної поліції в Донецькій області внести відповідні зміни до наказу ГУНП в Донецькій області від 12.04.2019 № 149 о/с про звільнення позивача в частині збільшення вислуги років у пільговому обчисленні на день звільнення - 24 роки 06 місяців 22 дні, що було виконано ГУНП в Донецькій області в наказі №729 о/с.
05.01.2022 року № 2/34/01-2022 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області було спрямоване подання від 05.01.2022 року про призначення позивачеві пенсії за вислугою років відповідно до п. «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», однак відповідач не здійснив призначення пенсії на підставі подання від 05.01.2022 року № 2/34/01-2022.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 18.01.2022 № 35 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку з відсутністю необхідної календарної вислуги років, передбаченої пунктом «а» статті 12 Закону №2262, а також недосягненням заявником 45-річного віку, передбаченого пунктом «б» статті 12 Закону №2262.
Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо не призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд виходить з наступного.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ (далі - Закон №2262).
Пунктом «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше.
Тому, посилання відповідачем у спірному рішенні від 18.01.2022 № 35 на недосягнення заявником 45-річного віку, передбаченого пунктом «б» статті 12 Закону №2262 є недоречним, оскільки позивач звернувся за призначенням пенсії на підставі саме згідно норм пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ, який не обмежує вік заявника, а лише вимагає наявності вислуги в 24 календарних роки і більше.
Як зазначено вище, наказом ГУНП в Донецькій області №729 о/с внесено зміни до наказу ГУ НП в Донецькій області від 12.04.2019 № 149 о/с в частині збільшення вислуги років позивача у пільговому обчисленні на день звільнення - 24 роки 06 місяців 22 дні. Отже, на день звільнення позивач мав вислугу 24 календарних роки і більше, передбачену пунктом «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ.
За приписами статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ, порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 року затверджено порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей (далі - Постанова № 393).
Відповідно до підпункту «а» пункту 3 Постанови № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці - час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Європейський суд з прав людини у рішеннях неодноразово робив висновок, що принцип правової визначеності є одним з фундаментальних аспектів верховенства права (рішення у справах «Брумареску проти Румунії» (заява № 28342/95), «Стіл та інші проти Сполученого Королівства» та ін.).
Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон № 2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема Постановою № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Так, Верховний Суд у складі КАС в постанові від 02 грудня 2021 року у справі № 300/2497/19 пояснив, що умови праці особи впливають на розмір її заробітної плати, на тривалість робочого часу, відпустки та інші соціальні гарантії. Законодавець передбачив призначення пенсій за вислугу років; особливість такого виду пенсії полягає у зменшеному пенсійному віці, внаслідок виконання роботи, яка визначена законодавством такою, що призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком. Тобто, вказаний вид пенсії є відповідним заохоченням для осіб, умови праці яких негативно впливають на їхню професійну працездатність.
Таким чином у даній справі Верховний Суд дійшов висновку, що позивач не мав календарної вислуги років для призначення пенсії, проте в нього був наявний відповідний пільговий стаж, відповідно до приписів пункту 3 Постанови № 393, тобто: час його служби в календарному обчисленні складав 19 років 08 місяців 01 день, час служби в пільговому обчисленні - 05 років 07 місяців 19 днів. Таким чином, ВС КАС визнав, що загальна вислуга років для призначення пенсії - 25 років 03 місяці 20 днів.
Аналогічну позицію було зазначено в постанові Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 3 березня 2021 року у справі № 805/3923/18-а.
В даному випадку, необхідний пільговий стаж позивача складає понад 24 роки, що є достатньою умовою для призначення пенсії за вислугу років, передбаченої пунктом «а» статті 12 Закону №2262 та встановлений рішенням Донецького окружного адміністративного суду у адміністративній від 06 серпня 2021 року справі №200/6161/21.
Відтак, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 18.01.2022 № 35 є протиправним і підлягає скасуванню.
Стосовно вимог призначити пенсію з 24.12.2021 року, тобто з дати внесення ГУНП в Донецькій області змін до наказу про звільнення позивача № 149 о/с від 12.04.2019 року, суд зазначає наступне.
У відповідності до пункту 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок) заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Згідно з пунктом 1.7 Порядку звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Відповідно до пункту 1.8 Порядку днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Разом з тим, пунктом 1.9 Порядку передбачено, що особам, які одержують пенсію, призначену органами Пенсійного фонду за іншими законами, або допомогу, призначену органами соціального захисту населення, пенсія призначається з дати виникнення права на неї з урахуванням пункту 1.8 цього розділу.
Право позивача на пенсію за вислугу років, передбачену пунктом «а» статті 12 Закону №2262 визначено Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області 24.12.2021 року в наказі №729 о/с, яким внесені зміни до наказу ГУ НП в Донецькій області від 12.04.2019 року № 149 о/с в частині збільшення вислуги років позивача у пільговому обчисленні на день звільнення - 24 роки 06 місяців 22 дні.
Таким чином вимоги про визнання протиправним та скасування рішення № 35 від 18.01.2022 року про відмову в призначенні пенсії та зобов'язання призначити пенсію за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 24.12.2021 року є обґрунтованими і підлягають задоволенню у спосіб, обраний позивачем.
На законодавчому рівні поняття «дискреційні повноваження» суб'єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку.
За вимогами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до п. 10 ч. 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Згідно частини 3 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Відповідно до частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ», ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 (місце реєстрації відповідно паспорта громадянина України: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження згідно даних з ЄДР: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 35 від 18.01.2022 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 24.12.2021 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати з судового збору у розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) гривні 40 копійок.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 22 червня 2022 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Л.Б. Голубова