Україна
Донецький окружний адміністративний суд
23 лютого 2022 року Справа№200/14750/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Голошивця І.О., при секретарі судового засідання - Шташаліс О.О., за участю представника позивача - Єльчанінової І.О., представника відповідача - Вовченко С.П., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Фіксес Трейд» до Головного управління ДПС у Донецькій області, Головного управління ДПС у м. Києві про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень, зобов'язання вчинити певні дії.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фіксес Трейд» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області, Головного управління ДПС у м. Києві про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень, зобов'язання вчинити певні дії.
Позов вмотивовано тим, що за результатами проведеної документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Фіксес Трейд», працівниками ГУ ДПС у м. Києві був складений акт №55684/26-15-07-04-02/43374521 від 16.07.2021. На підставі проведеної перевірки встановлено порушення п.185.1 ст. 185, п.189.1 ст.189, підпункту “г” п.198.5 ст.198, п.200.1., п.200.4 ст.200 ПК України, та винесені:
- податкове повідомлення - рішення №00598510704 від 09.08.2021 відповідно до якого зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, задекларовану на рахунок платника у банку в розмірі 5 488 106, 00 грн., штрафні санкції 1 372 026,50 грн. (форма “В 1”);
- податкове повідомлення - рішення № 00598550704 від 09.08.2021, відповідно до якого зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на 1 831 004,00 грн.; (форма “В 4”).
Документальною позаплановою перевіркою ТОВ «Фіксес Трейд» встановлено порушення вимог п.185.1 ст.185, п.189.1. ст. 189, пп “г” п.198.5, ст. 198, п.200.1. п.200.4. ст.200 ПК, що призвело, на думку відповідача, до:
- завищення суми бюджетного відшкодування ПДВ за квітень 2021 рік на суму 5 488 106 грн.;
- завищення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21 декларації), з огляду на наступне:
- документально не підтверджено реальності зберігання товару на складському приміщенні, яке знаходиться за адресою: 87553, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Городня, буд.30.
Позивач такі дії відповідача вважає незаконними та просив скасувати податкові повідомлення - рішення. Просив зобов'язати відповідача, Головне управління ДПС у Донецькій області, внести до Реєстру заяв про повернення бюджетного відшкодування податку на додану вартість необхідні дані по заяві ТОВ «Фіксес Трейд» про повернення суми бюджетного відшкодування у розмірі 5 488 106,00грн., як такої, що є узгодженою.
Від відповідача 1, Головного управління ДПС у Донецькій області на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якій зазначено, що ГУ ДПС у м. Києві проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Фіксес Трейд» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за квітень 2021 року у податковій декларації з податку на додану вартість від 20.05.2021 №9132418207 сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку. За результатами перевірки складено акт від 16.07.2021 №55684/26-15-07-04-02/43374521. За результатами перевірки встановлено порушення позивачем вимог п.185.1 ст.185, п.189.1 ст.189, п.п. “г” п.198.5 ст.198, п.200.1, п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України, що призвело до завищення суми бюджетного відшкодування ПДВ. Відповідач 1 діяв виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України, просив відмовити у задоволенні позовних вимог позивача про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 09.08.2021 №00598510704, №00598550704 та зобов'язання внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про відсутність порушень у повному обсязі. еєстру
Крім того, представник Головного управління ДПС у Донецькій області у судовому засіданні зазначив, що станом на даний час при здійсненні судового розгляду справи №200/14750/21 Донецьким окружним адміністративним судом у Реєстрі заяв про повернення сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рівні ГУ ДПС у Донецькій області платник ТОВ «Фіксес Трейд» (код 43374521) не обліковується. Також зауважив, що внесення у Реєстр заяв про повернення бюджетного відшкодування ПДВ здійснює той територіальний підрозділ, до якого надано звітність з ПДВ, а саме за квітень 2021 року. У свою чергу, документальна позапланова виїзна перевірка ГУ ДПС у Донецькій області не проводилась та ГУ ДПС у Донецькій області не приймалися відповідні податкові повідомлення-рішення. Просив відмовити у задоволенні позову.
Відповідач 2 - Головне управління Державної податкової служби у місті Києві, надав відзив на позовну заяву, в якій зазначив що на підставі направлень від 29.06.2021 №11708/26-15-07-04-02 та №11711/26-15-07-04-02 виданих ГУ ДПС у м. Києві та наказу ГУ ДПС у м. Києві від 15.06.2021 №4964-п, виданих на підставі пп.78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Фіксес Трейд», щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за квітень 2021 року у податковій декларації з ПДВ від 20.05.2021 №9132418207 сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку. За результатами зазначеної перевірки, був складений Акт від 16.07.2021 року №55684/26-15-07-04-02/43374521, в якому зазначено про виявлені порушення норм Податкового кодексу України та відповідно до якого були складені податкові повідомлення-рішення. На порушення вимог п. 201.1, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, встановлено відсутність реєстрації ТОВ «Фіксес Трейд» податкових накладних. Згідно з даними додатку 3 “Розрахунок суми бюджетного відшкодування” до податкової декларації з ПДВ за квітень 2021 року (вх. ГУ ДПС у м.Києві від 20.05.2021 №9132418188) ТОВ «Фіксес Трейд» в таблиці 2 “Розшифровка суми податку, фактично сплаченої у попередніх та звітному (податкових) періодах постачальником товарів/послуг або до Державного бюджету України” включило до розрахунку бюджетного відшкодування від'ємне значення з ПДВ за періоди березень-квітень 2021 на суму 5 488 106,00грн. Під час перевірки встановлено, що причиною виникнення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за періоди з березня 2021 року по квітень 2021 року є: документальне оформлення придбання товарів на митній території України в обсягах (алкогольні напої та м'ясні продукти охолоджені), що значно перевищують обсяги поставки. Зокрема, згідно з даними оборотно-сальдової відомості по рахунку №281 “Товари на складі” станом на 30.04.2021 дебетове сальдо складає 27 440 438,41 грн. (алкогольні напої та м'ясні продукти охолоджені), з яких:
- алкогольні напої - загалом на суму 2 085 311,40 грн.;
- м'ясні продукти охолоджені - загалом на суму 25 355 227,01 грн.
В ході перевірки 29.06.2021 встановлено, що за адресою: м. Київ, вул. Звіринецька, буд.63 офіс 1 - посадові особи, представники позивача відсутні. Окрім цього посадовими особами ГУ ДПС у м. Києві 15.07.2021 здійснено виїзд до Донецької області, м. Маріуполь, вул. Городня,буд.30. За зазначеною адресою відсутні будь-які складські приміщення, а натомість знаходиться житловий будинок із господарськими та побутовими будовами та спорудами, який належить Костенко В. Складські приміщення, які належать ТОВ «Марвей» згідно (геоданих), розташовані за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Батумська, буд.30. На підставі огляду вищезазначених складських приміщень, встановлено, що вони не придатні для зберігання алкогольних напоїв та м'ясної продукції. Таким чином, достовірність податкової звітності підприємства за квітень 2021 року не підтверджується результатом огляду складських приміщень ТОВ «Фіксес Трейд». Просив у задоволенні позовних вимог позивача вказаних у позовній заяві повністю відмовити.
Позивач надав відповідь на відзив відповідача - ГУ ДПС у м. Києві, в якій зазначив, що позивач не відмовлявся від проведення інвентаризації, але повідомив письмово, що внаслідок введення карантинних обмежень, він не може забезпечити особисту присутність перевіряючих та на виконання вимог закону, надає інвентаризаційну відомість фактично наявних товарно-матеріальних цінностей, основних фондів та інших активів підприємства. Окрім цього, позивач не згоден з позицією відповідача, щодо документально не підтвердженого зберігання товару на складських приміщеннях, внаслідок наявності декількох вулиць у м. Маріуполі з однаковою назвою відповідно до рішень виконкому Маріупольської міської ради про перейменування. Щодо проведення інвентаризації податковим органом, позивач вважає такі дії необов'язковими, тому що результати проведення інвентаризації позивачем були надані відповідачу. Тому доводи відповідача проти задоволення позову вважає безпідставними та такими, що не відповідають вимогам діючого законодавства України. Крім того, в матеріали справи надав клопотання про розгляд справи без участі представника позивача.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18.11.2021 відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 14.12.2021.
14.12.2021 відкладено розгляд справи для надання додаткових доказів до 02.02.2022.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02.02.2022 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 23.02.2022.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -
ТОВ «Фіксес Трейд» (ідентифікаційний номер 43374521) зареєстровано як юридична особа 28.11.2019, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис, є платником податків на додану вартість.
Відповідач 1, відповідач 2 в даних правовідносинах є суб'єктами владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.
Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 13.04.2021, видами економічної діяльності ТОВ «Фіксес Трейд» є :
- 47.91 Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет;
- 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування;
- 69.20 Діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту, консультування з питань оподаткування;
- 69.10 Діяльність у сфері права;
- 47.30 Роздрібна торгівля пальним;
- 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля;
- 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами;
- 46.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами;
- 46.32 Оптова торгівля м'ясом і м'ясними продуктами;
- 46.31 Оптова торгівля фруктами й овочами;
- 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин;
- 46.13 Діяльність посередників у торгівлі деревиною, будівельними матеріалами та санітарно - технічними виробами;
- 46.12 Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами;
- 46.17 Діяльність посередників у торгівлі продуктами харчування напоями та тютюновими виробами;
- 46.33 Оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами;
- 46.34 оптова торгівля напоями:
- 46.36 Оптова торгівля цукром, шоколадом і кондитерськими виробами;
- 46.37 Оптова торгівля кавою, чаєм, какао та прянощами;
- 46.38 Оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками;
- 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами;
- 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах;
- 47.21 Роздрібна торгівля фруктами й овочами в спеціалізованих магазинах;
- 47.22 Роздрібна торгівля м'ясом і м'ясними продуктами в спеціалізованих магазинах;
- 47.23 Роздрібна торгівля рибою, ракоподібними та молюсками в спеціалізованих магазинах;
- 47.24 Роздрібна торгівля хлібобулочними виробами, борошняними та цукровими кондитерськими виробами в спеціалізованих магазинах;
- 47.25 Роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах;
- 47.29 Роздрібна торгівля іншими продуктами харчування в спеціалізованих магазинах;
- 47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами;
- 49.41 Вантажний автомобільний транспорт;
- 52.10 Складське господарство;
- 52.21 Допоміжне обслуговування наземного транспорту ;
- 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту;
- 53.20 Інша поштова та кур'єрська діяльність;
- 73.11 Рекламні агентства;
- 73.12 Посередництво в розміщенні реклами в засобах масової інформації;
- 73.20 Дослідження кон'юктури ринку та виявлення громадської думки.
Відповідно до рішення одноособового учасника №1 ТОВ «Фіксес Трейд» від 02.02.2021 року, було вирішено змінити місцезнаходження Товариства на: Україна, 01014, місто Київ, вул. Звіринецька, буд. 63 офіс 1. Рішення підписане директором Товариства Сироватським І.О., підпис якого посвідчений Шемлій Т.В., приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу за реєстровим № 90. Дане нежитлове приміщення позивач орендує на правах договору оренди нежитлового приміщення №06/05/172 від 01.02.2021, який укладений між ТОВ «Фіксес Трейд» та ТОВ «Оренд Сервіс» строком на 12 місяців. В оренду передається приміщення загальною площею - 10.0 кв.м. за вищезазначеною адресою.
ТОВ «Фіксес Трейд» на підставі договору суборенди №61/1 від 01.03.2021 року, який укладений між позивачем та ТОВ «Хаус Менеджмент», користується на правах суборенди, нежитловим приміщенням, розташованим за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, 143 літ. «А», цокольний поверх, нежитлове приміщення №18. Загальною площею 26.0кв.м., площа відповідної частини МЗК - 4 кв.м. Загальна площа нежитлового приміщення складає 30.0кв.м. Договір суборенди укладений строком з 01.03.2021 по 31.12.2021 року станом на початок проведення перевірки договір суборенди був розірваний.
ТОВ «Фіксес Трейд» на підставі договору суборенди складського нежитлового приміщення від 01.02.2021 року, який укладений між позивачем та ТОВ «Марвей Автотранс». Позивач користується на правах суборенди, складським нежитловим приміщенням вказаним в технічному паспорті БТІ під літерою «З-1» та розташованим за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Городня, буд.30. Загальною площею 169.0кв.м. Договір суборенди укладений строком з 01.02.2021 по 31.01.2022 року.
ТОВ «Фіксес Трейд» на підставі договору суборенди складського нежитлового приміщення від 01.02.2021 року, який укладений між позивачем та ТОВ «Марвей Автотранс». Позивач користується на правах суборенди, складським нежитловим приміщенням вказаним в технічному паспорті БТІ під літерою «Л-1» та розташованим за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Городня, буд.30. Загальною площею 173.0кв.м. Договір суборенди укладений строком з 01.02.2021 по 31.01.2022 року.
ТОВ «Фіксес Трейд» надана ліцензія ГУ ДПС у м. Києві за №2824/26-15-09-04-09 від 02.04.2021 - на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями строком з 05.04.2021 до 05.04.2022 року.
Відповідно до довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру Серії АП №154833, виданої ТОВ «Фіксес Трейд», місцем зберігання алкогольних напоїв визначено: приміщення площею 173.3 кв.м., що розташоване за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Городня, буд.30.
05.07.2021 року ТОВ «Фіксес Трейд» згідно із наказом №1-інв. від 02.07.2021, на товаристві була проведена інвентаризація активів і зобов'язань підприємства станом на 05.07.2021 року за залишками товарів на складі. Відповідно до проведеної інвентаризації:
- на складі №1, який розташований за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Городня, буд.30 станом на 05.07.2021, на залишках товару: всього 49 найменувань на загальну суму - 2 085 311,40 грн. (відповідно до відомості про інвентаризацію товарів на складі №1 від 05.07.2021) (а.с.53);
- на складі №2, який розташований за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Городня, буд.30 станом на 05.07.2021, на залишках товару: всього 16 найменувань на загальну суму - 25 355 227,01 грн. (відповідно до відомості про інвентаризацію товарів на складі №2 від 05.07.2021) (а.с.52).
Спірним питанням даної справи є правомірність податкових повідомлень - рішень, прийнятих Головним управлінням ДПС у м. Києві на підставі акту № 55684/26-15-07-04-02/43374521 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Фіксес Трейд» (код 43374521) з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на поточний рахунок платника податку за квітень 2021 року» складеного від 16.07.2021року, а саме:
- податкове повідомлення - рішення №00598510704 від 09.08.2021, відповідно до якого зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, задекларовану на рахунок платника у банку в розмірі 5 488 106, 00 грн., штрафні санкції 1 372 026,50 грн. (форма “В 1”);
- податкове повідомлення - рішення № 00598550704 від 09.08.2021, відповідно до якого зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість 1 831 004,00 грн. (форма “В 4”).
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до приписів ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року № ETS № 005, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України, статті 94 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до пп. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 ПК України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника.
Згідно з п. 44.1 ст. 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Відповідно до п. 198.2 ст. 198 ПК України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
- дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
- дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
За приписами п. 198.3 ст. 198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
- придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;
- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);
- ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Згідно з п. 198.6 ст. 198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.
Відповідно до п. 200.1 та 200.4 ст. 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:
а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -
б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;
в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Згідно пунктів «б», «в» пункту 200.4 статті 200 ПК України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Пунктом 200.7 статті 200 ПК України передбачено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Відповідно до пункту 200.14 статті 200 ПК України, якщо за результатами камеральної або документальної перевірки, контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:
- у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;
- у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
Актом позапланової перевірки встановлено порушення, які відбулись у зв'язку з не підтвердженням залишків товару, придбаного у березні 2021 - квітні 2021 року в ході огляду складських приміщень. Враховуючи вимоги п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу такі товари вважаються використаними платником податку в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Згідно з даними додатку 3 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування» до податкової декларації з ПДВ за квітень 2021 (вх. ГУ ДПС у м. Києві від 20.05.2021 № 9132418188) ТОВ «Фіксес Трейд» в таблиці 2 «Розшифровка суми податку, фактично сплаченої у попередніх та звітному (податкових) періодах постачальником товарів/послуг або до Державного бюджету України» включило до розрахунку бюджетного відшкодування від'ємне значення з ПДВ за періоди березень-квітень 2021 на суму 5 488 106 грн. Під час перевірки встановлено, що причиною виникнення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за періоди з березня 2021 по квітень 2021 є: документальне оформлення товарів на митній території України в обсягах (алкогольні напої та м'ясні продукти охолоджені), що значно перевищують обсяги поставки. Зокрема, згідно з даними оборотно-сальдової відомості по рахунку № 281 «Товари на складі» станом на 30.04.2021 дебетове сальдо складає 27 440 438,41 (алкогольні напої та м'ясні продукти охолоджені).
Враховуючи обставини виникнення від'ємного значення у періодах, що перевірялися, керуючись пп. 16.1.5 п.16.1 ст.16, пп.20.1.2, пп.20.1.6 п.20.1 ст.20, п.85.8 ст.85 Податкового кодексу під час перевірки відповідачем вручений директору «Фіксес Трейд» лист ГУ ДПС у м. Києві від 30.06.2021 №16808/I/26-15-07-04-02-04 про необхідність проведення інвентаризації залишків продукції у присутності співробітників ГУ ДПС у м. Києві, з проханням повідомити про дату та місце її проведення.
Позивач листом від 06.07.2021 за №1/06 повідомив ГУ ДПС у м. Києві (вх.№74455/6 від 06.07.2021) про те, що присутність контролерів при інвентаризації можлива, але не обов'язкова, а вимоги останніх щодо забезпечення платником податків проведення інвентаризації у присутності посадових осіб контролюючого органу не передбачені законом.
Згідно з пунктом 20.1.9 статті 20 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючі органи мають право вимагати під час проведення перевірок від платників податків, що перевіряються, проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки.
Порядок проведення інвентаризації активів і зобов'язань та оформлення її результатів врегульовано Положенням про інвентаризацію активів та зобов'язань, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2014 № 879.
Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Положення № 879 для проведення інвентаризації на підприємстві розпорядчим документом керівника підприємства створюється інвентаризаційна комісія з представників апарату управління підприємства, бухгалтерської служби (представників аудиторської фірми, централізованої бухгалтерії, суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи, яка здійснює ведення бухгалтерського обліку на підприємстві на договірних засадах) та досвідчених працівників підприємства, які знають об'єкт інвентаризації, ціни та первинний облік (інженери, технологи, механіки, виконавці робіт, товарознавці, економісти, бухгалтери). Інвентаризаційну комісію очолює керівник підприємства (його заступник) або керівник структурного підрозділу підприємства, уповноважений керівником підприємства.
У разі проведення інвентаризації за судовим рішенням або на підставі належним чином оформленого документа органу, який відповідно до закону має право вимагати проведення такої інвентаризації, посадові особи відповідного органу (за їх згодою) можуть бути присутні при проведенні інвентаризації.
Зі змісту вказаної норми Положення № 879 встановлено, що присутність посадових осіб органу, який оформив вимогу про проведення інвентаризації, не є обов'язковою.
При цьому, наказом директора ТОВ «Фіксес Трейд» від 02.07.2021 за №1-інв призначено проведення інвентаризації активів і зобов'язань підприємства, станом на 05.07.2021, та визначено строк її проведення 05.07.2021.
06 липня 2021 року на адресу ГУ ДПС у м. Києві позивачем направлено інформацію щодо проведеної інвентаризації.
Відповідно до акту від 16.07.2021 ГУ ДПС у м. Києві зазначено, що згідно до пп.78.1.8 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу документальна позапланова перевірка здійснюється у разі подання платником податку декларації, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V ПК України та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 000 грн. Оскільки наказ ГУ ДПС у м. Києві «Про проведення перевірки ТОВ «Фіксес Трейд»» видано на підставі пп.78.1.8 п.78.1 ст.78 Кодексу, то вимога проведення інвентаризації залишків на складі позивача під час перевірки правомірності декларування бюджетного відшкодування з ПДВ є доцільною та законною. У зв'язку з відмовою ТОВ «Фіксес Трейд» провести інвентаризацію у присутності співробітників контролюючого органу, дані первинних та бухгалтерських документів ТОВ «Фіксес Трейд» про наявні товарно-матеріальні цінності підтвердити неможливо і як наслідок, використання придбаного товару у господарській діяльності не підтверджується.
Під час перевірки, директору ТОВ «Фіксес Трейд» від 08.07.2021 вручений лист ГУ ДПС у м. Києві від 07.07.2021 за №17346/I/26-15-07-04-02-14 про необхідність проведення огляду нежитлового приміщення з проханням повідомити про час та дату доступу до приміщень.
12.07.2021 за №1/12 позивачем, на адресу ГУ ДПС у м. Києві (вх.№76593/6 від 13.07.2021) листом було повідомлено, що для здійснення господарської діяльності в квітні 2021 року підприємством орендувалось майно:
- складські приміщення, згідно договору суборенди від 01.02.2021, укладеного із ТОВ «Марвей Автотранс», загальною площею 342,3 кв.м., розташовані за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Городня, 30;
- нежитлове приміщення розташоване за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, 143 літера «А», цокольний поверх, нежитлове приміщення №18, загальною площею 26,0 кв.м. та на сьогоднішній день договір суборенди від 01.03.2021 №61/1, укладений з ТОВ «Хаус Менеджемент» розірваний, внаслідок чого залишок товару на даному місці зберігання відсутній.
Позивач в даному листі зазначив правила внутрішнього трудового розпорядку по підприємству для працівників, та зазначив що при огляді нежитлових приміщень, просить відповідача врахувати введення карантинних заходів по всій території України у зв'язку із напруженою епідеміологічною обстановкою по вірусу COVID -19.
Представником ГУ ДПС у м. Києві 15.07.2021 здійснений виїзд за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Городня, 30 та встановлено наступне:
- за вказаною адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Городня, 30 знаходиться приватний будинок, що належить приватній особі, яка підтверджує, що за вказаною адресою проживає давно та ніяких складських приміщень не має. На зазначеній території в 6 соток знаходиться житловий будинок, сарай, туалет та літній душ. Акт обстеження від 15.07.2021 №3482/26-15-07-04-02;
- складські приміщення ТОВ «Марвей» знаходяться за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Батумська, 30 (згідно геоданих). Здійснено огляд складських приміщень, що надані в оренду ТОВ «Фіксес Трейд» в супроводі представника охоронної фірми. Оглядом зазначених приміщень встановлено, що зазначені складські приміщення не придатні для зберігання алкогольних напоїв та м'ясних продуктів охолоджених: відсутнє опломбування вхідних дверей, воріт, відсутнє підключення до електромереж, розбиті вікна, занедбана територія біля під'їзних дверей/воріт, відсутні ознаки холодильних установок та/або кондиціонерів. Задекларовані залишки на складах відсутні. Акт обстеження території ТОВ «Марвей» від 15.07.2021 №3483/26-15-07-04-02.
У своїх висновках відповідачем зазначено, що господарською діяльністю, згідно з пп.14.1.36 п.14.1 ст.14 розділу I ПК України є діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу. Таким чином, достовірність податкової звітності підприємства за квітень 2021 року не підтверджується результатом огляду складських приміщень ТОВ «Фіксес Трейд».
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши викладені сторонами обставини, судом встановлено наступне.
ТОВ «Фіксес Трейд» в своїй господарській діяльності використовувала наступні приміщення:
- Відповідно до рішення одноособового учасника №1 ТОВ «Фіксес Трейд» від 02.02.2021 року, було вирішено змінити місцезнаходження Товариства на: Україна, 01014, місто Київ, вул. Звіринецька, буд. 63 офіс 1. Рішення підписане директором Товариства Сироватським І.О., підпис якого посвідчений Шемлій Т.В., приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу за реєстровим № 90. Дане нежитлове приміщення позивач орендує на правах договору оренди нежитлового приміщення №06/05/172 від 01.02.2021, який укладений між ТОВ «Фіксес Трейд» та ТОВ «Оренд Сервіс» строком на 12 місяців. В оренду передається приміщення загальною площею - 10.0кв.м. за вищезазначеною адресою.
- ТОВ «Фіксес Трейд» на підставі договору суборенди №61/1 від 01.03.2021 року, який укладений між позивачем та ТОВ «Хаус Менеджмент», користувалось на правах суборенди, нежитловим приміщенням, розташованим за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, 143 літ. «А», цокольний поверх, нежитлове приміщення №18. Загальною площею 26.0кв.м., площа відповідної частини МЗК - 4 кв.м. Загальна площа нежитлового приміщення складає 30.0кв.м. Договір суборенди укладений строком з 01.03.2021 по 31.12.2021 року - станом на початок проведення перевірки, вищезазначений договір суборенди був розірваний.
- ТОВ «Фіксес Трейд» на підставі договору суборенди складського нежитлового приміщення від 01.02.2021 року, який укладений між позивачем та ТОВ «Марвей Автотранс». Відповідно до якого позивач користується на правах суборенди, складським нежитловим приміщенням, вказаним в технічному паспорті БТІ під літерою «З-1» та розташованим за адресою: АДРЕСА_1 . Загальною площею 169.0кв.м. Договір суборенди укладений строком з 01.02.2021 по 31.01.2022 року.
- ТОВ «Фіксес Трейд» на підставі договору суборенди складського нежитлового приміщення від 01.02.2021 року, який укладений між позивачем та ТОВ «Марвей Автотранс». Відповідно до якого позивач користується на правах суборенди, складським нежитловим приміщенням вказаним в технічному паспорті БТІ під літерою «Л-1» та розташованим за адресою: АДРЕСА_1 . Загальною площею 173.0кв.м. Договір суборенди укладений строком з 01.02.2021 по 31.01.2022 року.
Стосовно нежитлових приміщень, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 та використовувались позивачем для зберігання алкогольних напоїв та м'ясних продуктів, судом встановлено наступне.
Вищезазначені нежитлові приміщення розташовані за адресою: Донецька область, Приморський район м. Маріуполя, вул. Меламеда, буд. 30, відповідно до договору оренди земельної ділянки від 09.12.2004 року, посвідченого Скоробогатько О.В., приватним нотаріусом Маріупольського міського нотаріального округу Донецької області за реєстровим № 4408. По даному договору орендодавцем є Маріупольська міська рада, орендарем ТОВ «Марвей» відповідно до договору в оренду передається земельна ділянка площею - 5,3009 га. На земельній ділянці буде знаходитись об'єкт нерухомого майна: виробничі приміщення та склади. Кадастровий номер зазначеної ділянки - 1412300000:02:005:084.
Відповідно до витягу про реєстрацію права власності №20336352 від 23.09.2008 на підставі договору про поділ нерухомого майна, посвідченого приватним нотаріусом Дубровською О.А. від 17.09.2008 року за реєстровим №6015, Товариству з обмеженою відповідальністю «Марвей» належить на праві приватної власності - комплекс, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до експлікації внутрішніх приміщень вказаних у технічному паспорті КП «БТІ», адреса вищезазначених складських приміщень зазначена: АДРЕСА_1 .
Рішенням Маріупольської міської ради “Про перейменування об'єктів топоніміки міста” від 28.01.2016 року за № 7/4-39, вирішено:
- перейменувати у м. Маріуполі райони у місті, вулиці, провулки, узвози, проїзди, проспекти, площі та інші об'єкти топоніміки, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму;
- затвердити у новій редакції «Словник вулиць міста Маріуполя (за адміністративними районами) селищ Сартана, Старий Крим, Талаковка»;
- вважати, що правовстановлюючі документи, технічна документація на земельні ділянки та нерухомість, договори, паспорти та інші документи, які містять назви перейменованих цим рішенням об'єктів топоніміки, є дійсними з урахуванням вимог законодавства.
Відповідно до вищезазначеного рішення, вул. Меламеда, яка розташована у Приморському районі м. Маріуполя перейменовано на вулицю Городню (або російською мовою Огородную).
Дослідивши словник вулиць міста Маріуполя (за адміністративними районами), селищ Сартана, Старий Крим, Талаковка, судом встановлено що у м. Маріуполь є декілька вулиць із однаковою назвою Городня (Огородная), а саме Приморський район - вул.Городня (колишня Меламеда); селище Сартана - вул. Городня; селище Талаковка - вул. Городня.
Відповідно до наявних в матеріалах справи, є фото в'їздних воріт до території належної ТОВ «Марвей» з таблички на фасаді будівлі вбачається назва Городня, 30.
Враховуючи, що ТОВ «Фіксес Трейд» орендує складські приміщення, які належать ТОВ «Марвей Автотранс», що входять до єдиного комплексу, який розташований на земельній ділянці загальною площею - 5,3009 га, за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Городня (колишня Меламеда), буд.30. А представником ГУ ДПС у м. Києві був здійснений виїзд до житлового будинку із господарськими будівлями та спорудами, розташованими на території 6 соток за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Городня, буд.30. Тобто, представником ГУ ДПС у м. Києві не були оглянуті саме складські приміщення, що належать на підставі договорів суборенди ТОВ «Фіксес Трейд».
Відповідачем - ГУ ДПС у м. Києві - не доведено відсутності залишків товару на складі, придбаних ТОВ «Фіксес Трейд» згідно з договорами укладених із постачальниками товару.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - ПК України).
Відповідно до п.п. 44.1 цієї статті ПК України вказано, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні врегульовані Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 № 996-XIV (далі - Закон № 996-XIV).
Згідно зі статтею 1 Закону № 996-ХIV господарська операція - це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
Таким чином, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона має спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.
Здійснення господарської операції і власне її результат підлягають відображенню в бухгалтерському обліку.
За змістом частин першої та другої статті 9 Закону N 996-XIV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Тобто, для бухгалтерського обліку мають значення лише ті документи, які підтверджують фактичне здійснення господарських операцій.
Визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.
З урахуванням викладеного, для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції. Зазначена позиція суду узгоджується із позицією Вищого адміністративного суду України, викладеною у листі від 02.06.2011 року №742/11/13-11.
Відповідно до п. 185.1 ст. 185 ПК України, об'єктом оподаткування податку на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Пунктом 188.1 ст. 188 ПК України встановлено, що базою оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, але не нижче звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
Згідно пп.14.1.181 п. 14.1 ст.14 ПК України, податковим кредитом є сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно розділу V цього Кодексу.
Відповідно до п.198.1 ст.198 ПК України, право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає, зокрема, у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
Пунктом 198.2 ст.198 ПК України, передбачено, що датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
дата отримання платником податку товарів/послуг.
Згідно п. 198.3 ст. 198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Пунктом 198.6 ст. 198 ПК України встановлено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п. 201.11 ст. 201 цього Кодексу.
Згідно з п. 201.7 ст. 201 ПК України податкова накладна виписується на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
При цьому, відповідно до п. 201.8 ст. 201 ПК України право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.
Положеннями п. 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів (послуг), на вимогу їх покупця, та є підставою для нарахування податкового кредиту.
Аналіз наведених норм свідчить, що господарські операції, для цілей визначення податкового кредиту та об'єкту оподаткування податку на прибуток, мають бути фактично здійсненими, а також підтвердженими належним чином оформленими первинними бухгалтерськими документами, які відображають реальність таких операцій, та спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.
Факт здійснення господарських операцій між ТОВ «Фіксес Трейд» та його контрагентами підтверджується наявними в матеріалах справи первинними документами:
1)договір поставки №40-СА/20 від 01.04.2021 відповідно до якого, ТОВ «Самсон-ІФ» є постачальником товару, а ТОВ «Фіксес Трейд» покупцем, термін дії договору складає один рік з можливістю пролонгації. Відповідно до зазначеного договору поставки постачальником товару був поставлений товар, що підтверджується наступними видатковими накладними:
- видаткова накладна №20747 від 20.04.2021 року на загальну суму - 500 884,68 грн.;
- видаткова накладна №20376 від 19.04.2021 року на загальну суму - 500 205,84 грн.;
- видаткова накладна № 21091 від 21.04.2021 року на загальну суму - 500 320,80 грн.;
- видаткова накладна № 20087 від 15.04.2021 року на загальну суму - 500 220,36 грн.;
- видаткова накладна №21723 від 23.04.2021 року на загальну суму - 500 742,00 грн.
2) договір №1 від 21.04.2020 року, заява-приєднання від 23.03.2021 року відповідно до якого, ПРаТ «Миронівський хлібопродукт» є постачальником, а ТОВ «Фіксес Трейд» контрагентом. Специфікацією від 23.03.2021 до Договору №МП/43374521 від 23.03.2021 визначений перелік наступного найменування товару:
- ТМ «Наша Ряба» охолоджена;
- ТМ «Куратор»;
- Птиця заморожена.
Відповідно до наявних в матеріалах справи копій видаткових накладних, адреса пункту розвантаження вказана наступна: ТОВ «Фіксес Трейд», м.Маріуполь, вул.Городня,30.
В матеріалах справи є засвідчені копії наступних видаткових накладних, товарно-транспортних накладних та накладних на повернення тари: ХФ 200231898 від 07.04.2021; ЛФ 200073631 від 06.04.2021; КА 200115751 від 06.04.2021; ХФ 200231764 від 06.04.2021; ХФ 200231773 від 06.04.2021; КА 200115731 від 05.04.2021; ЛФ 200073545 від 05.04.2021; КА 200115725 від 05.04.2021; ЛФ 200073542 від 05.04.2021; КА 200115581 від 04.04.2021; ЛФ 200073440 від 04.04.2021; ЛФ 200073439 від 04.04.2021; ЛФ 200073453 від 04.04.2021; ЛФ 200073271 від 02.04.2021; КА 200115167 від 01.04.2021; КВ 200592836 від 30.04.2021; ЛФ 200076028 від 30.04.2021; КА 200118870 від 30.04.2021; ДТ 200500786 від 30.04.2021; ХФ 200235549 від 30.04.2021; ХФ 200235452 від 30.04.2021; ЗФ 200254083 від 30.04.2021; ХФ 200235223 від 29.04.2021; ХФ 200235220 від 29.04.2021; КВ 200592209 від 29.04.2021; КА 200118754 від 29.04.2021; ЗФ 200253818 від 29.04.2021; ЛФ 200075918 від 29.04.2021; ЛФ 200075882 від 29.04.2021; ХФ 200235362 від 29.04.2021; КА 200118753 від 29.04.2021; ЛФ 200075944 від 29.04.2021; ХФ 200235354 від 29.04.2021; КА 200118572 від 28.04.2021; КВ 200591885 від 28.04.2021; ЛФ 200075814 від 28.04.2021; ЛФ 200075709 від 28.04.2021; ХФ 200235102 від 28.04.2021; ЛФ 200075708 від 28.04.2021; ХФ 200235189 від 28.04.2021; ЗФ 200253584 від 28.04.2021; ХФ 200235182 від 28.04.2021; КА 200118571 від 28.04.2021; ХФ 200235083 від 28.04.2021; ЛФ 200075676 від 28.04.2021; КВ 200591469 від 27.04.2021; ДТ 200499782 від 27.04.2021; ХФ 200234924 від 27.04.2021; КА 200118428 від 27.04.2021; ХФ 200234968 від 27.04.2021; ХФ 200235038 від 27.04.2021; ЛФ 200075674 від 27.04.2021; КА 200118427 від 27.04.2021; ХФ 200235030 від 27.04.2021; ХФ 200235003 від 27.04.2021; КВ 200591030 від 26.04.2021; ХФ 200234809 від 26.04.2021; ХФ 200234883 від 26.04.2021; ДТ 200499310 від 26.04.2021; ЗФ 200253145 від 26.04.2021; ХФ 200234823 від 26.04.2021; ДТ 200499309 від 26.04.2021; ХФ 200234787 від 26.04.2021; КА 200118167 ВІД 25.04.2021; ЛФ 200075388 від 25.04.2021; КА 200118169 від 25.04.2021; ХФ 200234670 від 25.04.2021; КВ 200590370 від 25.04.2021; ХФ 200234712 від 25.04.2021; ХФ 200234711 від 25.04.2021; КА 200118114 від 25.04.2021; ЛФ 200075423 від 25.04.2021; ЛФ 200075422 від 25.04.2021; ХФ 200234680 від 25.04.2021; КА 200118113 від 25.04.2021; ЗФ 2002530 від 25.04.2021; ЛФ 200075311 від 24.04.2021; ЛФ 200075366 від 24.04.2021; ЛФ 200075294 від 24.04.2021; ЛФ 200075288 від 24.04.2021; КА 200117974 від 24.04.2021; ЛФ 200075373 від 24.04.2021; ЛФ 200075298 від 24.04.2021; ЗФ 200252899 від 24.04.2021; КА 200118017 від 24.04.2021; ЛФ 200075372 від 24.04.2021; ЛФ 200075359 від 24.04.2021; КА 200117976 від 24.04.2021; ЗФ 200252898 від 24.04.2021; КА 200118016 від 24.04.2021; ЛФ 200075188 від 23.04.2021; ЛФ 200075217 від 23.04.2021; ХФ 200234431 від 23.04.2021; ЛФ 200075259 від 23.04.2021; ЗФ 200252675 від 23.04.2021; ЛФ 200075260 від 23.04.2021; ХФ 200234440 від 23.04.2021; ХФ 200234398 від 23.04.2021; ХФ 200234295 від 23.04.2021; ХФ 200234414 від 23.04.2021; КА 200117666 від 22.04.2021; КА 200117682 від 22.04.2021; ХФ 200234232 від 22.04.2021; ЛФ 200075126 від 22.04.2021; КА 200117772 від 22.04.2021; КА 200117683 від 22.04.2021; ХФ 200234218 від 22.04.2021; ЛФ 200075141 від 22.04.2021; ЗФ 200252463 від 22.04.2021; ХФ 200234166 від 22.04.2021; ЗФ 200252464 від 22.04.2021; ЛФ 200075027 від 21.04.2021; ЛФ 200075028 від 21.04.2021; ЛФ 200074903 від 21.04.2021; ХФ 200234029 від 21.04.2021; ЛФ 200075015 від 21.04.2021; КА 200117612 від 21.04.2021; ЗФ 200252253 від 21.04.2021; ЛФ 200075012 від 21.04.2021; ЛФ 200074904 від 21.04.2021; ХФ 200234082 від 21.04.2021; ЗФ 200252254 від 21.04.2021; ЗФ 200252255 від 21.04.2021; ЛФ 200074855 від 20.04.2021; ЛФ 200074852 від 20.04.2021; ЛФ 200074786 від 20.04.2021; ЛФ 200074844 від 20.04.2021; ХФ 200233926 від 20.04.2021; ЗФ 200252070 від 20.04.2021; ХФ 200233845 від 20.04.2021; КА 200117464 від 20.04.2021; КА 200117387 від 19.04.2021; ЛФ 200074739 від 19.04.2021; ХФ 200233823 від 19.04.2021; ХФ 200233821 від 19.04.2021; ХФ 200233820 від 19.04.2021; КА 200117330 від 19.04.2021; ХФ 200233814 від 19.04.2021; ХФ 200233824 від 19.04.2021; ЗФ 200251855 від 19.04.2021; ЗФ 200251856 від 19.04.2021; КА 200117176 від 18.04.2021; ЛФ 200074664 від 18.04.2021; ЗФ 200251748 від 18.04.2021; ЛФ 200074611 від 17.04.2021; ЛФ 200074610 від 17.04.2021; ХФ 200233498 від 17.04.2021; ХФ 200233576 від 17.04.2021; ХФ 200233528 від 17.04.2021; ХФ 200233568 від 17.04.2021; ЗФ 200251616 від 17.04.2021; КА 200116951 від 16.04.2021; ЛФ 200074540 від 16.04.2021; ЛФ 200074547 від 16.04.2021; КА 200117064 від 16.04.2021; ХФ 200233261 від 16.04.2021; ДТ 200495197 від 16.04.2021; КА 200117030 від 16.04.2021; ХФ 200233274 від 16.04.2021; КА 200116808 від 15.04.2021; ЛФ 200074433 від 15.04.2021; ЛФ 200074432 від 15.04.2021; ЛФ 200074465 від 15.04.2021; ХФ 200233165 від 15.04.2021; ХФ 200233103 від 15.04.2021; КА 200116887 від 15.04.2021; ХФ 200233097 від 15.04.2021; КА 200116888 від 15.04.2021; ЗФ 200251210 від 15.04.2021; КВ 200585812 від 15.04.2021; КА 200116800 від 14.04.2021; ЛФ 200074365 від 14.04.2021; ЛФ 200074350 від 14.04.2021; КА 200116766 від 14.04.2021; КА 200116765 від 14.04.2021; ЛФ 200074217 від 13.04.2021; ЛФ 200074215 від 13.04.2021; ЛФ 200074216 від 13.04.2021; ХФ 200232817 від 13.04.2021; ХФ 200232813 від 13.04.2021; ЛФ 200074118 від 12.04.2021; ЗФ 200250581 від 11.04.2021; КВ 200583969 від 11.04.2021; ЛФ 200073906 від 10.04.2021; КА 200116239 від 10.04.2021; ХФ 200232446 від 10.04.2021; ЗФ 200250395 від 10.04.2021; ЗФ 200250394 від 10.04.2021; ЛФ 200073900 від 09.04.2021; ЛФ 200073895 від 09.04.2021; ДТ 200492219 від 09.04.2021; ХФ 200232213 від 09.04.2021; ХФ 200232216 від 09.04.2021; КА 200116094 від 08.04.2021; ЛФ 200073808 від 08.04.2021; ЛФ 200073819 від 08.04.2021; КА 200115855 від 07.04.2021; КА 200115979 від 07.04.2021; ЛФ 200073723 від 07.04.2021; КА 200115854 від 07.04.2021; ЛФ 200073734 від 07.04.2021; ЛФ 200073127 від 31.03.2021; ЛФ 200073022 від 31.03.2021; КА 200115025 від 30.03.2021; КА 200115026 від 30.03.2021; КА 200114894 від 29.03.2021.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що господарські операції між позивачем та його контрагентами здійснювалися в межах господарської діяльності позивача та є реальними, відповідають дійсному економічному змісту та підтверджується необхідними документами, що є свідченням добросовісності позивача при здійсненні вказаних операцій.
Суд зазначає, що первинними документами бухгалтерського обліку у повному обсязі підтверджується належне виконання сторонами умов договорів, а також формування позивачем податкового кредиту, які враховуються при визначенні об'єкта оподаткування.
Наявні у справі документи не містять жодних доказів наявності між позивачем та його контрагентом взаємоузгоджених зловмисних дій, спрямованих на порушення чинного законодавства.
Лише встановлення в ході судового розгляду факту узгодженості дій платника податків з недобросовісним постачальником з метою незаконного отримання податкових вигод або його обізнаності з такими діями контрагента може слугувати підставою для висновку про неправомірне формування податкового кредиту з податку на додану вартість. За умови реального здійснення господарської операції, яка призвела до об'єктивної зміни складу активів платника податків - покупця, будь-які порушення постачальниками товару правил ведення господарської діяльності не можуть бути підставою для позбавлення покупця права на валові витрати чи податковий кредит.
Нереальність господарських операцій з придбання платником податку товару, укладення покупцем товару договору з метою безпідставного формування податкового кредиту з податку на додану вартість та витрат, які враховуються при визначенні об'єкта оподаткування має підтверджуватися належними та допустимими доказами і не може ґрунтуватися на припущеннях.
Суд зауважує, що податковим органом при проведенні перевірки було використано податкову інформацію, однак інформаційні бази даних податкового органу не мають статусу офіційних і можуть містити помилки, які впливають на правовий статус платника податку. Бази даних податкової інспекції не є належними доказами у справі, чинним законодавством також не передбачена належність таких баз до засобів доказування.
Дана правова позиція підтверджується доводами, що викладені в Постановах ВАСУ від 20.09.2012 року № К9991/574/12; № К 9991/5991/11 та № 9991/24891/11: "Програмне забезпечення (інформаційні бази ДПІ) до первинних або інших документів, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку платника податків не відноситься. Крім того, абсолютно справедливо підкреслюється, що такі дані не є також належним доказом відсутності фактів здійснення господарських операцій безпосередньо платника податків - позивача, та доказом несплати ним податку, якщо спірний період податковим органом перевірено з урахуванням всіх первинних документів та документів податкової звітності".
Суд зауважує, що наявність або відсутність встановленого факту наявності кваліфікованого персоналу, основних фондів, у тому числі транспортних засобів, приміщень для їх зберігання та інших документів для ведення певного виду господарської діяльності та з урахуванням часу, місця знаходження майна або обсягу матеріальних ресурсів, економічно необхідних для здійснення господарської діяльності у контрагента не є підтвердженням відсутності здійснення ними господарської діяльності.
Доказів на підтвердження того, що позивач або контрагент позивача не мали адміністративно-господарських можливостей та трудових ресурсів на виконання господарських зобов'язань по спірним операціям, та доказів відсутності фактичних дій, спрямованих на виконання взятих зобов'язань, відповідачем до суду не надано.
Крім того, суд звертає увагу на той факт, що сама собою наявність або відсутність окремих документів, а також недоліки в їх оформленні не можуть бути підставою для висновку про відсутність господарських операцій та відмови у формуванні податкового кредиту, якщо з інших даних вбачаються зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі платника у зв'язку з його господарською діяльністю.
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 27 лютого 2018 року по справі №220118 (адміністративне провадження №К/9901/4256/17).
Оскільки наслідки в податковому обліку платника створюють лише реально вчинені господарські операції, тобто такі, що пов'язані з рухом активів, зміною зобов'язань чи власного капіталу платника, та відповідають змісту, відображеному в укладених платником податку договорах, то факт виконання надання робіт/послуг входить до предмету доказування у справі.
Відповідно до принципу офіційності податковий орган повинен доводити в суді фіктивність господарської операції як підстави для нарахування платникові податків податкових зобов'язань та правомірності прийняття свого рішення.
У той час, на підтвердження фактичного виконання господарських зобов'язань позивачем було надано належним чином оформлені первинні документи, та доведено, що укладені договори відповідають економічному змісту та діловій меті, а здійснені господарські операції спричинили зміни в структурі активів позивача.
Отже, відповідачем не наведено переконливих доводів та не доведено існування обставин, які виключають право позивача на формування податкового кредиту у зв'язку із господарською операцією, що відбулися між ним та контрагентом.
Враховуючи зазначене, суд не приймає до уваги доводи відповідача, зазначені у відзиві на адміністративний позов, оскільки вони спростовуються наявними в матеріалах справи документами, якими підтверджено факт реальності здійснення господарських операцій.
З огляду на викладене вище, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог про визнання незаконними та скасування податкового повідомлення - рішення від 09.08.2021 року № 00598510704, відповідно до якого зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, задекларовану на рахунок платника у банку в розмірі 5 488 106,00 грн., штрафні санкції 1 372 026,50 грн. (форма В 1) та податкового повідомлення рішення №00598550704 від 09.08.2021 року, відповідно до якого зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість 1 831 004,00 грн. (форма В 4), складених ГУ ДПС у м. Києві на підставі акту №55684/26-15-07-04-02/43374521 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Фіксес Трейд» (код 43374521) з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за квітень 2021 року» від 16.07.2021 року.
Щодо позовної вимоги позивача про зобов'язання Головного управління ДПС у Донецькій області внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про узгодження суми 5 488 106,00 гривень щодо ТОВ «Фіксес Трейд», суд зазначає наступне.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків, передбачений статтею 200 ПК України.
Відповідно до пп. 200.7.1 п. 200.7 ст. 200 ПК України, формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
На підставі п. 200.15 ст. 200 ПК України, у разі, коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника податку.
Пунктом 200.12 статті 200 ПК України, зокрема визначено, що узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.
Вказані приписи статті 200 ПК України цілком узгоджуються з пунктами 6, 7, 12 Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 року № 26.
Відтак, вимога позивача про зобов'язання Головного управління ДПС у Донецькій області внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про узгодження суми 5 488 106,00 гривень щодо ТОВ «Фіксес Трейд» також підлягає задоволенню.
Стосовно позовної вимоги у частині зобов'язання Головного управління ДПС у Донецькій області подати до суду у 30 денний строк з дня набрання даним рішенням законної сили звіт про його виконання, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Вказаною статтею Кодексу адміністративного судочинства України встановлено право, а не обов'язок суду зобов'язувати подати суб'єкта владних повноважень звіт про виконання судового рішення, тому підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд не вбачає.
В даній частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно положень ст. 75 Кодексу адміністративного судочинства України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На думку суду, Головним управлінням ДПС у м. Києві, всупереч вимогам ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України не доведено правомірності своїх дій та обставин, викладених в Акті від 16.07.2021 №55684/26-15-07-04-02/43374521, на підставі якого прийняті оскаржувані податкові-повідомлення рішення. В той час докази, якими позивач обґрунтовував свої вимоги - є законними, допустимими, обґрунтованими та такими, що відповідають дійсним обставинам справи.
З огляду на викладене, суд визнає оскаржувані податкові повідомлення-рішення незаконними та такими, що підлягають скасуванню, а позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Фіксес Трейд» такими, що підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, та підтверджується платіжним дорученням №90 від 12.11.2021, позивач за подання адміністративного позову сплатив у загальному розмірі 22 700,00 грн.
Отже, оскільки судом встановлена протиправність дій саме ГУ ДПС у м. Києві, суд повертає позивачу судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві у розмірі 22 700,00 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 9, 77, 90, 132, 139, 242-244, 246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Фіксес Трейд» (Донецька область, м. Маріуполь, б. Шевченко, буд. 258, оф. 2-Д, ЄДРПОУ: 43374521) до Головного управління ДПС у Донецькій області (87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, ЄДРПОУ: 44070187), Головного управління ДПС у м. Києві (м. Київ, вул. Шолуденко, 33/19, ЄДРПОУ: 43141267) про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати незаконним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві (ЄДРПОУ 43141267) від 09.08.2021 року № 00598510704, відповідно до якого зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, задекларовану на рахунок платника у банку в розмірі 5 488 106,00 грн., штрафні санкції на суму 1 372 026,50 грн. (форма «В 1»).
Визнати незаконним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві (ЄДРПОУ 43141267) від 09.08.2021 року № 00598550704, відповідно до якого зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у сумі 1 831 004,00 грн. (форма «В 4»).
Зобов'язати Головне управління ДПС у Донецькій області (ЄДРПОУ 44070187) внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість відомості по заяві ТОВ «Фіксес Трейд» (ЄДРПОУ 43374521) про повернення суми бюджетного відшкодування у розмірі 5 488 106,00 грн. як такої, що є узгодженою.
В решті позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 43141267) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фіксес Трейд» (код ЄДРПОУ 43374521) судові витрати з судового збору у розмірі 22 700 (двадцять дві тисячі сімсот) гривень 00 копійок.
Вступна та резолютивна частини рішення проголошені у судовому засіданні 23 лютого 2022 року.
Повний текст рішення складається відповідно до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя І.О. Голошивець