Постанова від 20.07.2010 по справі 2а-4899/10

Справа № 2а-4899/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2010 року м.Овруч

Овруцький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого - судді Кондратюка В.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження у місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації, управління праці і соціального захисту населення Коростенської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення коштів, передбачених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся до суду та просить визнати дії відповідачів неправомірними та стягнути на його користь з відповідачів невиплачені кошти, передбачені Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, за ст.37 Закону за період з 01.03.2009 року по 28.02.2010 року в сумі 2966,80 грн., за ст.39 Закону за період з 01.02.2005 року по 31.12.2009 року в сумі 52878,71 грн., за ст.48 Закону за період 2009 року в сумі 3035 грн., мотивуючи тим, що компенсації та доплати виплачувались йому не в розмірах, встановлених Законом, а згідно Постанови КМУ №836 від 26.07.1996 року, що призвело до порушення його прав.

Позивач в судове засідання не з'явився, але в заяві просить справу розглядати без його участі.

Представники відповідачів в судове засідання не з'явились, але надіслали заперечення проти позову, справу просять розглядати без їх участі.

Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.

ОСОБА_1 працює в Коростенській дирекції залізничних перевезень, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, постійно проживає в м.Овруч, що підтверджується копіями посвідчення серії НОМЕР_1 від 17.10.1996 року та паспорта громадянина України серії НОМЕР_2

Відповідно до ст.ст.37,39,48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” позивач має право на відповідні доплати, які отримував згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.1996 року в конкретних розмірах, а зокрема ст.39 - в сумі 10,5 грн., за ст.37 - в сумі 2,10 грн., за ст.48-100 грн.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” на час виникнення правовідносин були передбачені слідуючи виплати :

- ст.37 Закону - громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв”язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства - 40 процентів від мінімальної заробітної плати;

-ст.39 Закону - пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні гарантованого добровільного відселення - 2 мінімальні заробітні плати;

- ст.48 Закону - щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації категорії 2 виплачується в розмірі 5 мінімальних заробітних плат.

Зазначеною вище постановою №836 усупереч Закону №796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається Законом, встановлено конкретні розміри компенсацій і доплат, зокрема :

- для доплати громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв”язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства - 210 тис.крб. ( 2,1 грн. за гр.реф.);

- для доплати пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зоні гарантованого добровільного відселення - 1050 тис.крб. (10,5 грн. за гр.реф.);

- щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації категорії 2 - 10000 тис.крб. (100 грн. за гр.реф.).

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначено вказані виплати в кратному розмірі від мінімальної заробітної плати в Україні. Даним Законом (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього Закону, якими є постанови КМ №987 від 20.06.2000 року та №936 від 20.09.2005 року, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає Закону.

Частиною 2 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України закону України, міжнародному договору, згода на обов”язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян, визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.

Законами України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" та "Про Державний бюджет України на 2007 рік" була зупинена дія Закону в частині, що стосується виплат в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, однак Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп (справа про соціальні гарантії громадян) п.30 ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" визнано таким, що не відповідає Конституції України.

Відповідно до ст.73 Закону України ?ро Конституційний суд України” та п.3 резолютивної частини даного Рішення Суду вищевказаний п.30 ст.71 Закону, що стосується неможливості застосування мінімальної заробітної плати, оголошений не чинним і втратив чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про його неконституційність.

На підставі викладеного, вимоги позивача підлягають задоволенню за виключенням періоду часу з січня 2006 року по червень 2007 року.

Крім того, Законом України ?ро державний бюджет України на 2008 рік” було внесено зміни до Закону України „ Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, якими було виключено прив'язку до мінімальної заробітної плати, які були визнані неконституційними рішенням Конституційного суду України №10-рп від 22.05.2008 року. Вказане рішення зворотньої дії в часі не має, а тому вимоги позивача про стягнення коштів за 2008 рік підлягають задоволенню тільки з травня.

Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.1993 року, м.Овруч відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

Розмір мінімальної заробітної плати в Україні становив: з 01.12.2008 р. - 605 грн., з 01.04.2009 р. - 625 грн., з 01.07.2009 р. - 630 грн., з 01.10.2009 р. - 650 грн., з 01.11.2009 р. - 744 грн.

В зв'язку з викладеним, розмір недовиплачених коштів позивачу згідно розрахунку становить:

ст. 37 Закону:

- з березня по грудень 2009 року: (605х40%+625х40%х3+630х40%х3+650х40%+744х40%х2)-2,1х10= 2582,2 грн.

- з січня по лютий 2010 року: (869х40%х2)-2,1х2=691 грн., а всього 3273,20 грн.

ст.39 Закону:

- з лютого по грудень 2005 року : (262х2х2х0,82%х0,97%+290х2х0,75%х0,57%х0,79%+310х2+310х2х0,7%+332х2+332х2х0,84%х0,93%х0,7%)-10,5х2-8,66-10,16-7,89-6,03-8,3-7,38-8,82-9,76-7,31=5428,29 грн.;

- з липня по грудень2007 року: (440х2+4402х2х0,24%х0,4%+460х2х0,57%х0,4%х0,95%)-10,5-2,5-4,19-6,03-4,16-10=3172,33 грн.;

- з травня по грудень 2008 року: (525х2+525х2х0,64%х0,86%х0,72%х0,9%+545х2+545х2х0,93%+605х2)-10,5х3-6,75-8,99-7,61-9,41-9,74=7563,1 грн.;

- з січня по грудень 2009 року: (605х2х0,55%х0,6%х0,68%+625х2+625х2х0,53%х0,78%+630х2+6302хх0,86%х0,28%+650х2+744х2х2)-10,5х5-5,82-6,3-7,14-5,59-8,24-9,04-2,89=11985,99 грн., а всього 28149,73 грн.

ст.48 Закону:

за 2009 рік: 630х5-100= 3050 грн.

Статтею 62 Даного закону визначено, що роз”яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному КМУ, рішення якого є обов”язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Відповідно до Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.2000 р. № 987 та п.2 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України від 20.09.2005 р. №936, розпорядниками коштів нижчого рівня визначено управління праці та соціального захисту населення, тобто управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації та управління праці і соціального захисту населення Коростенської міської ради, тому заборгованість підлягає стягненню з відповідачів.

Виходячи з вимог ст.ст.37,39,48 Закону України ?ро статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” позивач не погоджується з діями відповідача щодо порядку нарахування вищевказаних доплат на підставі постанови КМ України від 26.07.1996 року №836, а тому дії відповідача є протиправними.

Від сплати судового збору сторони звільнено згідно Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито”.

На підставі ст.19 Конституції України, ст.ст.37,39,48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та керуючись ст.ст. 8-11,18,71,160-162 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ :

Позов задовольнити частково.

Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації по застосуванню постанови КМ України від 26.07.1996 року №836 в частині визначення ОСОБА_1 розміру виплат відповідно до Закону України ?ро статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за ст.37 Закону за період з 01.03.2009 року по 28.02.2010 року, за ст.48 Закону за період 2009 року протиправними.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації на користь ОСОБА_1 щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства відповідно до ст.37 Закону України ?ро статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01.03.2009 року по 28.02.2010 року в сумі 3273,2 грн., та щорічну допомогу на оздоровлення відповідно до ст.48 Закону України ?ро статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період 2009 року в сумі 3050 грн.

Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради по застосуванню постанови КМ України від 26.07.1996 року №836 в частині визначення ОСОБА_1 розміру виплат відповідно до ст.39 Закону України ?ро статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01.02.2005 року по 31.12.2005 року, з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2009 року протиправними.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради на користь ОСОБА_1 щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва доплату до заробітної плати відповідно до ст.39 Закону України ?ро статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01.02.2005 року по 31.12.2005 року, з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2009 року в сумі 28149,73 грн.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.

На постанову суду до апеляційного суду Житомирської області через Овруцький районний суд може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня отримання копії постанови, а апеляційна скарга у такому ж порядку на протязі 10 днів з дня отримання копії постанови або 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження, з направленням копії скарги до апеляційного суду Житомирської області.

Суддя: