14 червня 2022 рокуЛьвівСправа № 380/10453/20 пров. № А/857/2370/22
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача: Гінди О.М.,
суддів: Ніколіна В.В., Пліша М.А.,
за участю секретаря судових засідань - Михальської М.Р.,
розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року (головуючий суддя: Кузан Р.І., місце ухвалення - м. Львів, дата складення повного тексту судового рішення - 22.02.2021) у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КНГ АГРО» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «КНГ АГРО», 18.11.2020 звернулося з позовом до суду, в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області № 2043116/41326240 від 16.10.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної № 50 від 22.09.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
- зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну № 50 від 22.09.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних станом на 25.09.2020.
Обґрунтовує позов тим, що оскаржуваним рішенням Комісії Головного управління ДПС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія Головного управління ДПС у Львівській області) № 2043116/41326240 від 16.10.2020 відмовлено у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) поданої ТзОВ «КНГ АГРО» податкової накладної № 50 від 22.09.2020. Підставою, що слугувала для прийняття такого рішення, зазначено: ненадання платником податку копій документів первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Позивач зазначає, що ним в електронному вигляді було надано відповідачу всі первинні документи, які підтверджують усі господарські операції на підставі яких позивачем сформовано податкову накладну № 50 від 22.09.2020. Вказує, що жодних зауважень до цих первинних документів з боку відповідача не було, а тому покликання відповідача в оскаржуваному рішенні, що ТзОВ «КНГ АГРО» не надано певних документів є необґрунтованим. Крім цього, позивач вказує, що відповідачем в оскаржуваному рішенні не вказано яких саме конкретно документів не було подано товариством.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року позов задоволено.
З цим рішенням суду першої інстанції не погодилося Головне управління ДПС у Львівській області та оскаржило його в апеляційному порядку. Вважає, що рішення прийняте з порушенням норм матеріального права, а тому просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким в задоволені позовних вимог відмовити повністю.
Обґрунтовуючи апеляційні вимоги, посилається на те, що наданих платником податків копій документів по податковій накладній від 22.09.2020 № 50 було не достатньо для прийняття рішення про її реєстрацію, а тому вважає оскаржуване рішення законним.
Представники позивача Старцун М.М., Яценко С.А., Валько В.С., у судовому засіданні апеляційну скаргу заперечили, просили рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Представник відповідача Стецьків Р.С. апеляційну скаргу підтримав.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційних скарг, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга задоволеною бути не може з таких мотивів.
Судом першої інстанції встановлено, що ТзОВ «КНГ АГРО» зареєстроване як юридична особа з 10.05.2017, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 14141020000003623, код ЄДРПОУ 41326240. Місцезнаходження: 81125, Львівська область, Дрогобицький район, с. Винники, вул. Кармелюка, 53-А. Вказане підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Основним видом економічної діяльності ТзОВ «КНГ АГРО» є 01.47 розведення свійської птиці.
Між ТзОВ «КНГ АГРО» (постачальник) та ТзОВ «Агроміт 2018» (покупець) укладено договір поставки № 20/05-20 від 20.05.2020, згідно з яким постачальник зобов'язується передати у встановлений цим договором строк товар у власність покупцю відповідно до замовлення покупця, а покупець зобов'язується прийняти цей товар і оплатити на умовах визначених цим договором.
Відповідно до п.п.1.2. цього договору, право власності на товар переходить до покупця в момент передачі товару уповноваженому представнику покупця за фактом підписання представником покупця накладної на отримання товару, яка підтверджує факт поставки товару покупцю.
На виконання вимог умов договору ТзОВ «КНГ АГРО» на підставі видаткової накладної №РН-0000045 від 22.09.2020 поставило ТзОВ «Агроміт 2018» курей бройлерів (живі) в кількості 2067 шт загальною вагою 5360 кг на суму 166202,88 грн.
За результатом здійснених на виконання умов договору поставки № 20/05-20 від 20.05.2020 господарських операцій, позивачем складено податкову накладну № 50 від 22.09.2020.
Зазначена вище податкова накладна № 50 від 22.09.2020 ТзОВ «КНГ АГРО» направлена для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з отриманою позивачем квитанцією № 9242948514 від 25.09.2020, податкова накладна № 50 від 22.09.2020 прийнята, але реєстрацію зупинено відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України. Також зазначено, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 0105, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відправник: Автоматизована система «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України, версія 2.3.4.65.
Позивач надіслав на адресу ДПС України повідомлення від 12.10.2020 № 10 про надання пояснень по податкових накладних, реєстрація яких зупинена, а також копії документів, пов'язаних із здійсненими господарськими операціями.
Зокрема, скеровано копії документів, що підтверджують реальність здійснення операцій по зупиненій податковій накладній, а саме: договір поставки № 20/05-20 від 20.05.2020, видаткову накладну № РП-000045 від 22.09.2020, товарно-транспортну накладну № 9 від 22.09.2020, довіреність № 24 від 21.09.2020, ветеринарне свідоцтво від 21.09.2020 № 622388.
Крім цього, було направлено пояснення такого змісту: «При цьому повідомляємо, що основний вид діяльності нашого підприємства ТзОВ «КНГ АГРО» являється розведення свійської птиці, а не торгівля. Ми купляємо курчата, тобто імпортуємо з Польщі, курчата за одним кодом, вигодовуємо дорослі кури і реалізовуємо за іншим кодом, тому що кури і курчата різні коди». Вказані обставини не заперечуються відповідачами.
Комісією Головного управління ДПС в Львівській області прийнято рішення № 2043116/41326240 від 16.10.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної № 50 від 22.09.2020.
Підставою для відмови у реєстрації податкової накладної в зазначеному вище рішенні від 16.10.2020 вказано: «ненадання платником податку копій документів первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних».
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідність обсягу реалізованих позивачем товарів/послуг підтверджується належними та допустимими письмовими доказами, які за допомогою сервісу «Електронний кабінет платника» були надіслані позивачем для врахування під час вирішення питання про реєстрацію податкової накладної.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Відповідно до пункту 1 Наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» № 520 від 12.12.2019 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 за № 1245/34216) (далі - Порядок № 520), цей Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня) (п. 2 Порядку № 520).
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3 Порядку № 520).
За правилами пункту 4 Порядку № 520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку № 520 встановлено, що перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (п. 7 Порядку № 520).
Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що пункт 5 Порядку № 520 визначає перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, однак такий перелік не є вичерпним та не передбачає необхідності надання платником податку усіх документів згідно такого переліку.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що підставою для відмови в реєстрації спірної податкової накладної стало ненадання платником податку копій: копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Так, судом апеляційної інстанції встановлено, що між ТзОВ «КНГ АГРО» (постачальник) та ТзОВ «Агроміт 2018» (покупець) укладено договір поставки № 20/05-20 від 20.05.2020, згідно з яким постачальник зобов'язується передати у встановлений цим договором строк товар у власність покупцю відповідно до замовлення покупця, а покупець зобов'язується прийняти цей товар і оплатити на умовах визначених цим договором.
Відповідно до п.п. 1.2. цього договору, право власності на товар переходить до покупця в момент передачі товару уповноваженому представнику покупця за фактом підписання представником покупця накладної на отримання товару, яка підтверджує факт поставки товару покупцю.
На виконання вимог умов договору ТзОВ «КНГ АГРО» на підставі видаткової накладної № РН-0000045 від 22.09.2020 поставило ТзОВ «Агроміт 2018» курей бройлерів (живі) в кількості 2067 шт. загальною вагою 5360 кг. на суму 166202,88 грн.
На виконання цього договору позивачем складено та направлено на реєстрацію податкову накладну № 50 від 22.09.2020.
Однак, реєстрацію такої зупинено, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 0105, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Крім цього, запропоновано надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відправник: Автоматизована система «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України, версія 2.3.4.65.
У подальшому, позивач направив на адресу ГУ ДПС у Львівській області, повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо спірної податкової накладної.
Відповідно до пункту 9 Порядку № 520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку (пункт 10 Порядку № 520).
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства (пункт 11 Порядку № 520).
Проаналізувавши подані документи (а. с. 17-19, 22-41), суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що платником податків надані належні та достатні документи, для прийняття рішення про реєстрацію спірної податкової накладної в ЄРПН.
Враховуючи вищенаведене, оскільки в ході розгляду цієї справи судом апеляційної інстанції встановлено, що комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних при Головному управлінні ДПС у Львівській області будь-які підставні та правомірні зауваження до поданих позивачем документів не зазначено, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що порушені права позивача підлягають захисту шляхом визнання протиправними, скасування оскаржуваного рішення та зобов'язання зареєструвати спірну податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання.
Таким чином, апеляційна скарга Головного управління ДПС у Львівській області не спростовує правильність доводів, яким мотивовано судове рішення, зводиться по суті до переоцінки проаналізованих судом доказів та не дає підстав вважати висновки суду першої інстанції помилковими.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому відповідно до ст. 316 КАС України, апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, рішення суду без змін.
Керуючись ст. ст. 310, 316, 321, 322, 325, 328, КАС України, суд --
постановив:
апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року у справі № 380/10453/20 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя О. М. Гінда
судді В. В. Ніколін
М. А. Пліш
Повне судове рішення складено 21.06.2022.