Справа № 131/381/22
Провадження № 2-а/131/9/2022
21 червня 2022 р.м. Іллінці
Суддя Іллінецького районного суду Вінницької області Шелюховський М.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , який діє в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Іллінецького сектору Управління Державної міграційної служби у Вінницькій області про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити дії,-
06 травня 2022 року до Іллінецького районного суду Вінницької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 , який діє в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Іллінецького сектору Управління Державної міграційної служби у Вінницькій області про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити дії.
10 травня 2022 року ухвалою Іллінецького районного суду Вінницької області позовну заяву ОСОБА_1 , який діє в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Іллінецького сектору Управління Державної міграційної служби у Вінницькій області про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити дії - залишено без руху, надано позивачу строк для усунення зазначених в мотивувальній частині ухвали суду недоліків позовної заяви.
07 червня 2022 року ухвалою Іллінецького районного суду Вінницької області постановлено прийняти позовну заяву та відкрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 , який діє в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Іллінецького сектору Управління Державної міграційної служби у Вінницькій області про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити дії. Розгляд справи призначити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
20 червня 2022 року від представника відповідача Порхун Л.М. до суду надійшов відзив на позовну заяву про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи його тим, що позовна заява про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії не входять до переліку справ, які визначені в ч. 1 ст. 20 КАС України, крім того відповідно до ч.2 ст.20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених ч. 1 цієї статті, тобто дана адміністративна справа підсудна Вінницькому окружному адміністративному суду.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність направлення справи за підсудністю до Вінницького окружного адміністративного суду, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач просить суд визнати протиправною відмову Іллінецького районного сектору Управління державної міграційної служби у Вінницькій області у видачі ОСОБА_2 у зв'язку із досягнення шістнадцятирічного віку паспорта громадянина України у формі книжечки та зобов'язати здійснити видачу паспорту у формі книжечки.
Відповідно до частини першої статті 19 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
Однак, позовна заява що надійшла до суду не відноситься до жодної з категорій справ зазначених у частині першій статті 19 КАС України.
В свою чергу, відповідно до частини другої статті 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Оскільки дана справа, з урахуванням положень статті 20 КАС України, не підсудна Іллінецькому районному суду Вінницької області, а належить до територіальної юрисдикції Вінницького окружного адміністративного суду, тому з огляду на вищевикладене та враховуючи вимоги статей 20, 287 КАС України, дану справу слід передати за підсудністю до Вінницького окружного адміністративного суду.
Керуючисьст.ст. 20, 29, 248, 287 КАС України, суд,
Справу № 131/381/22 за позовом ОСОБА_1 , який діє в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Іллінецького сектору Управління Державної міграційної служби у Вінницькій області про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити дії, передати на розгляд до Вінницького окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її отримання.
Суддя: