Справа № 953/2357/22
н/п 3/953/1616/22
"21" червня 2022 р. Київський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Колесник С.А.,
при секретарі - Яхновському В.Д.,
за участю представника
Харківської митниці ДМС України - Тиндика М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань у приміщенні суду в м. Харкові матеріал № 0128/80700/22 про порушення митних правил у відношенні:
ОСОБА_1 , ( ОСОБА_2 ) громадянина Республіки Вірменія, ІНФОРМАЦІЯ_1 , водій ООО «АЙРЕНИК ТУР», паспорт громадянина Вірменії для виїзду за кордон НОМЕР_1 , що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за порушення митних правил, передбачених ч. 6 ст. 481 МК України, -
В провадження Київського районного суду м. Харкова надійшла справа про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 481 МК України.
З протоколу про порушення митних правил № 0128/80700/22 від 19.01.2022 вбачається, що 13.03.2022 громадянином Республіки Вірменії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) було ввезено на митну територію України через міжнародний пункт пропуску для автомобільного сполучення «Плетенівка-Шебекіно» митного поста «Магістральний» Слобожанської митниці транспортний засіб комерційного призначення автобус «Mercedes-Benz 416 СDI» реєстраційний номер НОМЕР_2 (країна реєстрації Республіка Вірменія), VIN-код НОМЕР_3 в митному режимі «тимчасове ввезення» до 20 днів із встановленим терміном вивезення до 02.04.2020 включно.
У зв'язку з відсутністю інформації щодо вивезення за межі митної території України вищезазначеного транспортного засобу особистого користування, заведення справи про порушення митних правил або звернень особи з приводу аварії, або дії обставин непереборної сили у відношенні вищезазначеного транспортного засобу комерційного користування, ввезеного в митному режимі «тимчасове ввезення» до 20 днів. Листом Харківської митниці Держмитслужби від 22.12.2021 № 7.14-4/28-05-01/10/6822 громадянину Республіки Вірменії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) було повідомлено про необхідність прибуття 10.01.2022 до ВМО «Плетенівка» митного поста «Плетенівка» Харківської митниці для з'ясування необхідних обставин, надання пояснень, підтверджуючих документів та вирішення питання згідно з чинним законодавством України, проте до митниці він не з'явився і від нього не надходило клопотань про перенесення дати прибуття до митниці або підтверджуючих документів про неможливість такого прибуття.
По даному факту у відношенні громадянина Республіки Вірменії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) був складений протокол про ПМП за ознаками ч. 6 ст. 481 МК України.
Відповідно до вимог ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у справі, про час і місце її розгляду, чи витребувано необхідні додаткові матеріали та інше.
Суддя, дослідивши докази по справі, суд приходить до висновку, що справа про порушення митних правил підлягає поверненню до Харківської митниці ДМС України, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 494 МК України, протокол про порушення митних правил повинен містити такі дані: дату і місце його складення; посаду, прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка склала протокол; необхідні для розгляду справи відомості про особу, яка притягується до відповідальності за порушення митних правил, якщо її встановлено; місце, час вчинення, вид та характер порушення митних правил; посилання на статтю цього Кодексу, що передбачає адміністративну відповідальність за таке порушення; прізвища та адреси свідків, якщо вони є; відомості щодо товарів, у тому числі транспортних засобів особистого користування, транспортних засобів комерційного призначення та документів, вилучених згідно із статтею 511 цього Кодексу; інші необхідні для вирішення справи відомості.
Крім того, у відповідності до вимог ч. 3-10 ст. 494 МК України протокол підписується посадовою особою, яка його склала. Якщо при складенні протоколу була присутня особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, протокол підписується і цією особою, а за наявності свідків - і свідками.
Якщо особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, відмовляється підписати протокол, до протоколу вноситься відповідний запис. Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, має право дати пояснення та висловити зауваження щодо змісту протоколу, а також письмово викласти мотиви своєї відмови від підписання протоколу. Власноручно викладені цією особою пояснення додаються до протоколу, про що до протоколу вноситься відповідний запис із зазначенням кількості аркушів, на яких подано такі пояснення.
У разі складення протоколу особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, роз'яснюються її права, передбачені статтею 498 цього Кодексу, та повідомляється про можливість припинення провадження у справі про порушення митних правил шляхом компромісу, про що до протоколу вноситься відмітка, яка підписується цією особою.
У разі потреби в протоколі зазначаються також місце, дата і час розгляду справи про порушення митних правил.
Протокол складається у двох примірниках, один з яких вручається під розписку особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил.
У разі відмови особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, одержати примірник протоколу до протоколу вноситься відповідний запис, який підписується посадовою особою митного органу, яка склала протокол, та свідками, якщо вони є, після чого зазначений примірник протягом трьох робочих днів надсилається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, за повідомленою нею або наявною в митних органах адресою (місце проживання або фактичного перебування).
Якщо при складенні протоколу особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, не була присутня, до протоколу вноситься відповідний запис, який підписується посадовою особою митного органу, яка склала протокол, та свідками, якщо вони є, після чого один примірник протягом трьох робочих днів надсилається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, за повідомленою нею або наявною в митних органах адресою (місце проживання або фактичного перебування).
Протокол вважається врученим у тому числі у разі, якщо особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, не перебувала за повідомленою нею або наявною в митних органах адресою або місце проживання чи фактичного перебування, повідомлене такою особою, є недостовірним.
Як вбачається зі змісту протоколу про ПМП, останній не містить підпису особи, яка притягається до відповідальності, відсутня відмітка про її відмови від підпису, а також відсутні належні та допустимі докази того, що копія такого протоколу була вручена відповідно до вимог ч. 9, 10 ст. 494 МК України.
Більш того, в матеріалах справи відсутні дані про те, що особі, відносно якої складено протокол про порушення митних правил, було роз'яснено процесуальні права та обов'язки.
Відповідно до п. 14 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» суд може прийняти до провадження справу про порушення митних правил та розглянути її по суті, коли особа, яка вчинила правопорушення, встановлена та щодо неї складено протокол про адміністративне правопорушення. У разі якщо особа не встановлена, суди згідно з вимогами повинні приймати рішення про проведення додаткової перевірки для встановлення особи, що вчинила правопорушення.
За змістом ст. 62 Конституції України - вина особи, яка притягається до відповідальності повинна бути доведена органом який склав протокол, а доводи вини повинні ґрунтуватися на доказах, об'єктивність яких не викликала б жодних сумнівів.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколу про порушення митних правил, у відповідності до ст. 490 МК України.
В ст. 527 МК України передбачено види постанов у справі про порушення митних правил. Так, у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі.
Згідно вимог ч. 2 ст. 527 МК України, у постанові про проведення додаткової перевірки зазначаються конкретні суб'єкти, завдання та строки перевірки. Ці дії не повинні порушувати права громадянина, шкодити господарській діяльності юридичної особи.
Таким чином, з огляду на вказані вище недоліки в матеріалах справи, суд позбавлений можливості повно, об'єктивно та всебічно з'ясувати обставини справи, вирішити її у точній відповідності з законом.
Наведені обставини унеможливлюють об'єктивний розгляд справи по суті, оскільки неповне оформлення матеріалів про порушення митних правил, унеможливлює визнання судом здобутих по справі доказів належними та допустимими.
Аналізуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що вимоги ст. 494 МК України не виконані, у зв'язку із чим суд позбавлений можливості постановити обґрунтоване та законне рішення, а тому матеріали справи про порушення митних правил відносно ОСОБА_3 , за ознаками складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 473 МК України, слід повернути до Слобожанської митниці Держмитслужби для проведення додаткової перевірки, у відповідності до ст. 527 МК України.
Згідно ч. 1 ст. 487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч. 5 ст. 529 МК України, постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі. Порядок оскарження постанови суду (судді) у справі про порушення митних правил визначається Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 287 КУпАП, постанова суду про накладення адміністративного стягнення може бути оскаржена в порядку, визначеному цим Кодексом.
Керуючись ст.ст. 486, 487, 489, 490, 494, 527, 528, 529 МК України, суддя, -
Матеріали справи про порушення митних правил відносноОСОБА_1 ( ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України, - повернути до Харківської митниці ДМС України для проведення додаткової перевірки.
Постанова остаточна, оскарженню не підлягає.
Суддя С.А. Колесник